!!! Forum !!!
FORUM GÓRSKI ŚWIAT
Koniecznie zobacz!


Menu główne
Strona główna
Bezpieczeństwo w górach
Co nowego
Co wziąć na szlak?
Galeria zdjęć
Górskie korony
Partnerzy serwisu
Relacje wybrane z forum
Relacje z gór świata
Tapety
Zdjęcie miesiąca


Tatry
Informacje ogólne
Schroniska w Tatrach
Szlaki tatrzańskie


Inne góry w Polsce
Beskid Sądecki
Beskid Wyspowy
Beskid Żywiecki
Bieszczady
Gorce
Okolice Krosna
Pieniny


------------------------------------

Ostatnia aktualizacja:
27.03.2011

Najlepsze górskie strony
Gorce

w obiektywie

Gorce, widoki z gorczańskich stoków
Z gorczańskich stoków
Dymy na Turbaczu
Dymy na Turbaczu


Las w chmurach - w drodze na Turbacz
Las w chmurach


Las w chmurach - w drodzimg border=
Las w chmurach


Las w chmurach - w drodze na Turbacz
Las w chmurach


Koninki o poranku
Koninki o poranku


Kasina Wielka
Kasina Wielka


Widok z okna
Widok z okna


Na Czole Turbacza
Na Czole Turbacza


Pełniki
Pełniki


Powyższe zdjęcia są własnością Michała Ludwiczaka. Ich publikowanie, kopiowanie,
przetwarzanie oraz wykorzystanie bez wiedzy i zgody autora jest zabronione.Ogólna charakterystyka

Pierwsze spojrzenie

Gorce

to pasmo górskie o kopulastych szczytach, zboczach porośniętych lasami oraz na znacznym obszarze o małym ruchu turystycznym. Właśnie te cechy stanowią może nie tyle o ich popularności, ale o niezwykłych walorach dla turystów lubiących wędrówkę w ciszy i samotności. Kolejną ich zaletą, widokową tym razem jest przepiękny widok na wyrastające z Podhala pasmo Tatr, które z tej odległości (około 30 km) widoczne są niemal na całej długości. Od najwyższego szczytu Tatr - Gierlacha (2655 m),

Turbacz

(1310 m) -

najwyższy szczyt Gorców

jest oddalony o 42 km.


Informacje ogólne

Gorce

- leżą pomiędzy dolinami Dunajca oraz Raby. Zajmują obszar o powierzchni około 530 km2 i na około 40% powierzchni obszaru wznoszą się na wysokości od 600 do 800 m n.p.m. Najwyższymi szczytami są:

Turbacz

(1310 m), Jaworzyna Kamienicka (1288 m) oraz Kiczora (1282 m). Wartym wspomnienia jest także szczyt Lubania (1211 m), który to tworzy tzw. Pasmo Lubania. Oddzielony jest on od Turbacza Przełęczą Knurowską (846 m) i jest w tej części Gorców najbardziej wyniosłym.

Gorce

to rejon silnie nawodniony, z dużą ilością źródeł. W paśmie tym wyróżniamy jedenaście dolin, z których największą jest Dolina Kamienicy (około 33 km długości).


Klimat

Klimat

- jest typowo górski. Na wysokościach powyżej 1000 metrów, średnia roczna temperatura wynosi poniżej 4 st.C. Na obszarach niższych - do 600 metrów temperatura ta wynosi około 6 st.C. Okres wegetacyjny w Gorcach to około 150-160 dni. Ilość opadów waha się od 720 mm w dolinach do około 1350 mm rocznie na Turbaczu. Pokrywa śnieżna zalega od 80-240 dni, a roczna ilość dni z mgłą w wyższych partiach Gorców sięga 140.


Flora i fauna

Flora i fauna

- fauna w Gorcach jest typowa dla całego pasma Beskidów. Występują tutaj takie zwierzęta jak jelenie, sarny, dziki, rysie czy wilki. Od 1984 roku można tu spotkać także niedźwiedzia, które prawdopodobnie przywędrował tutaj z okolic słowackiego Spisza. Z ptaków występują tutaj m.in. orzeł przedni, myszołów, trzmielojad, kobuz, jastrząb, sowy (różne gatunki) oraz kuraki leśne.

Roślinność

Gorców należy zacząć omawiać od lasów - gdyż stanowią one około 95% powierzchni całego pasma. Dominującymi drzewami są świerk, buk i jodła, a częstymi także modrzew, jawor, wiąz górski i jesion. Nieliczne hale i polany, które można spotkać na terenie Gorców są efektem działalności człowieka. Z roślin niskich należy wspomnieć głównie o roślinach naczyniowych (około 1000 gatunków), a także mchach i porostach (około 700 gatunków).


Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy

- istnieje od roku 1981. Został powołany w celu ochrony tutejszej flory i fauny, przepięknych borów karpackich, a także roślinności alpejskiej i subalpejskiej. Obejmuje on teren o powierzchni 7019 ha, z czego około 93% powierzchni stanowią lasy. W jego zasięgu nie znajduje się najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1310 m), najwyższym szczytem znajdującym się w graniach parku jest Jaworzyna Kamienicka (1288 m). Obejmuje on także dwa duże grzbiety:

Turbacz

-Kudłoń,

Turbacz

-Gorc.


Gorczańskie miejscowości

Czorsztyn

- miejscowość, która w dzisiejszych czasach kojarzy się nam z Zamkiem

Czorsztyn

oraz ze Zbiornikem Czorsztyńskim. Została założona w połowie XIV wieku na trakcie z Polski do Węgier a jej historia nieodłącznie wiąże się z tutejszym zamkiem. Ciekawostką jest ścisły związek słynnego rycerza Zawiszy Czarnego właśnie z Czorsztynem. Warto także zauważyć, że początkowa nazwa miejscowości brzmiała Wronin, a dopiero później po przybyciu niemieckojęzycznych mieszkańców zmieniła się na Schorstein co się przełożylo na dzisiejszą jej formę.
Czorsztyn już od początku XIX wieku pełnił funkcję ośrodka turystycznego i wczasowego. Jego rozwój był związany z dogodnym położeniem turystycznym - u zbiegu dwóch pasm górskich (Pieninami na wschodzie oraz Gorcami na północy), a także położenie nad Dunajcem (dziś także nad Zbiornikiem Czorsztyńskim). Z Czorsztyna prowadzą szlaki turystyczne na Macelak (857 m n.p.m., Pieniny) i ewentualnie dalej na Trzy Korony (982 m n.p.m., Pieniny) aż do Krościenka nad Dunajcem, a także na Lubań (1211 m n.p.m., Gorce).

Grywałd

- wieś letniskowa, położona bardzo malowniczo na pograniczu Gorców i Pienin, u podnóża Lubania (1211 m). Powstanie jej datuje się na XIII wiek. Słynęła kiedyś ze znachorów i czarowników. Do chwili obecnej zachowało się tu sporo zabytków architektury drewnianej. Za największy uznaje się Kościół Św.Marcina z przełomu XV i XVI wieku. Wewnątrz warto obejrzeć zachowane fragmenty góralskiej polichromii z 1618 roku, a także malowany na desce późnogotycki tryptyk z początku XVI wieku w ołtarzu głównym. Ciekawe też są XVII-wieczne rzeźby i barokowy ołtarz boczny.

Kamienica

- duża wieś letniskowa (2700 mieszkańców) położona na pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego. Bardzo stara - została założona w 1297 roku. Szczególną rolę w jej rozwoju odegrał Maksymilian Marszałkowicz (budowa drogi do Szczawy, założenie papierni, powstanie dwu kuźnic, zgromadzenie zabytków malarstwa oraz księgozbioru). W czasie II wojny światowej wieś stanowiła dla I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej ważny ośrodek partyzancki. Z Kamienicy biegną szlaki turystyczne na Modyń (1029 m, Beskid Wyspowy) oraz do Ochotnicy Dolnej, skąd możemy wyjść na Lubań (1211 m).

Klikuszowa

- wieś licząca ponad 1000 mieszkańców położona na zachodnich krańcach Gorców. Leży na trasie Kraków-Zakopane. Położona na wysokości 600-700 metrów nad poziomem morza stanowi dobry punkt wypadowy na Bukowinę Obidowską (1040 m), poza tym nie odgrywa większego znaczenia turystycznego w regionie. Historia wsi sięga roku 1343, jednak mimo tak długiej historii nie ma tutaj wybitnych zabytków.

Krościenko nad Dunajcem

- miasto w powiecie nowotarskim położone na wysokości 410-500 m n.p.m. Położone jest u zbiegu trzech pasm górskich - Pienin na południu, Beskidu Sądeckiego na północnym-wschodzi oraz Gorców na północnym-zachodzie. Przez miasto przepływa oczywiście Dunajec, a dodatkowo także Krośniczanka, która tutaj łączy się z Dunajcem.
Prawa miejskie Krościenko otrzymało od Kazimierza Wielkiego w 1348 roku. Do tej pory zachował się rynek wraz z kościołem o zabytkowym wnętrzu. Miasto ze względu na bardzo dogodne położenie turystyczne jest w sezonie bardzo oblegane. Szlaki wychodzące stąd w stronę trzech pasm górskich, przystanek końcowy dla osób płynących przełomem Dunajca, a także położenie przy drodze krajowej z Nowego Sącza do Nowego Targu uzasadniają taką popularność miasteczka. Stąd możemy wyruszyć m.in. na Trzy Korony (982 m n.p.m., Pieniny - chyba najbardziej znany szczyt w regionie) a także na Sokolicę (747 m n.p.m., Pieniny), Dzwonkówkę (982 m n.p.m., Beskid Sądecki), Przechybę (1175 m n.p.m., Beskid Sądecki), Lubań (1211 m n.p.m., Gorce).

Łopuszna

- wieś położona na wschód od Nowego Targu, na wysokości około 560-700 m n.p.m. Powstała w XIV wieku jako posiadłość rycerska, wielokrotnie zmieniała właścicieli. Pod koniec XVIII wieku gospodarzyli tutaj Tetmajerowie (do dnia dzisiejszego pozostał tutaj dworek z 1784 roku), który częściowo jest udostępniony do zwiedzania: kuchnia dworska, chałupa Klamerusów. Znajduje się tutaj także Galeria Sztuki Współczesnej, w piwnicach czynna jest kawiarnia). Z Łopusznej poprowadzone są szlaki turystyczne na Turbacz (1310 m) oraz Kiczorę (1282 m). Przy tym drugim szlaku znajduje się jeden z nielicznych stałych stawków w Gorcach - Pucułowski Stawek, o długości 40 m i szerokości 13 m. Znad stawku rozciąga się piękna panorama na Tatry.

Nowy Targ

- główne miasto regionu, siedziba powiatu nowotarskiego. Położone w widłach Czarnego i Białego Dunajca u południowo-zachodnich podnóży Gorców w centralnym miejscu Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. W dniu dzisiejszym liczy około 33,5 tys mieszkańców. Historia Nowego Targu sięga XIII wieku, kiedy to istniała tutaj miejscowość zwana początkowo Stare Cło, a później Długie Pole. Znaczący rozwój miasta nastąpił dzięki przywilejom królewskim a także korzystnemu usytowaniu. Cieżkie chwile Nowy Targ przeżywał w okresie XVII-XVIII wieku, kiedy to pożary, ciągłe przemarsze wojsk i trwające wojny spowodowały wyludnienie miasta. W roku 1772 trafił on pod zabór austriacki. W późniejszych latach nastąpił ponowny rozwój miasta, do czego przyczyniło się uruchomienie kolei z Chabówki do Zakopanego. Słynne stały się także czwartkowe jarmarki, które przetrwały do dnia dzisiejszego. W chwili obecnej Nowy Targ jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym, działają tutaj liczne zakłady kuśnierstwa, wytwórnie obuwia, zakłady budowlane i inne. Także pod względem turystyki Nowy Targ jest godny polecenia. Położenie przy trasie Kraków-Zakopane, a także przy drodze prowadzącej stąd do Nowego Sącza stanowi o bardzo dogodnym dojeździe. W dni z dobrą widocznością przepiękna panorama Tatr. Nowy Targ jest dobrym punktem wypadowym w Gorce, a dla zmotoryzowanych także w Pieniny, Beskid Żywiecki i do odległego o 20 km Zakopanego. Z Nowego Targu prowadzi, a dokładniej z pobliskiego Szuflowa poprowadzony jest uczęszczany zielony szlak turystyczny na Turbacz (1310 m).

Ochotnica

- bardzo duża wieś w Gorcach, jedna z najdłuższych w Polsce. Dzieli się na Ochotnicę Dolną i Ochotnicę Górną, rozciągając się łącznie na odcniku 25 km. Liczba mieszkańców sięgająca 6000 wyróżnia Ochotnicę spośród innych wsi gorczańskich. Historia wsi sięga roku 1416, kiedy to została założona na mocy przywileju Władysława Jagiełły. Ważną rolę odgrywała w czasie II wojny światowej, stanowiąc jedno z głównych centrów partyzantki w tym rejonie. Spowodowane to było korzystnym położeniem oraz dużym zalesieniem terenu. Przez pewien okres czasu wojny i okupacji istniała nazwa Wolna Republika Ochotnicka. W dniu dzisiejszym

Ochotnica

pełni rolę głównie turystyczną. Mimo nie najlepszego połączenia komunikacją publiczną, wielu ludzi przyjeżdza właśnie tutaj, by z Ochotnicy wyjść na jeden z kilku szlaku stąd wychodzących. Trzeba zauważyć, że właśnie ta wieś położona jest chyba najbardziej w centrum Gorców i dzięki temu stąd możemy wejść na prawie wszystkie bardziej wybitne szczyty tego pasma górskiego. M.in. są to:

Turbacz

(1310 m), Kiczora (1282 m), Jaworzyna (1288 m), Lubań (1211 m), Gorc (1228 m) i wiele pomniejszych.

Poręba Wielka

- wieś leżąca u podnóżna Gorców stanowiąca dobry punkt wypadowy w góry. Szczególnie uczęszczanym tutaj szlakiem jest niebieski szlak turystyczny przez Koninki i Czoło Turbacza (1270 m) na Turbacz (1310 m). W połowie XX wieku odkryto tutaj gorące źródła solanek, które służą w lecznictwie schorzeń jamy ustnej, astmy i reumatyzmu. Nie wykluczone jest więc powstanie w przyszłości nowego uzdrowiska w tym rejonie. W samej wsi szczególnie warto jest zobaczyć wozownię należącą dawniej do Lubomirskich.

Rabka

- Miasto liczące w dniu dzisiejszym niecałe 14 000 mieszkańców, od 1953 roku posiadające prawa miejskie. Leży u podnóża Gorców na wysokości 500-600 m n.p.m., w pobliżu słynnej zakopianki (40 km od Zakopanego, 60 km od Krakowa). Pełni rolę głównie uzdrowiskową ze względu na występujące tutaj solanki. Właśnie ich źródła przyczyniły się do licznych badań w ubiegłych stuleciach, gdyż pozwalały sądzić iż w pobliżu mogą występować pokłady soli, być może wielkością dorównujące tym z Wieliczki i Bochni. Jednak wraz z postępującymi badaniami, które w głównej mierze przeprowadził profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Józef Dietl, okazało się że soli złóż soli co prawda nie ma, ale źródła solanek są jednymi z najsilniejszych w Europie (solanki jodowo-bromkowe). Odkrycie to oczywiście miało ogromny wpływ na rozwój miasta i uzdrowiska. Dziś Rabka specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, alergii, układu krążenia, chorób reumatycznych i przewlekłych schorzeń układu nerwowego. Znajdują się tutaj liczne sanatoria, szpitale uzdrowiskowe, pijalnie wód mineralnych, zakład przyrodoleczniczy. Korzystny mikroklimat dopełnia znaczenia uzdrowiskowego miasta (duże nasłonecznienie, stosunkowo niewielkie opady około 900 mm na rok, średnia roczna temperatura 6,6 stopnia C). Stanowi punkt wyjściowy m.in. na Turbacz (1310 m), choć ze względu na dość znaczną długość trasy częściej jest wybierany wariant podejścia z Nowego Targu. Wspomniana trasa Rabka-Zdrój - Turbacz ma około 18 km długości i ponokuje się na niej 825 metrów różnicy wysokości. Trzeba przeznaczyć na nią około 6.00 h (oczywiście jest to czas orientacyjny, przy szybszym tempie marszu ulega on dość znacznemu skróceniu). W przypadku niewielkiej ilości czasu warto jest wejść na pobliską Maciejową (815 m), skąd rozciąga się ładna panorama na Rabkę i Beskid Wyspowy.

Szczawa

- miejscowość letniskowa leżąca na pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego. Nazwa podchodzi od występujących tutaj licznie źródeł szczaw żelazowo-alkalicznych. Ponadto występują tutaj także źródła solanek oraz wód siarczanowych. Istnieje w związku z tym możliwość założenia tutaj w przyszłości uzdrowiska. W chwili obecnej dla turystów Szczawa stanowi dobry punkt wypadowy na Gorc (1228 m). Historia wsi nie jest zbyt długa i barwna, jedynie w okresie II wojny światowej stanowiła ważne centrum partyzantki.

Tylmanowa

- duża wieś - około 2500 mieszkańców, malowniczo położona u wschodnich stoków Gorców oraz zachodnich stoków Beskidu Sądeckiego. Leży przy drodze Nowy Sącz - Krościenko nad Dunajcem -

Nowy Targ

. Przez wieś przepływa Dunajec, do którego dopływa tutaj

Ochotnica

, odwadniająca znaczną część Gorców. W Tylmanowej znajduje się zabytkowy dwór klasycystyczny z 1840 roku, a także drewniany kościół z 1756 roku o ciekawej architekturze.

Serwis Górski Świat - Copyright © Bartłomiej Pedryc 2003-2014.
Wszelkie prawa zastrzeżone.