Odpowiedz  Napisz temat 
Miejsca widokowe w Terchovej
Autor Wiadomość
SebastianSłota

****


Postów: 114
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Feb 2017
Status: Offline
Post: #1
Miejsca widokowe w TerchovejTerchova, położona u stóp Małej Fatry, jest znakomitym i moim ulubionym punktem wypadowym w słowackie góry.
Oprócz całej krywańskiej części Małej Fatry, dostępnej jak na dłoni, w niedalekiej odległości (do godziny jazdy samochodem) znajdują się tak interesujące miejsca jak Wielki Chocz, Kubińskie Hole, Wielka Luka, Šip, Wielka Fatra, Niskie Tatry, Sulowskie Skały, czy Góry Strażowskie. Tak, Słowację cechuje imponujący stosunek pięknych gór w stosunku do powierzchni kraju.
Ale mieszkając w Terchovej, można sycić oko ciekawymi widokami niekoniecznie idąc wysoko w góry. Można, przy okazji innych wycieczek, w ramach odpoczynku po górskich wyprawach, gdy pogoda nie sprzyja dalekim trasom, albo po prostu dla urozmaicenia pobytu odwiedzić kilka interesujących punktów widokowych znajdujących się w niedalekiej odległości od centrum Terchovej i łatwo dostępnych. Takich miejsc naliczyłem dziewięć:

1. WIEŻA WIDOKOWA W TERCHOVEJ

Wybudowana w 2015 roku wieża ma 30 metrów wysokości. Znajduje się na wzgórzu Oblaz na początku niebieskiego szlaku prowadzącego z Terchovej na Mravečnik i dalej. Widać z niej Wielkiego i Małego Rozsutca i całe otoczenie Doliny Vratnej wraz z położoną u jej stóp Terchovą.


wieża widokowa


Mały i Wielki Rozsutec, Boboty, Południowy Gruń, w dole Terchova


pola nad Terchovą


Mały i Wielki Rozsutec

2. POMNIK JANOSIKA

Juraj Janosik to najsłynniejszy słowacki zbójnik. Ten słowacki obrońca uciśnionych urodził się on w 1688 roku w Terchowej. Jest on postacią autentyczną w odróżnieniu od polskiego Janosika, którego losy opowiada słynny serial z Markiem Perepeczką w roli głównej. O życiu słowackiego Janosika w roku 2009 film nakręciła Agnieszka Holland. Na pamiątkę swego najsłynniejszego krajana mieszkańcy wsi w 1988 roku postawili pomnik, przedstawiający 7,5 metrową sylwetkę Juraja Janosika wykonaną z blachy stalowej. Pomnik znajduje się na niewielkim wzniesieniu, przy skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do Doliny Vratnej obok sklepu spożywczego sieci Jednota.
widok Terchovej spod pomnika
otoczenie pomnika

3. MARUNOVCI

W północnej części Terchovej, nad przysiółkiem Šipkova znajduje się niewielka osada Marunovci. Jest ona ulokowana dość wysoko, tuż pod grzbietem Kysuczy, przez który prowadzi niebieski szlak. Znajduje się tu kilka domów, głównie wykorzystywanych jako domki letniskowe bądź kwatery do wynajęcia. Z niewielkiego parkingu leżącego przy drodze są dosłownie dwie-trzy minuty do polany widokowej, na której znajduje się słynna terchowska dzwonnica.
grań Małej Fatry po południu


wieczorne widoki z Marunovci


zachód słońca


osada Marunovci

4. POLA POD ORAVCOVYM

Pola znajdujące w bliskiej odległości od centrum Terchovej, na początku drogi do Obšivanki. Pola są na lekkim wzniesieniu, widać z nich Terchovą, Mravečnik po jej drugiej stronie, Mały Rozsutec po wschodniej stronie i pola w stronę Žiliny po zachodniej. W okolicy Terchovej ciężko o fajne widoki wschodzącego słońca, masyw Rozsutców dość skutecznie je zasłania, ale widoki o zachodzie, właśnie z uwagi na otwartą przestrzeń w tę stronę, są fajne. Właśnie tam chodziłem kilka razy szukać interesujących wieczornych kadrów, gdy pogoda w ciągu dnia nie sprzyjała wycieczkom.
wieczór w Terchovej


o zachodzie słońca
wieża kościoła, Terchova i Mały Rozsutec po zmroku

5. ORAVCOVE

Z pól, o których pisałem powyżej, w kilka minut można dojść na Oravcove, niewielki pagórek ze znajdującym się na jego szczycie pomnikiem św. Cyryla i Metodego, dwóch greckich misjonarzy, którzy w IX wieku prowadzili ewangelizację Słowian. Pod pomnik prowadzi stworzona w 2006 roku przez słowackiego rzeźbiarza Milana Opałkę droga krzyżowa z krzyży wyrzeźbionych z piaskowca.


na drodze krzyżowej


pomnik Cyryla i Metodego


droga krzyżowa


widok na Terchovą i pomnik Janosika

6. SEDLO ROVNA HORA

Sedlo (przełęcz) znajduje się na drodze Terchova - Zazriva pod szczytem Małego Rozsutca. Na przełęczy znajduje się karczma o mało słowackiej nazwie ?Syrex? oraz ogólnodostępny plac parkingowy na kilka aut. Lubię to miejsce i zawsze zatrzymuję się tu na chwilę przejeżdżając tędy. Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt, że droga Terchova - Zazriva prowadzi w osi wschód - zachód, co sprzyja fajnym widokom o świcie i zmierzchu.


panorama Małej Fatry


w stronę Zazrivej


zachód słońca na Rovnej Horze


poranne mgły na przełęczy

7. JANOSIKOVY CHOTAR

Janosikovy Chotar to ścieżka edukacyjno-przyrodnicza wytyczona wokół północnych części Terchovej. Trasa ma formę pętli i liczy 13,5 km długości, prowadzi przez okoliczne pola, łąki i przysiółki i jest ciekawą propozycją na stosunkowo łatwą, ale ciekawą wycieczkę. Krajobrazy na trasie przypominają mi bardzo szlak ze Szczawnicy do schroniska pod Bereśnikiem. Z początkowej (lub końcowej) części szlaku, na odcinku od kościoła w Terchovej do krzyżówki z żółtym i zielonym szlakiem, rozciągają się fajne widoki na Małą Fatrę.


Mały i Wielki Rozsutec, Stoh
panorama Małej Fatry


widok w stronę głównej grani Małej Fatry


kościół w Terchovej

8. BIELSKIE SKAŁY

Jako dwa ostatnie miejsca widokowe chciałbym wam zaprezentować znajdujące się poza Terchovą - pierwsze to Bielskie Skały położone nad miejscowością Biela.
Nazwa doliny i skałek wywodzi się od położonej przy drodze Terchowa - Žilina miejscowości Bela. Bielskie Skały wznoszą się 200 metrów nad dnem doliny tuż za granicą lasu. Prowadzi na nie wytyczony w 2016 roku żółty szlak, którym wyjście na górę stromą ścieżką zajmuje ok. 30 minut. Po drodze znajdują się trzy punkty widokowe, z których można podziwiać zmieniające się w miarę nabierania wysokości krajobrazy. Szlak jest ubezpieczony, punkty widokowe są zabezpieczone barierkami lub łańcuchami, na ostatnim etapie wycieczki znajduje się kilkumetrowej długości łańcuch plus stopień ułatwiające wspinaczkę.
Z Bielskich Skał Małej Fatry widać niewiele, jedynie fragment głównej grani w okolicy Suchego, natomiast ciekawe widoki są w stronę Žiliny oraz masywu Kysuczy położonych po drugiej stronie drogi Žilina - Terchova . Widoki te mają wystawkę zachodnią, więc siłą rzeczy narzuca się pomysł wycieczki na Bielskie Skały na zachód słońca.
pola nad Belą
po zachodzie słońca

9. ZAZRIVA

Pola i łąki położone przy czerwonym szlaku wiodącym z miejscowości Zazriva, położonej 10 km na wschód od Terchovej, na Kubińską Holę są znakomitymi i ciekawymi miejscami widokowymi na otoczenie Wielkiego Rozsutca. Ze względu na swą fotogeniczność i ciekawe wschody i zachody słońca rejony te są bardzo popularne wśród fotografów krajobrazowych, ale co ciekawe, nie są to tereny uczęszczane przez turystów, a szkoda - naprawdę warto. Wystarczy podejść z Zazrivej w rejon Dudovej lub przysiółka Ćrchle, by cieszyć oko wspaniałymi widokami. Im dalej w stronę Pavlaśkovej Skałki, tym widoki na Fatrę są mniej ciekawe. Z uwagi na ukształtowanie terenu oraz kierunków świata szczególnie atrakcyjnie prezentują się tutejsze pejzaże o świcie i zmierzchu.


przed świtem nad Zazrivą


Osnica, Stoh, Wielki i Mały Rozsutec


poranne mgły na polach nad Zazrivą


Wielki Rozsutec o porankusebastianslota.blogspot.com
04-03-2020 05:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
tomtur

*****


Postów: 7,587
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Offline
Post: #2
RE: Miejsca widokowe w Terchovej

Tak Fatra piękna jest i jak widać okolice też. Super fotkk"Bo właśnie tam wiem po co żyję."
04-03-2020 07:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: