Odpowiedz  Napisz temat 
Czasomierz i nie tylko...
Autor Wiadomość
Pablo
pablo

Grupa: Zarejestrowani
Status: Offline
Czasomierz i nie tylko...

Czasomierz (czyt. zegarek, nie czasowstrzymywacz - niestety)
Temat ten zakładm w związku z tym że: zepsuł mi się ostatnio zegarek, dość dobry - szwajcar ale zwykły bez "bajerów", i zastanawiam się czy opłaca mi się go naprawiać (dośc kosztowna naprawa) , czy kupić nowy. Jesli nowy to może tzw. komputer sportowy czy stricte górski, mierzący ciśnienie, temper., wysokość itd.
Pytanie to, czy ktoś z Forumowiczów używa takie "cudo", i jeśli tak to proszę o opis, ew. polecenie jakiegoś modelu.Shy
Pozdrawiam
P.

19-12-2006 12:26 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter

Grupa: Zbanowani
Status: Niedostępny
RE: Czasomierz i nie tylko...

nie wiem w jakiej cenie by Cię to cacko interesowało.Ale można bysie pokusić o jakiś tańszy GPS

Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
19-12-2006 12:38 PM
Pablo
pablo

Wbrew powszszechnej opini, jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, jednak wolałbym bardziej uniwersalne urządzenie w formie zegarka bez GPS, chyba że znajdziesz taki zegarek z GPS za kwotę poniżej hmmm ... 800zł Rolleyes nierealne

19-12-2006 01:40 PM
spoko
rock spires hunter

Grupa: Zbanowani
Status: Niedostępny

Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
19-12-2006 01:59 PM
Pablo
pablo

no niezła zabawka naprawdę tutaj poczytałem co nie co
http://www.garmin.pl/index.php?mod=prod&...ail&pID=20
Kurcze raczej żona sie nie zgodzi, prędzej ją przekonam do lepszego zegarka... ale fajna ta zabawka, może przejde do innej metody: kup a potem poinformuj hehe.
ps. cena całkiem dobra 580 PLN

19-12-2006 02:58 PM
madp

Pablo napisał(a):
ps. cena całkiem dobra 580 PLN

cena koszmarna!!!!!! w US to kosztuje ok 100$ (http://www.garmin.com), u nas te ceny sa z kosmosu.
Kupilem taki sam na Allegro o ponad 100zl tanszy niz podajesz (oczywiscie nowy, oryginalnie zapakowany). I jestem z niego bardzo, ale to bardzo zadwolony Smile.

Zrob cos dla siebie, zrob cos dla innych - http://www.freerice.com/
20-12-2006 12:15 AM
Pablo
pablo

a MOżESZ PODAć WSZYSTKIE FUNKCJE tego urzadzenia? czy jest kompas, wysokosciomierz itp?
Juz sprawdzam allegro Wink

Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-12-2006 11:32 AM przez Pablo.

20-12-2006 11:31 AM
madp

Etrex to jest najprostszy model i nie zawiera kompasu. Wysokosc wyznaczana jest na podstawie informacji z satelit i nie jest to przyznam szczerze nic rewelacyjnego (musi widziec min 4 satelity zeby wyznaczyc wysokosc). Drozsze modele posiadaja wbudowany barometr dzieki ktoremu mozna wyznaczyc to dokladniej. To znaczy - wysokosc pokazuje ale jest to czasami +/- 100 m. Szczerze - i tak nigdy nie sprawdzam wysokosci Smile
Kompas dziala na zasadzie przesunięcia robiac kilka krokow naprzod urzadzenie wyznaczy sobie w ktorym kierunku sie przesuwasz i na tej podstawie narysuje kompas. To jednak nie zastapi prawdziwego kompasu (ale tez nie bylem jeszcze w sytuacji kiedy potrezbowalbym precyzyjniejzego okreslenia kierunku).Drozsze modele maja wbudpwany alektroniczny kompas.
Krotko o zaletach i wadach:
[-]
Nie mozna ladowac do niego map (mi to wogole nie przeszkadza, i tak mam zawsze papierowa przy sobie, doskonale sie uzupelniaja). Taki z mapami bardzo sie przydaje w samochodzie.
Drogie akcesoria - oprogramowanie, kabel do PC czy uchwyt rowerowy sa bardzo drogie. Kabel mozna zrobic samemu (koszt ok 30zl), jest tez troche darmowego oprogramowania.
Nie mozna "przesuwac" obiektow po ekranie - zawsze jest tak ze jestes w centrum i ewentualnie mozesz zrobic zoom in/out
[+] i tu sie rozpisze:
Po podlaczeniu do komputera (i jesli dyponujesz zeskanowanymi mapami - wsieci jest tego troche) mozesz zaladowac do niego 500 punktow (waypoints)ktore Cie interesuja i do ktorych Cie moze poprowadzic (z samego GPS'a tez mozna ale zajmuje to duzo wiecej czasu)
Mozesz narysowac sobie slad (track) na komputerze, ktory nagrasz na urzadenie. Nie ma wprawdzie mapy, ale widzisz czy idziesz po wyznaczonej trasie. Po zaladowaniu np. szlaku i porownaniu na trasie z mapa po ksztalcie szlaku dojdziesz dokladnie w ktorym miejscu jestes (o ile papierowa mapa Ci tego nie powie Wink Takich sladow moze byc 10.
Bardzo dokladne wyznaczanie polozenia - praktycznie to co sobie narysowalem na mapach pokrywalo sie z moja trasa (dokladne - mam na mysli 1-5 m. trasy po grani bym raczej nie wyznaczal Smile
Jak idziesz urzadzenie rejestruje Twoja trase (track) - dzieki funkcji Track Back jakby co poprowadzi Cie z powrotem ta sama trasa.
I to co mi sie najbardziej przydaje - urzadzenie wyznacza: predkosc (srednia/maksymalna) w pionie i poziomie, czas ruchu i czas postoju (oj, mozna sie zdziwic ile z tych 12h na szlaku sie siedzialoSmile i najwazniejsze - przyblizony czas dotarcia do celu. Ta ostatnia funkcja jest szczegolnie przydatna.
Nie bede sie wiecej rozpisywal - jak masz jakies pytania to wal smialo Smile
Jak szukasz na allegro to zwroc uwage czy GPS ma jezyk polski. Z tego co wiem (kiedys tak bylo, nie wiem moze teraz tez) Garmin robil dwa modele - na rynek amerykanski i na rynek europejski. Ci z amerykanskimi narzekali (nie pamietam co to bylo ale kojarze taki fakt).

Jak znajde wiecej czasu wieczorem to napisze wszystkie funkcje - teraz podalem te najwazniejsze.

Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-12-2006 12:13 PM przez madp.

20-12-2006 12:13 PM
Pablo
pablo

jest też taki model eTrax Vista z kompasem i barometrem , tylko ta cena ... 900PLN!!! - na allegro, bo w sklepie 1200

20-12-2006 02:15 PM
madp

Jak zwykle górnego pułapu cen nie ma Smile. Trzeba się zastanowić czego oczekujesz, drozsze modele maja mnostwo przydatnych rzeczy (port USB albo Bluetooth - nie trzeba kombinowac ze specjalnym kablem, sloty na karty SD dzieki czemu mozna latwo ladowac mapki itd itd...). Warto przejrzec w internecie poszczegone modele. W turystycznych modelach liczy sie przede wszystkim Garmin, ewentualnie Magellan.

Obiecalem pare slow o funkcjach tego co mam - czyli najtanszego eTrexa, popularnie nazywanego "żółtkiem" - ogranicze to do funkcji przydatnych powiedzmy na wycieczkach gorskich/rowerowych (wszystkie funkcje znajdziesz na stronie producenta, za duzo ich zeby tu wypisywac).
Przede wszystkim trzeba miec kabel do komputera i zarzadzac wszystkim z poziomu komputera. eTrex ma tylko 5 przyciskow - wpisywanie czegokolwiek zajmuje mnostwo czasu. Druga wazna wada jest to ze nazwy punktow moga miec max 6 znakow - to troche przeszkadza. Na szczescie jest jeszcze zestaw roznych ikon, ktorymi mozna oznaczac punkty. Mi sie przydaje sczegolnie:

• wskazanie godzin wschodu/zzachodu slonca i ksiezyca dla dowolnego punktu. To troche pomaga w planowaniu godziny wyjscia i dlugosci trasy.
  • mozliwosc zaladowania do gpsa trasy, ktora chce zrobic. Jak juz pisalem mozna ocenic na tej podstawie gdzie sie jest, ile zostalo itd. Moze sie przydac jak sie zgubi szlak Wink Bardzo przydatne na rowerze jesli ktos lubi zapuszczac sie w nieznane tereny lesne - pozwala uniknac kombinowania - to juz mialem skrecic czy jeszcze nie ? Smile
  • podawanie na biezaco przewidywanego czasu dotarcia do najblizszego punktu/celu podrozy. Bardzo przydatne, docenilismy jak zbyt pozno wyszlismy ze schroniska i grozilo nam spoznienie na zaplanowany autobus
  • mozliwosc zaznaczania biezacej pozycji (ja sobie zaznaczam miejsca, ktore szczegolnie mi sie podobaly)
  • jest oprogramowanie ktore porownuje godzine zrobienia zdjecia z godz/polozeniem z zapisanej trasy i zapisuje to w Twoim zdjeciu (Exif), bardzo przydatna funkcja - kiedys latwo znajdziesz miejsce, gdzie bylo robione to zdjecie (ewentualnie bedziesz musial uwazac wrzucajac je do watku "zagadki..." Wink
  • mozliwosc zrzucenia calej trasy na komputer - taka pamiatka z wyjazdu oprocz zdjec - masz wyrysowane na mapie jak szedles i o ktorej godzinie byles w jakim miejscu (+zapamietane ulubione punkty).
  • mozliwosc powrotu ta sama trasa (nie testowalemSmile
  • dziala jak licznik - pokazuje jak dlugo szedles, ile stales, z jaka predkoscia , ile km zrobiles itd.

I taka ogolna uwaga - GPS jest bardzo przydatny, ale trzeba pamietac, ze trzeba miec ze soba i umiec poslugiwac sie zwykla mapa i miec kompas na wypadek wyczerpania sie baterii, awarii lub braku widocznosci satelit.

A tak przy okazji (bo to od czasomierza wyszlismy) - gpsy podaja godzine i to bardzo dokladna bo z satelity Smile Sprobuj przekonac zone, moja dala sie przekonac i nie zaluje zakupu. Powodzenia Wink

22-12-2006 12:01 AM
Olka

Używam: http://www.sklep.4energy.pl/product769/c...ek_prg-70/

Drugi raz bym nie kupiła.

14-01-2007 12:43 AM
Odpowiedz  Napisz temat