Z wielkim bólem serca zawiadamiamy, że w dniu 23.12.2021 zmarł nasz Przyjaciel i wspaniały górski towarzysz - Stasiu. Był serdecznym, pełnym pasji człowiekiem, duszą tego forum. Pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Do zobaczenia na niebiańskim szlaku!

Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (3): « Pierwsza [1] 2 3 Następna > Ostatnia »
Wszystko dla "turystów" - czyli jak zabetonować Tatry?
Autor Wiadomość
Kiwi

Grupa: Zarejestrowani
Status: Offline
Wszystko dla "turystów" - czyli jak zabetonować Tatry?

W tym roku w lipcu wybrałam się na kilka wycieczek z rejonu Szczyrbskiego Plesa i przyznam się szczerze, że przygnębiło mnie to co tam zobaczyłam. Już od dawna nad tym stawem były hotele i restauracje ale to co w ostatnich 2 latach uczyniono jest nie do opisania. Od strony kolejki praktycznie zabetonowano teren przy brzegu jeziora. Wybudowano nowe ośrodki a teraz na ukończeniu jest okropny hotel spa wyglądający jak stare bloki (nie wiem kto to projektował ale jest osobą tak świadomą spójności architektury z przyrodą jak ja jestem baletnicą :-)) Po Szczyrbskim Plesie pływają łódki z "turystami", w godzinach południowych nawet koło 6-8 jednocześnie (mam nadzieję, że kaczki nie utrudniają im "ruchu na wodzie"). Nie lepiej jest na trasie na Predne Solisko. Wokoło Chaty na Solisku ma powstać "tylko" restauracja, ośrodek z miejscami noclegowymi, nowa trasa zjazdowa (pięknie wycięto juz sporo kosodrzewin). W planach jest też doprowadzenie tam kanalizacji i wybudowanie nowego wyciągu narciarskiego. Zamiast na wycieczce znalazłam się na placu budowy z wygodnymi "turystkami" w tle, które wjechawszy kolejką krzesełkową (w letnich sukienkach i japonkach) udały się wraz ze swoimi pieskami na buchty do chaty i spacer wokoło niej.
Hmm a może patrzę na to ze złej strony. Może powinnam cieszyć się, że osoby, które nigdy nie spędziłyby urlopu w górach (gdyby nie luksusowe hotele), dzięki tym udogodnieniem będą mieć szansę obcowania z "naturą"?unsure

Nie, chyba nie będę się z tego cieszyć ...

Wszystko to, co nadaje smak i sens życiu jest bliżej niż myślimy ...

Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-08-2009 10:44 PM przez Kiwi.

19-08-2009 10:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Galleahad

RE: Wszystko dla "turystów" - czyli jak zabetonować Tatry?

Świetnie Cię rozumiem. Niestety Słowacy mają bardzo dziwne rozumienie ochrony przyrody w swoim parku narodowym... powiem, że bardzo wymierne nastawione na portfele tych, co za głęboko w ten park nie wejdą. Żeby zaś widoki Szczyrbskiego lub lasów pod Łomnickim Stawem nie straszyły swoją betonowatością, erozją i brakiem jawną dewastacją natury, to trzeba udać się już troche dalej w głąb Tatr.
Wrażenia takie zapewnia np. wejście w dolinę Młynicką. Gdy Bystry Przechód jest za bardzo oblegany, polecam Furkot albo, jeszcze lepiej, Hruby Wierch. Tam jest spokojnie i jeszcze w miarę dziewiczo. Można zerknąć do Koprowej albo Niewcyrki ze stawami Teriańskimi... Regle Słowackie omijam z daleka od słynnych pożarów i wiatrołomów. Z początku przykro było patrzeć na hektary wypalonej ziemi, potem na to, co Słowacy z tego zrobili (vide skipark Łomnica Tatrzańska).

19-08-2009 10:50 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Kiwi

Wiem, im "głębiej" w Tatry tym bardziej naturalnie, a więc dla mnie piękniej. Jednak nawet gdy moim celem jest np. Furkot, czy tez jak mówisz oblegany ale mimo wszystko fajny szlak na Bystry Przechód to po zejściu np. Furkotną cudownie byłoby u progu dnia usiąść sobie nad Szczyrbskim i tak po prostu odpocząć i chłonąć piękno tego miejsca.
Martwię się po prostu tym, że to może dalej postępować i że ten beton będzie zajmować coraz więcej pięknych terenów. Kto wie, gdzie Słowacy zechcą wytyczyć kolejne trasy narciarskie ...

Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-08-2009 11:17 PM przez Kiwi.

19-08-2009 11:08 PM
Łukasz

Słowacy oczywiście baaaardzo przeginają z tymi inwestycjami. Ale ze dwie rzeczy opisane przez Kiwi mnie się podobają Smile. Mianowicie :
- turystki w letnich sukienkach;
- łódeczka na stawie.

Wiele bym dał za przepłynięcie w wygodnej łódeczce Morskiego jesiennym wieczorem. Było tak do lat 60 ( ? , jak się mylę to mnie poprawcie ). I było wspaniale.

"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
20-08-2009 06:13 AM
Mallaidh

Też byłem nad Plesem jakiś czas temu i też mnie..zamurowało.
Słowacy po prostu, tak samo jak nasi górale i biznesmeni, chcą po prostu szybko zarobić nastawiając się na klienta masowego. Pewnie stwierdzają, że maja tyle tatrzańskich terenów, że na przerobienie jednego jeziora na basen kąpielowy i zaoranie doliny orczykami mogą sobie pozwolić.

Już gdzieś padł temat betonowania gór dla lepszego dostępu dla turystów. Ten problem dotyczy także Beskidów, Bieszczad. Co jakiś czas pojawiają się debilne pomysły w stylu krzesełka na Babią itp.

Ale nie martwcie się, na starość będziemy górołazić już tylko online Wink

20-08-2009 07:25 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Edyta85

Mallaidh napisał(a):

martwi mnie jednak fakt iż nasze potomstwo też byćmoże będzie mogło górołazić tylko on line blink to jest dużo gorsze

"Jeżeli kobieta chce się realizować, wszystko jedno w jakiej dziedzinie, wcześniej czy później stanie przed wyborem między swoimi dążeniami a związkiem uczuciowym. Bo jeśli nawet partnerzy patrzą w tą samą stronę najczęściej widzą coś innego." E. Matuszewska
20-08-2009 07:32 AM
przemo

Edyta85 napisał(a):

Mallaidh napisał(a):

martwi mnie jednak fakt iż nasze potomstwo też byćmoże będzie mogło górołazić tylko on line blink to jest dużo gorsze

taa... założy się super spec okulary i hola... wirtualna podróżgiggle

Mallaidh napisał(a):
Co jakiś czas pojawiają się debilne pomysły w stylu krzesełka na Babią itp.

w00t aż mnie zamurowało

trochę betonu wokół jeziora to jeszcze nie taka tragedia

zastanawia mnie coś innego - dlaczego Słowacy tak bardzo wycinają las na wysokości regla??
okolice Starego Smokovca - tam jakieś inwestycje planują, czy to może walka z kornikiem??
Ale z takiego Sławkowskiego wygląda to gorzej niż jakikolwiek beton nad jezioremSad

20-08-2009 07:52 AM
Mallaidh

Przemo - nie wycinają raczej - to wiatr wyciął wszystko w pień kilka lat temu (w2005).
Teraz wykorzystują te okoliczności do wchodzenia z wyciągami, hotelami itp...

20-08-2009 08:26 AM
Kiwi

Łukasz napisał(a):
Słowacy oczywiście baaaardzo przeginają z tymi inwestycjami. Ale ze dwie rzeczy opisane przez Kiwi mnie się podobają Smile. Mianowicie :
- turystki w letnich sukienkach;
- łódeczka na stawie.

Wiele bym dał za przepłynięcie w wygodnej łódeczce Morskiego jesiennym wieczorem. Było tak do lat 60 ( ? , jak się mylę to mnie poprawcie ). I było wspaniale.

Tak, chyba rozumiem co masz na myśli pisząc o tych turystkach Big Grin.

Co do łódeczek - zdecydowanie wolę mniej udogodnień i atrakcji turystycznych typu łódki na Morskim Oku, bo ma to swój wpływ na przyrodę (turysta turyście nie jest równy, nie każdy szanuje przyrodę, dodatkowo płoszy to ryby itd.). Wiadomo ile już teraz wyciągano śmieci z dna Morskiego Oka przy okazji corocznego, jesiennego oczyszczania jeziora, więc nie wiem czy rejsy łódeczkami nie przyczyniłyby się do zwiększenia zanieczyszczenia.

Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2009 08:43 AM przez Kiwi.

20-08-2009 08:37 AM
Łukasz

Ta kalamita w 2005 to i mi zerwała antenę satelitarną ze ściany.

Zbocza Sławkowskiego , Łomnicy i innych w tej okolicy wręcz "prowokują" do budowania nartostrad. A że u nich góral równie pazerny jak u nas to "cywilizacja wkracza na salony". I realnie patrząc nasze narzekanie ( słuszne oczywiście Smile ) nic nie da. Łapówki zagościły już w odpowiednich kieszeniach.

20-08-2009 08:40 AM
Łukasz

Kiwi napisał(a):
Tak, chyba rozumiem co masz na myśli pisząc o tych turystkach Big Grin.

Co do łódeczek - zdecydowanie wolę mniej udogodnień i atrakcji turystycznych typu łódki na Morskim Oku, bo ma to swój wpływ na przyrodę (turysta turyście nie jest równy, nie każdy szanuje przyrodę, dodatkowo płoszy to ryby itd.). Wiadomo ile już teraz wyciągano śmieci z dna Morskiego Oka przy okazji corocznego, jesiennego oczyszczania jeziora, więc nie wiem czy rejsy łódeczkami nie przyczyniłyby się do zwiększenia zanieczyszczenia.

Powinny być zestawy turystyczne - sukiennki z materiałów "górskich" Wink

Co do łódeczki na Moku - wydaje mi się, że za bardzo "demonizujesz" wpływ człowieka na przyrodę. Ona da sobie radę prawie ze wszystkim. Tak jak daje od tysięcy lat. No i przecież od czegoś będzie sternik na łódce. Raz czy drugi opierdoli "śmieciarzy" i powinno pomóc. A patrząc na zdjęcie na werandzie i czytając wspomnienia po prostu zazdroszczę tym , którzy tak pływali. Stałem pare razy zimą na środku Moka i ten widok mnie powalił. Jesienią to dopiero musi być coś cudownego.

20-08-2009 08:54 AM
Kiwi

Kalamita spowodowała wielkie zniszczenia, potem jeszcze ten pożar ale to nie znaczy, że trzeba te obszary zagospodarować budując nowe ośrodki, trasy narciarskie itd.
W końcu można byłoby spróbować odtworzyć las ale przywracając prawidłową jego strukturę, czyli sadzić drzewa o mocnym systemie korzeniowym (jodły zamiast świerków) aby zapobiegać tak ogromnym skutkom halnego w przyszłości ...

20-08-2009 09:02 AM
lapikus

Mój pogląd na temat komercjalizacji rejonów górskich, wszyscy których to zagadnienie interesuje, już chyba dobrze znają. Nie raz już w ostrych słowach potępiałem bezmyślną (ochrona naturalnych zasobów przyrody) i całkowicie pozbawioną architektonicznej estetyki urbanizację górskich terenów, które przedstawiają jakąkolwiek wartość dla portfeli miejscowych włodarzy. Nie neguję całkowicie powstawania nowoczesnych ośrodków wypoczynkowych, wyciągów, czy wszelakich udogodnień dla weekendowych turystów. Niech oni też zaznają górskich przyjemności w stopniu im odpowiadającym. Niech jednak polityka planowania przestrzennego i gospodarki zasobami naturalnymi, nie narusza suwerenności i tożsamości górskich enklaw przyrody i w sposób zupełnie płynny zintegrowana zostanie ze środowiskiem. Przecież można wkomponować się w górski pejzaż nie naruszając jego wizualnej struktury. Niestety, o tym nikt nie myśli. Wszystko musi być szybko, jak najmniejszym kosztem i bez liczenia się z przyszłościowymi szkodami takiej dewastacji, które zazwyczaj są wynikiem skutków ubocznych nieprzemyślanych inwestycji. Nawet nie winię za ten stan rzeczy samych pomysłodawców, czy wykonawców. Oni po prostu liczą na duże zyski i trudno im się dziwić. Największe pretensje mam do tych, którzy swoimi decyzjami bezmyślnie pozwalają na kontynuację tak bezeceńskiego procederu. To jest haniebne i karygodne zaniedbanie ze strony lokalnych władz, które powinno być ze wszech miar napiętnowane przez społeczeństwo. No cóż, kiedy im właśnie w to graj. Wydaja im się, że wystarczy stworzyć rezerwaty przyrody i parki narodowe, a reszta do ich dyspozycji. Tylko gdzie MY, pasjonaci naturalnej, dziewiczej i niczym nie skażonej turystki górskiej mamy się podziać. Czy w tym świecie pieniądza i biznesu o nas już nikt nie pomyśli?

Życie już dawno nauczyło mnie wielkiego szacunku, pokory i cierpliwości do gór!!!

Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2009 09:56 AM przez lapikus.

20-08-2009 09:32 AM
Mallaidh

Mam taki sam pogląd jak Ty, lapikusie, i pewnie wszyscy pozostali. Niestety jednak światem rządzi pieniądz i inwestorzy kierują się prosta zasadą zwrotu nakładów, a to zapewnią im rzesze klientów, a nie pojedynczy człowiek z dobytkiem na plecach, kontemplujacy otaczającą przyrodę. Najgorsze, że temu poddaja się gminne samorządy, licząc na łatwy i szybki zysk by załatac lokalny budzecik. Myśleć tak jest po prostu łatwiej, bo nie uważam, że dobrze skonstruowana oferta turystyki ekologicznej, jest bozbawiona sensu i szans powodzenia. Coraz więcej ludzi (z pieniędzmi) szuka alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Może ludzie musza się zmęczyc hotelami, łatwizną, by potem szukać blizszego kontaktu z przyrodą - tylko czy cokolwiek z niej jeszcze zostanie?
Niestety ludzie preferujący spokojną górską turystykę nie mają w tym momencie odpowiedniej siy przebicia, by promować swoja wizję. Nie działają w samorządach, w organizacjach, mediach - woląc zaszyć się gdzieś przed tą strasna komercją, która coraz bardziej depcze im po piętach. Może czas wyjść z ukrycia i stawić jej czoła?
(sam mam sobie w tej sprawie bierność do zarzucenia)

20-08-2009 09:50 AM
majecha

*

Łukasz napisał(a):
Co do łódeczki na Moku - wydaje mi się, że za bardzo "demonizujesz" wpływ człowieka na przyrodę. Ona da sobie radę prawie ze wszystkim. Tak jak daje od tysięcy lat. No i przecież od czegoś będzie sternik na łódce. Raz czy drugi opierdoli "śmieciarzy" i powinno pomóc. A patrząc na zdjęcie na werandzie i czytając wspomnienia po prostu zazdroszczę tym , którzy tak pływali. Stałem pare razy zimą na środku Moka i ten widok mnie powalił. Jesienią to dopiero musi być coś cudownego.

Moim zdaniem będzie jak z woźnicami przy palenickim parkingu.1 łódka na Moku to utopia.Górole muszą liczyć dutki, DUTKI TO PODSTAWA.A pan z łódki musiałby mieć bloczek do mandatów i naszywkę TPN na kurtce żeby mieć szansę bycia skutecznym.

Co do tematu.Gdyby zaoranie stoków i posadzenie kukurydzy byłoby korzystne już by to przeforsowali.Słyszałem o takim pomyśle jak kopanie tunelu pod Kasprowym dla przyjemności narciarzy, pomyśle o kolejce na Rysy.Na szczęście pomysły te mają iluzoryczna szansę realizacji, ale choćby i najbardziej szalone w naszych warunkach, biorą się z jednej potrzeby - kasa...

....i żeby jak woźnica przy kasowaniu 40 zł od stonki mówić :"dutki, lecą dutki"....Sad

...właśnie w radiu usłyszałem, że w Zakopcu naliczyli juz 500000 turystów.było tez o planach kolejki w Kościeliskiej.włos się jeży.....

Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2009 10:05 AM przez majecha.

20-08-2009 09:58 AM

Odpowiedz  Napisz temat 

Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: