Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (13): « Pierwsza < Poprzednia 8 9 10 11 [12] 13 Następna > Ostatnia »
Zejścia ze szlaków -Łamanie przepisów czy może usuwanie białych plam?
Autor Wiadomość
chief

Grupa: Zarejestrowani
Status: Offline
RE: Zejścia ze szlaków -Łamanie przepisów czy może usuwanie białych plam?

Oj Stasiu, Stasiu...Ty to masz charakterek giggle
Wyjaśniałem Ci, że widzę spora różnicę pomiędzy łamaniem przepisów terenów ścisłych, a udostepnionych pozaszlakowo, ale Ty oczywiście, w ramach "uogólnienia", podawałeś zawsze przykłady "ścisłe" giggle, sprytne, pod publikę, bo lepiej brzmi, a zawsze jakiś user może nie doczytać i sprawa jasna, chief chce obalić rezerwaty ścisłe giggle giggle
Tu sie mnie pytasz o mój szacunek do poszczególnych "przepisów", a moją odpowiedź wykorzystujesz w ramach "poglądów" danego dyskutanta Sad
Tyle razy pisałem, że nie oczekuję otwarcia szlaków na szczyty nieznakowane (Gierlach, Łomnice), a wręcz przeciwnie, a Ty dalej swoje giggle
Niezły z Ciebie numer Wink
Tylko tak sie zastanawiam, czy Ty juz tak masz, czy działanie celowe uhm

Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-03-2011 07:27 AM przez chief.

02-03-2011 07:26 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
woodeek

*

Tak przy okazji, wszystkim pragnącym tak bardzo Miedzianego, polecam Szpiglasowy Wierch, widokowo identycznie niemal, można wejść legalnie ścieżką znakowaną, można - jak ktoś woli bez znaków - wejść granią z Wrót Chałubińskiego (Uwaga!!! na Wrota można polskim szlakiem, ale od przełęczy idziemy słowacką częścią grani, gdyż TPN nie udostępnił tej grani do wspinaczki, a TANAP tak, nawet jest tam jeden uskok o trudnościach wchodzących w TANAPową definicję wspinaczki, ale można go łatwo obejść bokiem) Wink

...kiedy śmierć zrówna nas, spotkasz mnie w piekle...
02-03-2011 03:20 PM
Stasiu

chief napisał(a):
(...)Tylko tak sie zastanawiam, czy Ty juz tak masz, czy działanie celowe uhm

Ja już taki jestem. Lubię się pobawić. Toungue Ale ja już jestem pod ścisłą ochroną, jak te rezerwaty. innocent

Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
02-03-2011 05:12 PM
chief

Stasiu, wcześniej pytałeś się o zorganizowaną formę, apelu do TANAP-u. Teraz sobie przypomniałem, że były starania http://wspinanie.pl/forum/read.php?1,292...msg-292877 jednak jakoś się to rozlazło po "kościach".

04-03-2011 11:03 AM
lucyna

Stasiu napisał(a):

chief napisał(a):
(...)Tylko tak sie zastanawiam, czy Ty juz tak masz, czy działanie celowe uhm

Ja już taki jestem. Lubię się pobawić. Toungue Ale ja już jestem pod ścisłą ochroną, jak te rezerwaty. innocent

To ja także poproszę o ochronę. Wink
Dla mnie nie do pomyślenia jest obecność turysty w rezerwacie ścisłym. Na litość Boską one zajmują promile powierzchni naszego kraju, chociaż tam natura powinna być pozostawiona sama sobie. Prawdę powiedziawszy sądzę, że powinny być poniesione kwoty kar za wejście do tej części parku narodowego.

Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php?...Itemid=242
04-03-2011 11:38 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

lucyna napisał(a):
chociaż tam natura powinna być pozostawiona sama sobie.

Ekolodzy to powinni odj***ać się w ogóle od natury.

Amen i ave.

"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
04-03-2011 11:48 AM
chief

lucyna napisał(a):
Dla mnie nie do pomyślenia jest obecność turysty w rezerwacie ścisłym

Ale w ramach szkolenia, np. dla przewodników, nie masz oporu?
albo przy okazji "pomocnika" dla grupy naukowej, choć nie masz wykształcenia w tym zakresie?
Wiem, wiem...punkt widzenia z punktu siedzenia giggleWink

Poza tym, Lucyno...w tym wątku nie ma dyskusji o łażeniu po rezerwatach ścisłych Wink

04-03-2011 01:06 PM
lucyna

chief napisał(a):

lucyna napisał(a):
Dla mnie nie do pomyślenia jest obecność turysty w rezerwacie ścisłym

Ale w ramach szkolenia, np. dla przewodników, nie masz oporu?
albo przy okazji "pomocnika" dla grupy naukowej, choć nie masz wykształcenia w tym zakresie?
Wiem, wiem...punkt widzenia z punktu siedzenia giggleWink

Poza tym, Lucyno...w tym wątku nie ma dyskusji o łażeniu po rezerwatach ścisłych Wink

Aha Wink
Być może i punkt siedzenia ale wchodząc nie łamię prawa. A po drugie tania siła transportowa musi być. W sumie jestem lepsza od osła, bo potrafię mierzyć pierśnicę drzew i jako tako znam roślinność naszego regionu.

Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2011 02:36 PM przez lucyna.

04-03-2011 02:34 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

Przeczytałem na stronach http://www.tatry.cz , że przgotowuje się nowy regulamin poruszania się po TANAP-ie. Ma być płatny od nowego sezonu turystycznego tzn. chyba od 15.6.2011. (zobaczymy). Najgłówniejsze zmiany to otwarcie siedmiu najatraktywniejszych wierzchołków dla szerszej wiary turystycznej po wybranych (nieznakowanych) trasach. Są to: Gerlach, Łomnica, Wysoka, Konczysta, oba Lodowe i Baranie Rogi.
Ale uwaga. Będzie stosowane jeszcze pewna miara regulacji. Turysta na takiej trasie musi być z przewodnikiem albo mieć przedpisany górski ekwipunek (lina, kask, ekspresy, linki itp. a w zimowych warunkach jeszcze raki i czekan i musi mieć "znajomość trasy". Autor tego artykułu zastanawia się, jak będą ochrońcy przyrody kontrolować należności ekwipunku i znajomość trasy. uhm
No, pożyjemy zobaczymy Smile
Podstawową zmianą regulaminu jest uproszczenie od powinności należeć do jakiegoś spółku. Co było często krytykowane jako dyskryminacja. Dalej upuszczono od powinności wynajęcia przewodnika z powodu tego, że zapewnienie bezpieczeństwa turystów nie jest w kompetecji ochrońców przyrody.
W dziedzinie wspinaczkowej też dochodzi do zmiany. Wspinaczka liczy się dopiero od III U.I.A.A. Można chodzić mimo wyznaczone trasy, ale znowu ekwipunek do wspinaczki i znajomość trasy.
Więcej można tu: http://www.tatry.cz/cs/priprava-navstevn...u-finisuje
Żebym się dożył nareszcie legalnego wyjścia na ciekawe kopczyki w Taterach na Słowacji? Big Grin
Jednego mi w artykule brakuje. A to zagadnienia zamykania tras zimą. No, już nie mogę się doczekać nowego regulaminu TANAP.
Chief, przyznaj się innocent To Twoja sprawka, że Słowacy wymiękli giggle

Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-03-2011 10:30 PM przez Stasiu.

23-03-2011 10:28 PM
chief

Najpierw myślałem Stasiu, że sie tekstem machnąłeś o tydzień wcześniej giggle

Na pewno jest to jakieś światełko w tunelu, choć podchodzę do tego z pewna rezerwą, gdyż ileż już artykułów czytałem o zapowiedziach otwarcia nowych szlaków (Baranie Rogi, Mały Lodowy, Świstowy Sz.). Problem w tym, ze było to juz parę lat temu...i nic.

Sensowność tych "nowych rozwiązań", ze względu na skomplikowanie, jest nieco bezsensowna, szczególnie to posiadanie sprzętu i znajomość trasy giggle
Otwarcie w takiej formie Gerlacha, Lodowego, czy Łomnicy, jest dla mnie bezsensowne i w dalszym ciągu nie rozwiązuje problemu "opieki przewodnika" w inszych rejonach.
Nie sztuką jest stworzyć złe przypisy, a na to się zapowiada Sad

Czas pokaże, jednak jest to pozytywna wiadomość, bo "coś" się ruszyło, niestety bez info, na temat zimy (poza tymi wymienionymi).

Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-03-2011 01:19 AM przez chief.

24-03-2011 01:14 AM
Stasiu

Jak już pisałem. Trzeba poczekać, kiedy nowy kodeks wejdzie w życie i będzie można go przeczytać. Wydaje się, że będzie w pewnym stopniu rewolucyjny w myśleniu.
Chiew, nie chciej, żeby w parku pozwolili wszystkim plątać się wszędzie, nakażdej koziej ścieżce Rolleyes

24-03-2011 05:38 AM
lucyna

Moim zdaniem przepisy o bezpieczeństwie, wyposażeniu czy znajomości trasy zweryfikuje życie. Po prostu dojdzie do selekcji naturalnej. Mówię to z pozycji osoby z lękiem wysokości, która bez przygotowania weszła na orlą perć i miała tam pewne problemy z opanowaniem emocji łącznie z tuleniem się do skały aby opanować strach.

24-03-2011 05:47 AM
Łukasz

"lina, kask, ekspresy, linki itp"

Na Baranie od Terrego też ? Wink

"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
24-03-2011 08:27 AM
chief

Stasiu napisał(a):
Wydaje się, że będzie w pewnym stopniu rewolucyjny w myśleniu.

Możliwe, jednak obawiam się tego, że takowe "postępowe" myślenie na Słowacji następuje 10-letnimi skokami Smile. Przynajmniej z tego czeskiego artykułu, wynika jedynie, łatwiejszy dostęp do paru szczytów, reszta w dalszym ciągu to Ciemnogród.
Czyż nie lepiej raz ale porządnie?

Stasiu napisał(a):
Chiew, nie chciej, żeby w parku pozwolili wszystkim plątać się wszędzie, nakażdej koziej ścieżce Rolleyes

Widać, nie czytałeś dokładnie (o ile czytałeś) moich postów. Tez nie widzę sensu po raz n-ty je w tym wątku powtarzać Wink

lucyna napisał(a):
Moim zdaniem przepisy o bezpieczeństwie, wyposażeniu czy znajomości trasy zweryfikuje życie.

Moim zdaniem ten przyszły przepis jest nielogiczny, wręcz zabawny Smile
1.Nie każdy Lucyno, aby wejść na te szczyty potrzebuje liny i szpeju z nią związanym
2.Wyobraźmy sobie sytuacje, ze spotykam filanca i co?...każe mi on wyjmować zawartość plecaka, abym pokazał, ze jestem wystarczająco "uzbrojony"?...On będzie decydował o tym czy mam wystarczająco lub za mało karabinków/pętli/haków/kości?...sytuacja absurdalna giggle
3.Posiadanie sprzętu/ubioru, nie świadczy, o jakim kolwiek doświadczeniu danego ludka
4.Jak ktoś idzie pierwszy raz, to trudno, aby takowa trasę znał. Owszem, zapewne przygotował sie z przewodników/opisów/itp...jednak teoria, a real to nieco odmienne sprawy i zdarza sie, że ludek sie gdzieś zagmatwa Wink

Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-03-2011 08:34 AM przez chief.

24-03-2011 08:33 AM
Stasiu

Wiesz Chief, trochę za wcześnie omawiać tą sprawę. Pisałem, że autor też rozmyślał jak będzie sprawdzane obeznajmienie z górami i ekwipunek.
Myślę, że to będzie podobnie, jak w Alpach. Nikt nie będzie nikogo sprawdzał. Wszystko to będzie formą oświaty. Umieszczanie tablic ostrzegawczych i podobnie. Tutaj chyba zaczyna być stosowany odwrotny wariant - amerykański. Gospodarze TANAP raczej przygotowują się do obrony. Wiadomo, że będzie dochodzić raczej do ekscesów, kiedy niepouczony o możliwych niebezpieczeństwach turysta (albo pozostali), w razie wypadku, zażali do sądu gospodarzy. Będzie chciał odszkodowanie za to, że nikt mu nie powiedział o niebezpieczeństwie padania kamieni i miał mieć na główce kask albo miał do wspinaczki zabrać linę.
Dlaczego amerykański? Wiemy wszyscy jak w USA można uzyskać odszkodowanie za, dla nas niewiarygodne, "wyczyny". Czytałem naprz., że jakaś pani uzyskała odszkodowanie od firmy produkującej mikrofalówki. W instrukcji obsługi nie było napisane, że mikrofalówka nie służy do wysuszania kota. No i wiadomo co się stało z jej pupilem. giggle

24-03-2011 06:06 PM
Odpowiedz  Napisz temat 

Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: