Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat

Pełna wersja: warto przeczytać
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzisiaj przeczytałem w jednym czeskim tygodniku ciekawy artykuł. Takie połączenie turystyki z innymi zapoznaniami kulturalnymi. Smile
[attachment=68219]
Do zrozumiałego języka przetłumaczyłem akurat ten "turystyczny" odcinek (zaznaczony na czerwono):

"Na starcie Absyntowej ścieżki
Tradycja głosi, że absynt rozpoczął produkować w roku 1798 dwudziestodwuroczny Henri-Louis Pernod, przedsiębiorczy obyvatel szwajcarskiego miasteczka Couvet. Wspólnie z teściem Danielem Henrim Dubiedem i szwagrem Marcelinem tutaj otworzyli pierwszą fabrykę na zielonkawy napój o nazwie Dubied Pere et Fils, jednak wkrótce się osamodzielnił i z powodu wysokiego podatku wywozowego założył nową markę też po drugiej stronie pogórza Jura. Jego gorzelnia, otwarta w roku 1805 w francuzskim Pontalier, na długi czas stała się królewskim ośrodkiem absyntowego świata.
Dzisiaj stąd przy okazji rozpoczyna się, z przed sześciu laty nareszcie dokończona turystyczna rozrywka, Absyntowa ścieżka, która prowadzi aż do szwajcarskiego Noiraigue w dolinie Val-de-Travers. Na trasie pokonywanej z obowiązkowymi przystankami na ?liguére? rowerem, na koniu, piechotą i nawet pociągiem, jest pielgrzym obeznajmiony ? oczami i kubkami smakowymi ? z dwudziestką miejsc, które są jakimś sposobem z absyntem połączone: z prastarymi gorzelniami, z wonnymi poletkami ziół, z bajkowymi restauracjami, gdzie jedzenie idzie w parze z absyntem, z muzeami, i ze stodołami do suszenia ziół. W drugim tygodniu miesiąca czerwca jest możliwość w szwajcarskiej wiosce Boveresse, prawie na końcu pielgrzymki, świętować Święto Absyntu i okosztować tradycyjnie podawany absynt z dziesiątek gorzelni. I co się to w nich wypala
?"

W razie potrzeby przetłumaczę i następne odziały, jak "Dar bogini Artemidy" - jakie lecznicze zioła zawiera absynt lub "Zielona godzinka" - dalsza historia tworzenia absyntu.
Tomtur, kiedy tam jedziemy?
Zielona wróżka dobrze poniewiera umysł i ciało Rolleyes
Jedziemy tylko trzeba nam jakiego abstynenta na kierowcęuhmgdzie takiego znajdzieszgiggleW pamięci mam bibę karkonoską gdzie próbowaliśmy w celach leczniczych oczywiście ten zielonkawy trunekinnocent
Przeczytałem w gazecie, że Słowacy rozpoczęli budowę jednego z najbardziej potrzebnych odcinków autostrady D3. Niespełna 6-km odcinek Czadca-Świerczynowiec będzie nawiązywał do budowanego odcinka Świerczynowiec-Zwardoń. Gotowy ma być za cztery lata. Ze względu na ukształtowanie terenu i gęstą zabudowę trzeba będzie zastosować specjalne rozwiązania techniczne. Część drogi poprowadzi po estakadzie nad terenem zabudowanym, na trasie będzie aż 16 mostów. Mam nadzieję, że doczekam się tej drogi. Tomtur zawsze klnie na tym odcinku, kiedy tam przejeżdżamy.
W półprofilu (jak Świerczynowiec-Zwardoń) czy w pełnym od razu będą budować?
Tak o tym nie mam informacji. Sad
Wygląda na to że od razu w pełnym:
https://nasekysuce.sme.sk/c/20441516/ods...lnice.html
I zbudują fajne będzieBig Grin
Stron: 1 2 3
Przekierowanie