Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (76): « Pierwsza < Poprzednia 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 Następna > Ostatnia »
Na temat Gor Skalistych w Canadzie.
Autor Wiadomość
Stasiu

*****


Postów: 17,631
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #811
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

Fajnie tak mieć możliwość wybierać sobie górki według tego, gdzie nie dmucha. Widać, że w pokazanych kopczykach nie jest sporo śniegu. Więcej było na trasie biegówkowej. Smile



Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
16-01-2021 12:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
grizzly

*****


Postów: 1,147
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2013
Status: Offline
Post: #812
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

Stasiu napisał(a):
Fajnie tak mieć możliwość wybierać sobie górki według tego, gdzie nie dmucha. Widać, że w pokazanych kopczykach nie jest sporo śniegu. Więcej było na trasie biegówkowej. Smile



Pogode troche mamy anomalna ( nienormalna)uhm Z wiatrami tak jest ze od drogi Hwy 1 na poludnie wieja silne to jest kananaskis a na polnoc od drogi nie ma. Banff moze miec wiatr 20 km na godzine a kananaskis 80 km. Na poludniu alberty kolo crowsnest pass to tam sa najsilniesze wiatry w Albercie . kiedy sa duze wiatry to po wietrze trasy sa zasypane odpadami z drzew, i przewaznie je czyszcza po tych wiatrach. Przez to mam mozliwosc wyskoczyc czy na poludnie czy prosto czy na polnocok Co na tych niektorych widocznych gorkach to sa skaly i snieg sie zsuwa szybciej ale w Banff jest dosyc sniegu pod biegowki na poczatku trasy bylo gdzies do 35 cm a pozniej dalej wiecej. Ostatnio na tej trasie spadl swiezy snieg do 5cm wiec wczoraj jezdzil i robil nowa trase prawie konczyl o pierwszej kiedy ja wyskoczylem na ta trase. W okolicy Lake louise jest dosyc duzo sniegu gdzies do 70cm pod biegowki. a na wzgorzach juz liczy sie ponad 1 m. Do tej pory nie mielismy zbyt ostrej zimy i siarczastego mrozu. uhm Cos sie zmienilo w tym roku unsure mamy duzo wiatru, ze wzgledu na zmiane temperatury na zewnatrz z minus 5 na plus 5..blink Taka zmiane mamy prawie co dziennie...a przez takie zmiany nadchodza silne porywiste wiatry. Zapowiadaja ze pod koniec stycznia bedzie chlodniej zobaczymy czy sie sprawdzi...


16-01-2021 04:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Jasiek

**


Postów: 41
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2014
Status: Offline
Post: #813
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

grizzly napisał(a):
.. Wiec postanowilem wyskoczyc do Banff national Park w poblizu Banff na Cascade road . ..

Cascade i Rundle w zimowej odsłonie..
Trasa zaczyna się od głównego parkingu (przy Minnewanka) czy od Upper Bankhead? Droga przy Upper chyba zamknięta, ale myli mnie zdjęcie nr 3.


Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-01-2021 06:04 PM przez Jasiek.

19-01-2021 05:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
grizzly

*****


Postów: 1,147
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2013
Status: Offline
Post: #814
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

Jasiek napisał(a):

grizzly napisał(a):
.. Wiec postanowilem wyskoczyc do Banff national Park w poblizu Banff na Cascade road . ..

Cascade i Rundle w zimowej odsłonie..
Trasa zaczyna się od głównego parkingu (przy Minnewanka) czy od Upper Bankhead? Droga przy Upper chyba zamknięta, ale myli mnie zdjęcie nr 3.



Trasa zaczyna sie od Minewanka Lake, tam jest parking. Ta droga jest zamknieta zimowa pora, kiedys parking byl na Upper Bankhead. Dawniej temu to mozna bylo na nartach podbiegnac az do Ya ha tinda Ranch kolo Red deer river na zachod. Park dowozil Zywnosc dla koni na sankach az do Ranch. Obecnie podrzucaja Helikopterem . Na tym Ranch przez zima trzymaja konie z Parku. Tak samo na tej trasie mozna spotkac Bisony bo ich wypuscili z Ya ha tinda Ranch chca ich wprowadzic na nowo to parku. Trasa jest obecnie ubita az do Ranger Cabin i track zrobiony . Podam ci bardzo ciekawy watek zalozony na Google. To jest ... SkierBob. ca... XC ski condition. Gosciu zalozyl website gdzie codziennie inni wpisuja varunki na cross country ski w Naszych gorach. Wszystko podane jest na swiezo i mozna zawwsze tam zagladnac przed wyskokiem w gory. Nawet ty mozesz sobie wpisac varunki z Golden.


Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-01-2021 10:04 PM przez grizzly.

19-01-2021 10:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
grizzly

*****


Postów: 1,147
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2013
Status: Offline
Post: #815
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

Planowalem wyskoczyc w gory w poniedzialek ale mialem w tym dniu appoitment rano i po appoitment wyjechac na narty. Tylko zadzwonili do mnie przed 8 rano ze spotkanie zostalo przesuniete na 2,30 po poludniu. Wiec nie wyjechalem w gory w tym dniu.kwasny Planowalem na wtorek na nastepny dzien. Zawsze z rana przegladam pogode w gorach i znowu ostrzegaja ze ma byc duzy wiatr we wtorek. Tym razem wiatr na poludniu na wprost i na polnoc.uhm Nie mialem wyboru gdzie wyskoczyc.Sad Przelozylem znowu na srode. Tylko srode mialo byc troche chlodniej. Wyjechalem z Calgary o 10,45 i dojechalem na Burstall pass parking 12,15 po poludniu. Bylo dosyc spokojnie w tym dniu i bylo troszeczke samochodw o tej godzinie...     ...Gdzies wyskoczylem na trase o godzinie 12,30. Na Burstall Pass nie doszedlem poniewaz to miejsce jest mordercze i kilka ludzi zginelo przez laviny. Pass po lewej na zdjeciu...     ... Bylem zimowa pore na tym passie 3 razy. Postanowilem sie wybrac jeszcze raz dodatkowo gdzies 8-10 lat temu. Cos mi wypadlo wtym dniu i nie wybralem sie. Ale w tym dniu przed tym passem lavina sie zsunela i zgineli 2 bracia z Calgary ktorzy pracowali w strazy pozarnej i od tego czasu powiedzialem sobie nigdy wiecej tam nie zagladne w zimowa pora . unsure Ciekawe miejsce i bardzo piekne zimowa pora. Prawdopodobnie mam tu gdzies przed tym kilka zdjec nie znam jaki post. Podjechalem pod wzgorze i powrocilem do samochodu. Po drodze probowalem podejsc w rozne miejsca gdzie byly slady zrobione przez rakiety sniezne. W kilku miejsca musialem zawrocic bo nie bylo wiecej sladow przez las a snieg byl gdzies do 130cm gleboki i nie myslalem samotnie pozostac w sniegu pod jodlablink... 3.45 po poludniu powrocilem do samochodu i zasililem sie. Takze mialem na mysli aby jeszcze sobie gdzies na 1 godzine wyskoczyc w tej okolicy. Tylko przezd 4 po poludniu parking sie wyludnil wrzystcy opuscili teren wiec pozostalem sam na sam z dzikimi gorami     ... Wiec bedac samotnie postanowilem sie uzbroic po zeby. Po pierwsze noz na gorskiego lwa... ok Po drugie Bear spray na to co sie pokaze na mojej trasie.ok.. Po trzecie Bear banger do przeploszenia wilkow caly moj arsenal was gotowy na dalsza traseok.....     .... Wyskoczylem na trase i powrocilem po 5.10 pm. Nic nie zauwazylem aby mnie cos podgladalo i trakowalo. Pogoda byla dosyc fajna tylko w otwartym terenie wiatr zimny wial i bylo chlodno. Przez nastepne dni bedzie chlodniej w gorach zobaczymy jakie beda mozliwosci na narty...ok... Kilka zdjec z tego miejsca z Peter Lougheed Provincial Park . Burstall Pass Trail .. and another loop ...                                                                                                                                                     ......


Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-01-2021 04:56 AM przez grizzly.

21-01-2021 04:52 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Jasiek

**


Postów: 41
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2014
Status: Offline
Post: #816
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

grizzly napisał(a):
... Wiec bedac samotnie postanowilem sie uzbroic po zeby. Po pierwsze noz na gorskiego lwa... ok Po drugie Bear spray na to co sie pokaze na mojej trasie.ok.. Po trzecie Bear banger do przeploszenia wilkow ........


Właśnie miałem zapytać czy coś nowego dodałeś do wyposażenia. Bear bangers też chyba stale ze sobą miałeś..
W tamtych stronach mam jedynie przejazd drogą 742 do Canmore i kilka wizyt w Kananaskis Village. Ciekawił mnie olimpijski stok Nakiska, dziś juz nieco zapomniany -- Lake Louise przejął rangę, najważniejsze zawody.
Punkt informacyjny na Kananaskis Trail jeszcze działa?
Dzięki za SkierBob grizzly.


21-01-2021 11:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
grizzly

*****


Postów: 1,147
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2013
Status: Offline
Post: #817
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

Jasiek napisał(a):

grizzly napisał(a):
... Wiec bedac samotnie postanowilem sie uzbroic po zeby. Po pierwsze noz na gorskiego lwa... ok Po drugie Bear spray na to co sie pokaze na mojej trasie.ok.. Po trzecie Bear banger do przeploszenia wilkow ........


Właśnie miałem zapytać czy coś nowego dodałeś do wyposażenia. Bear bangers też chyba stale ze sobą miałeś..
W tamtych stronach mam jedynie przejazd drogą 742 do Canmore i kilka wizyt w Kananaskis Village. Ciekawił mnie olimpijski stok Nakiska, dziś juz nieco zapomniany -- Lake Louise przejął rangę, najważniejsze zawody.
Punkt informacyjny na Kananaskis Trail jeszcze działa?
Dzięki za SkierBob grizzly.


Co do stoku Nakiska jezeli napruszy swiezy snieg to jest okey.ok Chinook wind zaglada w to miejsce czesto i sa zjazdy bardzo zlodowaciale. Kiedy byla olimpiada w Canadzie to w ludym mielismy Chinook wiatr Jak do dzisiaj pamietam to mielismy gosci Z Sacramento. Na indianskim reservacie dzisiaj kolo Casina parkowalismy samochod a pozniej autobusem pod Nakiska aby zobaczyc slalom i zjazdy narciarskie. Na zewnatrz bylo + 17 stopni i wial w tym czasie cieply wiatr, snieg sie topnial a pod wyciagiem kaluze wody we sniegu. Ale jakos to prowadzili i tak to bylo. Wybudowanie tego miejsca na olimpiade w Nakiska bylo politycznie nastawione ktos kto wiedzial ze bedzie olimpiada w Calgary a dobry znajomy rzadu prowincialnego zakupil to miejsce duzo przed olimpiada a pozniej jak to bywa oddal za darmounsure Bylo o wiele lepszych miejsc pod budowe ale rzad alberty poparl to miejsce..Tak ze to miejsce na zjazdy bez swiezego sniegu jest najgorsze na zachod od nas od Calgary. Jest tam takze miejsce widokowe na biegowki Logan Pass tylko musi miec znowu troche sniegu w tym miejscu. Bear banger zawsze nosze jezeli wyjezdzam wychodze samotnie na trase. Tak samo Bear spray. A noz tez zabieram czasem nawet mniejszy do skrobania nart od wax. Pamietasz kiedy malzenstwo odszedlo od stoku narciarskiego w Golden kilka lat temu i zaginelo . Szukali ich przez kilka dni helikopterem. A pozniej kiedy ich odnalezli to spominali sobie cale przezycie ,,Sad jak musieli w zaspie sniegu kopac jaskinie aby przetrwac zimne nocki w okolicy. Tak samo opowiadali jak na noc podchodzily wilczki do nich i spogladaly na nich co bardzo sie obawiali bo takze podchodzily blisko i skomlaly). kwasnyTaki bear banger jest dobry w samotnosci do ostraszenia a jednoczesnie mam takze rakiety ogniowe do niego do wystrzalu orientacyjnego jezeli by mnie helicopter szukal. Takze zabieram ze soba zapalki do odpalenia ognia a drzewa w okolicy jest duzo. W tym wieku nie wybieram sie bardzo bezludne tereny. Kiedys mialem sobie przy sobie SPOT a koszta jego poszly w gore i nie uzywalem go nigdy przez 10 lat wiec skancelowalem. Spot jest dobry tylko w Canyonach nie ma connection z Satelita. Czasami w mlodszych czasach wedrowalem na nartach nocka przy pelni ksiezyca a to byla fajna frajda. Obecnie na trasach sa ludzie ale po 4 po poludniu nie bylo nikogo. Trasa byla ubita tylko przed 3 pm staralem sie przy powrocie do samochodu zagladnac w miejsca ktore byly malo uczeszane i wtedy zauwazylem ze walesajac sie samotnie po tych wzgorzach i lesie w sniegu do 130 cm moze byc troche nie bezpieczneunsure. Trzeba sie obawiac aby nie wejsc taki pocket pod swierkiem . Raz mialem taka przyjemnosc gdzie wyjscie z tego miejsca i odpiecie nart naprawde mialem trudnosci i zabralo mi troche czasu wyskoczyc z tej snieznej pulapki. Punkt informacyjny w Kananaskis dziala i mozna tam zagladnac Duzo sie nie zmienilo tylko ze Rzad alberty zarzadal sobie oplaty za trasy narciarskie w Peter Lougheed Provincial Park . Teraz juz wszedzie musisz wykupic oplate na parking na ubite trasy. W Peter lougheed oraz indziej kosztuje 10 dollarow dziennie albo 50 dollarow na seson. To jest takze na inne parki zezwolenie.. Tylko Banff National Park sa wolne wstepy ale musisz miec National Park Pass . A w Yoho NP juz sie domagaja oplaty za trasy i jeszcze nie jest przymusowe. Uwazaj na soboty i niedziele bo wtedy cale Calgary wyjezdza na narty i nie mozna nawet znalez parkingu na samochod w inne dni jest luzniej... Pozdrawiam.


22-01-2021 01:32 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,631
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #818
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

Grizzly, ale arsenał nosisz ze sobą. Masz miejsce w plecaku na inne badziewie? Smile



Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
22-01-2021 11:28 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
grizzly

*****


Postów: 1,147
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2013
Status: Offline
Post: #819
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

Stasiu napisał(a):
Grizzly, ale arsenał nosisz ze sobą. Masz miejsce w plecaku na inne badziewie? Smile


StasiuSmile Noz wisi na pasku ok Bear spray na pasku od plecaka.ok A Bear banger w kieszeni w kurtce..ok Staram sie wyskoczyc na trase do 5 godzin gdzies do 27-28 km. nie wiecej Gdzie sa strome podejscia i back country to tez sobie obliczam do 20 km or less. Plecak zabieram bardzo lekkiok. Wiem jaka temperatura bedzie przy wyskoku i przy powrocie za 4-5 godzin. Przed wyskokiem wypije doslownie 1 litr napoju i to mnie trzyma przez 2.5 godziny chodzenia i czasem dluzej tylko zimowa pora. Do plecaka pakuje nastepny liter napoju i kanapke cos do zjedzenia. W plecaku mam dodatkowo sweter i spodnie przeciwwiatrowe kiedy naprzyklad temperatura by spadla z minus 5 -10 na minus 20 stopni. Termos mam stalowy i to jest na to abym ogrzazl w sniegu to moge rozpalic ognisko i mam wode ze sniegu do picia. Tak samo mam czekoladowy bar na posilek. Jednak zona zna gdzie sie znajduje i gdy bym nie wrocil przed 9- 10 wieczorem to ma wyslac poscig za mna. Obecnie staram sie powracac z trasy przed zmrokiem,a do domu przed 7.30 pm. Kiedys to nawet walesalem sie do 10 wieczorem przy pelni ksiezyca i byla frajda. Wrzysko jest lekkie do noszenia . Dawniej nosilem wiecej poniewaz spedzalem do 9 godzin w gorach..ok


22-01-2021 04:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Jasiek

**


Postów: 41
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2014
Status: Offline
Post: #820
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

grizzly napisał(a):
Co do stoku Nakiska jezeli napruszy swiezy snieg to jest okey.ok Chinook wind zaglada w to miejsce czesto i sa zjazdy bardzo zlodowaciale. Kiedy byla olimpiada w Canadzie to w ludym mielismy Chinook wiatr Jak do dzisiaj pamietam to mielismy gosci Z Sacramento. Na indianskim reservacie dzisiaj kolo Casina parkowalismy samochod a pozniej autobusem pod Nakiska aby zobaczyc slalom i zjazdy narciarskie. Na zewnatrz bylo + 17 stopni i wial w tym czasie cieply wiatr, snieg sie topnial a pod wyciagiem kaluze wody we sniegu. Ale jakos to prowadzili i tak to bylo. Wybudowanie tego miejsca na olimpiade w Nakiska bylo politycznie nastawione ktos kto wiedzial ze bedzie olimpiada w Calgary a dobry znajomy rzadu prowincialnego zakupil to miejsce duzo przed olimpiada a pozniej jak to bywa oddal za darmounsure Bylo o wiele lepszych miejsc pod budowe ale rzad alberty poparl to miejsce..Tak ze to miejsce na zjazdy bez swiezego sniegu jest najgorsze na zachod od nas od Calgary. Jest tam takze miejsce widokowe na biegowki Logan Pass tylko musi miec znowu troche sniegu w tym miejscu. Bear banger zawsze nosze jezeli wyjezdzam wychodze samotnie na trase. Tak samo Bear spray. A noz tez zabieram czasem nawet mniejszy do skrobania nart od wax. Pamietasz kiedy malzenstwo odszedlo od stoku narciarskiego w Golden kilka lat temu i zaginelo . Szukali ich przez kilka dni helikopterem. A pozniej kiedy ich odnalezli to spominali sobie cale przezycie ,,Sad jak musieli w zaspie sniegu kopac jaskinie aby przetrwac zimne nocki w okolicy. Tak samo opowiadali jak na noc podchodzily wilczki do nich i spogladaly na nich co bardzo sie obawiali bo takze podchodzily blisko i skomlaly). kwasnyTaki bear banger jest dobry w samotnosci do ostraszenia a jednoczesnie mam takze rakiety ogniowe do niego do wystrzalu orientacyjnego jezeli by mnie helicopter szukal. Takze zabieram ze soba zapalki do odpalenia ognia a drzewa w okolicy jest duzo. W tym wieku nie wybieram sie bardzo bezludne tereny. Kiedys mialem sobie przy sobie SPOT a koszta jego poszly w gore i nie uzywalem go nigdy przez 10 lat wiec skancelowalem. Spot jest dobry tylko w Canyonach nie ma connection z Satelita. Czasami w mlodszych czasach wedrowalem na nartach nocka przy pelni ksiezyca a to byla fajna frajda. Obecnie na trasach sa ludzie ale po 4 po poludniu nie bylo nikogo. Trasa byla ubita tylko przed 3 pm staralem sie przy powrocie do samochodu zagladnac w miejsca ktore byly malo uczeszane i wtedy zauwazylem ze walesajac sie samotnie po tych wzgorzach i lesie w sniegu do 130 cm moze byc troche nie bezpieczneunsure. Trzeba sie obawiac aby nie wejsc taki pocket pod swierkiem . Raz mialem taka przyjemnosc gdzie wyjscie z tego miejsca i odpiecie nart naprawde mialem trudnosci i zabralo mi troche czasu wyskoczyc z tej snieznej pulapki. Punkt informacyjny w Kananaskis dziala i mozna tam zagladnac Duzo sie nie zmienilo tylko ze Rzad alberty zarzadal sobie oplaty za trasy narciarskie w Peter Lougheed Provincial Park . Teraz juz wszedzie musisz wykupic oplate na parking na ubite trasy. W Peter lougheed oraz indziej kosztuje 10 dollarow dziennie albo 50 dollarow na seson. To jest takze na inne parki zezwolenie.. Tylko Banff National Park sa wolne wstepy ale musisz miec National Park Pass . A w Yoho NP juz sie domagaja oplaty za trasy i jeszcze nie jest przymusowe. Uwazaj na soboty i niedziele bo wtedy cale Calgary wyjezdza na narty i nie mozna nawet znalez parkingu na samochod w inne dni jest luzniej... Pozdrawiam.


Tak grizzly, przypomniałeś mi trochę o olimpiadzie. A do Canmore, na narciarstwo klasyczne, też jeździliście? W 1986 roku byłem pierwszy raz w Calgary i górach; pamiętam jak zaczynali budować skocznie i tory saneczkowe. Dosyć ciekawie to ostatnio ponaprawiali i pozmieniali, plus ciągle tam w okolicy ogrom prac.
Jeżeli chodzi o zaginione w Golden małżeństwo, to pamiętam trochę inny przypadek - byli z Quebec. Tak, zeszli ze szlaku, zgubili się, kobieta niestety nie ...... On potem sądzil search & rescue, jakoby to miała być ich wina - nawet nie wiem czy sprawa się już skończyła?
Piszesz o flares,, a co powiedziałbyś o flare gun?
W głębokim śniegu rzeczywiście nie jest łatwo. Kilka razy sam nieźle musiałem się natrudzic, np. Yoho Pass lub pod Saddleback Pass - nie na nartach, końcem maja, no i zastanawiam się nad nabyciem snowshoes. Zimami tam jeszcze nie bywam.
Grizzly,, brak parkingu i "całe Calgary" doświadczyłem dobitnie - i to nie tylko soboty/niedziele. Ubiegły rok, koniec września - Lake Louise jeszcze jako tako, koło 9-tej miejsce się znajdzie... natomiast Moraine Lake, droga zamknięta już o 6-tej rano. Dni krótkie, rozwidnia się dopiero po 7-mej, jedź tu człowieku z Golden do Lake Louise w ciemnościach, myśląc o parkingu i o zwierzynie, która może w każdej chwili wyskoczyć przed auto. Zrobiłem tak jednego dnia, byłem lekko po 6-tej, oczywiście barykada. Uprosiłem(!), żeby mi pozwolili zaparkować na Paradise Valley.


22-01-2021 05:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
grizzly

*****


Postów: 1,147
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2013
Status: Offline
Post: #821
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

Jasiek napisał(a):

grizzly napisał(a):
Co do stoku Nakiska jezeli napruszy swiezy snieg to jest okey.ok Chinook wind zaglada w to miejsce czesto i sa zjazdy bardzo zlodowaciale. Kiedy byla olimpiada w Canadzie to w ludym mielismy Chinook wiatr Jak do dzisiaj pamietam to mielismy gosci Z Sacramento. Na indianskim reservacie dzisiaj kolo Casina parkowalismy samochod a pozniej autobusem pod Nakiska aby zobaczyc slalom i zjazdy narciarskie. Na zewnatrz bylo + 17 stopni i wial w tym czasie cieply wiatr, snieg sie topnial a pod wyciagiem kaluze wody we sniegu. Ale jakos to prowadzili i tak to bylo. Wybudowanie tego miejsca na olimpiade w Nakiska bylo politycznie nastawione ktos kto wiedzial ze bedzie olimpiada w Calgary a dobry znajomy rzadu prowincialnego zakupil to miejsce duzo przed olimpiada a pozniej jak to bywa oddal za darmounsure Bylo o wiele lepszych miejsc pod budowe ale rzad alberty poparl to miejsce..Tak ze to miejsce na zjazdy bez swiezego sniegu jest najgorsze na zachod od nas od Calgary. Jest tam takze miejsce widokowe na biegowki Logan Pass tylko musi miec znowu troche sniegu w tym miejscu. Bear banger zawsze nosze jezeli wyjezdzam wychodze samotnie na trase. Tak samo Bear spray. A noz tez zabieram czasem nawet mniejszy do skrobania nart od wax. Pamietasz kiedy malzenstwo odszedlo od stoku narciarskiego w Golden kilka lat temu i zaginelo . Szukali ich przez kilka dni helikopterem. A pozniej kiedy ich odnalezli to spominali sobie cale przezycie ,,Sad jak musieli w zaspie sniegu kopac jaskinie aby przetrwac zimne nocki w okolicy. Tak samo opowiadali jak na noc podchodzily wilczki do nich i spogladaly na nich co bardzo sie obawiali bo takze podchodzily blisko i skomlaly). kwasnyTaki bear banger jest dobry w samotnosci do ostraszenia a jednoczesnie mam takze rakiety ogniowe do niego do wystrzalu orientacyjnego jezeli by mnie helicopter szukal. Takze zabieram ze soba zapalki do odpalenia ognia a drzewa w okolicy jest duzo. W tym wieku nie wybieram sie bardzo bezludne tereny. Kiedys mialem sobie przy sobie SPOT a koszta jego poszly w gore i nie uzywalem go nigdy przez 10 lat wiec skancelowalem. Spot jest dobry tylko w Canyonach nie ma connection z Satelita. Czasami w mlodszych czasach wedrowalem na nartach nocka przy pelni ksiezyca a to byla fajna frajda. Obecnie na trasach sa ludzie ale po 4 po poludniu nie bylo nikogo. Trasa byla ubita tylko przed 3 pm staralem sie przy powrocie do samochodu zagladnac w miejsca ktore byly malo uczeszane i wtedy zauwazylem ze walesajac sie samotnie po tych wzgorzach i lesie w sniegu do 130 cm moze byc troche nie bezpieczneunsure. Trzeba sie obawiac aby nie wejsc taki pocket pod swierkiem . Raz mialem taka przyjemnosc gdzie wyjscie z tego miejsca i odpiecie nart naprawde mialem trudnosci i zabralo mi troche czasu wyskoczyc z tej snieznej pulapki. Punkt informacyjny w Kananaskis dziala i mozna tam zagladnac Duzo sie nie zmienilo tylko ze Rzad alberty zarzadal sobie oplaty za trasy narciarskie w Peter Lougheed Provincial Park . Teraz juz wszedzie musisz wykupic oplate na parking na ubite trasy. W Peter lougheed oraz indziej kosztuje 10 dollarow dziennie albo 50 dollarow na seson. To jest takze na inne parki zezwolenie.. Tylko Banff National Park sa wolne wstepy ale musisz miec National Park Pass . A w Yoho NP juz sie domagaja oplaty za trasy i jeszcze nie jest przymusowe. Uwazaj na soboty i niedziele bo wtedy cale Calgary wyjezdza na narty i nie mozna nawet znalez parkingu na samochod w inne dni jest luzniej... Pozdrawiam.


Tak grizzly, przypomniałeś mi trochę o olimpiadzie. A do Canmore, na narciarstwo klasyczne, też jeździliście? W 1986 roku byłem pierwszy raz w Calgary i górach; pamiętam jak zaczynali budować skocznie i tory saneczkowe. Dosyć ciekawie to ostatnio ponaprawiali i pozmieniali, plus ciągle tam w okolicy ogrom prac.
Jeżeli chodzi o zaginione w Golden małżeństwo, to pamiętam trochę inny przypadek - byli z Quebec. Tak, zeszli ze szlaku, zgubili się, kobieta niestety nie ...... On potem sądzil search & rescue, jakoby to miała być ich wina - nawet nie wiem czy sprawa się już skończyła?
Piszesz o flares,, a co powiedziałbyś o flare gun?
W głębokim śniegu rzeczywiście nie jest łatwo. Kilka razy sam nieźle musiałem się natrudzic, np. Yoho Pass lub pod Saddleback Pass - nie na nartach, końcem maja, no i zastanawiam się nad nabyciem snowshoes. Zimami tam jeszcze nie bywam.
Grizzly,, brak parkingu i "całe Calgary" doświadczyłem dobitnie - i to nie tylko soboty/niedziele. Ubiegły rok, koniec września - Lake Louise jeszcze jako tako, koło 9-tej miejsce się znajdzie... natomiast Moraine Lake, droga zamknięta już o 6-tej rano. Dni krótkie, rozwidnia się dopiero po 7-mej, jedź tu człowieku z Golden do Lake Louise w ciemnościach, myśląc o parkingu i o zwierzynie, która może w każdej chwili wyskoczyć przed auto. Zrobiłem tak jednego dnia, byłem lekko po 6-tej, oczywiście barykada. Uprosiłem(!), żeby mi pozwolili zaparkować na Paradise Valley.


Tak to bylo malzenstwo Z Quebec , to ta sama historia tylko troche zapomniana przez ze mnie. Moze to troche otworze w szczegolach, mozna przeczytac na google lost couple for 9 days from Quebec Kicking horse resort... Przed swietami 2011 roku malzenstwo from Quebec zdecydowalo przejsc przez oznaczenia i zakazy przejscia a byla tam przeciagnieta lina i powedrowali sobie w nieznany kierunek na nartach od Mountains Kicking Horse Resort w Golden. Zagineli i szukali ich przez 9 dni. Kobieta umarla Sada on napisal na sniegu SOS i tak go spotkali przez Helicopter przelatujacy ponad dolina. RCMP szukalo ich co dziennie .Mieli pecha bo kobieta umarla a on tylko przezyl i spominal o wilkach ktore go napastowaly w tym rejonie. Pozniej wniosl do sadu i szukal oszkodowania od resortu ze to byla ich wina. Szukal odszkodowania od RCMP. Sad nie wydal oskarzenia i powiedzial ze to byla ich wina poniewaz byly wszelkie ostrzenia aby nie przekraczac tej granicy. Sad... Pisze o Flare do bear banger mozna w sklepie Coop Mountain Equipment dokupic flare ktore sie nakrecaja i wystrzeliwujez w gore na 30-40 metrow.Canmore nie bylem na tych biegach w czasie olimpiady tylko bylem w Nakiska. Te flare sa takze bardzo niebezpieczne kiedy wystrzelisz w kierunku osoby. W miejscowosci Rocky Mountain House w Albercie 12 letni chlopiec podbiegl do Trucka i wyciagnal ten pen z flare z wujka samochodu skierowal na swojego przyjaciela drugiego chlopaka z 15 metrow i pociagnal za spust. Flare wpalilo sie w jego brzuch i tak chlopiec umarl. Mam ich kilka i nosze od dawnego czasu kiedy wyskocze w nieznany teren samotnie od zlego wypadku moga byc pomoca dla ratunku.ok Ja zakupilem snow shoes ale je nie uzywam. Dobre sa na gleboki snieg duzo miejsc jest ubitych w gorach tylko zalozyc kolce pod buty i mozna wedrowac. Dla mnie snowshoes wplywaja na kolana po ubitej trasie iwole wyskoczyc w butach a w glebokim sniegu sa okey. Ja na twoim miejscu bym zakupil sniezne skitury narty na back country i buty ale zalecam jak najszersze i jak najmniejsze. Zalecam Women size 160cm albo mniejsze. Wtedy zakladasz skin pod niemi i wychodzisz wszedzie pod gore mozesz zjezdzac ze skin powoli albo bez skin od ciebie zalezy. Dlaczego mniejsze poniewaz sa waskie trasy i lepiej nartami manewrowac na tych trasach pomiedzy drzewami. Tak samo mozesz na nich pojsc w gleboki snieg. Tylko przy tych nartach wydated jest wiekszy. Ja zauwazylem ze mam swoje 170 i sa troche za dlugie bym potrzebowal szersze i gdzies 150 cm.


Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-01-2021 06:51 PM przez grizzly.

22-01-2021 06:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Jasiek

**


Postów: 41
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2014
Status: Offline
Post: #822
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

Dobrze radzisz grizzly, wielkie dzięki..
Pisałeś wcześniej o skierbob, miałbyś coś w podobnej formie na scrambling?


23-01-2021 02:24 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
grizzly

*****


Postów: 1,147
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2013
Status: Offline
Post: #823
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

Jasiek napisał(a):
Dobrze radzisz grizzly, wielkie dzięki..
Pisałeś wcześniej o skierbob, miałbyś coś w podobnej formie na scrambling?


Jezeli chcesz sobie na scrambling zakupic to Allan Kane scrambling book jest najlepsza.Jak ja sobie radze to wyszukam sobie na google szczyt gorski. ridge i wpisze nazwe. I wtedy wyskoczy mi wnostwo informacji i webside na temat tej gory. Sa takze tam dolaczone mapki i zdjecia z tej gory. Wtedy zaplanuje ten wyskok za pomoca kilka informacji a jest ich duzo..


23-01-2021 04:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Jasiek

**


Postów: 41
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2014
Status: Offline
Post: #824
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

Tak grizzly, to wszystko o czym piszesz to mam i robię. Chodziło mi tylko o podobne, najświeższe, prawie na żywo wiadomości jak na skierbob.
Dzięki,,


23-01-2021 04:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
grizzly

*****


Postów: 1,147
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2013
Status: Offline
Post: #825
RE: Na temat Gor Skalistych w Canadzie.

Zmienila sie pogoda w piatek i byla doskonala temperatura aby wyskoczyc na narty. Postanowilem podejsc krotka trasa na boom lake w Banff National Park. Droga na Radium byla bardzo pusta w tym czasie...         . Parking lot byl zapelniony i bylo tylko kilka miejsc na parkowanie. o godzinie 1 po poludniu podchodzilem i wtedy wracalo wiecej ludzi do samochodu. Nad jeziorem bylo chlodno. Po powrocie do samochodu postanowilem sobie zalozyc nowe zakupione mini ski i znowu podbiec nad ta trase pod gorke i pozniej zjechac w dol na nich. Zakupilem.....             uhmPoniewaz duzo tras jest rozchodzonych przez snow shoe a mnie te snow shoe nie odpowiadaja na ubity snieg i kolana mnie troche przeszkadzaja wiec bylo lepsze sprobowac takie sobie mini ski i poprobowac podejsc po ubitym szlaku a pozniej zjechac . Jak na poczatek to cos nowego i szukalem stylu zjazdu aby sie nie wywrocic. Znalazem dosyc ciekawy styl przy zjezdzie. , czyli lewa noga ugieta w kolanie i na niej zjezdzam a prawa noga do przodu gdzie wkladam nacisk na tyl mini ski co mi daje mi hamowanie i kierowanie z gorki. Z podejsciem nie mialem zbyt wiekszych trudnosci. Sa to lekkie mini ski a na dol moge nadrobic czas zjezdzajac. Nie probowalem na gleboki snieg.ok... Zdjecia z Boom lake.....                                                         .....


30-01-2021 03:58 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: