Odpowiedz  Napisz temat 
Czarny gąsienicowy w marcu
Autor Wiadomość
kuuciuu

*


Postów: 4
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2019
Status: Offline
Post: #1
Czarny gąsienicowy w marcu

Cześć! Jeżeli w złym dziale to z góry przepraszam i proszę o przeniesienie.
W czwartek 21.03 wybieramy się ze znajomym na czarny gąsienicowy i (jeśli siły i pogoda pozwoli to na karb). Pogodę mam sprawdzona-kilka dni wcześniej słońce, zaczną się pewnie lekkie roztopy, w dzień podejścia rano 0 stopni ze stopniowym wzrostem aż do 10. Oczywiście raki, kije, resztę gadżetów zabieram pro forma. Tera zapytanie czy trasa która pójdę jest w miarę przechodnia, ponieważ znajomy w górach w śniegu był dopiero dwa razy i nie chciałbym aby coś złego się wydarzyło.
Kuznice-jaworzynka-karczmisko-murowaniec-zielony staw gąsienicowy-karb-czarny staw gasienicowy-murowaniec-karczmisko-boczań.
Na jakie odcinki (poza jaworzynka-zależy od stopnia lawinowego i karbem) powinienem zwrocic szczególną uwagę na niego?
Dotychczas czlapalem w doświadczonym gronie lub samemu, teraz trafił się kolega który chce regularnie zacząć wychodzenie.
Godzina rozpoczęcia 7 rano, planowany koniec 16-17, wliczając przerwy.
Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam!


15-03-2019 04:01 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
szewczyczek

*****


Postów: 4,478
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2011
Status: Offline
Post: #2
RE: Czarny gąsienicowy w marcu

Odcinek szlaku z Czarnego Stawu na Karb jest stromy i często zamiast szlakiem zimą ludzie chadzają żlebem opadającym z Karbu wprost na Czarny Staw. Żleb również jest nieco stromy (na zdjęciu z 25 marca wydeptana ścieżka).

       

Zacząłbym od zmiany kierunku kółka na Murowaniec - Czarny Staw - Karb - Zielony Staw - Murowaniec.
Ewentualnie w przypadku gorszych warunków czy Waszych obaw, możecie iść nad Zielony Staw - Karb i powrót tą samą drogą. Nie ma tam stromizn ani ryzyk lawinowych.



Hej ho, zwariowana przygodo!

Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-03-2019 07:12 PM przez szewczyczek.

15-03-2019 07:12 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
TomaszRT

*****


Postów: 1,711
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2009
Status: Offline
Post: #3
RE: Czarny gąsienicowy w marcu

Ja bym to wolał w przeciwnym kierunku iść.. tzn na Karb wchodzić od Czarnego Stawu a schodzić przez "pojezierze".. i na ten odcinek od Czarnego Stawu na Karb zabrałbym czekan.. ponadto bym się trzy razy zastanowił czy tego odcinka nie odpuścić bo przy obecnych i prognozowanych opadach i zachodnim wietrze to tam będzie nieciekawie..


15-03-2019 07:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
kuuciuu

*


Postów: 4
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2019
Status: Offline
Post: #4
RE: Czarny gąsienicowy w marcu

Tak więc myślę że wyjdziemy sobie od pojezierza i zejdziemy z powrotem tą samą drogą do murowanca, podejdziemy tylko na czarny od dołu i zobaczymy jak się miewa, dzięki za pomoc i wszelkie uwagi.


15-03-2019 08:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
kuuciuu

*


Postów: 4
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2019
Status: Offline
Post: #5
RE: Czarny gąsienicowy w marcu

Wpadła mi jeszcze jedna myśl do głowy. Mianowicie kuznice-Kasprowy-czarny staw- i powrót przez Boczań do kuznic. Myślicie że lżejsza trasa? Omijam oczywiście szerokim łukiem Karb (pojezierze siła rzeczy też, ale wrócę i dokończę), robię ciut więcej kilometrów ale teoretycznie lżejsza trasa. No i nasuwa się następne pytanie, czy nie odwrócić trasy:jaworzynka-czarny-kasprowy-kuznice?
Sory że gnebie ale nie chce chłopaka zrazac tak od razu.


Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-03-2019 08:17 PM przez kuuciuu.

15-03-2019 08:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
szewczyczek

*****


Postów: 4,478
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2011
Status: Offline
Post: #6
RE: Czarny gąsienicowy w marcu

Kasprowy jest raczej w porządku. Jedyny mankament to narciarze w Kotle Kasprowym, nie pamiętam czy z nimi ta trasa koliduje, ewentualnie przejście granią Kasprowy Wierch - Liliowe.



Hej ho, zwariowana przygodo!
15-03-2019 08:32 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,508
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #7
RE: Czarny gąsienicowy w marcu

Osobiście zejścia z Liliowego do Gąsienicowej nie polecam zimą pomijając niski stopień zagrożenia lawinowego. Uważam też, jak już wyżej pisano - odpuść sobie Karb od Czarnego Gąsienicowego. Wiele osób, które z doskoku zimą chodzą po Tatrach, pluło sobie tam w brodę i twarz równocześnie będąc w połowie stoku, że wpadło na pomysł wejścia/zejścia tamtędy Smile

Pytałeś o inne miejsca zagrożenia lawinowego - nie tylko Jaworzynka. Zresztą akurat tutaj Jaworzynka może nie być wcale tym najbardziej zagrożonym miejscem. Podejście nad Czarny Gąsienicowy za szlakiem letnim również jest potencjalnie zagrożone lawinami. Przy obecnej ilości śniegu zielony szlak na Kasprowy z tego co pamiętam około 1800 npm również nie jest 100% bezpieczny lawinowo. Zależy gdzie sobie stawiasz poprzeczkę dopuszczalnego ryzyka lawinowego. Te z tego akapitu to nie są jakieś miejsca o wielkim zagrożeniu niemniej jakieś istnieje.

W ostatnich tygodniach w ogóle sytuacja lawinowa w Tatrach nie jest zbyt ciekawa wg mnie. Od czasu pierwszego większego ocieplenia na którymś z weekendów (chyba w lutym).

A tak w ogóle - postaraj się ustalić trasy za około 4 dni. Jeszcze sporo się może pozmieniać w warunkach i pogodzie. Teraz jest odrobinę za wcześnie jak dla mnie.

Trasa przez Kasprowy i nad Czarny Staw później na około nie wiem dlaczego ma być lżejsza od wariantu tylko z Karbem i Czarnym Gąsienicowym.



Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
15-03-2019 08:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
kuuciuu

*


Postów: 4
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2019
Status: Offline
Post: #8
RE: Czarny gąsienicowy w marcu

Liliowe napewno odpada, tego byłem pewien siadając dziś rano do jakiegokolwiek planowania wstępnego. Wydaje mi się wybierzemy Kasprowy na wyjście, przyjedziemy się na czarny staw i stamtąd wrócimy boczaniem do kuznic.

Wg mnie trasa bez podejścia na karb dla naszej dwójki będzie dużo lżejsza. Po pierwsze nie martwię się o naszą kondycję i parę km więcej nie powinno nam zrobić większej krzywdy. Natomiast zabierając na podejscie z czarnego na karb tylko moje doświadczenie i dobre chęci-trochę za mało żeby reczyc za dwie osoby.
Ale Pedro tak jak mówisz, będę to na spokojnie analizował przy porannej kawie we wtorek, z rsportami toprowców i szacowana pogoda


15-03-2019 09:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,508
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #9
RE: Czarny gąsienicowy w marcu

kuuciuu napisał(a):
Natomiast zabierając na podejscie z czarnego na karb tylko moje doświadczenie i dobre chęci-trochę za mało żeby reczyc za dwie osoby.

Jeśli porównywałeś Kasprowy do trasy z pętlą przez Karb to ok.



Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
15-03-2019 09:13 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
grabarz
Adrian
*****


Postów: 1,862
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Dec 2014
Status: Offline
Post: #10
RE: Czarny gąsienicowy w marcu


''(...) nigdy nie umiałem pogodzić się z tym, żeby wracać z niczym. Zawsze próbowałem jeszcze raz. Czasem nawet wbrew logice, ale zgodnie z jakimś wewnętrznym przekonaniem.'' (J.Kukuczka)
16-03-2019 03:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: