Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (10): « Pierwsza [1] 2 3 4 5 Następna > Ostatnia »
Sprzęt ABC lawinowy: detektor, sonda, łopata
Autor Wiadomość
KasiaA
KrakowiankA
*****


Postów: 1,329
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jan 2007
Status: Offline
Post: #1
Sprzęt ABC lawinowy: detektor, sonda, łopata

Całkiem spore grono z Nas Wink chodzi zimą po górach, także tych zagrożonych lawinowo: Tatry, Karkonosze, Babia Góra, niektóre partie Bieszczadów.

Co uważacie o stosowaniu takiego sprzętu?
sama używam go od niedawna, zaczęłam przez to że zaczęły się toury. Ale w zimie na wycieczki jest top jak najbardziej wskazane wyposażenie. I jeszcze detektor lawinowy.



"[Tatry]...Przeto stałyście się marzeniem, tęsknotą ludzi spragnionych modlitwy bezsłownej i słońca"

Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-10-2009 12:24 PM przez KasiaA.

23-12-2008 08:28 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pablo
pablo
*****


Postów: 10,672
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Dec 2006
Status: Offline
Post: #2
RE: Łopata, sonda lawinowa

Moim zdaniem detektory mało kto nosi i jeszcze długo to się nie zmieni z powodu ich ceny, sonda lawinowa- jeszcze o niej nie myślałem tak naprawdę, ale za to rozglądam się za jakąś lekką i tanią łopatą. Taka własnie ma wiele zastosowań, oprócz pracy na lawinisku można w razie kibla zbudować jamę, jak nie jesteśmy pewni terenu można przeprowadzić testy lawinowe, a niekiedy łopata taka może posłużyć jako dedmen do zbudowania stanowiska.



Zaprzyjaźnij się z człowiekiem, który chodzi po górach
23-12-2008 09:07 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Krzysiek
Administrator
*******


Postów: 827
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Dec 2008
Status: Offline
Post: #3
RE: Łopata, sonda lawinowa

Dobrze jeśli w grupie osób z którymi chodzimy ktoś ma łopaty i sondy nie uważam tego za konieczne bo zawsze znajdzie się ktoś komu takie sprzęty zanadto ciążą, używanie piepsa zimą w terenie całkowicie popieram zwiększa nasze bezpieczeństwo a i przy okazji można uratować jakiegoś nieszczęśnika.



"nie możemy się tu zatrzymać, to kraina nietoperzy !"
23-12-2008 09:31 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pablo
pablo
*****


Postów: 10,672
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Dec 2006
Status: Offline
Post: #4
RE: Łopata, sonda lawinowa

Aha, tylko jak każdy wyjdzie z "niczym" bo będzie liczył na kolegę, albo co gorsza jedna osoba będzie miała wszystko i akurat ją zasypie? Rolleyes
Myślę żę jak idziesz "pociągiem" np. 3 osoby na lotnej, to przynajmiej pierwsza i ostatnia osoba powinna być dobrze wyposażona, albo dwie dwójki, to w każdej niech będzie jeden zestaw pieps, łopata, sonda.



Zaprzyjaźnij się z człowiekiem, który chodzi po górach
23-12-2008 09:53 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Krzysiek
Administrator
*******


Postów: 827
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Dec 2008
Status: Offline
Post: #5
RE: Łopata, sonda lawinowa

Zazwyczaj się wychodzi skądś razem więc wiadomo kto co ma i co będzie potrzebne Smile
Pisząc w liczbie mnogiej łopaty i sondy uważam że dobrze jeśli są ale detektory to już raczej konieczność dla każdego, bo jeśli już się odwiążesz od partnerów i coś by miało się stać a będziesz akurat tym bez piepsa...



"nie możemy się tu zatrzymać, to kraina nietoperzy !"
23-12-2008 10:02 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pablo
pablo
*****


Postów: 10,672
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Dec 2006
Status: Offline
Post: #6
RE: Łopata, sonda lawinowa

Tu jest ciekawa lopatka http://sherpa.pl/product_info.php/products_id/2242
co myślicie?

ps. raczej nie zapłaciłbym 270 za np. takiego mammuta (z tworzywa) ale jednak cięższego (dłuższy trzonek)



Zaprzyjaźnij się z człowiekiem, który chodzi po górach
23-12-2008 10:10 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Krzysiek
Administrator
*******


Postów: 827
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Dec 2008
Status: Offline
Post: #7
RE: Łopata, sonda lawinowa

Ciekawa, chyba mieści sondę ale jej nie ma w zestawie bo jeśli jest inaczej to jest nie dość że lekkie to jeszcze tanie ale trzeba by to zobaczyć na żywo.



"nie możemy się tu zatrzymać, to kraina nietoperzy !"
23-12-2008 10:16 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
KasiaA
KrakowiankA
*****


Postów: 1,329
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jan 2007
Status: Offline
Post: #8
RE: Łopata, sonda lawinowa

Tak, detektor to podstawa, niestety jest drogi... bo samą sondą i łopatą niewiele wskóramy... Łopata jest o tyle niezbędna że pozwala nam wykopać przekrój i zobaczyć co pod śniegiem piszczy i co po czym może pojechać.

Ja mam łopatę Orthovoxa, taką z tworzywa, całkiem fajna i lekka. A sondę 265 cm.

Miał ktoś z Was przyjemność zapoznać się z takim sprzętem? Poćwiczyć?



"[Tatry]...Przeto stałyście się marzeniem, tęsknotą ludzi spragnionych modlitwy bezsłownej i słońca"
23-12-2008 12:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Krzysiek
Administrator
*******


Postów: 827
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Dec 2008
Status: Offline
Post: #9
RE: Łopata, sonda lawinowa

KasiaA napisał(a):
Miał ktoś z Was przyjemność zapoznać się z takim sprzętem? Poćwiczyć?

Detektor działa tak, że masz do wyboru nadawanie i odbiór przed wyjściem ktoś ustawia odbiór i przechodzisz koło niego ewentualnie koło dwóch osób i idziesz jak przez bramkę w sklepie by sprawdzić czy wszystko działa. W górach zawsze idziesz na nadawaniu, gdy mijasz lawinisko dajesz odbiór by sprawdzić czy pod śniegiem nie ma jakiegoś nieszczęśnika, działa na zasadzie "ciepło zimno" - pokazując czy się zbliżamy czy oddalamy. Trzeba zakładać go na gołe ciało na wypadek rozebrania przez lawinę, lokalizacja przy tej pomocy jest szybka i łatwa a i szanse szybkiego odnalezienia w razie wypadku znacznie wzrastają.
Wady - masz go po jednej stronie ciała (zatem i antenę też) i nie wiem jak to działa przykryte nami...
[attachment=18181]


23-12-2008 03:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Sylwester

*****


Postów: 5,035
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Aug 2006
Status: Offline
Post: #10
RE: Łopata, sonda lawinowa

KasiaA napisał(a):
Tak, detektor to podstawa, niestety jest drogi... bo samą sondą i łopatą niewiele wskóramy...


to prawda, ale gdy w grupie są z 2-3 takie zestawy i daj Boże namiar z piepsa, to szansa zaczyna mieć więcej niż kilkuprocentowy wymiar, a to już ma sens

ps. w zamiarze mam zakup jakiej sprytnej łopatki


23-12-2008 03:38 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pablo
pablo
*****


Postów: 10,672
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Dec 2006
Status: Offline
Post: #11
RE: Łopata, sonda lawinowa

zwiacha napisał(a):
... Trzeba zakładać go na gołe ciało na wypadek rozebrania przez lawinę, lokalizacja przy tej pomocy jest szybka i łatwa a i szanse szybkiego odnalezienia w razie wypadku znacznie wzrastają.
...

jeszcze sie nie rozbierałem do rosołu (raczej na bieliznę) potem jest jeszcze jedna czy dwie warstwy ciuchów, ale... jak kobiety chca to niech zakladają na gołe ciało Wink mozna pokibicować Rolleyes

Kasia, Paaulo, jak zakładacie??



Zaprzyjaźnij się z człowiekiem, który chodzi po górach
23-12-2008 04:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Krzysiek
Administrator
*******


Postów: 827
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Dec 2008
Status: Offline
Post: #12
RE: Łopata, sonda lawinowa

Pablo napisał(a):
jak kobiety chca to niech zakladają na gołe ciało Wink mozna pokibicować Rolleyes

zgadzam się, już ja wzbudziłem radość u co poniektórych obserwatorów, jednak tak mnie uczono by zakładać go na gołe ciało i by był ostatnią rzeczą do zdjęcia i pewnie dalej tak będę robił Toungue


23-12-2008 05:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,631
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #13
RE: Łopata, sonda lawinowa

No Zwiacha. Próbowałaś jak długo wytrzymasz po śniegiem goły z pipem. Jak nas lawina ogołoci to i pip nam chyba długo nie pomoże. Chociaż mamy szansę, że nas wygrzebią prędzej niż na wiosnę Toungue



Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
23-12-2008 09:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
paaulo
snow addict
*****


Postów: 1,625
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #14
RE: Łopata, sonda lawinowa

Pablo - nie zakładam na gole cialo, niezbyt to praktyczne. Każde sięgnięcie po piepsa długo by trwalo i zmarzłbym niepotrzebnie. Zakładam pod softshell, na bieliznę.


23-12-2008 11:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Krzysiek
Administrator
*******


Postów: 827
Grupa: Administratorzy
Dołączył: Dec 2008
Status: Offline
Post: #15
RE: Łopata, sonda lawinowa

Ja ubieram zawsze tylko 2 warstwy - polar na całe ciało + kurta i spodnie hardshell. Jednoczęściowy polar teoretycznie jest nie do zdjęcia, więc detektor pod nim w takim przypadku to jedyne rozsądne wyjście. Co do dostępu do urządzenia to dwa zamki błyskawiczne chyba nie stanowią wielkiego problemu...


24-12-2008 03:56 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: