Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (2): « Pierwsza [1] 2 Następna > Ostatnia »
Złotą ścieżką Czeskiego Raju
Autor Wiadomość
Tenshi

*****


Postów: 1,400
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2009
Status: Offline
Post: #1
Złotą ścieżką Czeskiego Raju

Niedzielny poranek budzi mnie rytmicznie stukającymi w parapet kroplami deszczu. Przecieram oczy i wyzbywam się złudzeń, że dziś będzie pogodny dzień.
W głowie plączą się myśli; czy zadzwonić do znajomych i odwołać swoją obecność?
Zwycięża bezgraniczna chęć spotkania się z górami. Pakuję plecak i niezbędny element mojego dzisiejszego ubioru - pelerynę.
Podróż mija dosyć szybko, jednakże monotonny krajobraz w strugach deszczu za szybami autobusu wzbudza znów wątpliwości.
Docieramy do miejsca od którego rozpoczniemy naszą wędrówkę - Malá Skála. Jest to miejscowość leżąca w głębokiej dolinie Izery, pod zboczami formacji Suché skaly, masywu Vranovský hřbet i Sokol.
Wiatr przedmuchuje chmury, pozostawiając jedynie te z których siąpi słaby deszcz.
Nad miejscowością dominują ruiny skalnego grodu Vranov - Panteon [attachment=32407], umiejscowionego na stromym skalnym cyplu Formacja Vranovský hřeben (jest to ostry grzebień z cenomańskiego piaskowca, wypiętrzony pod koniec trzeciorzędu). Krok za krokiem mijając formy piaskowcowe [attachment=32409] [attachment=32410] [attachment=32411] [attachment=32411] osiągamy naturalny skalny punkt widokowy Sokol z którego rozpościera się widok na Suché skály [attachment=32413] z daleka przypominające organy lub grzbiet smoka. Suché skály nazywane są również czeskimi Dolomitami będącymi popularnym terenem alpinistycznym. Następnie trasa wiedzie przez Besedické skály [attachment=32414][attachment=32415] w których można znaleźć skalny labirynt Chléviště i Kalich (pośrodku pięciu skalnych parowów ukrywa się ołtarz z wykutym kielichem i datą 1634 r.) [attachment=32418]. Labirynt piaskowcowych skał leży nad lewym brzegiem Izery z których rozciągają się piękne widoki (gdy nie pada deszcz) m.in. na Kozakov [attachment=32419]
Krocząc ścieżkami skalnego labiryntu ........ [attachment=32419] [attachment=32420] [attachment=32421] [attachment=32422] [attachment=32423] - (wietrzenie skał)
wchodzimy na złotą ścieżkę biegnącą Hamstejnskym grzbietem, która zaprowadzi nas na najwyższy szczyt Czeskiego Raju Kozakov (774 m n.p.m.) [attachment=32424]
Z Hamstejnskiego grzbietu można podziwiać Zamek Trosky najważniejszą dawną warownię w tamtejszej okolicy [attachment=32425]. Słowo "trosky" znaczy po czesku ruiny.
Jested [attachment=32426]
Wędrówka dobiega końca, gdy naszym oczom ukazuje się wieża i schronisko na szczycie Kozakov. Zadowoleni z podziwiania dzisiejszych widoków wsiadamy do naszego automobilu i podążamy droga powrotną do kraju.

Trasa:
Mala Skala - Sokol (562 mnpm) - Besedice - Panovo Pole - Besedice - Koberovy - Kozakov. Długość trasy: 14 km


Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-11-2010 07:26 AM przez Tenshi.

19-07-2010 06:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Sylwester

*****


Postów: 5,035
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2006
Status: Offline
Post: #2
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

No pięknie, mam pytanie: a czy ten czerwony Teletubiś to Ty?


19-07-2010 07:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Tenshi

*****


Postów: 1,400
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2009
Status: Offline
Post: #3
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

Ano, to sem ja Smile


19-07-2010 07:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
PiotrekDz
...
*****


Postów: 3,603
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jan 2010
Status: Offline
Post: #4
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

Ładnie tam!. Chętnie bym pojechał ale dalekokwasny

Kubraczek masz bardzo bezpieczny, rzuca się w oczySmile



Teroz w kazdym domu tranzystory grajom
Lejom wode lejom, ludzi ogłupiajom
19-07-2010 07:56 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
lapikus

*****


Postów: 2,442
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2009
Status: Offline
Post: #5
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

No, proszę Pani, ale się nam Pani rozbrykała! giggle
Najpierw milczysz miesiącami, oczy za Tobą wypłakujemy, a tu masz. Wyprawa za wyprawą, relacja za relacją, aż by się też chciało. Tym bardziej Ci zazdroszczę, bo połączyłaś górską wędrówkę z dziejami historii. Tego typu mariaże bardzo mi odpowiadają. Do tego malowniczy krajobraz z baśniowo wyglądającymi skałami i mógłbym być uszczęśliwiony. Mógłbym, gdyby nie jeden drobny szczegół.......mnie tam po prostu nie było. kwasny Cóż robić? uhm Pozostaje jedynie napawać swoje oczęta bogatą dokumentacją zdjęciową i mieć nadzieję, że może kiedyś......

Pelerynka prezentuje się wybornie, to fakt!
Jednak to nie jej zasługa, a modelki, która z takim wdziękiem ją nosiła! ok



Życie już dawno nauczyło mnie wielkiego szacunku, pokory i cierpliwości do gór!!!
19-07-2010 08:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,631
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #6
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

lapikus napisał(a):
(...) Mógłbym, gdyby nie jeden drobny szczegół.......mnie tam po prostu nie było. kwasny Cóż robić? uhm Pozostaje jedynie napawać swoje oczęta bogatą dokumentacją zdjęciową i mieć nadzieję, że może kiedyś......
(...)


Lapi, nie Cry. Od czego masz swojego przyjaciela innocent. Jak będziesz chciał, to tam pojedziemy. W Czeskim Raju zaczynałem trochę flirtować ze skałami jak Sylwek, ale to już daleka przeszłość.
Tenshi, fajnie, że zaczynasz odkrywać tajniki Czeskiego Raju. Ty mi znowu o nich przypomniałaś. Zobaczyłaś część - Maloskalsko. Nie przestawaj i trzeba jeszcze odkryć dalsze części - Hruboskalsko, Mužský i chyba najlepsze Prachovské skály. Myślę, że Sylwek by miał być zainteresowany. Wspinanie się na piaskach, to może być coś. uhm
Czekam na dalsze relacje.

A może biba?



Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.

Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-07-2010 10:01 PM przez Stasiu.

19-07-2010 10:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Sylwester

*****


Postów: 5,035
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2006
Status: Offline
Post: #7
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

pewnie, że byłbym zainteresowany i o ile znajdę zachętę od jakiego wspinacza na te formacje, to przecież się nie wymówię ... Smile


20-07-2010 06:38 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Tenshi

*****


Postów: 1,400
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2009
Status: Offline
Post: #8
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

Stasiu napisał(a):
(...)Tenshi, fajnie, że zaczynasz odkrywać tajniki Czeskiego Raju. Ty mi znowu o nich przypomniałaś. Zobaczyłaś część - Maloskalsko. Nie przestawaj i trzeba jeszcze odkryć dalsze części - Hruboskalsko, Mužský i chyba najlepsze Prachovské skály. (...)

Stasiu, jak tylko mi czas pozwala to staram się odkrywać uroki Czeskiego Raju. Już co nieco udało mi się przejść minn. Hruboskalsko. Urokliwe zakątki, do których mnie ciągnie Smile

Stasiu napisał(a):
A może biba?

Jak najbardziej jestem zainteresowana, aż mi wstyd że dotąd nie udało mi się na żadną dotrzeć Shy
A jest już planowana kolejna?

Sylwester napisał(a):
pewnie, że byłbym zainteresowany i o ile znajdę zachętę od jakiego wspinacza na te formacje, to przecież się nie wymówię ... Smile

"Wspinaczką" to ja nie jestem i zachęcić Cię mogę jedynie słowami Toungue


20-07-2010 08:14 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,467
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #9
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

Pięknie tam. Wzruszyłem się.



"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
20-07-2010 09:11 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,631
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #10
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

Łukasz napisał(a):
Pięknie tam. Wzruszyłem się.


Lucky a co się będzie z Tobą działo, kiedy to cudo zobaczysz na własne oczy giggle



Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
20-07-2010 03:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,467
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #11
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

Wtedy na pewien czas zamknę się w sobie i piękno okolicy będę przeżywał we wnętrzu mej duszy.



"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
21-07-2010 06:35 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Dosia

****


Postów: 353
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: May 2008
Status: Offline
Post: #12
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

Nie byłam tam....a naprawdę ładnie Smile


21-07-2010 06:28 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Tenshi

*****


Postów: 1,400
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2009
Status: Offline
Post: #13
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

Łukasz napisał(a):
Wtedy na pewien czas zamknę się w sobie i piękno okolicy będę przeżywał we wnętrzu mej duszy.

Cóż za romantyczna dusza giggle

Dosia napisał(a):
Nie byłam tam....a naprawdę ładnie Smile

Dosiu był z nami również pies, niestety miał problem (lub właściciel) bo trzeba było go wnosić po drabinkach (a nie jest mały) Smile


Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-07-2010 07:22 PM przez Tenshi.

21-07-2010 07:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,467
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #14
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

Tenshi napisał(a):

Łukasz napisał(a):
Wtedy na pewien czas zamknę się w sobie i piękno okolicy będę przeżywał we wnętrzu mej duszy.

Cóż za romantyczna dusza giggle



To wpływ gipsu. 37 letnich dni z tym czymś na nodze wielu zmieni Wink



"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
22-07-2010 06:44 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Tenshi

*****


Postów: 1,400
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2009
Status: Offline
Post: #15
RE: Złotą ścieżką Czeskiego Raju

Łukasz napisał(a):
Wtedy na pewien czas zamknę się w sobie i piękno okolicy będę przeżywał we wnętrzu mej duszy.

Współczuję Łukaszku Sad
Kilka lat temu w lipcu złamałam kość śródstopia; gips zdjęli dopiero we wrześniu.
Bądź dzielny Wink


22-07-2010 09:25 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: