Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (2): « Pierwsza [1] 2 Następna > Ostatnia »
Wielka Racza
Autor Wiadomość
Sokół
Brak aktywacji konta


Post: #1
Wielka Racza

Dzisiaj Sokół zaprasza Was w Worek Raczański. Start w Rycerce Górnej - Kolonii. To jakieś 30 km od Żywca, za Rajczą.

Zaczynamy szlakiem żółtym. Na końcu asfaltu jest miejsce do zostawienia samochodu. Wrócimy po niego za kilka godzin.

Od parkingu należy iść szlakiem żółtym. Droga jest poprowadzona tzw. konioplajem, przez co podejście jest naprawdę eleganckie. Droga jest bita i brak w niej większych podejść.

Po jakiejś 1 godz i 30 minutach osiąga się schronisko na Wielkiej Raczy (1236m) i jej bardzo widokowy szczyt.

Tłoczno pewnie robi się tu dopiero po południu - o godzinie 9.00 w niedzielę naliczyłem cztery osoby.


[attachment=32319] Widok na Beskid Śląski
[attachment=32320] Sokół i jego kolega Stoh.

Zmieniamy kolor szlaku na czerwony. Wygodna droga po kilku minutach wyprowadza na halę, na której niejeden z Was chciałby spędzić resztę swoich dni...
[attachment=32321]
[attachment=32322]
[attachment=32323]
[attachment=32324]

A później rozpoczyna się coś, co zaskoczy każdego, kto przyjeżdża w Beskidy i zna szerokie, kamieniste drogi...
A więc najpierw zejście pod Orła...
[attachment=32325]
Potem podejście pod Bugaj.
[attachment=32326]
Ścieżka nasza daruje nam wejście na szczyt - w zamian pokaże nam Halę Śrubitę. Wymiana moim zdaniem - korzystna.

[attachment=32327]

Lasem, wąziutką ścieżką będziemy kluczyć w pięknych buczynach... [attachment=32328] Co pewien czas między drzewami zamajaczy nam wierzchołek oddalającej się już Wielkiej Raczy - z widocznym na szczycie schroniskiem.[attachment=32329]
W końcu osiągniemy Jaworzynę, na której otworzą się widoki na stronę słowacką. Od Wielkiej Raczy do tego miejsca jakieś 2 godziny spacerem. Praktycznie cały czas poziomo.

Tu piękny widok na Małą Fatrę i Rycerzową.

[attachment=32330]
[attachment=32331]
[attachment=32332]Z Jaworzyny grzbietem obniżamy się do rozwidlenia przy Przełęczy Przegibek. (30 minut). Ładnie stąd wygląda Wielka Racza.[attachment=32333]

Jeśli komuś się chce - może przedłużyć sobie wycieczkę. Czerwonym szlakiem mozna wyjść stąd na Rycerzową do bacówki - a wrócić niebieskim. Samo przejście tego zajmie jakieś 2,5 godziny.

Mnie się nie chciało, więc poszedłem do schroniska na Przegibku. Tu w zasadzie spotkać można większą ilość ludzi, bo dotychczas na szlaku wiało ciszą[attachment=32334]


Dla chętnych - ja to wykonalem i się opłaciło - dodatkowe wejście na Bendoszkę Wielką celem podziwiania niezlej panoramy (wejście czarnym szlakiem 15 minut)


[attachment=32335]
[attachment=32336]
[attachment=32337]

Zejście z Przegibka do Kolonii - zielony szlak - 1 godzina - do samochodu.

Polecam.



Podsumowanie - to jakieś 20 km. W ogóle się tego nie odczuwa. Czas przejścia - jakieś 6 godzin, bez odpoczynków.


13-07-2010 04:33 PM
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,631
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #2
RE: Wielka Racza

Wiesz Falco, poszedłeś dla mnie kultowym chodnikiem. ok W opisie brakuje mi jednak oceny schroniska na Raczy. Dla mnie jego obsługa jedna z najgorszych przeze mnie poznanych chałup. Może mi wyjdzie w tym roku odwiedzić te strony.
Foteczka z Rozsutcem i Stohem bezkonkurencyjna. Smile



Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
13-07-2010 05:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
lapikus

*****


Postów: 2,442
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2009
Status: Offline
Post: #3
RE: Wielka Racza

Zaproszenie na tą wędrówkę przyjąłem z wielką przyjemnością. Szlak pomiędzy Rycerzową a Wielką Raczą, albo odwrotnie, jak kto woli, należy do moich ulubionych. Choć w większej części omija on szczyty głównej grani wiodąc zakolami ich zboczy, to widoki rozciągające się z licznych hal należą do jednych z bardziej urokliwych. Dla niektórych może on się wydać nużący, bo faktycznie nie ma wielkich różnic wzniesień do pokonania, ale za to teren jest niezwykle urozmaicony. Kto z kolei zatęskni za szczytowymi widokami, bez problemu może skorzystać z wąskiej ścieżynki, która jest pozostałością niebieskiego szlaku, należącego niegdyś do Słowacji i wędrując graniczną graniówką, mijając poszczególne szczyty, podziwiać piękno okolicy z widokiem na pasmo Małej Fatry. Schronisko na Wielkiej Raczy faktycznie lepiej omijać z daleka, jeżeli ktoś nie musi korzystać z jego gościny, ale widoki ze szczytu należą do jednych z bardziej spektakularnych w całych Beskidach. Moja stopa też jeszcze w tym roku tam postawi, bo bardzo się od zimy stęskniłem za tym miejscem. ok



Życie już dawno nauczyło mnie wielkiego szacunku, pokory i cierpliwości do gór!!!
13-07-2010 06:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
gosia3ek
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
*****


Postów: 3,824
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Oct 2007
Status: Offline
Post: #4
RE: Wielka Racza

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !!!
ja tam jadę!!
kurde, ze 2 lata się wybieram/y na tę trasę i wiecznie coś na przeszkodzie stajekwasny
może się uda w tym roku późnym latem uhm
Sokolik, a jak tam wygląda na przegibku?? masz może jakieś foty schroniska?? jakie są ceny i obsługa?? bo sugerując się rankingiem npm ponoć tam jest najlepiej ??


13-07-2010 06:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
lapikus

*****


Postów: 2,442
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2009
Status: Offline
Post: #5
RE: Wielka Racza

Gosia!

Zanim Sokół Ci odpowie, ze swojej strony mogę zdecydowanie polecić schronisko na Przegibku. Niewielki, kameralny budynek w niczym nie przypomina molocha z Wielkiej Raczy. Pokoje bardzo zadbane i w pełni wyposażone w niezbędne akcesoria. Sanitariaty czyste, schludne a prysznice zawsze z ciepłą wodą. Centralne ogrzewanie włączane jest nawet w lecie, kiedy sytuacja tego wymaga, przy dużej wilgotności powietrza. Kuchnia oferuje standardowe posiłki, ale bardzo smaczne i w niewygórowanych cenach. Otoczenie schroniska umożliwia bezproblemowe piknikowanie z ogniskiem włącznie. Obsługa również bez zarzutu, zawsze na miejscu i pod ręką. Ja mam o tym schronisku jak najlepsze zdanie. Kiedyś, przez swoje roztargnienie, zapomniałem tam dowodu osobistego, o czym dowiedziałem się będąc już w schronisku na Wielkiej Raczy. Wystarczyło zadzwonić, podać domowy adres, a dowód po dwóch dniach listonosz dostarczył mi do rąk własnych. A wszystko to na "koszt firmy". Nie wszystkich, byłoby na to stać. ok



Życie już dawno nauczyło mnie wielkiego szacunku, pokory i cierpliwości do gór!!!

Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-07-2010 07:20 PM przez lapikus.

13-07-2010 07:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Sokół
Brak aktywacji konta


Post: #6
RE: Wielka Racza

A więc tak..... na Raczy spałem 15 lat temu. Wydawalo mi się OK. W niedzielę nie wchodziłem do żadnego ze schronisk. W zasadzie to nie mam potrzeby tam wchodzić, ponieważ żarło i napoje mam przeważnie ze sobą, a od reszty ważnych spraw są zarośla... Devil


13-07-2010 08:16 PM
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,631
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #7
RE: Wielka Racza

gosia3ek napisał(a):
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !!!
ja tam jadę!!
kurde, ze 2 lata się wybieram/y na tę trasę i wiecznie coś na przeszkodzie stajekwasny
może się uda w tym roku późnym latem uhm
Sokolik, a jak tam wygląda na przegibku?? masz może jakieś foty schroniska?? jakie są ceny i obsługa?? bo sugerując się rankingiem npm ponoć tam jest najlepiej ??


Gosia, późnym latem powiadasz uhm A może tak w połowie października giggle To by mi odpowiadałook



Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
13-07-2010 08:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Sokół
Brak aktywacji konta


Post: #8
RE: Wielka Racza

No tak, jesienią to będzie tam zdecydowanie najpiękniej.... Te kolorowe liście buczyny zmieszane z zielonymi jeszcze świerkami.... Miód...

Dla mnie to była zdecydowanie ostatnia wycieczka górska tego roku. Z niecierpliwością będę więc czekać na Wasze zdjęcia i wrażenia z jesiennego przemarszu workiem raczańskim!


13-07-2010 08:22 PM
Zacytuj ten post w odpowiedzi
lapikus

*****


Postów: 2,442
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2009
Status: Offline
Post: #9
RE: Wielka Racza

Ja już też w tym roku wiele tego nie nachodzę, ale ten rejon jesienią.....byłbym zainteresowany! ok
Czy było już tam kiedyś spotkanie bibowe? uhm



Życie już dawno nauczyło mnie wielkiego szacunku, pokory i cierpliwości do gór!!!
13-07-2010 08:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
PiotrekDz
...
*****


Postów: 3,603
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jan 2010
Status: Offline
Post: #10
RE: Wielka Racza

Co ja Ci będę mówił. Żywiecki to jest klasa sama w sobie.
Wybrałeś świetną trasę, pogoda dopisała-choć pewnie piekło byłosweatingbullets

Wypad pierwsza klasaok

Aha, to zdjęcie http://www.gorskiswiat.pl/forum/attachme...?aid=32327
powala. Świetnie wyszło Słońce!



Teroz w kazdym domu tranzystory grajom
Lejom wode lejom, ludzi ogłupiajom

Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-07-2010 09:16 PM przez PiotrekDz.

13-07-2010 09:06 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Dosia

****


Postów: 353
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: May 2008
Status: Offline
Post: #11
RE: Wielka Racza

Jej, jakie piękne foty w00t Sokół -pierwsza klasa ok Na Wielką Raczę chodziłam dwa razy w roku, z tym że zazwyczaj z Oszczadnicy, czy Zwardonia - ale latem takich fotek nie upolowałam kwasny A jesienią jest tam faktycznie pięknie Smile




Załączone pliki Miniatury
           
13-07-2010 09:56 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
gosia3ek
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
*****


Postów: 3,824
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Oct 2007
Status: Offline
Post: #12
RE: Wielka Racza

hmmm?? spotkanie bibowe późną jesienią w worku raczańskim?? można pomyślećSmile


14-07-2010 07:16 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Sokół
Brak aktywacji konta


Post: #13
RE: Wielka Racza

Dosia, za to jesienią to upolowałaś takie foty, że mi szczęka wyjechała jak Gmochowi....


14-07-2010 08:10 AM
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Mallaidh

*****


Postów: 3,722
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2008
Status: Offline
Post: #14
RE: Wielka Racza

No, ładne foty, ale trochę już mi zbrzydło to lato na zdjęciach...nic tylko dominująca oczojebna zieleń i niebieskie/granatowe niebo. Nudy. Czekam na jesień.

Szkoda, że buty na kołek zawieszasz, ale pewnie szybko wrócisz na szlaki. Ciągnie wilka do lasu, to i Sokoła zaciągnie.

a Żywiecki jesienią - jak najbardziej.


14-07-2010 08:58 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Sokół
Brak aktywacji konta


Post: #15
RE: Wielka Racza

Mallaidh napisał(a):
Szkoda, że buty na kołek zawieszasz, ale pewnie szybko wrócisz na szlaki. Ciągnie wilka do lasu, to i Sokoła zaciągnie.


Szybko, szybko..... Jak dobrze pójdzie, to wiosną 2011... Devil W kompletnym składzie...


14-07-2010 10:19 AM
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: