Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (6): « Pierwsza < Poprzednia 1 2 3 [4] 5 6 Następna > Ostatnia »
Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach
Autor Wiadomość
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #46
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

Ponieważ w zasadzie problem został już dosyć głęboko przeorany ,na zakończenie podsumuję mój punkt widzenia
1 Jestem za dodatkowymi szlakami w wyższych partiach gór tam gdzie istnieją już dobrze wydeptane ścieżki przy czym niekoniecznie musi być ten szlak oznakowany ,może być opisany.a przedewszystkim po to aby nie trzeba tam było płacić ewentualnych mandatów.I tak prawie każdy z nas takimi trasami chodzi .choć nie będziemy się z tym na Forum afiszować .
2 jestem jak najbardziej za ochroną przyrody ale wg sposobu krajów skandynawskich Ten sposób polega na edukacji poprzez kontakt z Przyrodą A w Polsce poprzez zakazy.Nie wiem czy Polacy mają taki charakter ,że nie nauczą się szanować przyrody.Czy też polityka zakazu jest niewłaściwą metodą .W krajach skandynawskich metoda o której mówiłem odniosła sukces i tamci mieszkańcy umieją szanować i kochać przyrodę .Sprawił to zapewne też fakt ,że posiadają bardzo dużo gór mają to piękno w zasięgu ręki To piękno oddziaływuje na ich podejście do przyrody.Uważam ,że jak największy kontakt z przyrodą może zaowocować , ze ją dostrzeżemy ,polubimy ,a nie zakazy.
3 W trakcie tego tematu przyszło mi do głowy ,że skoro ministerstwo szkolnictwa chce uruchomić specjalne gimnazja dla trudnej młodzieży z dużą ilością zajęć sportowych To dobrym takim miejscem byłoby Zakopane .Intensywne Chodzenie po trudnych szlakach ,bliski kontakt z piękną surową naturą gór zaowocowałby piorunującą resocjalizacją
4 Dla Pedro'a i nie tylko.Parki Narodowe w Górach Skalistych W Kanadzie poszukują wolontariuszy do prac na rzecz parku .zapewniaja przelot,zakwaterowanie ,wyżywienie i wycieczki.Było to przynajmniej aktualne kiedy ja tam byłem Pracowała Młodzież z różnych krajów.
5.Ciekawostka .Podwładni króla Norwegii Mogą sobie wybrać jakikolwiek piekny skrawek ziemi w górach nad jeziorkami itp pod domek letniskowy (poza parkami) Dostają go za darmo.Gdy koło siebie znajdą się trzy takie domki Rząd jest zobowiązany wybudować tam drogę dojazdową i doprowadzic energię elektryczną. Chciałbym być jego poddanym.

No wreszcie pora przejść do wątku Sylwestra



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
19-12-2006 08:51 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Ustrik

*****


Postów: 1,182
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2006
Status: Offline
Post: #47
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

skandynawowie mają takie podejście w genach. Pozatym kraj ich pozwala na swobodne traktowanie przyrody bo jest tam, tego dużo. Jak byłem w Szwecji ogromne wrażenie wywarło na mnie zachowanie tamtejszych mieszkańców. Tam po prostu możnaby niemal z całego półwyspu zrobic park narodowy. U nas są tylko te jedne malutkie tatry i kultura Polaków pod tym względem nie pozwala na taką swobodę. Po prostu tylko nieliczna garska narodu mogłaby uszanować naturę tak jak Skandynawowie w niemalże całości. To sątak spokojni i optymistyczni ludzie, że głowa mała. u nas to myślą o pieniądzach i chcą wszystko tu i teraz mieć. dla tego norweskie, czy szwedzkie metody nie odniosły by u nas sukcesu. Polska to tylko na południu ma odrobinę szwecji. Nasi turyścinie są wychowywani w domach tak jak skandynawowie. I taka edukacyjna wycieczka nie odniesie moim zdaniem skutku, bo większość ludzi zanudzi, bo oni nie chca tego wiedzieć. Oni chcą zobaczyć, zrobić zdjęcie i już.

Niestety pieniądze i super zysk jest wazniejszy dla wielu od przyrody. W Cisnej chcą budowac super kompleks narciarski. Oczywiście mają gdzieś ze jest to otulina parku bieszczadzkiego, mają gdzieś, że wszystkie miśki i żubry uciekną nam na Słowacje - liczy się forsa i rozwój. Norman Daves niedawno opowiadał o Polakach i bardzo ich chwalił, ale zauwazył teżto o czym mówię - gonimy za sukcesem finansowym po trupach. Jak najwięcej w jak najszybszym czasie. to widac w turystyce. (pisze to nawiązując do wypowiedzi dr. Etkera)



-No, ale po co ty tam leziesz?
-No bo tak i już.
19-12-2006 03:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Danusia

*****


Postów: 634
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2006
Status: Offline
Post: #48
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

Absolutnie jestem przeciwna otwieraniu nowych szlaków w Tatrach, nawet w miejscach gdzie już kiedyś były. Gór nie można pociąć jak miasta uliczkami dla rozładowania ruchu, bo ludzie zadepczą wszystko. Szlak to nie tylko przecież wąska oznakowana ścieżka, ale szeroki pas (tym szerszy im teren łaskawszy) gdzie ludzie odchodzą w tzw krzaczki, bo punkt widokowy, bo miejsce na posiłek bo skrót itd. Czasowe zamykanie szlaków dla odnowy przytrody też ma sens, pod warunkiem, że powtórnie szlak powiedzie dokładnie ta samą drogą. Dalczego? wystarczy odejść parę kroków w kosówkę by sie przekonać jak wygląda "otoczenie" szlaku. Jestem za izolacją, bo edukacja moim zdaniem jest nierealna. Niby kogo i w jaki sposób należało by edukować. Jak nauczyć potencjalnego turystę by pustą puszkę po piwie ba, papierek po cukierku, włożył do plecaka a nie upychał pod kamieniem (w przypadku bardziej kulturalnej osoby) w nadziei że sie rozłoży.

Cytat:
Chodzi o to aby nie przelecieli szlaku byle szybciej byle wiecej pieniędzy ale powoli schylając się nad "każdą roślinką" pokazać jej piękno .pokazać piękno skały można to zrobić odpowiednimi słowami

Trudno, bardzo trudno znaleźć przewodnika który by "trafił" do młodzieży czy dzieci, "spędzonych" na wycieczkę. Byłam parę razy na takich wycieczkach i powiem Wam, że większość dzieci ma w nosie to co im mówi i pokazuje przewodnik. Najważniejsze jest to, by kupić pamiątki i zjeść wszystkie przysmaki z plecaka (najlepiej też pozbyć się papierków w niazauważalny dla nauczyciela sposób). Przykre to, ale dzieci czy młodzieży zainteresowanych faktycznie turystyczną stroną wycieczki jest niewielu.
Spoko mam nadzieję,ze nikomu nie wpadnie resocjalizować trudnej młodzieży w Parku Narodowym. Nie ma co się oszukiwać, że te młode osoby nie sznujące nikogo i niczego uszanuja Tatrzańską faunę i florę.
Aby znacznie ograniczyć ruch turystyczny w rejonie Morskiego Oka moim zdaniem wystarczy zlikwidować konne autobusy. Wiele osób w ogóle zrezygnuje z pójścia tą dorgą, ewentualnie po przebyciu tej drogi z dalszej wędrówki, bo nóżki juz bolą Wink



Rosną skrzydła u ramion,
czas się w wieczność przemienia,
obłocznieją wszystkie ziemskie sprawy,
gdy zmierzamy do szczytu po kamieniach...

Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-12-2006 06:23 PM przez Danusia.

19-12-2006 06:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Danusia

*****


Postów: 634
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2006
Status: Offline
Post: #49
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

dr.Etker napisał(a):
Co do kwestii poruszania się po nieznakowanych trasach typu Lodowy czy Baranie Rogi zawsze zachodziłem w głowę o ile jest bardziej szkodliwe jest poruszanie się samodzielne turysty,od przejścia tych tras w towarzystwie przewodnika(rozpatrując ekologicznie).

Rozpatrując ekologicznie to w prosty sposób regulują ilość codziennych przejść tą trasą. No bo nie każdy, wiedząc że moze słono go kosztować to przejście mimo wszystko pójdzie, zwłaszcza wiedząc, że chatar z Terinki czuwa Wink A swoja drogą czytałam ze Słowacy chcą wreszcie otworzyć szlak przez Baranie Rogi -czyli nie tylko zamykają Big Grin



Rosną skrzydła u ramion,
czas się w wieczność przemienia,
obłocznieją wszystkie ziemskie sprawy,
gdy zmierzamy do szczytu po kamieniach...
19-12-2006 06:36 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #50
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

Odpowiem Danusi i Ustrikowi ,że system ochrony przyrody wg modelu skandynawskiego nie zdałby celu tylko gdyby był wprowadzony Ad hoc.Błędna polityka i nauka w tym zakresie prowadzona przez 50 lat w stosunku do przyrody doprowadziła właśnie do tego o czym piszecie .Poprzez zakaz i izolację uczeń zrozumiał ,że tego należy unikać .stąd też lepsze lody niż kamyki .Ale są pierwsze odznaki zmiany sposobu myślenia .Podam przykłady .W krajach zachodnich od dawna istnieją przy ogrodach zologicznych wolne wybiegi dla niektórych zwierząt,czy typu safari.Dzieci małe i szkolne tam jeżdzą i nawiązują bezpośredni kontakt z przyrodą .A unas zaczęło to powstawać dopiero jakieś 15 lat temu .ale bardzo dobry krok Bardzo mi sie podobały prowadzone czasem lekcje geografii ,przyrody prowadzonepoza szkołą pokazywane w TV Gdzie uczniowie mogli kwiat dotknąc podnieść kamień itp.Taki własnie powolny aczkolwiek niezbędny sposób należy podjąć .To ,że Danusia zauważyła jak jest na wycieczkach jest efektem złego nauczania w tej dziedzinie.Efekt takiego podejścia właśnie widzimy taki jak podała To Danusia W krajach skandynawskich gdy klasa idzie na wycieczkę do parku narodowego To prowadzący sam zachęca do podniesienia kamienia .Do wspięcia się na skałkę aby zobaczyć jaki to trud zachęca do zabierania ze sobą aparatów aby robić tym roślinkom zdjęcia .A później te zdjęcia ogląda się na lekcjach A w polsce w Parku Przewodnik mówi nie dotykaj tego ,nie ruszaj tego bo to pod ochrona więc narodził sie taki błędny stereotyp aby tej przyrody unikać .Mam nadzieję ,że ten błędny stereotyp zakazów powoli zacznie zanikać



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
19-12-2006 07:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #51
RE:  Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

Danusia napisał(a):
"
Spoko mam nadzieję,ze nikomu nie wpadnie resocjalizować trudnej młodzieży w Parku Narodowym. Nie ma co się oszukiwać, że te młode osoby  nie sznujące nikogo i niczego  uszanuja Tatrzańską faunę i florę.
Aby znacznie ograniczyć ruch turystyczny w rejonie Morskiego Oka moim zdaniem wystarczy zlikwidować konne autobusy. Wiele osób w ogóle zrezygnuje z pójścia tą dorgą, ewentualnie po przebyciu tej drogi z dalszej wędrówki, bo nóżki juz bolą Wink

Akurat to Co Tu napisałaś Danusia jest pewnym zaprzeczeniem tego co wcześniej wypowiadaliśmy się w wątkach podanych przez Sylwestra a z których to wypowiedzi wynikało jak taka górska przyroda potrafi nam w sensie pozytywnym ukształtować charakter.Ta piękna surowa dzika przyroda ma wielką pozytywną siłę oddziaływania I przy takim kontakcie z przyrodą ani chybi Na pozytywny efekt nie trzeba by długo czekać .Dlaczego my wciąć myślimy o tej izolacji ,bo zaszkodzimy ..Pomyślmy o jej balsamie o jej unikalnym lekarstwie dla skołatanego charakteru To jest istotne Gdy zmieni się charakter i nastawienie wtedy nie trzeba przyrody chronić przez izolację .Będziemy bez zakazów szanować i kochać ją a w konsekwencji innych ludzi co wynikało z wypowiedzi dla wątku podanego wcześniej przez Sylwestra
Powiem jeszcze tyle .że w niektórych krajach zatrudniają więźniow przy pracy w parkach .spotkałem się w z tym W anadzie .Tam to zrozumieli ten pozytywny wpływ przyrody na resocjalizację a my pozostajemy jeszcze w zacofaniu a to wszystko przez błędną naukę izolacji przyrody



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
19-12-2006 07:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dr.Etker

*****


Postów: 8,835
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #52
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

Danusiu-Miro Jilek nie jest taki zły,chociaż niektóży złośliwcy podejrzewali go o chęć zasypania jakiejś pobliskiej kotlinki śmieciami ze schroniska.pozdr



19-12-2006 08:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #53
RE:  Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

dr.Etker napisał(a):
Danusiu-Miro Jilek nie jest taki zły,chociaż niektóży złośliwcy podejrzewali go o chęć zasypania jakiejś pobliskiej kotlinki śmieciami ze schroniska.pozdr

Dodam ,że jeżeli ten turysta nie pójdzie na lodowy pójdzie na inny szczyt choćby szlakiem dozwolonym co się do tego samego sprowadzi ,że trochę podepta czy tu czy tam ililość turystów ogólem sie nie zmieni jestem za decentralizacją turystów na szlakach a nie za ich centralizacją i robienie ze szlaku autostrady .Zadnej wtedy przyjemnosci chodzenia po szlakach po górach oczym już mówilismy



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
19-12-2006 08:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Fazik
Kierowca TYRa
*****


Postów: 6,675
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #54
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

OOO Kurcze, aleśta się wiara rozpisali, ŁOJ!! Aż miło popatrzeć, tylko kiedy Ja to wszystko przeczytam, jakoś mi umknęło wczoraj.

Otwierać czy zamykać...
Ja może z mojego dawnego ogródka czyli jaskinie i Jaskiniowcy, wiele a nawet zdecydowana większość jaskiń na terenie nie tylko Polski ale całego świata jest niedostępna dla zwykłego zjadacza chleba z dwóch powodów:
1- Bezpieczeństwo, to na pierwszym miejscu,
2- Ochrona fałny i flory w atmosferze jaskini,
Jako że pierwszy powód w zasadzie rozwiązuje się tematycznie sam, choć każdy może sobie dziś kupić odpowiednie graty i do nawet najtrudniejszej dziury wleść, to raczej bez kontaktu z ludźmi ze speleoklubów jest to mało realne choć się zdarza.
Problem drugi to zabezpieczenie środowiska jaskini przed "kolekcjonerami" i zwiedzaczami weekendowymi (czyt. wandalami którzy do jaskini wchodząc widzą teren do walki z kijem w dłoni i niszczą co popadnie a tworzyło się często przez setki lat) stalaktytów i poszukiwaczami skarbów, takie z marszu dostępne otwory w zasadzie bez większego sprzętu, są zasypywane skalnym rumoszem, wejścia są maskowane lub nawet są zakładane kraty. Żeby do takiej zakratowanej dziury wejść musisz być członkiem speleoklubu lub klubu wysokogórskiego.

Co do szlaków Tatrzańskich sądzę że ludzie którzy naprawdę kochają góry i górskie wędrowanie mogliby wzorem speleoklubów być zrzeszeni w klubach turystyki górskiej i wysokogórskiej z których np. niewielkich składek częściowo byłyby dofinansowywane stowarzyszenia dbające o ZABEZPIECZENIE szlaków w górach powyżej pewnej granicy, powyżej której nie byłoby ZNAKOWANEGO widocznego na dostępnych mapach szlaku z wyraźnymi ułatwieniami, a mandaty za wkroczenie na taki teren bez odpowiedniej legitymacji byłyby bolesne. Taka legitymacja upoważniałaby do zniżek w schroniskach, jak i zniżek przy np. wynajęciu przewodnika na takie szlaki jak Gerlach (myślę tu o stoważyszeniu działającym ponad granicami) wtedy w góry wchodziliby ludzie z pasją, którym na górach i czystej przyjemności z wędrówki naprawdę zależy, którzy rozumieją aspekt ochrony przyrody, kochają ich surowe piękno i którzy nie zostawiają za sobą ton śmieci.
Dla takich ludzi góry byłyby poprostu otwarte, bez sztywnych szlaków.
Wiem że teraz rozpęta się burza ale dyskusja to temat o który w forum chodzi przedewszystkim.
A to przykład szlaku dla ludzi z pasją Smile:
           



Wyrwać się z miejskiego betonu, choć na dzień, choć na chwilkę, Żeby nie zwariować...
19-12-2006 08:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #55
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

Fazik bardzo to delikatnie ująłeś i chyba burzy nie będzie .Wiem ,że członkowie klubów wysokogórskich moga chodzić bez trudności .a gdyby to było ponad granicami państwowymi to jeszcze lepiej



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
19-12-2006 08:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
pascalius

****


Postów: 137
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #56
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

znizki, mozliwosc zejscia ze znakowanego szlaku, niewielka skladka..... to chyba zbyt wielkie marzenia nie dajace sie spelnic w naszych warunkach... niestety u nas (szczegolnie w Tatrach) chce sie robic z turystyki gorksiej wielka kase.... wystarczy spojzec na ceny w tatrzanskich schroniskach....



http://www.pttk.sltzn.katowice.pl
beskidy, góry, turystyka
19-12-2006 10:20 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
pascalius

****


Postów: 137
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jul 2006
Status: Offline
Post: #57
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

PS a zdjecia szlaku ekstra! co to sa za gory?



http://www.pttk.sltzn.katowice.pl
beskidy, góry, turystyka
19-12-2006 10:21 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Danusia

*****


Postów: 634
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2006
Status: Offline
Post: #58
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

dr.Etker napisał(a):
Danusiu-Miro Jilek nie jest taki zły,chociaż niektóży złośliwcy podejrzewali go o chęć zasypania jakiejś pobliskiej kotlinki śmieciami ze schroniska.pozdr

Ale jak ktos mu podpadnie a potem go przyfiluje na ścieżce na Rogi to spotkanie z filancami murowane Wink.......ja bardzo mile wspominam pobyty w Terince Big Grin



Rosną skrzydła u ramion,
czas się w wieczność przemienia,
obłocznieją wszystkie ziemskie sprawy,
gdy zmierzamy do szczytu po kamieniach...
20-12-2006 12:04 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Danusia

*****


Postów: 634
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2006
Status: Offline
Post: #59
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

spoko napisał(a):
że trochę podepta czy tu czy tam ililość turystów ogólem sie nie zmieni jestem za decentralizacją turystów na szlakach a nie za ich centralizacją i robienie ze szlaku autostrady .Zadnej wtedy przyjemnosci chodzenia po szlakach po górach oczym już mówilismy

Nie wyobrażam sobie że miałoby przybyć takich "rozdeptanych" miejsc jak na Rakoniu, Grzesiu, Czerwonych Wierchach itd, a udostępnienie nowych szlaków by do tego doprowadziło. Żeby znaleźć przyjemnośc w chodzeniu polecam inne pory roku niz lato oraz Tatry Słowackie, tam zdecydowanie luźniej. Ale nie można dla własnej przyjemności narażać jużi tak bardzo zdegradowanej przyrody, niech te nasze prawnuki zobacza choć namiastkę tego co nam dane jest ogladać dziś.
Jeśli chodzi o edukacje młodego pokolenia- piękne te idee, które tu przytoczyłeś, ale proces należało by zacząć od podstaw, bo jak na razie to nie potrafimy sobi poradzić z o wiele poważniejszymi problemami niż brak zamiłowania do przyrody i środowiska naturalnego. Taki proces potrwa dziesiątki lat, a przyrodzie tatarzańskiej pomóc należy natychmiast, najbardziej drastyczny ale i na obecną chwilę najskuteczniejszym sposobem jest zamknięcie niektórych szlaków, a przynajmniej nie tworzenie nowych.



Rosną skrzydła u ramion,
czas się w wieczność przemienia,
obłocznieją wszystkie ziemskie sprawy,
gdy zmierzamy do szczytu po kamieniach...
20-12-2006 12:46 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Ustrik

*****


Postów: 1,182
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Sep 2006
Status: Offline
Post: #60
RE: Czy zamykać i likwidować szlaki w Tatrach

Spoko, nie chcę się powtarzać, ale się powtórzę. Polski krajobraz do skandynawskiego ma się nijak. narody północy mają wpajane w domach i w rodzinnych tradycjach ich stosunek do wszechobecnej przyrody. A u nas? u nas to taka szwecja to tylko w takich małych punkcikach wystepuje. I z tej racji edukowanie ludzi w skandynawskim duchu jest nierealne, bo dla większości kontakt z przyodą musi wiązać się z wyprawą. U nich w domach nikt nie mówi o górach, o legendarnych karłach z głębokiego lasu, o królu niedźwiedziu ... mówiąc krótko na północy symbioza jest czymś naturalnym i taki szwed za Chiny Ludowe nie wyrzuci ci papierka. A Polak?



-No, ale po co ty tam leziesz?
-No bo tak i już.

Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-12-2006 09:54 AM przez Ustrik.

20-12-2006 09:53 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: