Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (2): « Pierwsza [1] 2 Następna > Ostatnia »
PN Połoniny
Autor Wiadomość
lucyna

*****


Postów: 935
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2010
Status: Offline
Post: #1
PN Połoniny

Kolega wrzucił filmik z naszego przejazdu terenówką przez PN Połoniny. Na samo wspomnienie mam banana na buźce.
http://www.youtube.com/watch?v=Iv--99vF2...re=related

edit
poprawiłam literówkę w tytule



Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php?...Itemid=242

Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-06-2011 08:22 PM przez lucyna.

30-06-2011 07:20 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
TomaszRT

*****


Postów: 1,711
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2009
Status: Offline
Post: #2
RE: P Połoniny

ale co ma na celu publiczna prezentacja tego filmiku?

pochwalenie się nielegalną jazdą po parku?

czy pokazanie, że da się tam fizycznie wjechać? bo da się, ale czym mniej ludzi o tym będzie wiedzieć tym lepiej..


30-06-2011 07:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
lucyna

*****


Postów: 935
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2010
Status: Offline
Post: #3
RE: P Połoniny

To, że ochrona przyrody w PN Połoniny to fikcja. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na te zabudowania, które widzieliśmy. Ten teren został wysiedlony przy budowie zbiornika wodnego, ludzi stamtąd wyrzucono. Wybudowano jednak w terenie zamkniętym dacze i domki wypoczynkowe, oczywiście nielegalnie. PN Połoniny , a wycinka trwa w najlepsze przy użyciu ciężkiego sprzętu. Rozumiem, że są na Słowacji inne standardy ochrony ale mimo wszystko to Międzynarodowy Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie". Do parku wjechaliśmy legalnie, nie złamaliśmy prawa.



Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php?...Itemid=242
30-06-2011 08:19 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
TomaszRT

*****


Postów: 1,711
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2009
Status: Offline
Post: #4
RE: PN Połoniny

ale ja mówię o tym co filmik przedstawia.. a przedstawia Nissana Patrola i jego załogę, która 'na pałę' wjeżdża do Parku Narodowego Połoniny.. i ten filmik jest publicznie dostępny i promowany na tym forum.. trochę ludzi to obejrzy i tak:

- część obejrzy i zapomni
- część obejrzy i pomyśli 'co za ch**e jeżdżą terenówką po parku narodowym'
- część obejrzy i pomyśli 'ooo, oni wjechali bez konsekwencji, to ja też tam pojadę'


30-06-2011 08:31 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
lucyna

*****


Postów: 935
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2010
Status: Offline
Post: #5
RE: PN Połoniny

TomaszRT napisał(a):
ale ja mówię o tym co filmik przedstawia.. a przedstawia Nissana Patrola i jego załogę, która 'na pałę' wjeżdża do Parku Narodowego Połoniny.. i ten filmik jest publicznie dostępny i promowany na tym forum.. trochę ludzi to obejrzy i tak:

- część obejrzy i zapomni
- część obejrzy i pomyśli 'co za ch**e jeżdżą terenówką po parku narodowym'
- część obejrzy i pomyśli 'ooo, oni wjechali bez konsekwencji, to ja też tam pojadę'


Masz rację, każdy sam wyciągnie wniosek. Po pierwsze wjechaliśmy legalnie, po drugie nie szkodziliśmy przyrodzie, przez cały czas jechaliśmy asfaltem przez lasy gospodarcze, drogą którą jest wywożone drewno. Pierwszy odcinek od przełęczy Ruske Sedlo na 801m n.p.m. to znany trakt tzw. Porta Rusica z 1861 r. należąca do dziedzictwa technicznego Słowacji. Potem te zabudowania to Ruske oficjalnie wieś nie istnieje od 1986 r. Wysiedlono 3463 mieszkańców z 7 wiosek. Na filmie widać ,że teren chroniony i to podwójnie: park narodowy i zakaz wstępu zbiornik wody pitnej ale to fikcja.
Sam zbiornik mieści 59,2 mln metrów 3 wody, długość zalewu 3,5 km, pow. 124,81 km 2. Zapora : 50 m wysokości, 311 m długości, szerokość 7 m w koronie, u podstawy 310 m. Zapora typu ziemnego.



Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php?...Itemid=242

Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-06-2011 09:04 PM przez lucyna.

30-06-2011 09:00 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
fabrykadrwin

*****


Postów: 843
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Feb 2010
Status: Offline
Post: #6
RE: PN Połoniny

Legalność wjazdu nie szkodzi przyrodzie jak rozumiem.


30-06-2011 10:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
lucyna

*****


Postów: 935
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2010
Status: Offline
Post: #7
RE: PN Połoniny

fabrykadrwin napisał(a):
Legalność wjazdu nie szkodzi przyrodzie jak rozumiem.

W takim samym stopniu jak dziesiątki samochodów z drewnem wywożonych z parku narodowego, w takim samym stopniu jak samochody, które mijaliśmy w drodze do teoretycznie niezamieszkałej wsi Ruske. Nie mam wyrzutów sumienia, teren PN Połoniny jest przepiękny, a jego ochrona w tej części fikcją.



Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php?...Itemid=242
30-06-2011 10:12 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Mallaidh

*****


Postów: 3,723
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2008
Status: Offline
Post: #8
RE: PN Połoniny

Zgodzę się z Tomaszem, że nie rozumiem po co to publikujesz.
Nie pokazuje nam to wiele ciekawego, a szkody poczynione przez Waszych naśladowców mogą być większe niż pożytek z publikacji.
Wielu baranów się znajdzie którzy mogą też robić takie "szlify" po PN, może autem, a może quadem, śmiecić, hałasować. Czy wtedy też napiszesz, że to nic poważnego, że nie szkodzą przyrodzie ( a skąd wiesz czy nie przejechałaś jakiejś salamandry Toungue) ? Coś mi się zdaje, że nie.
Jest park, to się nie jeździ. Z całym szacunkiem - pomysł nie trafiony.
pzdr.

p.s. jest tam zakaz wjazdu od Roztok czy nie?
p.s.2. wg. Twojego toku rozumowania, to skoro ktoś jedzie, o np. taka straż parku, to my też możemy? Smile


Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-06-2011 10:23 PM przez Mallaidh.

30-06-2011 10:17 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
lucyna

*****


Postów: 935
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2010
Status: Offline
Post: #9
RE: PN Połoniny

Mallaidh napisał(a):
Zgodzę się z Tomaszem, że nie rozumiem po co to publikujesz.
Nie pokazuje nam to wiele ciekawego, a szkody poczynione przez Waszych naśladowców mogą być większe niż pożytek z publikacji.
Wielu baranów się znajdzie którzy mogą też robić takie "szlify" po PN, może autem, a może quadem, śmiecić, hałasować. Czy wtedy też napiszesz, że to nic poważnego, że nie szkodzą przyrodzie ( a skąd wiesz czy nie przejechałaś jakiejś salamandry Toungue) ? Coś mi się zdaje, że nie.
Jest park, to się nie jeździ. Z całym szacunkiem - pomysł nie trafiony.
pzdr.


Czyli mamy równych i równiejszych.
Salamandry nie przejechaliśmy, to było w dniu katastrofy prezydenckiego samolotu. Smacznie sobie jeszcze spały. Spotkaliśmy tylko ludzi, w tym strażników parku. Jak widać na filmiku nie dostaliśmy pokuty, bo wjechaliśmy legalnie. Zresztą byli bardzo mili. Czy znajdziemy naśladowców? Tego nie wiem. Wystarczy postawić na przełęczy zakaz wjazdu i po sprawie. To, że ktoś tamtędy przeciśnie się niezauważony jest niemożliwe. Starina to zbiornik wody pitnej. Pokuty są bardzo wysokie, to Słowacja, tak z 1000 euro.
Sam park jest piękny, trasa marzenie, biegnie tamtędy szlak rowerowy.
Nie ma, z Polski wjeżdża się tam legalnie.



Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php?...Itemid=242

Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-06-2011 10:32 PM przez lucyna.

30-06-2011 10:25 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
fabrykadrwin

*****


Postów: 843
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Feb 2010
Status: Offline
Post: #10
RE: PN Połoniny

"Jest park, to się nie jeździ". Ty powinnaś dawać przykład, a robisz zupełnie odwrotnie.
I nie ważne, czy inni jeżdżą, czy drewno wywożą.
Nie musisz robić tego co wszyscy, bo legalnie.

Dla mnie tak samo, pomysł z publikacją nie trafiony.


30-06-2011 10:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Mallaidh

*****


Postów: 3,723
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2008
Status: Offline
Post: #11
RE: PN Połoniny

lucyna napisał(a):
Czyli mamy równych i równiejszych.

Tak mniej więcej od początku świata...

lucyna napisał(a):
Salamandry nie przejechaliśmy,

Whatever...to mógł być inny zwierz co nie spał Smile Że o hałasie i spalinach nie wspomnę Smile

lucyna napisał(a):
Sam park jest piękny, trasa marzenie, biegnie tamtędy szlak rowerowy.

Zapewne taka sugestia, by zwiedzać go rowerem, nie autem Toungue

lucyna napisał(a):
Nie ma, z Polski wjeżdża się tam legalnie.

To wyjaśnia jedną kwestię. A jak z poruszaniem się wewnątrz? Lub od strony słowackiej? Nie ma zakazu?

Jedno trzeba oddać: są rzeczywiście parki narodowe, w których są normalne drogi, po których się jeździ, np. nawet Bieszczadzki PN, Magurski czy Roztoczański PN, jakieś drogi krajowe czy lokalne.
Inne pytanie jest, czy pchać się autem, tam gdzie nie ma takiej potrzeby...Ale to już kwestia subiektywna.


Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-06-2011 10:44 PM przez Mallaidh.

30-06-2011 10:37 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
lucyna

*****


Postów: 935
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2010
Status: Offline
Post: #12
RE: PN Połoniny

fabrykadrwin napisał(a):
"Jest park, to się nie jeździ". Ty powinnaś dawać przykład, a robisz zupełnie odwrotnie.
I nie ważne, czy inni jeżdżą, czy drewno wywożą.
Nie musisz robić tego co wszyscy, bo legalnie.

Dla mnie tak samo, pomysł z publikacją nie trafiony.


Moim zdaniem trafiony. W owym czasie byłam już na szkoleniu przewodnickim po terenach przygranicznych woj.podkarpackiego i preszowskiego. Kilkakrotnie o tym rozmawiałam ze Słowakami, oni są święcie przekonani iż to teren bezludny. Zmowa milczenia, a tę zawsze trzeba łamać.

Masz rację , kiedyś określałam się jako ekolog, teraz raczej jestem czymś w rodzaju ochroniarza m.in. walczę o przyrodę i o powstanie Turnickiego Parku Narodowego.

Kiedyś na forum turystyka gorska chyba Kegi wrzucili podobną relację, byli pozaszlakowo, nielegalni na Słowacji ale sytuacja podobna do tej. Wycinka w najlepsze, dewastacja w najlepsze. Wywołało to dyskusję. Czasami zamiatanie pod dywan mija się z celem, lepiej o takich przypadkach jak ten, przyznam się, że bardzo kontrowersyjnych, mówić.



Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php?...Itemid=242
30-06-2011 10:44 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
lucyna

*****


Postów: 935
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2010
Status: Offline
Post: #13
RE: PN Połoniny

Mallaidh napisał(a):

lucyna napisał(a):
Salamandry nie przejechaliśmy,

Whatever...to mógł być inny zwierz co nie spał Smile Że o hałasie i spalinach nie wspomnę Smile

lucyna napisał(a):
Sam park jest piękny, trasa marzenie, biegnie tamtędy szlak rowerowy.

Zapewne taka sugestia, by zwiedzać go rowerem, nie autem Toungue


To wyjaśnia jedną kwestię. A jak z poruszaniem się wewnątrz? Lub od strony słowackiej? Nie ma zakazu?


1. W tym hałasie? Byliśmy jednym z samochodów, tam pracowały piły i ciężki sprzęt zrywkowy. Plus samochody osób przebywających w nielegalnym osiedlu.
2. O nie, dziękuję. Trzech kolegów się tam połamało. Chyba, że sprowadziłabym i wprowadziła rower.
3. Są wszędzie zakazy po stronie słowackiej, ale są równi i równiejsi. Gdyby ktoś równy wjechał to do 1000 euro kary, tak mi mówili strażnicy.



Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php?...Itemid=242

Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-06-2011 10:50 PM przez lucyna.

30-06-2011 10:49 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Mallaidh

*****


Postów: 3,723
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2008
Status: Offline
Post: #14
RE: PN Połoniny

lucyna napisał(a):
1. W tym hałasie? Byliśmy jednym z samochodów, tam pracowały piły i ciężki sprzęt zrywkowy. Plus samochody osób przebywających w nielegalnym osiedlu.

Powiedzmy, że zrozumiem nawet iż wjechałaś tam celem zebrania jakiegoś materiału na ten temat, by potem to w słusznej sprawie wykorzystać - ale, do jasnej cholery, takie motywowanie, że robię coś, bo inni tak robią i już, jest grubo antysystemowe i anyspołeczne.

lucyna napisał(a):
3. Są wszędzie zakazy po stronie słowackiej, ale są równi i równiejsi. Gdyby ktoś równy wjechał to do 1000 euro kary, tak mi mówili strażnicy.

Czyli, np. taki ja, jako "równy" gośćRolleyes, zapłaciłbym ponad 4000 zł za bilecik? Więc jednak nie wolno wjeżdżać osobom bez układów?

Reasumując już zebrane dane:
Chciałaś zareklamować PN Połoniny - fajnie, bo chcę się tam wybrać Smile
Dokonałaś jednak tego w sposób nietrafiony, bo po pierwsze:
- okazałaś sposób, który ewentualnych nieświadomych naśladowców kosztowałby sporo pieniążków za taką wycieczkę.
- a przede wszystkim pierwsze słowa, o przejażdżce terenówką po parku narodowym - na dzień dobry i na szczęście (!) u większości powodują oburzenie - stąd taka, a nie inna reakcja.
Nie każdy jest przewodnikiem i może sobie pozwolić na "wdupiemanie" przepisów parku.


30-06-2011 11:13 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,467
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #15
RE: PN Połoniny

Żądam oficjalnego wjazdu nad Morskie Oko.

P.s. Ekolodzy na stos.



"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
01-07-2011 06:27 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: