Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (2): « Pierwsza [1] 2 Następna > Ostatnia »
Bystry Przechód czy Bystra Ławka?
Autor Wiadomość
bialyzibi

****


Postów: 257
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2007
Status: Offline
Post: #1
Bystry Przechód czy Bystra Ławka?

Wątek został przeniesiony z codziennych rozmówek 05.11.2007.



"Góry gubią w sobie wszelkie małe ludzkie rzeczy i osoby. I nie przestrzeń, lecz postać i przestwór ich piękna jest krokiem do wieczności".

Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2007 11:11 PM przez Pedro.

05-11-2007 09:37 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,508
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #2
RE: 05.11.2007 r.

Witam i ja.
Z cyklu małych ciekawostek (przynajmniej dla mnie). Dowiedziałem się przed chwilą na podstawie nowego przewodnika tatrzańskiego Express Map, że słowacki szlak na tzw. Bystry Przechód (2314 m) w obecnym wariancie wcale przez tę przełęcz nie przechodzi Smile Parę lat temu zmodernizowali troszkę szlak w jego górnej części i obecnie jego trasa wiedzie przez miejsce zwane Bystrą Ławką (2340 m).

Błędnie więc sądziłem że byłem na Bystrym Przechodzie Smile Trzeba to poprawić w moich relacjach tatrzańskich. Miłego dnia...



Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
05-11-2007 02:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
bialyzibi

****


Postów: 257
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2007
Status: Offline
Post: #3
RE: 05.11.2007 r.

    
   Witaj Pedro !
   Szczerze mówiąc nie zauważyłem na Bystrym Przechodzie (2314 m npm) żadnych zmian, no chyba że jestem gapkowaty.Byłem tam kilka razy, ostatni raz w ubiegłym roku. Zółty szlak "jak zawsze" biegnie brzegiem Capiego Stawu( 2075 m npm), następnie trawersem "wchodzi" na "okno skalne" i przechodzi do Doliny Furkotnej. "Jak zawsze" turyści nielegalnie urywają się na Furkot ( 2404 m npm)
    Dysponuję mapą 1:25000 i na niej nie ma zaznaczonej Bystrej Lawki.
    Może znasz więcej szczegółów bo to brzmi interesująco. Tym bardziej że
encyklopedia Wikipedii podaje że "to jest to samo" ( poniżej) Pozdrawiam

Bystry Przechód (Bystra Ławka, słow. Bystré sedlo), przełęcz tatrzańska położona na wysokości 2314 m n.p.m., oddzielająca Furkot (Furkotský štít) od odchodzącej od niego w kierunku południowo-wschodznim Grani Soliska.



"Góry gubią w sobie wszelkie małe ludzkie rzeczy i osoby. I nie przestrzeń, lecz postać i przestwór ich piękna jest krokiem do wieczności".

Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2007 05:55 PM przez Pedro.

05-11-2007 04:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,508
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #4
RE: 05.11.2007 r.

Cóż ja byłem na Bystrym Przechodzie (?) tylko jeden raz więc trudno mi porównywać. Miało to miejsce jak dobrze pamiętam we wrześniu rok temu. Już wtedy coś mi się nie zgadzało bo spotykałem albo określenie że miejsce na które prowadzi szlak ma albo 2340 m, albo dotychczas mi znane ze wszystkich map i przewodników 2314. Czasem są drobne różnice wg różnych źródeł ale raczej nie aż takie.

Dopiero dzisiaj czytając wspomniany przewodnik (Tatry Wysokie i Bielskie, polski i słowackie, 2007, Express Map) znajduję wytłumaczenie. Może najlepiej będzie jak zacytuję:
"(...) Ścieżka podąża teraz mniej więcej środkiem rozległej doliny, pokonując niewielkie progi oddzielające jej kolejne piętra, aby koło największego w dolinie stawu, zwanego Capim (Capie pleso), skręcić wyraźnie w lewo i rozpocząć podejście w stronę mało wyraźnego wcięcia przełęczy Bystry Przechód (Bystre sedlo, 2314 m). Przed samą przełęczą podejście ułatwia kilka łańcuchów. Stosunkowo niedawno w celu zmniejszenia trudności zmieniono nieco ich przebieg i obecnie przechodzą one grań bardziej na lewo od właściwej przełęczy, w miejscu nazwanym Bystrą Ławką (2340 m). (...)".

Jak dla mnie tłumaczyłoby to sprzeczne wysokości podawane na szlaku (prawdopodobnie nowe oznaczenia) z tymi podawanymi na wydanych już jakiś czas temu mapach. Co prawda Express Map to nie jest autorytet taki jak np. Paryski czy Nyka, jednak wydaje mi się że jest to poważne wydawnictwo, które stara się unikać błedów na łamach swoich publikacji. Wikipedia jest oczywiście świetnym źródłem informacji, jednak ze względu na sposób jej redagowania zawiera pewne błędy trudne czasem do wychwycenia.



Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)

Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2007 06:10 PM przez Pedro.

05-11-2007 06:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
bialyzibi

****


Postów: 257
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2007
Status: Offline
Post: #5
RE: 05.11.2007 r.

To nie o to chodzi kto był ile razy ale sam powiedz jak patrzysz wzrokiem w kierunku Bystrego Przechodu to widać wyraźnie to okno skalne. Grań jest postrzępiona więc może gdzieś tam poprowadzili szlak. Albo ta charakterystyczna półka już po Furkotnej stronie wydawała mi się ta sama.
No nie wiem, Nyka też wymienia Bystry Przechód i Furkot na który turyści zbaczają wbrew zakazowi bo jest w okolicy najlepszym punktem widokowym.
Dokładniejszej mapy chyba nie ma i nie wiem gdzie usytuować tą Bystrą Lawkę, bo jak piszą....
Bystry Przechód między Furkotem (2405 m) od północnego zachodu a Soliskiem (2414 m) od południowego wschodu. jest najniższą szczerbą w tej grani i stanowi przejście z doliny Młynicy do Doliny Furkotnej.
Portale górskie szybko reagują na zmiany a nawet Tatromaniak i inne nie odnotowały tego faktu. Więc nie wiem...wybierzemy się razem i sprawdzimy.
Pozdrawiam Pedro.
Ps. Jeszcze prześledzę zdjęcia.



"Góry gubią w sobie wszelkie małe ludzkie rzeczy i osoby. I nie przestrzeń, lecz postać i przestwór ich piękna jest krokiem do wieczności".
05-11-2007 08:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,508
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #6
RE: 05.11.2007 r.

W załączniku zamieszczam fragment mapy również wydawnictwa Express Map. Na niej są zaznaczone obydwie przełęcze. Dawniej korzystałem z Sygantury (obecnej Cartomedii) tam była zaznaczona wyłącznie przełęcz Bystry Przechód i przez nią właśnie namalowany był szlak (najnowsze wydanie które posiadam jest z roku 04/05). Ciekawa sprawa Smile
Niby jak się przyjrzeć na zdjęciu które załączam oznakowanie szlaku wygląda na nowe, co oczywiście o niczym nie przesądza.




Załączone pliki Miniatury
       

Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
05-11-2007 09:38 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
bialyzibi

****


Postów: 257
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2007
Status: Offline
Post: #7
RE: 05.11.2007 r.

Wygląda na to że masz rację. Dziwne tylko że praktycznie nikt poza Tobą
nie informował o tej ważnej zmianie. Inna przełęcz, inna wysokość - to
bardzo ważne według mnie poprawki.
Ale nadal wierzę że się kiedyś spotkamy w tym miejscu na szlaku....i pójdziemy na piwo. Do schroniska nie jest w końcu aż tak daleko.
Pozdrawiam
Ps. Dobrze że chociaż Czerwona Lawka pozostała na swoim miejscu.



"Góry gubią w sobie wszelkie małe ludzkie rzeczy i osoby. I nie przestrzeń, lecz postać i przestwór ich piękna jest krokiem do wieczności".
05-11-2007 10:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,508
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #8
RE: 05.11.2007 r.

No widzisz, ja także byłem tym zdziwiony. Kiedyś mi ta wysokość nie pasowała, ale zapomniałem później o sprawie. Dopiero dziś trafił w moje ręce ten przewodnik i się zainteresowałem. Heh, no wygląda na to że jestem pierwszy Smile



Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)

Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2007 11:17 PM przez Pedro.

05-11-2007 10:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
bialyzibi

****


Postów: 257
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2007
Status: Offline
Post: #9
RE: Bystry Przechód czy Bystra Ławka?

                       

Zdjęcia też niczego nie wyjaśniają, widać żółte znaki, widać przejście z Doliny Młynickiej na Furkotną. Czy to obniżenie ( przełęcz) ma 2314 m czy 2340 m trudno jednoznacznie wyrokować. Zostajemy Pedro przy Twoich informacjach na ten temat.
Ale poruszam ten temat bo warto przypomnieć to piękne miejsce (przełęcz)
innym userom i zachęcić do całodziennej wędrówki przez Dolinę Młynicką i Furkotną.
Zdjęcia pokazują też jaki ruch tam panuje, jest to popularny szlak. Jedna panorama jest z przełęczy, druga fotka pokazuje "furkotną stronę"



"Góry gubią w sobie wszelkie małe ludzkie rzeczy i osoby. I nie przestrzeń, lecz postać i przestwór ich piękna jest krokiem do wieczności".
06-11-2007 09:26 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #10
RE:  05.11.2007 r.

bialyzibi napisał(a):
  Dokładniejszej mapy chyba nie ma i nie wiem gdzie usytuować tą Bystrą Lawkę, bo jak piszą....
Bystry Przechód między Furkotem (2405 m) od północnego zachodu a Soliskiem (2414 m) od południowego wschodu. jest najniższą szczerbą w tej grani i stanowi przejście z doliny Młynicy do Doliny Furkotnej.

Józef Nyka-"Tatry Słowackie" wydanie V, Latchorzew 2005
".....Bystra Ławka (Bystra lavka 2300m) wąska przełączka w grani łączącej Furkot (Furkotsky Stit 2405m) i Solisko.Leży ona około 200m na południe od Bystrego Przechodu (Bystre sedlo ,2314m)przez który do r.1993 przechodził szlak turystyczny...."
żeby było ciekawie A.Puskas-"Vysoke Tatry-t.IX" Bratislava 1988
"....Bystra Lavka
Vyrazna strbina, lavka medzi Prednym Bystrym hrbom a Vel'kou Bystrou vezickou....Najnizsi bod Bystreho sedla,predstavuje horolezecky teren,preto sa nou neprechadza.Zlto znackovany turisticky chodnik vedie severnejsie cez chrbat Furkotskieho stitu..."
"...Bystre Sedlo (2314 m)-Bystry Przechód
Cez sedlo vedie zlto znackovana turistycka cesta..."
Z powyzszego wynika, że najniższym punktem w grani pomiędzy Furkotem(2405m) a Wielkim Soliskiem(2414m) jest Bystra Ławka(wg.Nyki-2300m)-przez którą wiedzie obecnie szlak turystyczny(mimo wcześniejszych zastrzeżeń A.Puskasa-co do dostępności turystycznej-przełączkiRolleyes).
Express Map popełniło błąd szacując wysokość Bystrej Ławki na 2340m,optycznie B.Ł jest niżej niż Bystry Przechód(potwierdza to A.Puskas i J.Nyka).
Z moich obserwacji w terenie-wynika, że podstawą do zmiany przebiegu szlaku, na obecny-była podatność na erozję i uciążliwość w podejściu uprzedniego wariantu(parżysko).
PS.Piękne zdjęcia-bialyzibi.



Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2007 11:17 AM przez dr.Etker.

06-11-2007 11:15 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,508
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #11
RE: Bystry Przechód czy Bystra Ławka?

Szukałem jeszcze w Paryskim, choć tam niestety nie znalazłem żadnej wzmianki na temat Bystrej Ławki. Natomiast po wpisaniu w googlach można znaleźć sporo wyników dotyczących tej przełęczy.

Wynika więc jednoznacznie, że w Wikipedii jest błąd gdyż Bystry Przechód i Bystra Ławka to dwie różne Przełęcze i to przez tą drugą biegnie obecnie szlak, natomiast w Express Map podają błędną wysokość 2340 m zamiast 2300 m. Sprawa chyba się rozwiązała Smile

Miejsce bardzo ciekawe, polecam. Ja akurat miałem pustki na szlaku. Za Wodospadem Skok spotkałem chyba raz dwójkę i raz trójkę turystów. No ale i godzina była dość późna. Do schroniska na Skrajnym Solisku dotarłem już prawie po ciemku.

No to jeszcze 3 fotki:
1. Dolina Furkotna z Bystrej Ławki
2. Okno przełeczy
3. Krywań z Bystrej Ławki




Załączone pliki Miniatury
           

Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
06-11-2007 12:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #12
RE: Bystry Przechód czy Bystra Ławka?

1.Najwyższe piętro Doliny Furkotnej.Szczyt po prawej to Furkot, jeszcze bardziej w prawo Bystry Przechód.
2.Ostatnie metry podejścia od strony Doliny Furkotnej,przed wcięciem Bystrej Ławki.
3.Okno przełęczy




Załączone pliki Miniatury
           

Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2007 02:39 PM przez dr.Etker.

06-11-2007 02:36 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
bialyzibi

****


Postów: 257
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2007
Status: Offline
Post: #13
RE: Bystry Przechód czy Bystra Ławka?

OK ! Jestem wdzięczny za Wasze wyjaśnienia. Ale żeby aż tyle pomyłek na raz to aż dziwne. Piarżysko przed samym łańcuchem i tak jest nadal.
Dr. Etker ( "nie czepiam się") ale wchodziłeś o Doliny Furkotnej ?
To tak jak wielu Słowaków, oj przeszkadzali nam w podejściu na jednokierunkowy szlak. Oni wypoczęci bo wjeżdżali wyciągiem na Solisko
a my mieliśmy za sobą przejście Młynicką.
Wspaniałe wspomnienia, pogoda piękna, wiele stawów które dodają uroku
górskiej krainie.
Pozdrawiam



"Góry gubią w sobie wszelkie małe ludzkie rzeczy i osoby. I nie przestrzeń, lecz postać i przestwór ich piękna jest krokiem do wieczności".
06-11-2007 08:31 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #14
RE:  Bystry Przechód czy Bystra Ławka?

bialyzibi napisał(a):
 Dr. Etker ( "nie czepiam się") ale wchodziłeś o Doliny Furkotnej ?
   To tak jak wielu Słowaków, oj przeszkadzali nam w podejściu na jednokierunkowy szlak. Oni wypoczęci bo wjeżdżali wyciągiem na Solisko
a my mieliśmy za sobą przejście Młynicką.

Józef Nyka-"Tatry Słowackie" Wyd V Latchorzew 2005
"...TANAP zaleca wprawdzie ruch jednokierunkowy(podejście Dol.Młynicy,zejście Dol.Furkotną) ale wiele osób wędruje "pod prąd"..."
bialyzibi-nie ma przepisu wykonawczego-tak jak w przypadku przejścia przez Czerwoną Ławkę(Za Zbojnicką Chatą na szlakowskazie jest stosowny napis).
Wielu decyduje się na podejście od Dol.Furkotnej ze względu na transport kolejką krzesełkową na Solisko-i jest to racjonalne podejścieWink



06-11-2007 08:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
gouter

**


Postów: 44
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Oct 2007
Status: Offline
Post: #15
RE: Bystry Przechód czy Bystra Ławka?

Ja wchodziłem na Bystre Sedlo w chmurze, ale po dotarciu na nie zauważyłem, że wielu turystów jest na niższej przełęczy, widocznie zboczyłem ze szlaku, ale za mną poszło też parę osób, schodząc do Doliny Furkotnej nie było widocznej ścieżki, tylko trawersowałem piarżysko do bardziej widocznego szlaku. Być może byłem właśnie na "Bystrej Ławce"


30-11-2007 10:46 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: