Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (43): « Pierwsza < Poprzednia 38 39 40 41 [42] 43 Następna > Ostatnia »
Warunki turystyczne i pogoda w górach
Autor Wiadomość
Pablo
pablo
*****


Postów: 10,672
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Dec 2006
Status: Offline
Post: #616
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

A jak masz nocleg w Piątce to ja go chętnie przejme/odkupię Big Grin ostatni... weekend marca, cudownie Dance

Ps. Na 3 osoby masz?



Zaprzyjaźnij się z człowiekiem, który chodzi po górach
25-02-2019 09:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Garadoz

*


Postów: 5
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Feb 2019
Status: Offline
Post: #617
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

Szczerze nie, byłem w nich tylko raz.
Jeżeli miałbym je wybrać, to czy mógłbyś polecić jakąś trasę? Nie znam się na Tatrach Zachodnich, a fajnie by było wejść na jakiś nietrudny szczyt, może spędzić noc w jakimś pttk.


26-02-2019 04:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Garadoz

*


Postów: 5
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Feb 2019
Status: Offline
Post: #618
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

Hej Pablo, nie mam rezerwacji, ale dzisiaj właśnie zwróciłem uwagę na to, że jest tam w tych dniach organizowany jakiś event, i na pewno nie udało by mi się zarezerwować miejsca. Ciekawią mnie te Tatry zachodnie, może Ty możesz coś polecić?


26-02-2019 04:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,509
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #619
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

Najpopularniejsza trasa na początki zimowe wyżej to Chochołowska - Grześ - Rakoń + ewentualnie Wołowiec. Powrót tak samo. Zejście letnim do Wyżniej Chochołowskiej należy uznać za potencjalnie lawinowe.

Można zrobić też nieco mniejsze trasy - Z Kościeliskiej lub Chochołowskiej przez Przełęcz Iwaniacką na Ornak lub z Doliny Chochołowskiej na Trzydniowiański Wierch przez Krowi Żleb i Kulawiec.

Powyższe choć to trasy najczęściej wybierane na początku zimą powyżej partii lasu, to szczególnie w przypadku wyższego stopnia zagrożenia lawinowego też nie są w pełni bezpiecznie. Ogólnie na start zimą najlepiej zrobić kurs turystyki zimowej zanim się ruszy w tereny lawinowe.

Statystycznie rzecz biorąc najwyższa pokrywa śnieżna w ciągu roku w wyższych partiach Tatr oscyluje właśnie wokół II połowy marca.



Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
26-02-2019 04:31 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Garadoz

*


Postów: 5
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Feb 2019
Status: Offline
Post: #620
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

Ok, +/- zaplanowałem sobie trasę dwudniową.
Pierwszy dzień. Początek w Kirach przez Pttk Ornak i zaczepienie o Smreczyński staw, później do PTTK Chochołowskiej, tam jakiś obiad, i podejście do Grzesia - powrót do schroniska i tam noc.
Drugi dzień to zaliczenie czerwonego szlaku przez Trzydniowiański Wierch i powrót do Kir przez Polanę Trzydniówkę, Dudową Dolinę i Siwą Polanę.

Co o tym myślicie? Zapomniałem dodać, że wybieram się z dziewczyną. Raczej oboje jesteśmy na tyle sprawni, żeby przejść taką trasę na pewno w ciągu lata, ale czy w ciągu zimy? Pytam właśnie Was mordy Wink


26-02-2019 05:43 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
szewczyczek

*****


Postów: 4,480
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2011
Status: Offline
Post: #621
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

Dużo lepszy plan niż Zawrat czy Krzyżneok



Hej ho, zwariowana przygodo!

Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-02-2019 06:15 PM przez szewczyczek.

26-02-2019 06:15 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Michał_DG

*****


Postów: 949
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Feb 2017
Status: Offline
Post: #622
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

Na pewno potrzeba sprzęt czyli raki i odpowiednio spakowany plecak.
Zawsze lepiej się zawrócić zawczasu niż potem żałować.

Sam się zastanawiam czy rączki ice camp master dały by radę czy
już jest koniecznością inwestowanie w normalne raki.



Każdy na swój Everest

Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-02-2019 06:24 PM przez Michał_DG.

26-02-2019 06:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Fazik
Kierowca TYRa
*****


Postów: 6,677
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #623
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

Michał_DG napisał(a):
Sam się zastanawiam czy raczki ice camp master dały by radę czy
już jest koniecznością inwestowanie w normalne raki.


Jeszcze przed wejściem na Babią Górę w lutym zastanawiałem się czy sobie nie sprawić dodatkowo takich wynalazków, ale po tym jak na lodzie widziałem mnóstwo metalowych oczek z tychże wiem że nie kupię, nie warto.



Wyrwać się z miejskiego betonu, choć na dzień, choć na chwilkę, Żeby nie zwariować...
26-02-2019 06:35 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Michał_DG

*****


Postów: 949
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Feb 2017
Status: Offline
Post: #624
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

Takie z oczkami miałem i fakt porażka.
Mam też takie małe dla syna.

Jednak piszę o czymś innym
chodziłem w tym po lodzie i naprawdę było ok.

Ice camp master.

https://www.alpinsport.pl/image/thumb-wa...loay5qcGc=



Każdy na swój Everest
26-02-2019 06:48 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,509
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #625
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

Garadoz napisał(a):
Ok, +/- zaplanowałem sobie trasę dwudniową.
Pierwszy dzień. Początek w Kirach przez Pttk Ornak i zaczepienie o Smreczyński staw, później do PTTK Chochołowskiej, tam jakiś obiad, i podejście do Grzesia - powrót do schroniska i tam noc.
Drugi dzień to zaliczenie czerwonego szlaku przez Trzydniowiański Wierch i powrót do Kir przez Polanę Trzydniówkę, Dudową Dolinę i Siwą Polanę.

Co o tym myślicie? Zapomniałem dodać, że wybieram się z dziewczyną. Raczej oboje jesteśmy na tyle sprawni, żeby przejść taką trasę na pewno w ciągu lata, ale czy w ciągu zimy? Pytam właśnie Was mordy Wink

Zarys planu jak najbardziej ok

W zimie trudno z wyprzedzeniem planować co się będzie dało zrobić i w jakim czasie. Warunki śniegowe mogą się różnić ogromnie. W jeden dzień możesz jakąś trasę zrobić w 5 godzin, a 3 dni później jak Ci spadnie metr śniegu to i 15 może być mało. Czasem nawet wysoko pójdziesz bez zakładania raków innym razem z dolinek będzie ciężko wyjść bez raków. Nie przewidzisz z takim wyprzedzeniem. Nawet w ciągu jednego dnia warunki mogą się bardzo różnić - rano wychodzisz jest mróz i fajnie nie zapadasz się, a w południe jak słońce mocno dogrzeje i się zrobi plus kilka stopni śnieg masz mokry, zapadający - a szczególnie już tak na koniec marca to jest na to szansa.

Przy czym Wasze trasy to raczej dość uczęszczane więc raczej nie wiadomo jakiego torowania w śniegu mieć nie powinniście. Tak tylko sobie pogadałem Smile Ale ślisko a nawet bardzo może być!!!

Dzień I - trasa ok ale raczej długa na zimę mimo wszystko - wychodzi 20 km i wg czasów letnich 8.40. Jak będą warunki ok to jak najbardziej wykonalne - można i dużo więcej, jak będą ciężkie skrócicie o Grzesia i/lub Smreczyński. Pod tym kątem dobra trasa bo są możliwości skrócenia.

Dzień II - przy stabilnych warunkach lawinowych przez Jarząbcze Szałasiska powinno być ok, przy większym zagrożeniu odradzałbym. Wariant od Polany Trzydniówki którą wymieniłeś jest raczej bezpieczny - trzymając się powyżej kosówki ściśle grzbietu.
Generalnie przez Dolinkę Dudową szlak żaden nie biegnie - pewnie miałeś na myśli jej wylot gdzie biegnie droga przez Dolinę Chochołowską. Połączenie Siwa Polana - Kiry Drogą pod Reglami ok tylko to nudne raczej.

Jak koledzy wspomnieli wcześniej - raczki/raki zdecydowanie wskazane do posiadania w plecaku, choć ich użycie będzie mocno zależało od bieżących warunków.



Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
26-02-2019 07:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
grabarz
Adrian
*****


Postów: 1,862
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Dec 2014
Status: Offline
Post: #626
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

Fazik napisał(a):

Michał_DG napisał(a):
Sam się zastanawiam czy raczki ice camp master dały by radę czy
już jest koniecznością inwestowanie w normalne raki.


Jeszcze przed wejściem na Babią Górę w lutym zastanawiałem się czy sobie nie sprawić dodatkowo takich wynalazków, ale po tym jak na lodzie widziałem mnóstwo metalowych oczek z tychże wiem że nie kupię, nie warto.


Te raczki o których mówi Michał DG są fajne, sam się nad nimi zastanawiam po ostatniej wizycie w Koscieliskiej i w drodze na Wlk. Kopieniec kwasny Są bardziej kompaktowe niż zwykłe raki i zajmują mniej miejsca Smile
Widziałem że nosi je mnóstwo ludzi, nie kupiłem ich jeszcze tylko dlatego, że szkoda mi 120/150 zł Toungue ale myślę że warto ok



''(...) nigdy nie umiałem pogodzić się z tym, żeby wracać z niczym. Zawsze próbowałem jeszcze raz. Czasem nawet wbrew logice, ale zgodnie z jakimś wewnętrznym przekonaniem.'' (J.Kukuczka)
26-02-2019 07:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,631
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #627
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

W miniony weekend widziałem, że poniektórzy dreptali na Rozsutca w tych raczkach. Nie mówię o tych zupełnie na gołych butach. Raczki są dobre tak na Beskidy. Tutaj ewentualna awaria tego ustrojstwa nie ma takich następstw.



Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
26-02-2019 07:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Fazik
Kierowca TYRa
*****


Postów: 6,677
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #628
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

Dokładnie z takich widziałem elementy na lodzie na Babiej, schodzenie z grani w tym ustrojstwie było karkołomne bo nie trzyma się ząb lodu, one są dobre tylko w doliny, jak wejdziesz na strome to wiele nie pomogą, z dwojga złego wolę tradycyjne.



Wyrwać się z miejskiego betonu, choć na dzień, choć na chwilkę, Żeby nie zwariować...
27-02-2019 08:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Capsicle

*


Postów: 3
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2019
Status: Offline
Post: #629
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

cześć!
pod koniec sierpnia (przedostatni weekend sierpnia) razem z ojcem planujemy przejście Orlej Perci i mamy zamiar zrobić to na raz (czyli Zawrat - Krzyżne). planujemy wyruszyć z murowańca wcześnie rano i zastanawiamy się czy lepiej zaplanować przejście w niedzielę rano, czy może w poniedziałek. czy ogóle to ma znaczenie pod kątem ilości turystów? chcemy uniknąć tłumów na trasie więc jeśli dzień tygodnia, bądź co bądź, w sezonie, ma znaczenie, fajnie byłoby to wiedzieć, żeby można było lepiej zaplanować wyjazd.
z góry dzięki za odpowiedź i sugestie


10-06-2019 11:25 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
inanord

*****


Postów: 606
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2012
Status: Offline
Post: #630
RE: Warunki turystyczne i pogoda w górach

Statystycznie biorąc, to na pewno w poniedziałki jest zawsze mniej ludzi niż w weekendy, natomiast wszystko jest i tak zależne od pogody, a ta kapryśna jest i nie liczy się z tym, jaki to dzień tygodnia.
Generalnie w Zakopanem, w tym okresie najluźniej jest w ostatni tydzień sierpnia Smile



Baza Górołaza
10-06-2019 11:35 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: