Odpowiedz  Napisz temat 
Tatry Slowackie
Autor Wiadomość
nika

Grupa: Zarejestrowani
Status: Offline
Tatry Slowackie

Witam Smile We wrzesniu wybieram sie w taterki sasiadow - slowackie... Zamierzam prejsc przez Rysy i zaczac od Krywania i Koprowego Wierchu, potem chce odwiedzic miedzy innymi Slawkowski Szczyt, Jagniecy, Mala Wysoka, Polski Grzebien, Zmarzla Przelecz, Doline Kacza (!), i Bialej Wody oraz Gerlach (w fazie przygotowan). Problem w tym ze nie orientuje sie jak wyglada sprawa noclegow na slowacji... w polsce spanie w kolebach jest niedozwolone ale malo kto tego przestrzega. Pozatym koleby w ktorych mozna sie przekimac w naszych gorach mam zaznaczone na mapie a w wiekszosci znam je z autopsji. Gorzej owa sprawa sie miewa za Slowacja... Wiem ze spanie w kolebach i biwakowanie jest tam niedozwolone (tylko na wyznaczonych miejscach). Ale jak to wyglada w rzeczywistosci? Gdzie sa ewentualne koleby i czy naprawde tak mocnotego zakazu sie przestrzega. Jak wyglada sprawa z noclegami w tych "wyznaczonych miejscach" i gdzie sie one znajduja? Dziekuje z gory za odpowiedz Smile

http://www.wspinaczki.pl
31-07-2007 04:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

RE: Tatry Slowackie

nika napisał(a):
Witam Smile We wrzesniu wybieram sie w taterki sasiadow - slowackie... Zamierzam prejsc przez Rysy i zaczac od Krywania i  Koprowego Wierchu, potem chce odwiedzic miedzy innymi Slawkowski Szczyt, Jagniecy, Mala Wysoka, Polski Grzebien, Zmarzla Przelecz, Doline Kacza (!), i Bialej Wody oraz Gerlach (w fazie przygotowan). Problem w tym ze nie orientuje sie jak wyglada sprawa noclegow na slowacji... w polsce spanie w kolebach jest niedozwolone ale malo kto tego przestrzega. Pozatym koleby w ktorych mozna sie przekimac w naszych gorach mam zaznaczone na mapie a w wiekszosci znam je z autopsji. Gorzej owa sprawa sie miewa za Slowacja... Wiem ze spanie w kolebach i biwakowanie jest tam niedozwolone (tylko na wyznaczonych miejscach). Ale jak to wyglada w rzeczywistosci? Gdzie sa ewentualne koleby i czy naprawde tak mocnotego zakazu sie przestrzega. Jak wyglada sprawa z noclegami w tych "wyznaczonych miejscach" i gdzie sie one znajduja? Dziekuje z gory za odpowiedz Smile

Niko!.W ostatnich latach niektóre koleby na terenie Słowacji-zostały zniszczone przez pracowników TANAP-aby utrudnić biwakowanie w nich ewentualnym chętnym.
Z bardziej znanych schronisk skalnych w tym rejonie wypadało by wymienić choćby Litworową Kolibę-przy brzegu Litworowego Stawu(niedaleko niebiesko znakowanego szlaku na Rohatkę),w Dolinie Złomisk również znajduje się kilka takich obiektów(jaka sama nazwa wskazujeSmile-jest tam dużo złomu skalnego),w Dolinie Kaczej też są koleby.
Podziwiam rozległe i ambitne plany-jeno jedno budzi mój lekki niepokój-z postu wynika,że wybierasz się w Słowackie Tatry Wysokie-natomiast z tego co wiem Zmarzła Przełęcz w Tatrach-jest,ale w Polskich(tam gdzie chłopek skalny-mniej więcej m.Mł.Kozim Wierchem a Zamarłą TurniąRolleyes)
W rejonie Kaczej Doliny -jest i owszem -Zmarzły-ale- Szczyt(2390m)-w głównej grani Tatr.
Polecam stosowne tomy przewodnika WHP,albo przewodnik Adama Piechowskiego -"Grań Tatr"-zawsze to lepiej wiedzieć-gdzie jesteśmy w danym momencieCool
pozdrawiamSmile

31-07-2007 09:41 PM
Fazik
TIR - Woźnica :)

I nie szalej tam Smile

Wyrwać się z miejskiego betonu, choć na dzień, choć na chwilkę, Żeby nie zwariować...
Youtube: Hymn Górołaza!
31-07-2007 09:50 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Montezuma

**

Nika - nie obejdziesz wszystkiego co masz w planie w 2-3 dni, a przy dłuższym pobycie koniecznością jest nocowanie z wygodami, bo co innego jeden nocleg w kolibie, załomie czy na grani , ale już 2 czy 3 kolejne są po prostu zbyt uciążliwe, bo i z aprowizacją troszkę, a z higieną bardzo kłopotliwie, a nadto nie sądzę byś miała doświadczenie w dłuższych w pełni dzikich bytowaniach, więc ucz się po troszku jak to jest ... To co masz w planie zrobisz z dostępnych schronów, a jak Ci jakiś nocleg przypadkowy w terenie wypadnie między postojami w schroniskach, to nie kłopocz się o Tanap, bo im dziksze miejsce, tym prawdopodobnieństwo spotkania z nimi mniejsze ... kto wie od 8 września powinienem mieć trochę wolnego, może i ja ruszę w Tatry szlakiem nocnego nieba ... Wink

nic nie jest takie jakim sie wydaje

Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-07-2007 10:35 PM przez Montezuma.

31-07-2007 10:34 PM
nika

RE:  Tatry Slowackie

dr.Etker napisał(a):
[quote=nika]
z tego co wiem Zmarzła Przełęcz w Tatrach-jest,ale w Polskich(tam gdzie chłopek skalny-mniej więcej m.Mł.Kozim Wierchem a Zamarłą Turnią

Oczywiscoe chodzilo mi o Lodowa Przelecz Big Grin pomiedzy Lodowym Szczytem a Malym Lodowym Szczytem. Dzieki za namiary koleb Smile
Po slowacji mam zamiar lazic ponad dwa tygodnie i oczywiscie tez przewiduje noclegi w schroniskach. To fakt po juz po trzech nocach w kolebie czlowiek marzy o suchym lozku i cieplym prysznicu Wink
Pozdrawiam Smile

http://www.wspinaczki.pl
05-08-2007 07:27 PM
przemo

tak sie zastanawiam że może na moim urlopie poniesie mnie gdzieś na Słowacje na dwa dni. A jako że miałby to być mój pierwszy /i samotny/ wyjazd na Słowację, także słabo jestem zorientowany i dlatego kilka pytań mam:

- jak z walutą i cenami tam,żeby płacić na Słowacji trzeba chyba wymienić pieniądze? wstyd się przyznać - ja nawet nie wiem jaka tam walutaShy

- jak jest z dogadaniem się ze Słowakami, czy ja ktoś nie zna ani słowa w tym ich języku to da się dogadać? czy raczej już mam rozmówki kupować?uhmBig Grin

- i jak ze spaniem u nich, chodzi mi głownie o schronisko Zamkowskiego, może Łomnickie, lub ewentualnie coś w Hrebienoku czy Starym Smokovcu

edit: i jak jest z użyczaniem podłogi w tych dwóch w/w schronach?

Pomóżcie proszę...

Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2009 10:16 AM przez przemo.

11-07-2009 10:01 AM
dzienciol313
okrzyknięty stukaczem

Więc tak:
-waluta,która tam teraz obowiązuje to euro,więc musisz się w nia zaopatrzyć bo inaczej nic nie kupisz. Ceny...po wprowadzeniu euro są dość wysokie,np drugie danie w Zverówce kosztuje 4,5euro.
- dogadasz się spokojnie po polsku,trochę będzie pewnie trzeba się domyśleć ale spokojnie dasz sobie z tym radę
- ze spaniem jak to w schronisku,zdążysz na miejscówe to będziesz ją miał,z podłogą nie wiem jak jest,nie musiałem nigdy szukać takiej opcji.
Życzę powodzeniaSmile

Tutaj masz troche informacji na ich temat:
http://www.gory.qs.pl/tatry/schron/schron.htm

"Góry są wyzwaniem, prowokują istotę ludzką do wysiłku, do przezwyciężania samych siebie." J.P.II
11-07-2009 11:24 AM
Pedro
Administrator

Grupa: Administratorzy

dzienciol313 napisał(a):
Tutaj masz troche informacji na ich temat:

Dziencioł Big Grin Na GŚ też jest podobna podstrona:
http://www.gorskiswiat.pl/schroniska.php

A odnośnie wcześniejszych pytań:
- dogadanie się po polsku bez większego problemu;
- ceny w euro, ale blisko granicy prawdopodobnie i w większości schronisk słowackich tatrzańskich kupiłbyś coś na upartego za złotówki przy czym po bardzo niekorzystnym kursie. Przynajmniej tak było za czasów koron słowackich. Porównując do cen w Polsce jest teraz trochę drożej - noclegi, posiłki.
- schroniska:
-łomnickie jest bardzo malutkim schroniskiem, mnie tam kiedyś nie przyjęto i to w bardzo niekulturalny sposób. Od tamtej pory jestem obrażony na to schronisko więc nie polecam innocent
- Zamkowski - najlepiej rezerwacja, ceny wysokie (http://www.zamka.sk/category/ubytovanie/)
- na Hrebienoku to masz tylko Hotel, cen nie sprawdzałem ale na pewno wysokie.
- w Starym Smokowcu noclegi też droższe niż u nas, taniej jest na kwaterach np. w Starej Leśnej, ale to już dalej.

O podłogach w Zamkowskim i Łomnickim nic mi nie wiadomo aby udzielali, choć nie mówię że na pewno tak jest.

Górski Serwis Internetowy - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
11-07-2009 11:48 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
przemo

Dzięki chłopaki za poradyWink

Pedro napisał(a):
O podłogach w Zamkowskim i Łomnickim nic mi nie wiadomo aby udzielali, choć nie mówię że na pewno tak jest.

z tego co napisali:
...Schronisko w miarę potrzeby udziela noclegów na podłodze (do niedawna nie było to możliwe) oraz na strychu tzw. "agregatu".

to jest szansa na podłoge, chociaż jak dotrę tam przy wieczorze to różnie może być, najwyżej będe szukał niżej w jakims hoteliku albo dziury jakiej w ziemigiggle

Kolejne "trywialnie głupie" pytanie:Shy
jak się przekracza granice na przejściu granicznym, to jakiś dokument trzeba, czy to się tak idzie jak chce i o której chce, bez okazywania czegokolwiek komukolwiek?

11-07-2009 12:01 PM
Pedro
Administrator

przemo napisał(a):

Pedro napisał(a):

z tego co napisali:
...Schronisko w miarę potrzeby udziela noclegów na podłodze (do niedawna nie było to możliwe) oraz na strychu tzw. "agregatu".

Ja bym zadzwonił i się zapytał o to (strona którą Dziencioł zapodał już istnieje od długiego czasu i na ile są tam aktualne informacje to nie wiem). Poza tym jak sie okaże że za podłogę zapłacisz 15 czy 20 Euro to też chyba nie będzie Cię to satysfakcjonować.

Cytat:
Kolejne "trywialnie głupie" pytanie:Shy
jak się przekracza granice na przejściu granicznym, to jakiś dokument trzeba, czy to się tak idzie jak chce i o której chce, bez okazywania czegokolwiek komukolwiek?

Idzie się bez okazywania i możesz to robić w dowolnym miejscu ze względu na Schengen (przy czym z punktu widzenia przepisów parkowych to w Tatrach tylko tam gdzie stykają się znakowane szlaki polskie i słowackie). Nie mniej musisz ze sobą posiadać dowód tożsamości. Bez niego nie radzę się zapuszczać na Słowację. Mogą Cię później wylegitymować, a poza tym w schronisku będą go chcieli zobaczyć przy kwaterowaniu.

11-07-2009 12:10 PM
przemo

Pedro napisał(a):
Ja bym zadzwonił i się zapytał o to (strona którą Dziencioł zapodał już istnieje od długiego czasu i na ile są tam aktualne informacje to nie wiem). Poza tym jak sie okaże że za podłogę zapłacisz 15 czy 20 Euro to też chyba nie będzie Cię to satysfakcjonować.

no to może rzeczywiśćie zadzwonięWink

Pedro napisał(a):
Idzie się bez okazywania i możesz to robić w dowolnym miejscu ze względu na Schengen (przy czym z punktu widzenia przepisów parkowych to w Tatrach tylko tam gdzie stykają się znakowane szlaki polskie i słowackie). Nie mniej musisz ze sobą posiadać dowód tożsamości. Bez niego nie radzę się zapuszczać na Słowację. Mogą Cię później wylegitymować, a poza tym w schronisku będą go chcieli zobaczyć przy kwaterowaniu.

Fajnie.Czyli upewniając się na 100%, rozumiem że paszportów posiadać już teraz nie trzeba... bo mój i tak już chyba nie ważnyRolleyes

11-07-2009 12:18 PM
Pedro
Administrator

przemo napisał(a):
Czyli upewniając się na 100%, rozumiem że paszportów posiadać już teraz nie trzeba... bo mój i tak już chyba nie ważnyRolleyes

Przekraczając granicę musisz mieć ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport. Możesz więc jechać z samym dowodem.

11-07-2009 12:36 PM
Stasiu

Status: Online

Przemo, co wiem to w tatrzańskich schroniskach lepiej rzerwowaćmiejsce do przodu. Zwłaszcza teraz, kiedy jest sezon. Co do gleby, nie jest to takie rozpowszechnione jak w Polsce. Gleba raczej nie niż tak. Hotele są czyba poza naszymi możliwościami. Jest jeszcze jedna a to prywatne kwatery. Niekiedy sami tubylcy przychodzą z ofertą naprz. na dworcach autobusowych w Łomnicy, Smokowcu albo Sztrbskim Jeziorze. Oferty są też w wiosce Žiar. Możesz wykorzystać i kampingi i zabrać ze sobą namiot. Przemieszczać sił nie jest problem dzięki Tatrzańskiej Koleji Elektrycznej.
Szkoda, że nie zaplanowałeś prędzej. Mogłbym Ci się przydać jako przewodnik i tłumacz innocent

Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
11-07-2009 01:14 PM

Odpowiedz  Napisz temat 

Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: