Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (3): « Pierwsza [1] 2 3 Następna > Ostatnia »
via ferrata w Tatrach
Autor Wiadomość
bios

*****


Postów: 802
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Dec 2006
Status: Offline
Post: #1
via ferrata w Tatrach

"Słowacy planują otworzyć w swojej części Tatr pierwszą w tych górach via ferratę. Obecnie tego typu ścieżki występują głównie w Alpach i Dolomitach. Na szlaku pojawi się sprzęt do autoasekuracji, stalowe stopnie i inne sztuczne ułatwienia.
... via ferrata połączy Czerwoną Ławkę (2352 m) z Lodową Przełęczą (2372 m) i będzie dostępna dla turystów już tego lata! Nie wiadomo na razie czy szlak będzie przebiegał przez Mały Lodowy Szczyt (2461 m), który znajduje się na grani pomiędzy dwoma wspomnianymi punktami."

http://off.sport.pl/off/1,111379,1388360...xSport2img


10-05-2013 03:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
tomtur

*****


Postów: 7,587
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Offline
Post: #2
RE: via ferrata w Tatrach

To trzeba śledzić ta wiadomość i się wybrać ,ciekawe jakie będą tranwaje na feracieuhmok



"Bo właśnie tam wiem po co żyję."
10-05-2013 08:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
lucyna

*****


Postów: 935
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2010
Status: Offline
Post: #3
RE: via ferrata w Tatrach

Jestem przeciw. Góry są dla ludzi, a nie dla żelastwa. Masz umiejętności to leziesz tam, gdzie prawo Ci pozwala, nie masz, obchodzisz się ze smakiem. Mam coraz większą odrazę dla ułatwień. Jeszcze jestem w stanie zrozumieć, że coś w górach powstaje dla osób niepełnosprawnych ale dla sprawnych? Ech, parszywieje świat.



Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php?...Itemid=242
12-05-2013 07:23 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
tomtur

*****


Postów: 7,587
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Offline
Post: #4
RE: via ferrata w Tatrach

No tak my chłopcy z piaskownicy korzystamy z ułatwień cieniakiShyuhmBig Grin



"Bo właśnie tam wiem po co żyję."
12-05-2013 12:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
maka

*****


Postów: 532
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2012
Status: Offline
Post: #5
RE: via ferrata w Tatrach

Idąc tokiem rozumowania Lucyny to Dolomity powinno oglądać się z drogi bo bez via ferrat ani rusz.Czekam na gromy od dolomiciarzy giggle


12-05-2013 02:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,631
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #6
RE: via ferrata w Tatrach

Ja nie będę posyłał gromów w kierunku Lucyny. To typowy odruch sznurkowców. Dla mnie ferraty (klettersteigi) są największą pasją i umożliwiają mi przechodzenia takich tras, które by były dla mnie zamknięte, poniaważ nie było mi dane wyćwiczenia się w sznurkowym łażeniu. Jak nie ferraty, to też żadnych klinów, skob i podobnego szpeju. Trzeba wspinać się tylko tam, gdzie się ręką uchwycę i nogę postawię. Toungue
Co do ferrat w Tatrach, to ciężko się w tej sprawie wypowiedzieć. uhm Każdy broni swojego i karci to drugie. Tylko nie wiem jak wspinanie się po piorunochronie w skale więcej narusza skalne podłoże, niż inne górskie wyczyny. Maka ma w jednym rację, Dolomity bez ferrat, by nie było całkowite napełnienie.
Sam czytałem o przygotowaniu odrutowania Czerwona Ławka i Lodowa Przełęcz. Ciekaw jestem jak to słowacy do lata przygotują. Ja jednak jestem za. ok Nie myślę, żeby na tym odcinku doszło do masywnego natarcia turystów różnej maści. Tego typu przejścia chyba nie będą ogólnie reklamowane.



Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
12-05-2013 02:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
lucyna

*****


Postów: 935
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2010
Status: Offline
Post: #7
RE: via ferrata w Tatrach

Hii, hii, hiiii, będzie jak na Orlej Perci.



Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php?...Itemid=242
12-05-2013 03:04 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,631
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #8
RE: via ferrata w Tatrach

Ja ale nie uważam, że OP to jakaś ferrata. Jedna drabinka ferraty nie czyni. Toungue Poczekam aż słowacy otworzą Gerlacha i Łomnicę.



Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
12-05-2013 06:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,466
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #9
RE: via ferrata w Tatrach

lucyna napisał(a):
Hii, hii, hiiii, będzie jak na Orlej Perci.


A byłaś tam kiedyś ?



"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
13-05-2013 08:33 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
lucyna

*****


Postów: 935
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2010
Status: Offline
Post: #10
RE: via ferrata w Tatrach

A tak raz tam znalazłam się przez przypadek, od tego czasu mam wstręt do wyższych gór, a diabelna drabinka śni mi się w koszmarach.
Problem nie dotyczy takich jak Wy, ale takich jak ja przypadkowych turystów na trudniejszych szlakach, którzy coś tam przeczytają i wydaje im się, że to jest miejsce dla nich, a potem tulą się do skały. Wiem, że na forach górskich nie wolno przyznawać się do słabości, ale na własnej skórze przekonałam się czym jest porwanie się z lękiem wysokości na Orlą Perć.
Jeszcze kilka lat temu, przed kryzysem pracowałam przy imprezach integracyjnych, były i liny. Były także imprezy dla dzieci typu tyrolki, elementy wspinaczki, mosty linowe. Wiem jak ludzie reagują, nie oszukujmy się zdecydowana większość nie ma predyspozycji do wspinania się. Na ferracie nigdy nie byłam, ale ciut wspinałam się, przeważnie służbowo po ściankach, czy po łatwiutkich drogach. Obserwowałam też ludzi, moim zdaniem nie powinno się iść na skróty. Poza tym widzę co dzieje się w Beskidach, także w Bieszczadach. Pojawia się jedno ułatwienie, za nim idą inne. To już u nas jest lawina schodków, poręczy, mostków, nie wspomnę z litości o nowych formach kultu na prawie każdym szczycie.



Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php?...Itemid=242

Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-05-2013 12:19 PM przez lucyna.

13-05-2013 12:12 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,631
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #11
RE: via ferrata w Tatrach

Wiesz Lucy, musisz wypróbować jaką prawdziwą ferratę z pełnym wyposażeniem. I powiem tak. To jest całkiem inne uczucie chodzić po OP bez zabezpieczenia i wpięty do liny na ferracie. Ta sama różnica uczuciowa jest próbowanie się wspinać (tutaj może mnie zatracą sznurkowi) na skale albo na sztucznej ścianie i wspinanie na ferracie. Ja jestem wdzięczny, że poznałem (chociaż późno) co to jest ferrata. To jest wypełnienie sporego miejsca między dwoma marginesami. Z jednej strony normalne chodzenie po dwóch i z drugiej strony dyndanie na sznurku w pionie. Niektórzy turysci dojdą do takiego punktu w swoim życiu, że chcą coś więcej niż normalne dreptanie, ale już nie mogą (nie chcą) się angażować w górskiej wspinaczce.
Lucy, musisz najpierw wypróbować prawdziwą ferratę i potem dopiero zobaczysz czy to jest dla Ciebie coś pozytywnego albo negatywnego. I szczęście w tym, że ferraty są w różnym stopniu trudności. Nieprzyjemne uczucie na drabince na OP bez zabezpieczenia nie jest dobrym sposobem do sprawdzenia swojego doznania na ferracie. Mam paru znajomych, którzy mają lęk wysokości, ale na ferratach czują się wyśmienicie. Psychika robi z nami dziwy.



Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.

Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-05-2013 04:11 PM przez Stasiu.

13-05-2013 04:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,466
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #12
RE: via ferrata w Tatrach

Już mi się morda cieszy na myśl o wycieczce tam. Tatry dla ludzi nie dla świstaków !!! Ekolody WON !!!



"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
14-05-2013 07:51 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #13
RE: via ferrata w Tatrach

Łukasz napisał(a):
Już mi się morda cieszy na myśl o wycieczce tam. Tatry dla ludzi nie dla świstaków !!! Ekolody WON !!!

Eeeeee....
Pewnie zaraz wprowadzą jaki regulamin zasad używania tej ferraty. Sad
Pół biedy jeśli będzie oparty na książecce zwanej "Ceremoniałem Wojskowym". Smile))))



14-05-2013 08:15 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
PiotrekDz
...
*****


Postów: 3,603
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jan 2010
Status: Offline
Post: #14
RE: via ferrata w Tatrach

Ale czy ta ferrata będzie prowadzić po istniejących szlakach łączących te miejsca? uhm
Bo jeżeli tak, a wprowadzili by obowiązek posiadania sprzętu to jestem w d... gdybym się tam w przyszłości wybrał.



Teroz w kazdym domu tranzystory grajom
Lejom wode lejom, ludzi ogłupiajom
14-05-2013 08:20 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,466
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #15
RE: via ferrata w Tatrach

dr.Etker napisał(a):

Łukasz napisał(a):
Już mi się morda cieszy na myśl o wycieczce tam. Tatry dla ludzi nie dla świstaków !!! Ekolody WON !!!

Eeeeee....
Pewnie zaraz wprowadzą jaki regulamin zasad używania tej ferraty. Sad
Pół biedy jeśli będzie oparty na książecce zwanej "Ceremoniałem Wojskowym". Smile))))


Sugerujesz, że należy obawiać się kar porządkowych ? Sad



"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
14-05-2013 09:03 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: