Odpowiedz  Napisz temat 
Całkiem nowe widoki w Beskidzie Morawsko- Śląskim. Wielki Jawornik :)
Autor Wiadomość
grabarz
Adrian

Grupa: Zarejestrowani
Status: Offline
Całkiem nowe widoki w Beskidzie Morawsko- Śląskim. Wielki Jawornik :)

W Beskidzie Morawsko-Śląskim widzieliśmy już całkiem sporo... A widoki z Cieszyna w tamtą stronę kończą się na Ondrzejniku, dalej już tylko nieznane. Więc były to dla nas zupełnie nowe widoki, a znane nam kopce widzieliśmy pierwszy raz od drugiej strony Smile

Trasa: Frynsztat pod Rodhostem - Mały Jawornik - Wielki Jawornik (Chata) - Frynsztat pod Rodhostem.
Czas trasy: 4.30 godz. Długość trasy: 13 km.

Wczoraj gotowanie w terenie, a dzisiaj wyjazd w góry... Czy może być lepiej Big Grin
W Frynsztacie byliśmy po 9.00 rano. Zaparkowaliśmy na małym ryneczku, na którego środku stała fontanna chyba z Posejdonem, bo miał trójząb giggle uhm
Z ryneczku ruszyliśmy niebieskim szlakiem, który początkowo prowadzi przez pobliskie bloki i zabudowania, aż w końcu wychodzi się na polanę z pięknym widokiem na Beskidy.                        
Dalej idziemy leśną ścieżką w stronę Małego Jawornika, w sumie słowo leśną można dać w cudzysłów, bo miejscami jakiś rzadki ten las blink
Później po lodowej ścieżce w stronę schroniska, mijamy sporo ludzi, tych idących w górę, jak i tych którzy już schodzili na dół, więc można było się spodziewać tłumów przy bufecie Wink            
Wyłania się widok schroniska i wieży, niema co pasują do siebie jak ulał. Patrząc na schronisko, w tle pięknie prezentuje się wieża i odwrotnie...Smile
To zdecydowanie największa wieża jaką widzieliśmy i w ogóle tak ładna Toungue A widoki z niej jeszcze ładniejsze.                    
W Chacie tłum, tak jak się spodziewaliśmy, więc bierzemy to na dwa razy... najpierw kawa i znaczki turystyczne, a później czetowanie, aż zwolni się miejsce i można jeść ! Na tapecie nowa zupa, dyrsztkowa czyli flaki Smile Jakie było zdziwienie gościa za ladą, jak zapytałem co się kryje za tą nazwą (im dalej od domu, tym mniej nas rozumieją. Na szczęście szefowa była bardziej obyta z polskim i jakoś poszło, ale mina gościa bezcenna - "jak ja mam mu wytłumaczyć, co to za zupa Wink)
Pojedli, to w drogę... Zejście w śniegu, który po tej stronie góry jeszcze leżał i był paćkowaty i wyślizgany kwasny
Dochodzimy do Koliby, przy której jest Kaplica wyglądająca jak bunkier albo ziemianka Wink Do Koliby wpadamy na szybką Kofole i uciekamy. Właściciel gaduła zaczepił nas i mówił "Małysz na Prezydenta" giggle Fajne klimatyczne miejsce ok
Od Koliby idzie już z kopca Wink po prawej stronie jest wąwóz, który ładnie się wpisuje w krajobraz, a jeszcze bardziej źródełko, przy którym jak zawsze w czeskich Beskidach leżą kubki, żeby było się z czego napić Smile (w Polsce albo by ukradli, albo rozbili Sad)
Ostatnia prosta, przez most i już prawie jesteśmy z powrotem na ryneczku...
Była to bardzo przyjemna wycieczka i na pewno w sezonie letnim, jeszcze tam wrócimy Smile                        

I taka to była wycieczka.

''(...) nigdy nie umiałem pogodzić się z tym, żeby wracać z niczym. Zawsze próbowałem jeszcze raz. Czasem nawet wbrew logice, ale zgodnie z jakimś wewnętrznym przekonaniem.'' (J.Kukuczka)
25-03-2018 04:56 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

RE: Całkiem nowe widoki w Beskidzie Morawsko- Śląskim. Wielki Jawornik :)

Grabarzu, widzę, że mieliście o dużo więcej widoków niż my. My tak maksymalnie koniec nosa widzieliśmy. ok
Trochę mnie zaskoczyło, że Ty, cieszyniak, nie wiesz co to jest "dršťková polévka"? uhm I żona, która włada czeskim? Nawet Tomtur już wie co to za zupa. Chyba jeszcze mało przechodziłeś za Olzę. Przyznam, że ja nie muszę tej zupy, ale Tomtur zawsze sobie daje. Smile
Życzę Wam większego poznawania, i nie tylko kulinariów, południowych sąsiadów. innocent
Co do "Małysz prezydentem" to jest to na miejscu. Frensztat słynie z dobrego ośrodka skoczków narciarskich. Wywodził się z niego jeden z najlepszych czeskich skoczków - Jiří Raška. Szkoda, że Wam nie wyszło przejść koło skoczni narciarskich.

Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.

Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-03-2018 06:18 PM przez Stasiu.

25-03-2018 06:14 PM
tomtur

Status: Online

Jak będziecie się tam wybierać to ja się też pisze na tą wycieczkęBig Grin

"Bo właśnie tam wiem po co żyję."
25-03-2018 06:21 PM
grabarz
Adrian

szliśmy koło skoczni, tylko o tym nie wspomniałem Shy    
No właśnie, Iza zna Czeski, ale chyba za słabo uhm (zupka dobra)

Mamy plany na tamte strony, więc damy znać.
Tomek, Iza mówi żebyś wtedy zabrał Bożenę.

''(...) nigdy nie umiałem pogodzić się z tym, żeby wracać z niczym. Zawsze próbowałem jeszcze raz. Czasem nawet wbrew logice, ale zgodnie z jakimś wewnętrznym przekonaniem.'' (J.Kukuczka)

Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-03-2018 06:28 PM przez grabarz.

25-03-2018 06:26 PM
Stasiu

tomtur napisał(a):
Jak będziecie się tam wybierać to ja się też pisze na tą wycieczkęBig Grin

No tak, ale coś większego, żeby było z noclegiem.
Skocznie były, to i dobrze.

Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.

Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-03-2018 06:29 PM przez Stasiu.

25-03-2018 06:28 PM
grabarz
Adrian

Twój emotikon jest najarany Big Grin

25-03-2018 06:29 PM
Odpowiedz  Napisz temat 

Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: