Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat

Pełna wersja: Sudety- Krowiarki, czy masyw Snieżnika?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam pytanie, może ktoś mieszka w tych okolicach. Chodzi mi oto, czy Krowiarki to osobny masyw, czy jest to tak jakby odnoga masywu Śnieżnika?
Nie wiem co mam na ten temat sądzić jedni(ludzie górBig Grin) twierdzą tak drudzy inaczej... Jak wy sądzicie?
Ja głównie spotkałem się z opiniami, że pasmo górskie Krowiarki jest przedłużeniem masywu Śnieżnika, a oddziela je jedynie przełęcz Puchaczówka, niektórzy jednak uznają je za oddzielne pasmo, uznając Puchaczówkę za granicę masywu, łatwiej chyba odpowiedzieć na pytanie co było pierwsze jajko, czy kura... Smile
To jest tak jak z odpowiedzią na pytanie które żródło ,który ciek jest właściwie początkiem Amazonki .Sprawa ta wzbudza wśród geografów ,geologów  czy przyrodników  odkrywców od dawna  wiele emocji.A bliżej  na moim podwórku  to ostatnio któryś z geografów regionalistów zaliczył pasmo Jałowieckie do Beskidu Makowskiego ,A wcześniej było zaliczane do Żywieckiego.Z własnego doświadczenia wiem ,że często istnieją rozbieżności w tym zakresie np pomiędzy katedrą geografii regionalnej na UJ a tą Na UW.Jakiś profesor z autorytetem chce się wykazać więc wprowadza czasem inne przyporządkowanie regionalne,terytorialne. systematyczne.
Czasem się to przyjmuje czasem nie

A w sumie  zmieni się nazwa ,a góry pozostaną te sameSmile

spoko napisał(a):
Sprawa ta wzbudza wśród geografów ,geologów  czy przyrodników  odkrywców od dawna  wiele emocji.A bliżej  na moim podwórku  to ostatnio któryś z geografów regionalistów zaliczył pasmo Jałowieckie do Beskidu Makowskiego ,A wcześniej było zaliczane do Żywieckiego.

Zasadą w podziałach geograficznych granic poszczególnych pasm górskich jest to ,że nie dzieli się poszczególnych grup górskich na przełęczach w bocznych grzbietach.Przykładowo niektórzy słowaccy autorzy zaliczają Kopy Liptowskie do Tatr Zachodnich , kierując się względami krajobrazu i budową geologiczną wyznaczają granicę na przełęczy Zawory(tj. w bocznym grzbiecie).Tymczasem geografowie polscy i znawcy Tatr(WHP),zgodnie z orografią terenu, zaliczają ten masyw do Tatr Wysokich.
Podobne kontrowersje występują przy wyznaczaniu zachodniej granicy Tatr: orograficznie biegnie ona od Huciańskiej Przełęczy(905m) wzdłuż Huciańskiego Potoczku, następnie Wąwozem Kwaczańskim.W publikacjach słowackich natomiast cały wymieniony wyżej wąwóz wraz z masywem Holicy (1340m) na wschodzie jest już zaliczany do Choczańskich Wierchów.

Przekierowanie