Odpowiedz  Napisz temat 
Jastrzębia Góra - nie tylko w nazwie góra
Autor Wiadomość
maciek
Moderator

Grupa: Moderatorzy Forum
Status: Offline
Jastrzębia Góra - nie tylko w nazwie góra

Patrząc na mapę Polski widzimy na samej górze wysunięty najbardziej na północ fragment lądu. Tam właśnie znajduje się nadmorska miejscowość, Jastrzębia Góra.

To tu w okresie dwudziestolecia międzywojennego przyjeżdżały na letni wypoczynek elity polskiej kultury i polityki. Tu powstawały luksusowe pensjonaty, które do dziś jeszcze można zobaczyć na wysokim nabrzeżu klifowym, wśród nadmorskiego lasu.

Będąc tu kiedyś na wakacjach zwróciłem uwagę na pewne podobieństwa krajobrazowe i przyrodnicze Jastrzębiej Góry i okolic do terenów górskich.

Jastrzębia Góra

Najbardziej na północ wysunięty kraniec Polski - Gwiazda Północy
    Kaszubska flaga
    Strome wybrzeże klifowe, wysokie na ok. 30 metrów zabezpieczone koszami ze stalowej siatki wypełnionymi kamieniami
            Najstarsze pensjonaty w Jastrzębiej Górze
    Willa marszałka Piłsudskiego położona nad samym morzem
        Goście z odległych Andów Smile

Lisi Jar położony we wschodniej części Jastrzębiej Góry, miejscami kojarzący mi się z sudeckimi szlakami Smile

To tu w roku 1594 wylądował król Zygmunt III Waza powracający do Polski po nieudanej próbie zdobycia korony Szwecji

Wąwóz Chłapowski znajdujący się w zachodniej części oddalonego o kilka kilometrów na wschód Władysławowa

Początkowy fragment wąwozu przebiega w formie tunelu pod szosą łączącą Jastrzebią Górę z Władysławowem

Można też natrafić wśród roślinności na wierzbówkę kiprzycę, która przypomina mi szlak do Murowańca Smile

Groty Mechowskie znajdują się w położonej niedaleko Pucka wiosce Mechowo, która swoim charakterem bardzo podobna jest do zagubionych wśród Beskidów wiosek.Smile

A na koniec górski ślad najwyższego lotu Smile - gwiazda sir Edmunda Hillary'ego, którą można zobaczyć w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.

29-06-2013 10:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Agnieszka.S
Aga

Grupa: Zarejestrowani
RE: Jastrzębia Góra - nie tylko w nazwie góra

Coś w tym musi być Maćku- te podobieństwa mówią same za siebieSmile Jastrzębia Góra ma swój niepodważalny klimat, niby tereny nadmorskie, ale nie jest tak całkiem płasko. Lisi Jar to miejsce bardzo urocze, pierwsze Twoje zdjęcie przedstawiające to miejsce wygląda niczym obraz.. Byłam w Jastrzębiej Górze kilka razy, chyba z racji bliskości i za każdym razem można poczuć tam tą specyficzną atmosferę. Muszę też powiedzieć, że mamy w Polsce kilka ośrodków sądowych przeznaczonych na szkolenia dla sędziów i pracowników sądownictwa i prokuratury i chyba ten w Jastrzębiej Górze jest najbardziej lubianym (pewnie ze względu na lokalizację)Wink

"Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował, tego czego nie zrobiłeś niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślny wiatr.
Podróżuj. Śnij. Odkrywaj. "
30-06-2013 09:54 AM
PiotrekDz
...

Byłem w Jastrzębiej górze na praktykach w czasie studiów prawie tydzień. Zupełnie nie rozumiem dlaczego nie zabrali nas wtedy do Groty Mechowskiej blink
Interesująca.

A podobieństwa faktycznie gdy je wskazałeś to wyraźniej widoczne. Wcześnie bym na to nie wpadł.

Teroz w kazdym domu tranzystory grajom
Lejom wode lejom, ludzi ogłupiajom
30-06-2013 05:08 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
maciek
Moderator

Grupa: Moderatorzy Forum

PiotrekDz napisał(a):
Zupełnie nie rozumiem dlaczego nie zabrali nas wtedy do Groty Mechowskiej blink
Interesująca.

Ja też tego nie rozumiem. w00t

Jaskinia jest naprawdę bardzo ciekawa, ale w sumie mało rozreklamowana. Dużo ludzi przebywających nad morzem w okolicach Jastrzębiej Góry i Władysławowa w ogóle nie ma pojęcia o jej istnieniu.

01-07-2013 12:38 PM
dr.Etker

Ciekawe i klimatyczne miejsca. Dobrze jest gdy styk morza i lądu jest urozmaicony. A o Grotach Mechowskich usłyszałem pierwszy raz.
Ps.
Teraz jak odetchneliście jodem to chyba czas w góry ? Wink

12-07-2013 01:11 PM
Pablo
pablo

Dopiero teraz jakoś to mi wpadło przy okazji, byłem ostatnio, biegałem po plaży, trzeba do wąwozu z dziećmi się wybrać Wink

Zaprzyjaźnij się z człowiekiem, który chodzi po górach
04-12-2018 01:58 PM
Stasiu

Mnie też tam nie było. innocent

Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
04-12-2018 05:17 PM
Pablo
pablo

Czas to zmienić Wink

Zaprzyjaźnij się z człowiekiem, który chodzi po górach
04-12-2018 06:20 PM
Odpowiedz  Napisz temat