Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (2): « Pierwsza [1] 2 Następna > Ostatnia »
monumentalne góry dosłownie?
Autor Wiadomość
Ustrik

*****


Postów: 1,182
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2006
Status: Offline
Post: #1
monumentalne góry dosłownie?

czy słyszeliście o projekcie "Crazy Horse Memorial"?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Szalonego_Konia
http://www.crazyhorse.org

co uważacie o takich górskich pomnikach? czy to wspaniałe, czy okrutne?
W USA jest dużo miejsc, gdzie w górach wykuto pomniki, ale Crazy Horse będzie największy.



-No, ale po co ty tam leziesz?
-No bo tak i już.
28-02-2007 05:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,509
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #2
RE: monumentalne góry dosłownie?

Według mojej opinii nie powinno się robić takich pomników. Jeśli byłyby one jeszcze sporadycznie to jestem w stanie to zaakceptować, ale nie można z tym przesadzić. Natura sama w sobie stworzyła nam piękne pomniki natury, których moim zdaniem zmieniać nie trzeba.

Po to się jedzie z miasta w góry, aby oddalić się od cywilizacji i dzieł człowieka, aby przybliżyć się do tego co istnieje od tysiącleci w "niezmienionym" stanie.



Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
28-02-2007 05:35 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #3
RE: monumentalne góry dosłownie?

A ja nie jestem temu przeciwny .Oczywiście jezeli nie ma tego w nadmiarze.I jest tych skał i gór pod dostatkiem .Naturalnie zgodzę sie z Pedrem , ze sama natura potrafiła tak piękne naturalne pomniki wytworzyć ,że człowiek nie jest w stanie jej naśladować ani z nią konkurować .Ale To co nam aktualnie wydaje się niepotrzebne ,współczesne kiedyś przez przyszłe pokolenia archeologów czy artystów może być bardzo docenione .Zwrócę tutaj uwagę na olbrzymi posąg buddy w afganistanie wykuty w skale który został wysadzony przez talibów kilka lat temu Albo wykuwane różne światynie w skałach ,które tak bardzo dziś podziwiamy.Potrzeba tylko pewnego czasu aby i te rzeżby aktualne docenić



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
28-02-2007 05:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
fasmac
(crazy dancer) i Oleńka
*****


Postów: 738
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2006
Status: Offline
Post: #4
RE: monumentalne góry dosłownie?

Tak tylko, że kiedyś ludzie robili to w imię jakiejś ideii czy religii, a teraz to tylko komercja.
Amerykanie są w tym punkcie najbardziej por............nym narodem.

Ja jestem przciwny.

Równie dobrze można zbudować olbrzymi betonowy pomnik i postawić go gdzieś w mieście a naturę zostawić w spokoju.


Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-02-2007 09:27 PM przez fasmac.

28-02-2007 09:26 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #5
RE:  monumentalne góry dosłownie?

fasmac napisał(a):
Tak tylko, że kiedyś ludzie robili to w imię jakiejś ideii czy religii, a teraz to tylko komercja.
Amerykanie są w tym punkcie najbardziej por............nym narodem.

Ja jestem przciwny.

Równie dobrze można zbudować olbrzymi betonowy pomnik i postawić go gdzieś w mieście a naturę zostawić w spokoju.

No cóż idee wciągu wieków zmieniają się .Kiedyś to robiono w zwiazku z religią teraz w związku z turystyką.Wybudowanie takiej wielkości trwałego pomnika w mieście byłoby o wiele droższe niż na miejscu.A poza tym wolę popatrzeć na taki pomnik niż np na kamieniołom w którym skała jest tak samo usuwana jak przy tym pomniku i to nikogo nie razi.Przy rzeźbieniu tego pomnika również mozna skałę wykorzystać jako materiał budulcowy tylko efekt piękny pozostanie. Gdyby nie bazgranie troglodytów po ścianach jaskiń o ile uboższy byłby dorobek kulturalny ludzkości A pamiętam z wieżą Eifla Ileż było wybrzydzeń na nią a teraz jest podziwiana To samo będzie z tym pomnikiem.Pozostaję przy swoim



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
28-02-2007 10:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #6
RE: monumentalne góry dosłownie?

Z natury jestem przeciwny nadmiernej ,nieuzasadnionej ingerencji człowieka w przyrodę.Pomysł Crazy Horse Memorial traktuję jako swego rodzaju próbę tworzenia pamiątek czy też "zabytków" na ziemii amerykańskiej(podobnie jak z wcześniejszym podobnym projektem uwieczniającym profile pierwszych prazydentów USA).
Jako akt twórczy-oceniam zdecydowanie negatywnie.Typowo amerykańskie-wielkie jak stary cadillac i bez smaku.To trochę tak jak by hot-doga nazywać jedzeniem,a filmy z Rambo mianem dobrego kina.



28-02-2007 10:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #7
RE: monumentalne góry dosłownie?

Monumentalne Góry-proszę bardzo-Mounument Valley.




Załączone pliki Miniatury
       

01-03-2007 02:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #8
RE:  monumentalne góry dosłownie?

dr.Etker napisał(a):
Monumentalne Góry-proszę bardzo-Mounument Valley.

Monument valley to jedno z najbardziej dla mnie uroczych miejsc.Zawsze z przyjemnoscią przeglądam stąd zdjęcia a nawet pozwoliłem sobie kilka wydrukować w formacie 20 x15



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
01-03-2007 07:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #9
RE: monumentalne góry dosłownie?

Spoko-skoro tak-to może jeszcze...Do pełni szczęścia brakuje tylko kadru z filmów z Johnem Wayne.No i czołówki z "Paramount Pictures"-są tacy co twierdzą że przedstawia Mount Proboscis z profilu-ale nie zdołałem znalezć odpowiedniej foty w necie.pozdro




Załączone pliki Miniatury
                   

02-03-2007 10:31 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #10
RE: monumentalne góry dosłownie?

Piekne. a ja sobie przypomniałem że jeszcze mam plakat z tych gór 1m x07 Wspaniały.



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
02-03-2007 11:50 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
KaRoLiNa :)
:)
*****


Postów: 561
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #11
RE: monumentalne góry dosłownie?

Doktorze!! Śliczne te zdjęcia...te kolory...te kształty....mmmmm.....cudeńkoSmile


02-03-2007 11:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #12
RE: monumentalne góry dosłownie?

Pustynny klimat,procesy związane z erozją różnych warstw piaskowca-w różnym tempie przez tysiąclecia-ręka natury-sprawiły ,że cieszymy oczy bajkowym-jakby nieziemskim widokiem Monument Valley.
A oto inny przykład sprawczych sił natury (tym razem pochodzenia wulkanicznego)-w postaci bazaltowych kolumn Staffa Island w Hebrydach Wewnętrznych.-widoczne groty-słynne Fingal's Cave-muzyka rozbrzmiewa w niej w czasie przypływu,gdy podnoszący się poziom wody usuwa z niej część powietrza.




Załączone pliki Miniatury
           

03-03-2007 02:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #13
RE: monumentalne góry dosłownie?

No tak-miało być o górach i to tych monumentalnych-a moczymy nogi w wodzie morskiej.Nadrabiamy zatem:
Mount Assiniboine(3618m)




Załączone pliki Miniatury
               

03-03-2007 05:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #14
RE: monumentalne góry dosłownie?

Ah! to zestawienie kolorów na pierwszej fotce niesamowite.To jest to co mi sie w górach najbardziej podoba .A te słupy heksagonalne (bazaltowe )o ile się nie mylę na pierwszych fotach to też budzą podziw kazdego geografa czy geologa.Gdzieś w  Sudetach w tej chwili nie pamietam dokładnie miejsca też takie można spotkać



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .

Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2007 03:50 PM przez spoko.

03-03-2007 06:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #15
RE: monumentalne góry dosłownie?

Spoko-zapewne myślisz o Pogórzu i Górach Kaczawskich.Tam chyba najlepiej w Polsce są zachowane ślady aktywności wulkanicznej-czy to w stożkowatym neku -Ostrzycy,czy w kolumnach Wielkich Organów Wielisławskich.




Załączone pliki Miniatury
       

03-03-2007 07:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: