Odpowiedz  Napisz temat 
Sudety- Krowiarki, czy masyw Snieżnika?
Autor Wiadomość
Kamil756

*


Postów: 9
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Oct 2007
Status: Offline
Post: #1
Sudety- Krowiarki, czy masyw Snieżnika?

Mam pytanie, może ktoś mieszka w tych okolicach. Chodzi mi oto, czy Krowiarki to osobny masyw, czy jest to tak jakby odnoga masywu Śnieżnika?
Nie wiem co mam na ten temat sądzić jedni(ludzie górBig Grin) twierdzą tak drudzy inaczej... Jak wy sądzicie?


26-10-2007 08:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Sylwester

*****


Postów: 5,035
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2006
Status: Offline
Post: #2
RE: Sudety- Krowiarki, czy masyw Snieżnika?

Ja głównie spotkałem się z opiniami, że pasmo górskie Krowiarki jest przedłużeniem masywu Śnieżnika, a oddziela je jedynie przełęcz Puchaczówka, niektórzy jednak uznają je za oddzielne pasmo, uznając Puchaczówkę za granicę masywu, łatwiej chyba odpowiedzieć na pytanie co było pierwsze jajko, czy kura... Smile


26-10-2007 08:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #3
RE: Sudety- Krowiarki, czy masyw Snieżnika?

To jest tak jak z odpowiedzią na pytanie które żródło ,który ciek jest właściwie początkiem Amazonki .Sprawa ta wzbudza wśród geografów ,geologów  czy przyrodników  odkrywców od dawna  wiele emocji.A bliżej  na moim podwórku  to ostatnio któryś z geografów regionalistów zaliczył pasmo Jałowieckie do Beskidu Makowskiego ,A wcześniej było zaliczane do Żywieckiego.Z własnego doświadczenia wiem ,że często istnieją rozbieżności w tym zakresie np pomiędzy katedrą geografii regionalnej na UJ a tą Na UW.Jakiś profesor z autorytetem chce się wykazać więc wprowadza czasem inne przyporządkowanie regionalne,terytorialne. systematyczne.
Czasem się to przyjmuje czasem nie

A w sumie  zmieni się nazwa ,a góry pozostaną te sameSmile



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .

Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-10-2007 10:18 AM przez spoko.

27-10-2007 10:16 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #4
RE:  Sudety- Krowiarki, czy masyw Snieżnika?

spoko napisał(a):
Sprawa ta wzbudza wśród geografów ,geologów  czy przyrodników  odkrywców od dawna  wiele emocji.A bliżej  na moim podwórku  to ostatnio któryś z geografów regionalistów zaliczył pasmo Jałowieckie do Beskidu Makowskiego ,A wcześniej było zaliczane do Żywieckiego.

Zasadą w podziałach geograficznych granic poszczególnych pasm górskich jest to ,że nie dzieli się poszczególnych grup górskich na przełęczach w bocznych grzbietach.Przykładowo niektórzy słowaccy autorzy zaliczają Kopy Liptowskie do Tatr Zachodnich , kierując się względami krajobrazu i budową geologiczną wyznaczają granicę na przełęczy Zawory(tj. w bocznym grzbiecie).Tymczasem geografowie polscy i znawcy Tatr(WHP),zgodnie z orografią terenu, zaliczają ten masyw do Tatr Wysokich.
Podobne kontrowersje występują przy wyznaczaniu zachodniej granicy Tatr: orograficznie biegnie ona od Huciańskiej Przełęczy(905m) wzdłuż Huciańskiego Potoczku, następnie Wąwozem Kwaczańskim.W publikacjach słowackich natomiast cały wymieniony wyżej wąwóz wraz z masywem Holicy (1340m) na wschodzie jest już zaliczany do Choczańskich Wierchów.



27-10-2007 02:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: