Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (3): « Pierwsza [1] 2 3 Następna > Ostatnia »
Zielnik górski
Autor Wiadomość
marycha
~ netoperek ~
*****


Postów: 1,121
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #1
Zielnik górski

Proponuje temacik, gdzie bedziemy wrzucac zdjecia (z mile widzianym opisem) roślin napotkanych na szlakach (i poza nimi Wink ) - ot takie kwieciste i przy okazji ksztalcace miejsce sie zrobi Smile

na początek:
dziewięćsił bezłodygowy (w Polsce podlega ścisłej ochronie)
   



"Tam na dole zostało wszystko to, co Cię męczy,
Patrząc w góry w około świat wydaje się lepszy..."
12-07-2007 07:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #2
RE: Zielnik górski

Może dodam-że dziewięćsił bezłodygowy -wymaga stanowisk,suchych i słonecznych.Rośnie na niemal każdym podłożu spełniającym w/w warunki-ponieważ charakteryzuje się palowym systemem korzennym,w uprawach ogrodowych nie powinno się go przesadzać.Często spotykany jest motyw dziewięćsiła w sztuce i rękodzielnictwie góralskim.W Tatrach występuje do wysokości blisko 2000m,często spotykany np.na południowych stokach Kopieńca Wielkiego.
Nazwa pochodzi stąd,że dawniej górale wierzyli, że dziewięćsił posiada dziewięć tajemnych mocy,sił czarodziejskich,które powodują dziewięciokrotnie silniejsze jego lecznicze i magiczne działania,niż jakiegokolwiek innego ziela.
Z własnego doświadczenia powiem-że sława tego ziela dotarła daleko na północ-na podporze mostu na Krutyni-można przeczytać stosowny napis"Dziewięciosił potęgą jest i basta":cool:




Załączone pliki Miniatury
   

12-07-2007 07:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Sylwester

*****


Postów: 5,035
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2006
Status: Offline
Post: #3
RE: Zielnik górski

Majkówka naskalna, odmiana krakowska - gatunek oswojony, aczkolwiek chroniony




Załączone pliki Miniatury
   
12-07-2007 07:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
marycha
~ netoperek ~
*****


Postów: 1,121
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #4
RE: Zielnik górski

hahahahahahhahahaha Toungue (Sylwek - miala byc flora, nie fauna Toungue)
POZDRAWIAM! Big Grin



"Tam na dole zostało wszystko to, co Cię męczy,
Patrząc w góry w około świat wydaje się lepszy..."
12-07-2007 08:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #5
RE: Zielnik górski

Wątek bardzo ciekawy uważam .I może być bardzo pomocny w identyfikacji różnych dziko rosnących kwiatów,roślin.A nie zawsze przewodnik jest pod ręką i nie każdy posiada.Jeśli ktoś dysponuje zdjęciami to zachęcam za Majką zamieszczajcie je z krótkim opisem i miejscem znalezienia okazu.Sam chętnie bym tu wkleił jakie zdjęcia ale z uwagi na brak aparatu cyfrowego mam duże ograniczenia w robieniu zdjęć



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
29-07-2007 05:56 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #6
RE: Zielnik górski

Aaach zielnik!!!Pozwólcie zaprezentować roślinę niesłychanie ważną w rozwoju turystyki tatrzańskiej-Litwor Arcydzięgiel!(foto-dzięki uprzejmości słowackiego netuSmile )Roślina wiodąca byt pośród ziołorośli na wys.1200-2000m,o wysokiej posturze(mimo to jest tylko paroletnią)Kwiatostan-cudny.Cała roślina-zwłaszcza część podziemna-o bardzo silnym ,przyjemnym aromacie-doprawione tą szlachetną roślinką-trunki-są jedyne w swoim rodzajuCool-nadmienię słynną "litworówkę".Zapewne niemożliwe-by nie zauważyć to szlachetne ziele na turystycznych szlakachSmile




Załączone pliki Miniatury
   

29-07-2007 06:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #7
RE: Zielnik górski

Tojad mocny-roślina wieloletnia,wysoka -osiąga zwykle ponad 1m-wzrostu,dość pospolicie spotykana w  Karpatach.Środowisko występowania dość zróżnicowane: zręby ,polanki,ziołorośla,spotykana przy potokach i na upłazkach-maksymalnie w Tatrach do 2400m.Stanowiska zarówno na granicie jak i wapieniu.Okres kwitnienia to lipiec-sierpień.Roślinka dość trująca, z uwagi na sporą zawartość takich alkaloidów jak akonityna czy napellina.Nie polecana na herbatki ziołoweSad




Załączone pliki Miniatury
       

01-08-2007 08:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Danusia

*****


Postów: 634
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2006
Status: Offline
Post: #8
RE: Zielnik górski

Bardzo lubię kwiaty dlatego też często je fotografuję. Wrzucam tu mój zielnik, nie ma tam jeszcze wszystkich zdjęć które do tej pory udało mi się zrobić ale sukcesywnie będę nadrabiać zaległości. Kilku okazów nie mogę znaleźć w książkach może ktoś zna nazwy tych kwiatów i mi pomoże je zidentyfikować. Nie będę ukrywać ze najbardziej w tym temacie liczne na pomoc naszego Doktora (pewnie poda nie tylko nazwę kwiatka ale po kamieniach zidentyfikuje bezbłędnie miejsce wykonania zdjęcia jak to zawsze on SmileWink )
http://picasaweb.google.pl/dpasieka/Kwiaty



Rosną skrzydła u ramion,
czas się w wieczność przemienia,
obłocznieją wszystkie ziemskie sprawy,
gdy zmierzamy do szczytu po kamieniach...
25-08-2007 08:08 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #9
RE:  Zielnik górski

Danusia napisał(a):
. Nie będę ukrywać ze najbardziej w tym temacie liczne na pomoc naszego Doktora (pewnie poda nie tylko nazwę kwiatka ale po kamieniach zidentyfikuje bezbłędnie miejsce wykonania zdjęcia jak to zawsze on SmileWink )
http://picasaweb.google.pl/dpasieka/Kwiaty

Dzięki serdeczneSmile
Zdjęcie nr 15-wydaje się przedstawiać Orlika pospolitego,zdjęcia 56,57,58-może ostrożeń głowacz,1-natomiast przypomina starca górskiego.
Klasyfikacja roślin to zadanie dość złożone-czasem są podobne kwiatostany ,różnią się jednak ulistnieniem zasadniczo,etc.
Bywa,że w zależności od podłoża(np-skały wapienne-ale dolomitowe z większą zawartością magnezu) ta sama roślina wytwarza kwiaty w nieco innym odcieniu kolorystycznym.(Spotykałem np-kwitnące obecnie goryczki orzęsione-w innych odcieniach).
By coś pewnego powiedzieć o danej roślinie-dobrze byłoby znać miejsce wykonania fotki.
Album roślin górskich -jest piękny Danusiu-w wolnych chwilkach-będę wpadał na stronkę i podziwiał-może coś jeszcze dodamSmile
pozdrawiam



25-08-2007 11:52 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #10
RE: Zielnik górski

Oooo !Dawno nie było nic na rzeczy-niedobrze, czyżby chandra listopadowa.Sad
Tatrzański Świat to nie tylko posępne ściany skalne obsypane białym puchem-ale też i to co zakwitnie, gdy tylko śniegi stopniejąSmile
Goryczka przezroczysta (Gentiana frigida)-jak sama nazwa wskazuje(frigida=zimna-łac), roślinka występująca w najwyższych położeniach tatrzańskich o surowym chłodnym klimacie, tylko na podłożu granitowym.Kiedy idę sobie po turniach w drugiej połowie lipca , w sierpniu - spotykam to piękne niewielkie ziele w stanie rozkwitu-wiem, że jestem wysoko w Tatrach, w pełni górskiego lata...Rolleyes
Goryczka przezroczysta spotykana jest w piętrze turni na upłazkach trawiastych, czasem w szczelinach skalnych -w Wysokich Tatrach , aż po okolice szczytu Gerlacha (2655m),niewielka roślinka wysokości 5-10 cm, z rurkowato-dzwonkowatym kwiatem o barwie żółto-białej z niebieskimi wstawkami.W Polsce występuje tylko w Tatrach-jest pod ochroną.




Załączone pliki Miniatury
   

23-11-2007 01:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #11
RE: Zielnik górski

Smile To co ? Gotowi na następną górską roślinkę ?
W czasie realizacji tatrzańskiego epizodu biby bieszczadzkiej-miałem okazję przemierzać wespół z Małgosią,Marychą i Sylwestrem Dolinę Rohacką szosą.Wysoka grań nad doliną od Wołowca po Brestową, uosabiająca tzw.Rohacze(jest na czym oko zatrzymaćCool )-to skały przeobrażone-granitoidy, gnejsy - stanowiące gleby naskalne o odczynie nieco kwaśnym.Ale w pewnym miejscu niedaleko Zwierówki ,na poboczu drogi biegnącej u podnóża Szyndlowca(zbudowanego ze skał osadowych-tzw.wapieni-odczyn gleby nieco zasadowy)po prawej niegdyś widziałem stanowisko goryczki orzęsionej-jest i teraz !
Goryczka orzęsiona (gentiana ciliata) roślinka kwitnąca w okresie sierpień-wrzesień, zwiatun schyłku górskiego lata,początku jesieni , o kwiecie czteropłatkowym(większość goryczek ma ich pięć)Wysokość rośliny 10-20 cm.Płatki na brzegach charakterystycznie ostrzepione-stąd nazwa-g.orzęsiona(cilium=rzęsa .łac).Kolor kwiatostanu zazwyczaj liliowo-niebieski ,choć na glebach powstałych na skałach dolomitowych, tj wapiennych z dodatkiem związków magnezu- widziałem kwiatostany blado-różoweRolleyes (np.ponad wąwozem Wielkie Koryciska).Tak jak wspomniałem siedliskiem w/w ziela są murawy, brzegi lasów na podłożu zasobnym w węglan wapnia.W Polsce pod ochroną.




Załączone pliki Miniatury
   

23-11-2007 03:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #12
RE: Zielnik górski

Gratuluję wiedzy Tatrzańsko-roślinnej .Czy w przydomowym skalniaku też takowe zioła się znajdują ?Smile



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
23-11-2007 03:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #13
RE:  Zielnik górski

spoko napisał(a):
Gratuluję wiedzy Tatrzańsko-roślinnej .Czy w przydomowym skalniaku też takowe zioła się znajdują ?Smile

Spoko-z racji wieku chodząc po górach -coraz bardziej pochylam sięSad i z racji tego lepiej dostrzegam te cudaSmile które będąc młodym lekceważyłem , zapatrzony w szczytyRolleyes -stąd i wiedza...
W ogrodach skalnych na nizinach(totalnie inny klimat) niektóre rośliny są kapryśne i słabo rosną, niektóre dają sobie świetnie radę-przykładowo dębik ośmiopłatkowy( Dryas octopetala).Utrzymanie ogrodu skalnego to wyższa szkoła jazdy i mam nadzieję w temacie "ogródkowo"-będziemy się wymieniali doświadczeniem.Shy
pozdrawiam



23-11-2007 04:13 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #14
RE: Zielnik górski

Nio ! Tak się rozpędziłem, że nie potrafię sobie odmówić przyjemności przedstawienia roślinki z najpiękniejszym kwiatostanem w całych Tatrach-moim zdaniem...
Zasuwając w maju ostro pod górę w stronę "Murowańca" na zasłużone piwo, czy przez Skupniów Upłaz czy przez Jaworzynkę- przed przełęczą między Kopami-zwolnij i rozejrzyj się wokół...Zobaczysz nisko kwitnące wśród muraw wielkie lazurowe kielichy kwiatowe...
Goryczka Klusjusza (Gentiana Clusii)-to o niej mowa, kwitnąca na przełomie maja/czerwca, występuje tylko na upłazkach w strefie skał wapiennych.W Polsce spotykana wyłącznie w Tatrach do wysokości około 2000m.Roślinka o wysokości 5-10 cm,o niewielkich liściach, wyróżnająca się dużym  zazwyczaj granatowo-niebieskim  kwiatem .
Nazwa rodzaju-Gentiana-pochodzi od króla iliryjskiego Gentiusa-stosującego goryczki przeciw zarazie.Korzenie goryczek są stosowane w medycynie-np. na dolegliwości żołądkowe.Niektóre gatunki o szczególnie dużym korzeniu -goryczka żółta (Gentiana lutea) są w tym celu uprawiane.
Będąc na Słowacji-w sklepie z napojami, zauważycie na półkach butelki z etykietą przedstawiającą wianek z w/w goryczek i nazwą "Horec"(sł-goryczka").Nie jest to lekarstwo, a w każdym razie nie dla Wszystkim, a wódka i to gorzka wódka.Próbowałem i stwierdziłem, że pomaga w trawieniuCool
Jeszcze jedno o goryczkach Klusjusza-są to rośliny zimozielone(tj.nie obumierają ich liście na zimę)-stąd paradoksalnie(do nazwy) duża zawartość cukrów w nich.Być może gorycz zawarta w liściach służy ochronie przed ślimnakamiWink i innymi takimi.Roślinka pod całkowitą ochroną.




Załączone pliki Miniatury
   

23-11-2007 04:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #15
RE: Zielnik górski

Będąc w Tatrach, zapewne tam wysoko w piętrze turni napotkaliście ciekawą roślinkę zasiedlającą  każdą możliwą do istnienia przestrzeń(np.w szczelinach skalnych-wystarczy trochę ziemi i już).
Lepnica bezłodygowa(Silene acaulis- lub silenka bezbylova jak chcą po południowej stronie granicyRolleyes )-bo to o niej mowa, jest roślinką zasiedlającą Tatry aż pod szczyt Gerlacha (2655m).Występuje zarówno na granicie(v.norica),jak i na wapieniu(v.pannonica)[w/w podgatunki, różnią się trochę wielkością liści, kwiatów).Lepnica bezłodygowa wytwarza długi korzeń(do 1m) , umożliwiający zakotwiczenie się w niegościnnym i bezwodnym terenie (między kamieniami, na piarżyskach).
Niskie poduchy  ciasno skupionych liści, (co jest cechą charakterystyczną dla roślin żyjących w trudnym, zimnym i zmiennym klimacie wysokogórskim) upodobniają roślinkę do mchów. Często jest też traktowana przez mniej biegłych we florze tatrzańskiej jako ..Rolleyes -kwitnący mech. Nic bardziej mylnego(mchy nie kwitną tylko wytwarzają zarodniki podobnie jak paprocie czy skrzypy-choć z tymi paprociami to nie jestem do końca taki pewien-często się słyszy o kwiecie paprociCool -będę musiał to sprawdzić...)
Roślinka należy do  rodziny... goździkowatych, wytwarza od czerwca do sierpnia liczny drobny kwiatostan w kolorze różowym.Jak dla mnie jest to absolutnie piękne ziele górskie, bez którego Tatry nie byłyby już takie same...Ma tylko jedną wadę-często zasiedla(poza szlakami-rzecz jasna) miejsca dogodne jako stopnie czy chwyty i nieraz muszę ostro kombinować by nie zniszczyć jej stanowiska.
1.Lepnica bezłodygowa z bliska.
2.Kwitnące poduchy lepnicy(uskok skalny w rejonie Baraniej Przełęczy)




Załączone pliki Miniatury
       

26-11-2007 01:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: