Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (7): « Pierwsza < Poprzednia 1 2 3 [4] 5 6 7 Następna > Ostatnia »
kijki nie za drogie
Autor Wiadomość
lapikus

Grupa: Zarejestrowani
Status: Offline
RE: kijki nie za drogie

Gabi!

Układ kijów w stosunku do podłoża na pewno ma jakieś znaczenia dla ich przyczepności, jednak trudno żebyśmy przywiązywali do tego jakąś większą wagę. Po prostu stawiaj kije tak, żeby Tobie było wygodnie, a jednocześnie oparcie na nich było jak najbardziej stabilne i bezpieczne. Ślizganie grotów może wystąpić chyba tylko na skale, bo na każdym innym rodzaju gruntu grot musi zagłębić się w podłożu. Staraj się wybierać takie jego fragmenty, które zapewnią najlepsze i najpewniejsze oparcie dla grota. Podczas klasycznego trekkingu w niższych partiach gór, nie powinnaś mieć z tym żadnych trudności. Takowe mogą wystąpić w miejscach o dużym nachyleniu stoku i skalistym podłożu, a więc na znacznych już wysokościach. W takich wypadkach raczej troczymy kije do plecaka, bo wtedy bardziej przeszkadzają niż pomagają, a wolne ręce zdają się być bardziej przydatne dla naszego bezpieczeństwa.

Życie już dawno nauczyło mnie wielkiego szacunku, pokory i cierpliwości do gór!!!
06-09-2010 02:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
gabi82

lapikus napisał(a):
Po prostu stawiaj kije tak, żeby Tobie było wygodnie, a jednocześnie oparcie na nich było jak najbardziej stabilne i bezpieczne.

tak właśnie robię Smile

Ślizganie grotów może wystąpić chyba tylko na skale, bo na każdym innym rodzaju gruntu grot musi zagłębić się w podłożu. Staraj się wybierać takie jego fragmenty, które zapewnią najlepsze i najpewniejsze oparcie dla grota. Podczas klasycznego trekkingu w niższych partiach gór, nie powinnaś mieć z tym żadnych trudności.

kije ślizgały się na kamieniach (szukam słowa: wyszlifowanych, wyślizganych?) pokrytych błotem (np. jeden z odcinków Wąwozu Homole), to raczej niezbyt trudny i niezbyt nachylony teren... Gumowe końcówki zapewniały tutaj znacznie stabilniejsze przejście.

może innym powodem stosowania przeze mnie gumowych zakończeń jest unikanie ''stukotu'' stalowych grotów.... nie jest to może zbyt profesjonalne ale przy chodzeniu kieruję się bardziej własną wygodą Smile

06-09-2010 02:55 PM
lapikus

gabi82 napisał(a):
może innym powodem stosowania przeze mnie gumowych zakończeń jest unikanie ''stukotu'' stalowych grotów.... nie jest to może zbyt profesjonalne ale przy chodzeniu kieruję się bardziej własną wygodą Smile

Jak najbardziej zalecane! ok
A odgłos grotów uderzających o kamieniste podłoże faktycznie może być nieco irytujący. kwasny

Życie już dawno nauczyło mnie wielkiego szacunku, pokory i cierpliwości do gór!!!
06-09-2010 03:21 PM
Zoe

To stukanie może po paru godzinach drażnić, ale coś za coś Smile

Ja osobiście lubię kije. Mam skrzypiące i rozsypujące się kolana więc pomagają, szczególnie jak się niesie na plecach coś ciężkiego.

Co do chodzenia z nimi, każdy ma swoją metodę i każda metoda jest dobra byleby się wygodne z nimi chodziło.

06-09-2010 03:30 PM
Stasiu

Status: Online

lapikus napisał(a):
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Shy Ale gumowe ochraniacze na typowych kijach trekkingowych służą tylko i wyłącznie do zabezpieczenia grotów podczas transportu, żeby nie uszkodzić nimi "najbliższego otoczenia". (...)

Lapi to tylko pół prawdy. Są specjalne kijki dla dzisiaj nowego modnego sportu nordic (street) walking. Tj specjalne chodzenie z kijkami po chodniku albo po asfalcie. Nawet są prowadzone do tego rodzaju szkolenia. Wtedy są wskazane gumowe papucie. Stalowe groty są niepraktyczne. Smile

Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
06-09-2010 06:43 PM
tadeo

**

Z mojej krótkiej praktyki wynika, ze na asfalcie badz chodniku lepiej jest z ochraniaczami. Natomiast w terenie górskim trzeba je zdjac, a w sytuacji gdy zaczynaja sie slizgac po skalach wole je schowac do plecaka.
Tak na marginesie to z moich obserwacji wynika iz niektorym turystom kijki bardziej przeszkadzaja niz pomagaja.

Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-09-2010 07:59 PM przez tadeo.

06-09-2010 07:55 PM
gabi82

Stasiu napisał(a):
Są specjalne kijki dla dzisiaj nowego modnego sportu nordic (street) walking. Tj specjalne chodzenie z kijkami po chodniku albo po asfalcie. Nawet są prowadzone do tego rodzaju szkolenia. Wtedy są wskazane gumowe papucie. Stalowe groty są niepraktyczne. Smile

no tak Stasiu ale teraz piszesz już o zupełnie innym kiju, mającym inne zastosowanie, w przypadku nordik zarówno kij jak i technika chodzenia mają duże znaczenie w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów (np. wzmocnienia wszystkich partii mięśni, stawów, spalania kalorii itp.) jakie możemy uzyskać w trakcie chodzenia. W tym przypadku uważam warto kierować się zaleceniami, konkretną techniką...

w przypadku kijów trekkingowych uważam możemy nagiąć lekko te zasady, wykorzystując je w sposób, który z obserwacji i praktyki jest dla nas bardziej dogodny... Tak jak pisałam wcześniej gumowe końcówki były dla mnie w niektórych wypadkach bardziej stabilne, w pozostałych mi nie przeszkadzały, męczące też było ich zakładanie i zdejmowanie stąd pewnie mój wybór... w zasadzie jedynym minusem jest to, że po krótkiej użyteczności muszę wymienić końcówki bo obecne uległy już starciu... Generalnie co kto lubi i z czym komu wygodnie ok

07-09-2010 08:23 AM
natka

*

Witam wszystkich obecnych na forum, mam pytanie co do kupna kijków trekkingowych. to będzie mój pierwszy zakup tego typu i jestem zielona a nie chciałabym kupić czegos beznadziejnego. Na co mam zwracać uwagę? pozdrawiam ps. może ktoś poleci jakąś firmę która ma przystępne ceny

26-10-2010 12:11 PM
Mallaidh

Natka, czytałaś ten cały temat oraz inne o kijkach?

Najważniejsze rzeczy na które należy zwrócić uwagę, to: końcówka widiowa, niepocąca się rękojeść (np.korek), waga kijków, antishock lub bez niego jeśli tak wolisz, wymienne końcówki.
Najczęściej widziałem u ludzi kijki: Leki, Kohla, Black Dimond, Fizany, HiMountain...

26-10-2010 12:21 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
lucyna

Przede wszystkim na jakość. Nie polecam tanich, od kilku lat używam leki. Jestem z nich bardzo, ale to bardzo zadowolona. Warto ponad to zastanowić się, czy chcesz kijki z systemem antywstrząsowym. Moje mają, nie lubię i nie umiem chodzić z "twardymi", bolą ręce. Dla mnie bardzo ważna są rączki i taśmy. Mój model leki ma rączkę z tworzywa sztucznego i szorstką taśmę, długo musiałam się do nich przyzwyczajać, na początku chodziłam w rękawiczkach. No i długość, to jest ważne przy troczeniu.

Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php?...Itemid=242
26-10-2010 12:21 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
chief

Jeśli tereny lajtowe, to można zaryzykować na drogie kije. Jeśli Tatry, a szczególnie zimą, to w średniej cenie, np. HiMountaina. Warto kupować zawsze ten sam model, bo jak się jedne zkichają, to zawsze będzie "zapas".

26-10-2010 06:05 PM
natka

*

a co sądzicie o kijkach Mc Kinley?

02-11-2010 02:39 PM
paaulo
snow addict

Natka, łatwiej będzie jak dasz linka do konkretnego modelu. Sama firma Mc Kinley niczym się nie wyróżnia. Nie oczekiwałbym dużej trwałości od ich kijów, ale kto wie.
Masz w tym temacie parę wartościowych porad np. post Mallaidha nr 54.
Końcówka widiowa to podstawa, bez niej szybko zniszczysz kijki.

Ciekawa jest ta oferta http://allegro.pl/kijki-trekingowe-maste...62348.html

04-11-2010 08:24 AM
morgoth61

*

Kije trekkingowe

Witam

Mam kilka pytań odnośnie cech dotyczących kijów trekkingowych. Na co warto zwrócić uwagę podczas ich kupowania ? Jakie firmy są sprawdzone i polecane przez większość użytkowników kijów ? Jakie kije ktoś może mi polecić w cenie w granicach 200 zł ? Do tej pory najbardziej zainteresowała mnie firma Leki, ale zbliżyć się do ceny 200 zł kupując kije Leki raczej łatwo nie jest. Zastanawiam się nad kupnem Leki Trail. Czy blokada Leki Classic się sprawdza ? Ludzie wspominają też o amortyzacji. W specyfikacji tych kijów niczego takiego nie widzę. Jakie materiały byłyby najbardziej pożądane w takiej kategorii cenowej ? Leki Trail są wg opisu z aluminium. Mam wrażenie, że to raczej kiepska cecha. "Grot Carbide Flex Tip o diamentowej twardości" brzmi zachęcająco - należałoby jeszcze na to nałożyć gumy ochronne ? Czy 65 cm minimalnej długości to w przypadków kijów dużo, czy mało ? Podobno Leki są wyjątkowo lekkie. Czy Leki Trail trzymają się tej samej kategorii wagowej co zachwalane "wyjątkowo lekkie" Leki ?

08-12-2010 10:06 PM
Dariusz

RE: Kije trekkingowe

Mam Leki i Masters, jedne i drugie połamałem. Leki mają tą zalete, że każdą część dokupisz oddzielnie, Masters że dopasujesz do nich każdą od Leków.
Za dwie stówy można kupić dobre kije, bez zwracania uwagi na firme, wszystkie są podobne. Największa różnica pomiędzi tymi co mam, to sama rączka- jedna z korka, druga z pianki- ma ona jakąś szczególną nazwę, ale dziś już nie będę szukał. To jest jedyna rożnica w czasie używania.
Jedne i drugie zamarzają kwasny

37 Dębno Maraton- 3,38,19
08-12-2010 11:05 PM
Odpowiedz  Napisz temat 

Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: