Odpowiedz  Napisz temat 
Szukam porady z sprzetem. :-)
Autor Wiadomość
BORODIN

*

Grupa: Zarejestrowani
Status: Offline
Szukam porady z sprzetem. :-)

Hejka :-)
W marcu planuje Mont Blanca. Na sierpien Elbrus. Moje zapytanie. Jesli mi wysokosc za bardzo nie dokopie w planie kolejne do 6000 tys. i teraz kto moze sie wypowiedziec co do:
-łapawic
-skarpetek merino 62 % czy lepsza jednak welna okolo 80 % welny
I NAJWAZNIEJSZE CO MNIE MECZY.
BUTY.
CZY NP LA SPORTIVY NEPALE EVO
CZY NP AKU SERAI
I JAK JE KUPOWAC. Od kilku osob mialem info ze dwa rozmiwary wieksze bo dwie skarpety i noga puchnie a np w alpinie kolo zarzekal ze nie nepale nie scarpa tylko Serai Aku i jeden rozmiar i jedna skarpeta. I w koncu jestem w kropce. Do marca jest troche czasu jeszcze ale powoli juz zakupuje sprzet by potem nagle nie musiec okrasc banku. Ktos cos poradzi doradzi?

26-10-2016 11:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
conti

RE: Szukam porady z sprzetem. :-)

Skarpety to temat indywidualny, tak zresztą jak buty.
Ja założę buty i będę czuł się rewelacyjnie i wygodnie, Ty założysz i możesz czuć się paskudnie. Musisz przymierzyć buty w sklepie, pospacerować po sklepie przez chwilę, pochodzić najlepiej po schodach, albo po czymś pochyłym. Wtedy będziesz wiedział które wybrać buty. Rozmiar butów to też temat indywidualny, ktoś założy jedną średnio grubą parę skarpet i będzie mu ciepło, inny ktoś założy 2 pary skarpet i będzie mu chłodno albo zbyt gorąco. Jeśli chodzi o marki LA SPORTIVA czy AKU to obie marki są dobre. Ze swojej strony proponuję Ci tylko kupić buty wcześniej i pójść w nich na krótszy szlak niż te które chcesz zdobywać w marcu.

27-10-2016 07:31 AM
Red-Angel

Dla mnie dwie skarpetki są niepotrzebne, zawsze chodzę tylko w jednej parze i jest ok. A jakim systemem chodzisz po Tatrach zimą? Jedna czy dwie skarpetki? Myślę, że ten sam system sprawdzi się w Alpach latem.

http://goryponadchmurami.pl/
27-10-2016 11:26 AM
BORODIN

*

Sek w tym ze moja przygoda z Górami to najczęściej lato, wczesna jesień. I bardziej Biesy czy inne szlaki,Tatry mniej w zimę. Na tych wysokościach mam już swoje sposoby na to czy owo. Tu jednak chodzi o to zeby wrocic z palcami u stop. Na fb na grupie wspinaczkowej wszyscy doradzaja ze dwie skarpety i but o dwa rozmiary wieksze. I tak sie szykowalem. Ale gdy odwiedzilem Alpina sprzedawca mi totalnie zakrecil. Od osob ktore zaliczaly Monta kazdy mowil o dwa rozmiary ... itp a sprzedawca wreczyl mi serai Aku i mowi ze tylko te plus dobre jedne skarpetyi tylko pol rozmiaru wiecej moze rozmiar. Wiem ze mi stopy spuchna wiec napewno nie pol rozmiaru ale jeszcze nie bylem tak wysoko. Narazie zakonczylem na 3800. Ale latem. Wiec tu moje doswiadczenie z moim organizmem sie koncza. Stad Wasza grupa wczoraj znalazlem i odrazu wpis.
Co do butow wiele osob chwali te nepale. Nawer przewodnicy je majapodobniez. I stad znow moje zmieszanie. Niby aku serai tansze o 400 zl,niby ocieplina ale sa nowe. Nie ma za duzo opinii.

27-10-2016 01:34 PM
Pedro
Administrator

Grupa: Administratorzy

Każdy ma inną stopę - i tu trudno dać jakąś personalną poradę. Z ogólnych porad jednak to mnie nie przekonują warianty z dwiema skarpetami i dwoma rozmiarami większym obuwiem. But ma być wygodny i dobrze trzymać stopę w takiej konfiguracji ubrania w jakiej najczęściej chodzisz. Nie może być dobrany tylko pod dwie skarpety, które jeśli nawet teoretyzując założyłbyś je na dzień wyjścia na szczyt to pewnie tylko wtedy. Co byłoby z resztą dni? Będziesz brał drugie buty? Jak kupisz pod dwie skarpety a będziesz chodził w jednych to but będzie za luźny. Co zrobisz przy zejściu? Zaraz będziesz mieć otarcia bo stopa w bucie będzie Ci się przesuwać. OK - z przodu buta tam gdzie masz palce powinieneś mieć luz tak - aby nawet próbując przesunąć nogę w bucie nie dosięgnąć czubka butów. Jednak nic więcej ponadto.

Teorie z numer czy dwa większe są dla mnie bardzo dziwne i niejednoznaczne. Bo jeden czy dwa numery większe od czego... Od jakiego stanu. Nigdy w ten sposób butów w góry nie kupowałem i zawsze było w porządku. Jeszcze raz - but ma być wygodny, uniemożliwiający przesuwanie się stopy w bucie, palce z przodu nie mogą dotykać w żadnej pozycji końców buta i to wszystko ma być osiągnięte np. przy jednej grubszej parze skarpet czyli w czymś w czym realnie będziesz chodzić po górach.

Jeśli żaden z modeli nie ma ewidentnych wad czy złych opinii kieruj się swoimi preferencjami podczas mierzenia.

Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
27-10-2016 02:48 PM
TomaszRT

Na Alpy zimą, Elbrusa i potem 6000+ to bym rozważył buty ze zintegrowanym stuptutem.. buty w których nie zmarzniesz na w/w, w Polsce użyjesz i tak co najwyżej w Tatrach zimą.

Zmierzyłem z ciekawości swoje buty górskie. Niskie letnie 42.5, wysokie letnie 43, zimowe 43.5.
Dwa rozmiary większe niż letnie to kogoś fantazja daleko poniosła. W letnich byłem na 5200, w zimowych na 5600, nic nie puchło, nie uciskało, nie powodowało dyskomfortu. W zimowych czasem używam dwóch skarpet ale te drugie to takie cienkie wewnętrzne.

27-10-2016 06:40 PM
Odpowiedz  Napisz temat 

Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: