Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (13): « Pierwsza < Poprzednia 1 2 3 [4] 5 6 7 8 Następna > Ostatnia »
raki
Autor Wiadomość
Arrow

****


Postów: 142
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2008
Status: Offline
Post: #46
RE: Raki?

Mam pytanie a'propos raków
Czy to prawda z tym łącznikiem?:
http://www.trekking.com.pl/index.php?czytaj=00090
Piszą że do butów z miękką podeszwą musi być łącznik elastyczny (sztywny może się wyłamać??).
Mój kolega (z którym się wybieramy na Wielką Górę) ma górskie buty z miękką podeszwą, no i właśnie co kupić? nie ma takich za wiele i drogie :-(.
Np:
Black Diamond Serac + flex centerbar
Petzl - Charlet Irvis Spirlock
Grivel + flex bar np Mont Blanc G10
i jeszcze Stubai trekking (ale mało znana firma)

arrow


07-05-2009 06:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
mar.an

*****


Postów: 1,093
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Oct 2008
Status: Offline
Post: #47
RE: Raki?

Arrow napisał(a):
(...)i jeszcze Stubai trekking (ale mało znana firma)

Eeee, Stubai to porządna marka. Pięterko niżej niż Grivel, ale mimo wszystko znanaSmile



http://www.youtube.com/watch?v=syTcL8OIP7A
07-05-2009 08:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
magda.s.77
Brak aktywacji konta


Post: #48
RE: Raki?

Grivel MB G10 posiadam, zadowolona jestem, choć eksploatacja jeszcze niezbyt duża. Do butów o niezbyt sztywnej podeszwie jak najbardziej polecam. Tyle, że niewiele wiem o pozostałych, aby mieć porównanie. Z tym, że są to raki typowo turystyczne, do niezbyt wymagających tras. Mixty i lodowce odpadają Wink


07-05-2009 08:09 PM
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Arrow

****


Postów: 142
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2008
Status: Offline
Post: #49
RE: Raki?

Magda, chyba przesadzasz :-) - po niezbyt stromym lodowcu chyba można pochodzić?
Te 10 zębów to chyba nie taka wielka różnica.
Widzę że trzaba Stubai'a albo zmienić buty.

arrow


08-05-2009 05:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
magda.s.77
Brak aktywacji konta


Post: #50
RE: Raki?

Nie nadają sie napewno do wspinu w pionie Smile Brak dwóch zębów nie jest odczuwalny jeśli trasa nie jest ekstremalna. Na niewielkie i średnie nachylenia jak najbardziej sie nadają. Pisząc o typowej turystyce, na myśli miałam np Tatry i tamtejsze podejścia (bez większych udziwnien). Grivel 10 Classic ma nieco krótsze zęby niż inne. Mówiąc oględnie, są świetne do zimowego dreptania po górach. Ale na lodowiec ich nie weźmiesz.


08-05-2009 06:00 PM
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,508
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #51
RE: Raki?

Może i ja coś powiem, choć z góry zaznaczam że moja wiedza na temat raków nie jest zbyt wielka. Proszę więc nie traktować mojej wypowiedzi jako wypowiedzi znawcy Smile

Osobiście posiadam raki Black Diamond Serac (tylko że wersja automaty) i co do tych raków spokojnie mogę powiedzieć, że na niezbyt trudne trasy w Alpach te raki się nadają. Z tego co przepatrzyłem na szybkości odnośnie trzech pozostałych modeli to... Petzle raczej też powinny się nadać, natomiast Grivele G10 o których pisałeś oraz Stubai wyglądają na takie o zastosowaniach typowo turystycznych, więc jak co to radziłbym Black Diamond albo Petzl. Ale to moja opinia czyli osoby, która w rakach po Alpach nie chodziła Smile



Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
08-05-2009 06:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Sylwester

*****


Postów: 5,035
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2006
Status: Offline
Post: #52
RE: Raki?

Treking po szadzi, zmarzniętym śniegu, czy zlodowaciałym spadzie jest taki sam zarówno w Tatrach, jak i w Alpach, chodzenie po lodowcu też generalnie nie różni się od chodzenia po niektórych bardziej zalodzonych tatrzańskich zboczach, czy tez graniach i o ile rozważamy sprawę w aspekcie trekingu to zastosowanie w Alpach raków dających radę w Tatrach jest jak najbardziej prawdziwe i słuszne, a co do użycia raków w bardziej pionowym celu to o ile nie jest to klasycznie wiekościanowy wspin, a jedynie lodospadziki i czasem 2-3 stopnie w prawie pionie, to różnicy w mojej ocenie też nie ma.
Generalnie po ubiegłorocznych przygodach na alpejskim lodowcu stwierdzam, że nie dostrzegłem różnicy w użyciu i zachowaniu się raków, bo zarówno w Tatrach, jak i Alpach lód tak samo chrzęści, jest tak samo zimny i śliski i czasem rozmiękły.
Jeżeli ktoś miał nadzieję, że Alpejski śnieg, czy lód to coś innego niż nasz rodzimy tatrzański, to "sorry winetou", ale to ten sam stały stan skupienia wody.


08-05-2009 07:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,508
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #53
RE: Raki?

Arrow jeszcze jedna moja uwaga odnośnie tej miękkiej podeszwy i raków - wydaje mi się, że to jest istotniejsze w temacie wspinaczki lodowej, natomiast jeśli rozmawiamy o nazwijmy to "zimowym trekkingu" to nie przejmowałbym się tą kwestią.



Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
08-05-2009 07:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
magda.s.77
Brak aktywacji konta


Post: #54
RE: Raki?

Ja tylko dodam to, co powiedział mi ktoś, rzekomo znający się na rzeczy, że brak łącznika flex bar, a tym bardziej jeśli anti- bootty nie są w standardzie, to przy miękkiej podeszwie, ta po prostu się niszczy. Nie chodziło o zniszczenie samych raków, łącznika itd, ale właśnie butów. Żywotność raków i tak zależy od ich używania, a w załączonej "rozkładówce" sama firma nadmienia, że jest to okres kilkuletni, uwarunkowany właśnie eksploatacją.
Firmy, które wymieniłeś są to już dobre firmy i raczej nie ma tu znaczenia, jaki model wybierzesz. Sugerowałabym się chyba ceną...


08-05-2009 08:58 PM
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Arrow

****


Postów: 142
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2008
Status: Offline
Post: #55
RE: Raki?

Dzięki wszystkim za opinie, przekażę koledze - niech się decyduje.
Chyba lepiej byłoby zmienić buty - sztywne się zawsze przydadzą.

arrow


09-05-2009 06:31 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pablo
pablo
*****


Postów: 10,671
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Dec 2006
Status: Offline
Post: #56
RE: Raki?

Poszukuję G14 lub coś podobnego - TANIO ! Big Grin jakby kto widział, kto słyszał Rolleyes



Zaprzyjaźnij się z człowiekiem, który chodzi po górach
29-05-2009 12:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #57
RE: Raki?

Zaczynamy sezon zimowy-może zatem kilka słów o rakach.
Na codzień z racji posiadanych butów Meindl model "Lhotse" (bez występów pod automaty)-używam raków paskowych w wersji tzw"koszykowej"-firmy Climbing Technology-model "Raptor" czy "Shark"(jakoś tak-dokładnie nie pamiętam).
Niby tanio, niby szybko się je zakłada, niby uniwersalnie....
Ale...
Zdarzyła się po raz drugi awaria w tym bądź co bądź dość nieskomplikowanym konstrukcyjnie sprzęcie.
Pierwsza -ze dwa lata temu -polegała na samoistnym odkręceniu się śruby trzymającej oba elementy tylnego koszyka w raku.
Kolega był wyposażony w drut i kombinerki, sprawa miała miejsce w łatwym i niestromym terenie(w zasadzie mogłem się obejść wówczas bez raków).
Po powrocie z wycieczki zmodernizowałem raki-mocowanie środkowe teraz składa się z dwóch śrub(z podkładkami sprężynującymi),zabezpieczone dodatkowo owinięciem taśmą izolacyjną.
Ostatnio -po powrocie z gór i rozpakowaniu do konserwacji -tychże raków-stwierdziłem ni mniej , ni więcej -że puścił nit mocujący taśmę wiążącą ! blink
Wszystkie te przypadki nasuwają skojarzenia i analogie do niegdysiejszego krajowego(w czasach PRL-u) producenta "sprzętu" alpinistycznego - znanego powrzechnie pod ksywą "Kaziu-morderca" w00t
Jeśli tego typu awarie zdarzą się w stromym, zalodzonym terenie-to może być nie klawo.
Zalecam używanie raków-choćby takich jak z drugiej foty-automatów (w konkretnym przypadku firmy "Grivel")-najlepiej z antibotami(ważne przy lepiącym się do butów-śniegu).
Z tym-że automaty wymagają odpowiednich butów-z występami i w miarę sztywnych.
Ale na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać.
Fota nr1.(Climbing Technology)
A-środkowe mocowanie tynego koszyka w wersji poprawionej.
B-miejsce awarii nita na taśmie wiążącej.
C-To samo miejsce-w drugim raku.
Fota nr 2. (Grivel-automat)
D.-To samo miejsce -widać zamiast nita -podwójne solidne szycie.
E-antiboty.




Załączone pliki Miniatury
       

06-12-2009 02:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Dariusz

****


Postów: 277
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2008
Status: Offline
Post: #58
RE: Raki?

Posiadam raki Grivel paskowe, trochę w nich już bujałem, są dość stargane po górach, ale nigdy od strony technicznej nie miałem problemów, mam 100% zaufania.



37 Dębno Maraton- 3,38,19
06-12-2009 09:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
paaulo
snow addict
*****


Postów: 1,625
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #59
RE: Raki?

Problemy z nitami do miłych nie należą. Kiedyś zdarzyło mi się wypożyczyć raki w Zakopanem. Pierwszego dnia strzelił nit mocujący koszyk w jednym raku, dwa dni później w drugim. Mało komfortowa sytuacja. Repik i trok od plecaka rozwiązały problem.


07-12-2009 09:06 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
zbig9

**


Postów: 16
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2009
Status: Offline
Post: #60
RE: Raki?

Po pierwszych, niezbyt udanych przygodach z rakami paskowymi zdecydowałem się na automaty. W planach mam Tatry i lodowce alpejskie, w tym roku jeszcze nie te najwyższe. Trekkingowo, raczej nie myślę o poważnej wspinaczce. Buty do automatów juz mam. Sprzedawca w sklepie polecał mi chyba coś takiego:
http://www.e-pamir.pl/0,1856,raki-sarken...-2008.html
Ale to chyba zbyt wspinaczkowe? Nadaje się na proste trasy w Tatrach? Na lodowce? Czy dobrze się chodzi na 10 zębach?


15-01-2010 10:26 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: