Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (7): « Pierwsza [1] 2 3 4 5 Następna > Ostatnia »
Rysy
Autor Wiadomość
Montenegro

Grupa: Zarejestrowani
Status: Offline
Rysy

Mam pytanie.
Czy może ktoś mi opisać dokładnie szlak na Rysy bo planuje się wybrać na ten szczyt w lipcu.
Jakie niebezpieczeństwa na mnie mogą czyhać.
Proszę o opis tej magicznej przepaści i czy wspinaczka z łańcuchami wymaga jakichś większych umiejętności.

Dziękuję

http://www.gory-szlaki.pl - serwis górski
06-11-2006 08:13 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter

Grupa: Zbanowani
Status: Niedostępny
RE: Rysy

Witam .Nie opiszę szlaku dokładnie ponieważ wspinałem się na niego przeszło dziesięć lat temu,i nie pamietam dokładnie całego przebiegu.Ale przy dobrej pogodzie ,a ja taką miałem -nie nastręcza większych problemów.Odcinki z łańcuchami nie są trudniejsze niż na Świnicy.Jeżeli już wchodziłeś na co nieco trudniejsze szczyty to nie powinneś mieć problemu.Cały szlak począwszy od parkingu Palenicy Białczańskiej i z powrotem jest dosyć wyczerpujący.Dobrze wybrać się wcześnie aby bez pośpiechu przejść całą trasę.PozdrawiamSmile

Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
06-11-2006 11:31 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator

Grupa: Administratorzy

Witam również,
Pytanie podstawowe brzmi od której strony chcesz wejść na Rysy. Domyślam się co prawda że od polskiej, ale dlatego jest to tak istotne ponieważ różnica w poziomie trudności jest bardzo duża. Od strony słowackiej wejście jest naprawdę bardzo proste. Łańcuchy są jedynie w jednym miejscu, a dlatego tylko w jednym bo w pozostałych są one po prostu całkowicie zbędne.
Jeśli natomiast zakładać wariant "polski", to porównanie Spoko ze szlakiem na Świnicę jest myślę dość trafne - jedynie uważam należałoby dodać, że podejście na ubezpieczonym trudniejszym odcinku jest sporo dłuższe niż na Świnicę. Przy dobrych warunkach i suchej skale, jeśli chodziłeś już wcześniej po trudniejszych szlakach to nie powienieneś mieć problemu.
Jak chcesz możesz sobie obejrzeć parę fotek z tego szlaku, ale niestety nie mam sfotografowanych zbyt wielu tych trudniejszych miejsc, więc nie do końca odda ona rzeczywisty poziom trudności szlaku.

Oto fotki (wejście od strony polskiej zejście na słowacką):
http://www.gorskiswiat.pl/szlaki/trasa21...zdjecie=21

Wystarczy przeglądnąc zdjęcia "w prawo" począwszy od tego.

Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
06-11-2006 12:06 PM
Montenegro

Dzięki za info.

Może znajdzie się ktoś ktoś kto przeszedł ten szlak w tym roku. Czekamy.
Zakładam wejście od strony polskiej (czerwony szlak - bo i tak innego nie maSmile

06-11-2006 12:11 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Montenegro

Zdjęcia super!!!! Jest pokazany łańcuch.
PS. Ale ten szczyt to sobie inaczej wyobrażałemSmile. Taki 1-osobowySmile
A kiedy wchodziłeś na te Rysy, bo jeszcze śnieg tam leży. I skąd zrobione jest to zdjęcie na szczycie podpisane "tuż pod szczytem".
Jak macie to prześlijcie zdjęcia tej przepaściSmile
Dzięki za foty!!!

06-11-2006 12:15 PM
Sylwester

Powiedz Montenegro co planujesz, bo jak wejście zimowe to żadne moje doświadczenia nic Ci nie pomogą, bo przede wszystkim będziesz musiał zwracać uwage na zagrożenie lawinowe i wszystko co związane z bezpieczeństwem na i w trakcie ... tylko wtedy dojdziesz i wrócisz, a i tak zalecam obecnośc kogoś mającego zimowe doświadczenie i modlitwe o przychylność gór. Jeśli natomiast w planie masz wejście nieśnieżne - to po prostu trzymaj sie szlaku i patrz pod nogi, znaki, a później łańcuchy doprowadzą Cie na sam szczyt. Moim zdaniem szlak z polskiej strony w wyższej partii bardziej porównywalny jest z wyjściem na Kościelec na trudniejszych odcinkach niz Świnicą, ale to akurat moje porównanie. Na tą wyprawę, o ile rozmawiamy o wyjściu niezimowym wybierz suchy dzień - przemawiają za tym względy bezpieczeństwa, no chyba, że lubisz inaczej ... ale to Ty wiesz sam najlepiej. Pzdr.

Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2006 12:24 PM przez Sylwester.

06-11-2006 12:22 PM
Montenegro

Napisałem wyżej że planuję w lipcu bo w zimie to szkoda życiaSmile

06-11-2006 12:24 PM
Sylwester

No to gadasz z kims kto od 20 lat nie żyje - tylko z kim ty gadasz ...

06-11-2006 12:25 PM
Montenegro

Ty masz doświadczenie zimowe, ja nie (jak napisałem jestem amatorem nie zawodowcem). Dlatego nie planuję forsowania Rysów zimą.

06-11-2006 12:27 PM
Pedro
Administrator

Grupa: Administratorzy

Łańcuch jest pokazany Smile ale łańcuchów tam jest całe mnóstwo. Są naturalnie i łatwiejsze (zbędne nawet) i trudniejsze (bardzo przydatne) szczególnie gdy się idzie z większym bagażem. "Tuż pod szczytem" to jest około 5 minut przed osiągnięciem szczytu. Przechodzi się wówczas dość eksponowaną półką skalną - jest to już po osiągnięciu grani. Prawdopodobnie jest to wysokość około 2450-2480 m.

Co do śniegu to widzisz... nie da się powiedzieć kiedy go nie będzie, bo śnieg w Tatrach może spaść i w lipcu i w sierpniu. Ten akurat został jeszcze z zimy, mimo że szliśmy pod koniec lipca. Ważne jednak że nie było praktycznie wogóle na podejściu od strony polskiej - wtedy byłoby ciężej. Wchodziłem jeszcze dwa razy we wrześniu na Rysy - wtedy warunki były rewelacyjne - no i mniej ludzi Smile

Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
06-11-2006 12:29 PM
Sylwester

w lipcu wstań wcześnie, zabierz dużo wody i po prostu konsekwentnie przyj do góry, jak nie za 3, to za 4 godziny dojdziesz, a jak sie strudzisz to wstąpisz do przyjaciół po drugiej stronie góry i tam odpoczniesz
/ polecam smarzony syr / a nawet się prześpisz - a odwiedzin w tamtejszej sławiojce nie zapomnisz nigdy

06-11-2006 12:32 PM
Montenegro

Dużo ludzi chwali ten syr. i samo schronisko. Może warto spróbować.

No to jeszcze jedno pytanie. Gdzie i kiedy rezerwujecie nocelgi, żeby można było wyjść na Rysy. Bo coś słyszałem że na Morskim Oku nie rezerwują, a pójść tak "na pałe" to pewnie wszystko będzie zajęte.

06-11-2006 12:40 PM
spoko
rock spires hunter

Grupa: Zbanowani
Status: Niedostępny

Jeśli by był problem z rezerwacją noclegu .To można od Palenicy Białczanśkieji Z powrotem obejść w ciągu 11 godzin .Ja tyle szedłem a powiem ,że nie biegłem i nawet niektórzy mnie mijali Wyruszyłem o7g a o 18 byłem z powrotem.Tak ,że nie ma problemu .Ale jeżeli chciałbyś jeszcze coś innego zrobić w okolicach MOKA To Lepiej załatwić nocleg.(a może MNICH?)Smile

Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
06-11-2006 12:54 PM
Sylwester

Ja niespecjalnie przejmuje sie rezerwacjami, bo po pierwsze mam płachtę biwakową, karimatę i śpiwór, po drugie niedaleko przed bandziochem jest koliba, po trzecie jak mam w planie coś z żoną i chcę kojo to wystarczy dosłownie kilkudniowe przed terminem telefoniczne zarezerwowanie, nic nie jest mi wiadomo by był szlaban na telefoniczna rezerwację, a ostatni raz robiłem tak na poczatku października. Jak znasz termin - gdy go będziesz znał to zadzwoń do MOKa, nawet wyślij przekaz i po sprawie... a gdyby okazało sie, że miejsc juz nie będzie /w starym zawsze dostaniesz choćby podłogę/, w co wątpię to niedaleko masz roztokę, albo wygodne ławki na parkingu kilkanaście minut przed MOKiem pzdr

Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2006 01:02 PM przez Sylwester.

06-11-2006 01:00 PM
Montenegro

Dzięki za wszystkie porady.

06-11-2006 01:00 PM
Odpowiedz  Napisz temat 

Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: