Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (12): « Pierwsza [1] 2 3 4 5 Następna > Ostatnia »
Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..
Autor Wiadomość
DareDevil85

**


Postów: 27
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2009
Status: Offline
Post: #1
Wink  Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

Witam.

Chciałbym Was prosić Drodzy forumowicze o pomoc w wyborze tras górskich, a raczej ich weryfikacje w odniesieniu do początkującego turysty ? W dniach od 14.08 do 20.08.2009 mam zamiar wybrać się z moją dziewczyną do Zakopanego, odliczając dzień przyjazdu i wyjazdu zostaje nam 5 dni chodzenia po górach( oczywiście jak pogoda pozwoli, ale na razie optymizm).

Po przeczytaniu Waszego forum górskiego i dwóch innych udało mi się zebrać pewną ilość proponowanych tras dla początkujących, wybrałem te najfajniejsze wg mnie i innych forumowiczów, niektóre z nich modyfikowałem lekko? Każdą z tych tras mam odnalezioną na mapie i jest obliczony teoretyczny czas przejścia.

Mapy z jakich korzystałem to: Tatrzański Park Narodowy ? Podhale od Witowa po Bukowinę Tatrzańską [Sygnatura] oraz Schematy Szlaków Turystycznych Tatr Polskich ? Agencja Wydawnicza WiT (ta mapka jest troszkę bardziej przejrzysta dla mnie i z tej mapy wziąłem teoretyczne czasy przejść) ? Mam nadzięje że te mapki są ok., bo ta pierwsza jest 1999, a druga nie wiem?. Dodatkowo na dniach przyjdzie do mnie przewodnik Pana Nyki, więc będę bogatszy w teorię?

Jeśli chodzi o Naszą kodnycje, to jest ona na średnim poziomie, bywała lepsza, lecz ze względu na brak czasu....nie oznacza to że grzejemy fotel ? od długiego siedzenia mnie kolana bolą? Zdaję sobie jednocześnie sprawę, że kondycja potrzebna w góry, a kodnycja potrzebna do 2 godz. treningu sztuk walki się różnią ? - nasz wiek to 24 lata, może się przyda w ocenie możliwości?

Oto propozycje wybranych tras z podziałem na dni. Proszę Was o weryfikację tych tras i ewentualną propozycję zmiany jeśli ktoś uważa, że nie damy rady? Przy doborze tych tras kierowałem się głownie opiniami z forum i mapą, więc nie wiem jak to w praktyce wygląda, chciałbym , aby stopień trudności rósł stopniowo ?

Dzień 1: Propozycja 1 i 2 ? bardziej ku 1
Dzień 2: Propozycja 3
Dzień 3: Propozycja 5 lub 7 ? bardziej skłaniam się ku 7 lecz możemy nie dać rady
Dzień 4: Propozycja 4
Dzień 5: Propozycja 6

1. Nosal -> Nosalowa Przełęcz -> Polana Olczyska -> Wielki Kopieniec [130 min] -> Polana Kopieniec -> Psia Trawka [210 min] -> Waksmudzka Rówień -> Gęsia Szyja [290 min] -> Rusinowa Polana -> Wierch Poroniec [370 min] - Całość : 6,5 h

2. Kiry -> Dolina Kościeliska (Jaskinia Mroźna + Wąwóz Kraków) -> Schronisko Ornak [165 min] -> Powrót dolną do Mietusi Przysłop [300 min] -> Dolina Małej Łąki -> Gronik [365 min] - Całość : 6,5 h

3. Dolina Strążyńska -> Przełęcz w Grzybówcu [95 min] -> Giewont [200 min] -> Przełęcz Kondracka -> Hala Kondratowa [290 min] -> Polana Kalatówki -> Kuźnice [350 min] - Całość: 6 h

4. Palenica Białczańska -> Wodogrzmoty Mickiewicza [50 min] -> Doliną Roztoki do Wielkiego Stawu [180 min] -> Przedni Staw -> Świstówka -> Morskie Oko [325 min] -> Czarny Staw -> Wodogrzmoty [500 min] - Całość: 8,5 h

5. Gronik -> Dolina Małej Łąki -> Przełęcz Kondracka [160 min] -> Kopa Kondracka -> Przełęcz pod Kopą Kondracką [220 min] -> Kasprowy Wierch [330 min] ? Tutaj powrót kolejka lub piechotką do Kuźnic przez Myślenice ( nie wiem ile kolejką, ale na piechotę to będzie [455 min] - Całość: 7,5 h

6. Kuźnice -> Dolina Jaworzynki -> Przełęcz Między Kopami -> Murowaniec [100 min] -> Przełęcz Karb (przez zielony, litworowy staw) [190 min] -> Kościelec - > Czarny staw Gąsienicowy [315 min] -> Murowaniec - > Doliną Suchej Wody do Psiej Trawki [385 min] -> Brzeziny [425 min] - Całość: 7 h

7. Dolina Chochołowska -> Schronisko na Polanie [120 min] -> Grześ [210 min] -> Wołowiec [315 min] -> Powrót Doliną [535 min] - Całość: 9 h

Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę o wyrozumiałość, jeśli jest za długo lub temat nie w tym dziale. Pozdrawiam.


27-07-2009 09:56 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Mallaidh

*****


Postów: 3,722
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2008
Status: Offline
Post: #2
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

Ja znawcą Tatr nie jestem, jednak podoba mi się jak stopniowo ułozyłeś te trasy względem wysokości, trudności, długości itp. Wydają się być dobre jak na pierwszy raz. Przynjamniej nie walnąłeś od razu jakichś Rysów czy Koziego. Nie wiem jak z tym Kościelcem, no nim tu straszą czasami Wink ale poza tym ok! Powodzenia!


27-07-2009 10:03 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #3
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

Spokojnie dasz radę(w wieku lat 24 i przy jako takim zdrowiu-pewna siła jest wpisana jakby z natury).
Na każdą wycieczkę-zabierzesz piciu i batoników energetycznych w odpowiedniej ilości i będzie ok.
Oczywiście wskazane jest dobre,wygodne(nie obcierające) obuwie.W perspektywie kilku dni-trochę kilometrów przejdziecie-i to może być istotne.



27-07-2009 10:09 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
DareDevil85

**


Postów: 27
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2009
Status: Offline
Post: #4
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

Mallaidh napisał(a):
Ja znawcą Tatr nie jestem, jednak podoba mi się jak stopniowo ułozyłeś te trasy względem wysokości, trudności, długości itp. Wydają się być dobre jak na pierwszy raz. Przynjamniej nie walnąłeś od razu jakichś Rysów czy Koziego. Nie wiem jak z tym Kościelcem, no nim tu straszą czasami Wink ale poza tym ok! Powodzenia!


Układając te trasy chciałbym, aby znalazły się jakieś dwa trudniejsze szczyty i dlatego wybrałem Kościelec oraz Wołowiec(tu jeszcze zastanawiam się nad tą drugą opcją z Kasprowym) , ale tak jak mówię nie wiem jak to wygląda w rzeczywistości. Jak któś był na tych szczytach to proszę o wypowiedź....


27-07-2009 10:09 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #5
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

DareDevil85 napisał(a):
Układając te trasy chciałbym, aby znalazły się jakieś dwa trudniejsze szczyty i dlatego wybrałem Kościelec oraz Wołowiec(tu jeszcze zastanawiam się nad tą drugą opcją z Kasprowym) , ale tak jak mówię nie wiem jak to wygląda w rzeczywistości. Jak któś był na tych szczytach to proszę o wypowiedź....

B.dobre szczyty na rozpoczęcie przygody tatrzańskiej.



27-07-2009 10:10 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
DareDevil85

**


Postów: 27
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2009
Status: Offline
Post: #6
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

dr.Etker napisał(a):
Spokojnie dasz radę(w wieku lat 24 i przy jako takim zdrowiu-pewna siła jest wpisana jakby z natury).
Na każdą wycieczkę-zabierzesz piciu i batoników energetycznych w odpowiedniej ilości i będzie ok.
Oczywiście wskazane jest dobre,wygodne(nie obcierające) obuwie.W perspektywie kilku dni-trochę kilometrów przejdziecie-i to może być istotne.


No właśnie mam pytanie z tym obuwiem, jako że wiele kasy nie mam jako student i zastanawiam się czy lepiej kupić jakieś buty np. w decathlonie z 100 zł - turystyczne czy spróbować w butach biegowych - adidasy z dobrą amortyzacją na środku i tyle, bo takie posiadamy z dziewczyną...
Zastanawiałem się nad kijami, ale to wydatek 130 zł min - czy są one niezbędne jak na pierwszy raz??

No i pytanie co do dnia 1 i 3 , które propozycje lepsze , kościelisa czy nosal oraz wołowiec czy kasprowy, a raczej ciekawsze widoki...


Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-07-2009 10:22 AM przez DareDevil85.

27-07-2009 10:14 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #7
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

DareDevil85 napisał(a):


No właśnie mam pytanie z tym obuwiem, jako że wiele kasy nie mam jako student i zastanawiam się czy lepiej kupić jakieś buty np. w decathlonie z 100 zł - turystyczne czy spróbować w butach biegowych - adidasy z dobrą amortyzacją na środku i tyle, bo takie posiadamy z dziewczyną...
Zastanawiałem się nad kijami, ale to wydatek 130 zł min - czy są one niezbędne jak na pierwszy raz??
[/quote]

Buty z protektorem wyraźnym i w miarę czepliwym -za kostki-mogą być bez bajerów.
Jeśli masz stawy kolanowe ok i idziesz bez dużego obciążenia(ciężki plecak)-dasz radę.



Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-07-2009 10:26 AM przez dr.Etker.

27-07-2009 10:19 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
unknownman

****


Postów: 243
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Apr 2009
Status: Offline
Post: #8
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

DareDevil85 napisał(a):
Układając te trasy chciałbym, aby znalazły się jakieś dwa trudniejsze szczyty i dlatego wybrałem Kościelec oraz Wołowiec(tu jeszcze zastanawiam się nad tą drugą opcją z Kasprowym)

Ja polecam Wołowiec jednak, warto Smile

Jeśli chodzi o wariant nr 2 i okolice Kościeliskiej to ja bym się zastanowił czy zamiast Miętusiego nie wybrać Hali Stoły (też piękny punkt widokowy) i nie dorzucić do tego jeszcze Stawu Smreczyńskiego.


Co do zakupów, to zamiast kupować kijków lepiej skumulować finanse i kupić porządniejsze butki (ja swoje kupiłem też w Decathlonie, za niecałe 400 zł a są świetne)



Dlaczego kocham góry? Bo tam jest po prostu bliżej nieba...

27-07-2009 10:22 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
DareDevil85

**


Postów: 27
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2009
Status: Offline
Post: #9
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

Dziękuję za szybkie odpowiedzi, na pewno mi pomogą i proszę opinię innych użytkowników forum. Mam jeszcze chwilę do wyjazdu, ale trasy muszą być przemyślane i dobrze dobrane, gdyż będę odpowiedzialny za moją dziewczynę i razem chcemy bezpiecznie wrócićSmile


27-07-2009 10:27 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,508
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #10
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

Wydaje mi się, że wybrałeś dobre trasy na początek. Piszesz o dwóch wymagających szczytach, w rzeczywistości to jakieś trudności występują tylko na Kościelcu. Wołowiec jest prosty, więc jedyną kwestią pozostaje Wasza kondycja...

Kijki - niezbędne nie są (jeśli tak jak Doktor pisał nie macie problemów z kolanami), ale dużo pomagają.
Buty - lepiej buty turystyczne, choć takie za 100 zł to raczej szkoda brać. Nie będziesz mieć ani 100 zł ani dobrych butów Smile Pozostaje więc, albo kupić lepsze buty turystyczne, albo iść w adidasach - przy czym te pozwolą Wam chodzić w miarę komfortowo i bezpiecznie wyłącznie przy dobrej pogodzie, tj. brak deszczu, błota, czy też mokrej skały. Właściwie to na tę skałę (Kościelec) adidasy to nie bardzo. Owszem chodzą ludzie i tak ale na ile to jest bezpieczne to inna sprawa...

Może lepiej zamiast butów za 100 i kijków za 130, kupić tylko buty za 200-250 zł? Nie jest to także wysoka półka ale idzie znaleźć już coś co się nadaje do chodzenia po tego rodzaju trasach.

Powodzenia ok



Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
27-07-2009 10:28 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Santo

****


Postów: 216
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jan 2009
Status: Offline
Post: #11
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

Wołowiec dasz rade na luzie ,skoro i ja dałem Smile latek mam troszke wiecej kondycja też nie najlepsza wtedy była ( 6 lat za biurkiem swoje zrobiło) a bez najmniejszych problemów trase Chochołowska->Grześ ->Rakoń-Wołowiec zrobiłem dodam że jest to mój pierwszy sezon w górach .



"W życiu tak naprawdę ważne jest tylko, to co szalone, ale pod jednym warunkiem - trzeba to szaleństwo przeżyć"
27-07-2009 10:36 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
DareDevil85

**


Postów: 27
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2009
Status: Offline
Post: #12
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

Pedro napisał(a):
Może lepiej zamiast butów za 100 i kijków za 130, kupić tylko buty za 200-250 zł? Nie jest to także wysoka półka ale idzie znaleźć już coś co się nadaje do chodzenia po tego rodzaju trasach.

Powodzenia ok

Z tymi butami to pewnie macie rację lepiej zainwestować trochę więcej, a mieć porządniejSmile

Jeszcze chwilkę się popytam o trasy, a mianowicie, które dostarczą mi fajniejszych widoków, bo trudność już znam, chodzi tu o dni 1 i 3 (jak pisał wcześniej):
Dzień 1: Tutaj bardziej znana jest dolina bo sam tam byłem za czasów liceum, ale nie wiem czy lepsza od Nosala - proszę o wypowiedź:

1. Nosal -> Nosalowa Przełęcz -> Polana Olczyska -> Wielki Kopieniec [130 min] -> Polana Kopieniec -> Psia Trawka [210 min] -> Waksmudzka Rówień -> Gęsia Szyja [290 min] -> Rusinowa Polana -> Wierch Poroniec [370 min] - Całość : 6,5 h

2. Kiry -> Dolina Kościeliska (Jaskinia Mroźna + Wąwóz Kraków) -> Schronisko Ornak [165 min] -> Powrót dolną do Mietusi Przysłop [300 min] -> Dolina Małej Łąki -> Gronik [365 min] - Całość : 6,5 h

Dzień 3: tutaj bardziej polecany jest wołowiec (ale tu idzie się ok. 9h) Na kasprowym podobno nie ma nic ciekawego(choć fajnie iść na wysokości 1800 przez przełęcz pod kopą kondracka - przynajmniej na mapie fajnieSmile) - jak byście się do tego odnieśli pod względem "piękoności" krajobrazu??

5. Gronik -> Dolina Małej Łąki -> Przełęcz Kondracka [160 min] -> Kopa Kondracka -> Przełęcz pod Kopą Kondracką [220 min] -> Kasprowy Wierch [330 min] ? Tutaj powrót kolejka lub piechotką do Kuźnic przez Myślenice ( nie wiem ile kolejką, ale na piechotę to będzie [455 min] - Całość: 7,5 h

7. Dolina Chochołowska -> Schronisko na Polanie [120 min] -> Grześ [210 min] -> Wołowiec [315 min] -> Powrót Doliną [535 min] - Całość: 9 h


27-07-2009 10:48 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,465
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #13
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

DareDevil85 napisał(a):
które dostarczą mi fajniejszych widoków,
Gęsia Szyja [290 min] -> Rusinowa Polana

Kopa Kondracka



"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
27-07-2009 10:51 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #14
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

Może -w przypadku dobrej pogody połączyć w jedną wycieczkę dwie trasy:
Siwa Polana-Chochołowska-Grześ-Wołowiec-zejście przez Wyżnią Chochołowską-Przełęcz Iwaniacka-Ornak-Dolina Kościeliska-Kiry.



27-07-2009 10:55 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator
*******


Postów: 5,508
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #15
RE: Prośba o pomoc w wyborze tras - początki..

Trasy 1 i 2 są diametralnie różne od siebie pod względem widokowym.

Trasa 1 - to wędrówka u podnóży Tatr Wysokich + wejście na bardzo widokową Gęsią Szyję i zejściem na również bardzo atrakcyjną Rusinową Polanę. Widoki bardzo rozległe z tych miejsc na Tatry Wysokie i Bielskie.

Trasa 2 - przejście bardzo ładną doliną, w dalszej części otoczonej wysokimi skałami (niestety co należy dodać w sezonie bardzo zatłoczonej). Przysłop Miętusi i Wielka Polana (bo zakładam że jak co to to miałeś na myśli pisząc Dolina Małej Łąki) to również bardzo urokliwe miejsca, choć z węższą panoramą niż w trasie 1.

Ciężko wybrać, ale na początek chyba 1. bym polecał bardziej.


Odnośnie tras 5 i 7... Wybrałbym 5. przy czym wyjście na szlak bardzo wcześnie. Odcinek pomiędzy Czerwonymi Wierchami a Kasprowym jest bardzo ładny, tylko trzeba wyjść wcześnie aby uniknąć tłumów.

Zresztą z tym wczesnym wyjściem to zawsze polecam.



Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
27-07-2009 11:02 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: