Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (8): « Pierwsza [1] 2 3 4 5 Następna > Ostatnia »
Jakie mapy?
Autor Wiadomość
Montenegro

Grupa: Zarejestrowani
Status: Offline
Jakie mapy?

Postanowiłem założyć taki temat bo o mapach tu jeszcze ani mru mruSmile.
Podzielę się więc małymi spostrzeżeniami. Jako, że mam dziesiątki z
różnych terenów to mogę wyciągnąć następujące wnioski z moich własnych
podróży gdzie używałem owych map.
Na terenach nizinnych używam map o skali 1:40 000. Opisują prawie
wszystko i na rowerze nie zabłądzę. Są tam pokazane wszystkie ścieżki w lasach i małych osiedlach. Niestety nie wszystkie zawierają znakowane szlaki rowerowe.
W górach do 1800 mnpm wystarczy mi skala 1:50 000. Są na nich podane czasy przejścia, czytelnie zaznaczone szlaki i dosyć dokładne poziomice co 20m lub 10m. Dzięki takiej mapie wiem kiedy nawet najmniejsza górka da mi w d... Ogólnie cieniowanie na tych mapach jest wykonane bardzo dobrze. I tu szczególnie poleciłbym mapy Wrocłaskiego EKO-GRAFU (najlepiej opracowane: Beskid Żywiecki, Beskid śląski). Jedynie mapa Ustroń-Wisła-Szczyrk wydawnictwa Compass powala wszystkie inne mapy z tej serii i jest wykonana w skali 1:25 000. Opracowanie fenomenalne! Nawet grubsze drzewa są zaznaczone!
Tatry to już odzielna dziedzina. Tu mapy o skali 1:50 000 nie wystarczą.
Mam mapę TPN-u w skali 1:33 000 ale i ona nie oddaje wszystkich
szczegółów. Tu naprawdę jest trudny wybór. Udało mi się dostać mapę
Orlej Perci w skali 1:5 000 wydawnictwa Sygnatura. To opracowanie jest
bardzo dobre, ale to tylko ten jeden szlak a gdzie reszta?
Oficjalnie nie polecam map Demartu, którzy robią wspaniałe mapy miast i terenów nizinnych. Przyznam szczerze że tereny górskie jakoś im nie wychodzą. Smile
Podzielcie się tu swoimi spostrzeżeniami i najlepiej polećcie jakieś dobre mapy.

http://www.gory-szlaki.pl - serwis górski
17-11-2006 08:28 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter

Grupa: Zbanowani
Status: Niedostępny
RE: Jakie mapy?

Ja to mam takie hobby zbieranie map .Posiadam ich bardzo dużo nawet niektóre z terenów gdzie pewnie nigdy nie dotrę.Jeżeli chodzi o tereny nizinne i wyżynne to oprócz turystycznych posiadam niektóre topograficzne w skali 1:25.000 nie ma na nich szlaków ale jest bardzo bogata legenda mapy.
Jeśli chodzi o Tatry Polskie To miałem szczęście nabyć bardzo dokładne mapy w skali 1:10.000 całych Tatr.Wydane w oprawkach 14 sztuk.przez
Zarząd topograficzny Sztabu Generalnego WP.Nakładem Wydawnictwa Czasopisma Wojskowe.Bardzo dokładne mapy z zaznaczonymi szlakami.Obecnie nie ma sprzedaży Ale czasem sporadycznie pojawiają się na allegroSmile

Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
17-11-2006 09:12 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Montenegro

To mnie zmartwiłeś z tym "obecnie nie ma sprzedaży":)
Są może jakieś inne mapy TPN-u w takiej skali. Macie jakieś info?

17-11-2006 09:47 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
fasmac
(crazy dancer) i Oleńka

W tej chwili posługuję się mapami Sygnatury i jeśli chodzi o Tatry jestem zadowolony. Oczywiście brakuje wydań w skali 1:5000 tak jak zrobili dla Orlej Perci ale pozostałe wydania rodziny tatrzańskiej są całkiem niezłe.
Natomiast jeśli chodzi o Beskidy to Sygnatura jakoś się nie popisała. Mając doświadczenia z Tatrzanskimi mapami zamówiłem przez internet Beskidy no i zawiodłem się.

Jestem też w posiadaniu (chwilowym) map wydanych właśnie przez Sztab Generalny WP i powiem, że są rewelacyjne. Jedyna wada to zbyt słaby papier ale i tak będę starał się je odkupić od kolegi.

Pozdrawiam
i czekam z niecierpliwością na opinię innych forumowiczów

17-11-2006 09:54 AM
Montenegro

Mapy Sygnatury dla Tatr są dobre, bo też je mam. Też jestem zadowolony. A dla Beskidów to kup EKO-GRAF. Nie ma lepszych!!!

17-11-2006 09:56 AM
Ustrik

jeśłi chodzi o Bieszczady to polecam mapy Wojciecha Krukara wydane przez Ruthenus. Są to mapy w skali 1: 60 000 oraz 1: 40 000. obie sąświetne. Bieszczady nie są skomplikowane i inne mapy nie są konieczne. Oczywiście brakuje paru drobnostek, ale poza "literówkami" mapy te sąświetne - poziomica dokładna, cieniowanie idealne, stokówki leśne, polne drogi - wszystko jest. czasy tez są dobrze pokazane. co bardzo istotne dla mnie pokazane są wszystkie cerkwie, cerkwiska, cmentarze, krzyże przydrożne, stare groby i kapliczki. tutaj jest wielki +. Natomiast brakuje paru noclegowni i knajp. Zwłaszcza pola namiotowe nie są niekóre zaznaczone. drobne hoteliki też im umknęły. tutaj jest -
poza jest bardzo dobra.

nie polecam natomiast mapy DEMART. jest gorzej niż fatalna. wydali mapę z siatkąGPS, ale nie dajcie się zwieść luksusem. połoniny wyglądają jak jakieś tam polany na nizinach. poziomica tragiczna. stare i nieaktualne szlaki pokazali wydając mapę w 2005!! brak niekórych cerkwi a o cmentarzach już zapomnijmy. san płynie tez jakos inaczej niz normalnie, nie nie nie ta mapa jest nie do przyjęcia. kosztowała mnie 10 bo swojej raz zapomniałem i żałuje tego strasznie!

-No, ale po co ty tam leziesz?
-No bo tak i już.
17-11-2006 11:14 AM
Montenegro

Z DEMARTEM masz rację. Oni są dobrzy tylko na nizinachSmile. A mapy gór już coś nie bardzo. A co do Bieszczad to Sygnatura jest rewelacyjna. Ładne cieniowanie i gęste poziomice. Wszystko czytelne. Kolorystyka dograna na maxa. Jedynie mapy Sygnatury Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Gorców i Beskidu Niskiego coś nawaliłySmile.

17-11-2006 11:19 AM
Pedro
Administrator

Grupa: Administratorzy

Jeśli chodzi o Tatry to także polecam wspomnianą wcześniej Sygnaturę. Warto też wspomnieć że ostatnio Sygnatura połączyła się z wydawnictwem CartoMedia i teraz już większość ich map ma okładki fioletowe zamiast zielonych.

Natomiast odradzam z mojej strony mapy Copernicusa (przynajmniej jeśli chodzi o Tatry). W tych ostatnich znalazłem sporo błedów - w nazwach, wysokościach, a nawet źle poprowadzone szlaki w tym nawet jeden z dojściowych na Orlą Perć wychodzi nie w tym miejscu na grani co powinien.

Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
17-11-2006 11:34 AM
Montenegro

Z tym CartoMedia to już zdążyłem się zapoznać (kupiłem mapę Zakopanego i jest fioletowa - tak jak mówisz). Właśnie się miałem o to spytać czemu tak jest a tu się firmy łączą...Smile Chyba oni najmniej błędów popełniają.

17-11-2006 11:37 AM
pascalius

hmmm ja co do Tatr zbyt duzo nie powiem. uzywam oczywiscie Sygnatury z rodziny Tatrzanskiej. Uwazam ze sa niezle ale ja jestem raczej specem od troche nizszych gorekToungue co do beskidow uzywam w beskidzie slaskim i zywieckim Copernicusa 1:75000 i uwazam ze jest niezle zrobiony. jesli sa bledy to nieliczne (chociaz w pasmie jalowieckim zamiast szlaku na przelecz klekociny jest tylko ubita sciezka no ale wymowka jest to ze nie jest to szlak ptt-kowski) osobiscie jednak jestem z niej dosc zadowolony. sciezki lesne raczej zgadzaja sieSmile troche dokladniejsze dla beskidow zachodnich sa copmassy no ale tutaj przeszkadza mi brak podawania czasow przejsc (jak juz sa to tylko na malym schemacie). takze zostaje przy tym ze najfajniejsze sa jednak copernikusySmile a jezeli chodzi o jure krakowsko-czestochowska i kotline klodzka compass wydal fajna serie (za kilkanascie zl mozna kupic mapy calego regionu w kilku czesciach 1:50000 wraz z mini przewodnikiem) jest to dosc ciekawa propozycjaSmile

http://www.pttk.sltzn.katowice.pl
beskidy, góry, turystyka
17-11-2006 08:42 PM
madp

Mi się bardzo podoba przejrzystość map wydawanych na Słowacji prze VKU Harmanec (o ile dobrze pamiętam tak się to nazywa, takie zielone, kto widział ten wie, można je kupić też w Polsce), choć zawierają trochę błędów. Mam pare map z Sygnatury i są one OK. Do gustu nie przypadła mi mapa z wydawnictwa bodajże Compass. Ostatnio kupiłem też mapę z firmy ExpressMap - miała bardzo dużą zaletę - była fabrycznie zalaminowana (niestraszny mi deszcz więc mapy mi się szybko zużywają). Nie spotkałem natomiast żadnego polskiego wydawnictwa, które miałoby dobrze naniesione współrzędne - większość ma wielki napis że można używać z GPS, w praktyce jest to prawie niemożliwe (ale np. te słowackie mapki o których wspomniałem mają w zestawie linijkę, dzięki której można precyzyjniej określić współrzędne).
To tyle jeśli chodzi o góry. Jeśli chodzi o rower to niezastąpione są mapki sztabowe 1:50 000 z lat 80-tych. Są dostępne w internecie - w sumie ponad 1000 map pokrywających obszarem całą Polskę - bardzo przydatne, gdy wybierasz się w mało popularne miejsca Smile

Zrob cos dla siebie, zrob cos dla innych - http://www.freerice.com/
17-11-2006 09:11 PM
pascalius

mozna skas sciagnac takie mapki wojskowe z lat 80-tych?

http://www.pttk.sltzn.katowice.pl
beskidy, góry, turystyka
17-11-2006 09:36 PM
marycha
~ netoperek ~

madp napisał(a):
(...)
Ostatnio kupiłem też mapę z firmy ExpressMap - miała bardzo dużą zaletę - była fabrycznie zalaminowana (niestraszny mi deszcz więc mapy mi się szybko zużywają).
(...)

Mam mape ExpressMap - Tatry 1:27 000 (Tatry Polskie) - i bardzo ja sobie chwale. Laminowanie nie tylko zabezpiecza przed kroplami deszczu, ale tez przed przerywaniem sie na zagieciach i usztywnia mape, co ulatwia korzystanie z niej (jednym ruchem reki mozna mape rozlozyc bez uszkodzenia jej Smile ). Tej firmy mam tez mape Bieszczad (nie pamietam w tej chwili podzialki..) - tez jak najbardziej OK Smile
Jakby zrobili 1:5000 OP to bym sie najprawdopodobniej tez pokusila, ale poki co zakupie Sygnatury Smile

"Tam na dole zostało wszystko to, co Cię męczy,
Patrząc w góry w około świat wydaje się lepszy..."
17-11-2006 09:59 PM
Sylwester

RE:  Jakie mapy?

[quote=madp]
Mi się bardzo podoba przejrzystość map wydawanych na Słowacji prze VKU Harmanec - mam takie Zachodnich i Wysokich i jestem z nich zadowolony.

17-11-2006 10:56 PM
Montenegro

Pascalius powiedział:

Cytat:
hmmm ja co do Tatr zbyt duzo nie powiem. uzywam oczywiscie Sygnatury z rodziny Tatrzanskiej. Uwazam ze sa niezle ale ja jestem raczej specem od troche nizszych gorek co do beskidow uzywam w beskidzie slaskim i zywieckim Copernicusa 1:75000

.

Tu jak wcześniej pisałem polecam Beskid Żywiecki Eko-grafu. Bardzo wyraźne są tam wszystkie elementy (nawet na nieznaczonym szlaku się nie zgubiłem). Skala 1:50 000. Chyba narazie nie ma nic lepszego jak Beskid Żywiecki tej firmy. W koncu dostali za tą mapę pierwsze miejsce na targach kartograficznych (chyba w Poznaniu). Ale jest mały schodek. Na Pilsku jest mały błąd na odcinku 300m ze szczytu w stronę Hotelu na Hali Miziowej. Zamienili szlak niebieski z czarnym (ale biorąc pod uwagę, że to tylko 300m to cała mapa jest OK)Smile.

18-11-2006 12:31 PM
Odpowiedz  Napisz temat 

Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: