Odpowiedz  Napisz temat 
Strony (4): « Pierwsza < Poprzednia 1 [2] 3 4 Następna > Ostatnia »
Góry w Piśmie Świętym, tradycji chrześcijańskiej i innych religiach
Autor Wiadomość
Łukasz

*****


Postów: 6,465
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #16
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

I oby ono było jak najdłużej z nami.

P.s. W tym roku zaliczyłem dwa ( śnieżne ) loty. O trzecim staram się nawet nie myśleć.



"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
11-07-2008 10:49 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
mzak

****


Postów: 293
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2008
Status: Offline
Post: #17
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

Łukasz napisał(a):

mzak napisał(a):
może to to samo ...
kiedyś obaj się przekonamy ...



Może ...

Jak zwać to zwać - ważne żeby w całości wrócić.

A wiersze Jagiełły dają wiele do myślenia.


tu się z tobą zgadzam
i życzę Ci dużo, dużo tego zwykłego ludzkiego szczęścia...


11-07-2008 10:51 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,465
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #18
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

I nawzajem.



"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
11-07-2008 10:54 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
mzak

****


Postów: 293
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2008
Status: Offline
Post: #19
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

wracając bliżej ziemi
w górach pociąga mnie najbardziej szczerość
Tam, i Ty stając przed wysoką ścianą i ja mając jakiś dystans do pokonania w Sudetach jesteśmy sami wobec przestrzeni,
nie mamy przed kim kreować własnego obrazu,
sytuacja jest prosta
Ja - moje słabości i umiejętności - góry
nie ma przed kim udawać
góry obnażą bez litości to co jest w nas zafałszowane
i sprowadza nas na ziemię, czasami bardzo boleśnie

dlatego tak bardzo lubię chodzić w górach sam,
w różnych grupach zawsze coś kreujemy, czasami zupełnie podświadomie


Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2008 11:04 AM przez mzak.

11-07-2008 11:01 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,465
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #20
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

mzak napisał(a):
Ja - moje słabości i umiejętności - góry
nie ma przed kim udawać
góry obnażą bez litości to co jest w nas zafałszowane
i sprowadza nas na ziemię, czasami bardzo boleśnie



100 % racji.



"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
11-07-2008 11:03 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #21
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

Mzak bardzo mądre są Twoje przemyślenia .Przykład Ojca i dziecka wiele mówi .A i wypowiedź w wątku założonym przeze mnie nt ubiór i sprzęt a bezpieczeństwo bardzo ciekawie ujęta.



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
11-07-2008 11:40 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
gosia3ek
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
*****


Postów: 3,824
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Oct 2007
Status: Offline
Post: #22
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

może to co napiszę to trochę offtop.

Bóg czy szczęście; nazywajcie to jak chcecie, tak jak to ktoś wspomniał, może się okazać że to jedno i to samo jest. nie ważne co, ważne żeby Nam sprzyjało tam u góry.
ja również mam indywidualne podejście do spraw Kościoła, ale myślę, że ważna jest sama wiara. to ona czyni cuda.


15-07-2008 01:41 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
maciek
Moderator
******


Postów: 3,494
Grupa: Moderatorzy Forum
Dołączył: Jan 2008
Status: Offline
Post: #23
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

KAZANIE NA GÓRZE


Święty Mateusz i Święty Łukasz w swych ewangeliach opisują słynne kazanie Jezusa. Jest to niejako zbiór statutów królestwa Bożego. Kazanie na Górze składa się z pięciu części. Pierwszą część tworzy Osiem Błogosławieństw. Drugą stanowi odniesienie nauczania Chrystusa do Prawa Żydowskiego. W trzeciej części Jezus mówi o znaczeniu jałmużny, modlitwy i postu. Czwarta część to pewnego rodzaju apel do ludzi, by całkowicie zaufali Bogu. Piątą część tworzy przypowieść o roztropnym człowieku.

Toczono wiele dyskusji nad tym, gdzie Chrystus nauczał, gdzie należy umieścić Kazanie na Górze. Według tradycji, górą tą jest wzgórze, położone między Kafarnaum a północno zachodnimi brzegami Jeziora Galilejskiego. Na wzniesieniu tym został wzniesiony Kościół Ośmiu Błogosławieństw.

Rembrandt ukazał scenę Kazania na Górze wśród ruin i krużganków, co raczej mija się z prawdą.

Źródło:
"Dzieje Chrystusa"- Daniel-Rops- Instytut Wydawniczy "PAX"- Warszawa 1968
"Ewangelia Jezusa"- wydanie polskie przy współpracy Editions du Dialogue - Paryż 1984
"Atlas miejsc biblijnych" - wyd. "Debit"- Bielsko-Biała 1999

spoko napisał(a):
Kiedyś Maciek w rozmówkach codziennych przedstawił podobne rozmyślania w temacie "Czy góry są święte"

To było w temacie "Z historii gór" , Władku.Smile Pozdrawiam. m.


21-07-2008 08:55 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
maciek
Moderator
******


Postów: 3,494
Grupa: Moderatorzy Forum
Dołączył: Jan 2008
Status: Offline
Post: #24
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

GÓRA PRZEMIENIENIA


"Wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe." (Łk 9,28 - 29)

Gdzie rozegrała się ta scena z życia Chrystusa? Dokładnie tego nie wiemy. Dwie góry brane są pod uwagę: Tabor i Hermon.

Tabor to niewysoki szczyt, wznoszący się samotnie wśród pól Galilei na wysokość 588 m.n.p.m. Widok z tego wzniesienia jest piękny. Można dojrzeć z niego w oddali Morze Śródziemne, cała Dolinę Jordanu, Góry Gilead, pasmo gór Karmelu i odległy masyw Hermonu. W pierwszym wieku n.e. stały tu rzymskie zabudowania forteczne, gdzie stacjonowały oddziały Rzymian. Rodzi się więc pytanie: czy było to odpowiednie miejsce, na które Jezus przyprowadził swoich uczniów, by ukazać im się w pełni Swej Boskiej Chwały i by umocnić ich wiarę? Stara, bo sięgająca III - IV wieku n.e. tradycja, wskazuje jednak tę górę, jako Górę Przemienienia. W czasach krzyżowców było tu sanktuarium, nad którym opiekę sprawowali benedyktyni. W XII wieku miejsce to zostało zajęte na blisko sto lat przez Saracenów, a zabudowania uległy zniszczeniu. Od XIII wieku przez czterysta lat opiekę nad Taborem sprawowali franciszkanie. Dziś wznosi się tu bazylika Przemienienia zbudowana w 1924 roku - cel wielu pielgrzymek.

Góra Hermon, licząca blisko 2800 metrów n.p.m. należy do pasma górskiego Antylibanu i położona jest na pograniczu Libanu, Syrii i Izraela. Swoim potężnym wyglądem bardziej pasuje do ewangelicznego opisu długiej wędrówki Jezusa i Jego uczniów na jej szczyt (wejście i zejście z tej góry zajmuje ok. dziesięciu godzin). Poza tym Hermon znajduje się blisko Betsaidy, w której Chrystus przebywał krótko przed tym niezwykłym wydarzeniem.

Z punktu widzenia człowieka wierzącego nie to jest ważne, w którym dokładnie miejscu Chrystus przemienił się na oczach Swoich uczniów, ale jaki sens i wagę miała ta przemiana.

Źródło:


"Dzieje Chrystusa"- Daniel-Rops- Instytut Wydawniczy "PAX"- Warszawa 1968
"Ewangelia Jezusa"- wydanie polskie przy współpracy Editions du Dialogue - Paryż 1984
"Atlas miejsc biblijnych" - wyd. "Debit"- Bielsko-Biała 1999
"Mistyka gór" - ks. Roman E. Rogowski - Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej - Wrocław 1989
"Przewodnik katolicki"- nr 31/2008


06-08-2008 08:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Gandzia1
@@@@@@@@@@@@@@
*****


Postów: 1,762
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #25
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

maciek napisał(a):
GÓRA PRZEMIENIENIA
"Wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe." (Łk 9,28 - 29)


Dziękuję Ci Maciek. Wczoraj obchodziliśmy właśnie ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO

Gonię właśnie w pracy i w domu ostatkami sił, wyczekuję oddechu i refleksji w górach -przemienienia- weny -czekam urlopu jak kania (dźdźu)


07-08-2008 06:23 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
maciek
Moderator
******


Postów: 3,494
Grupa: Moderatorzy Forum
Dołączył: Jan 2008
Status: Offline
Post: #26
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

GÓRA MOJŻESZA


"Powszechnie za górę Synaj uznaje się szczyt o nazwie Dżebel Musa, co znaczy Góra Mojżesza. Ma ona wysokość 2285 m.n.p.m. i wznosi się na południowym krańcu Półwyspu Synajskiego. Jej związków z Mojżeszem i górą Synaj zaczęto doszukiwać się za panowania rzymskiego cesarza Konstantyna w IV wieku n.e. - ponad tysiąc pięćset lat po wydarzeniach opisanych w Księdze Wyjścia. Matka cesarza, Helena, wybrała Dżebel Musa, by tam zbudować kaplicę dla upamiętnienia krzewu gorejącego, a od VI wieku n.e. w miejscu tym znajduje się klasztor.

Ponieważ utożsamianie góry Synaj z Dżebel Musa dokonało się wiele stuleci po wydarzeniach opisanych w Biblii i ponieważ miejsce to wydaje się zbyt odległe od prawdopodobnej trasy wędrówki Izraelitów, wielu geografów biblijnych dowodziło, że góra Synaj to raczej Dżebel Halal - szczyt w południowej części półwyspu, znajdujący się w pobliżu dużego szlaku karawanowego prowadzącego z Egiptu do Kanaanu. Biblia nie dostarcza jednak informacji wystarczających , by to potwierdzić, wielu badaczy pozostaje zatem wiernych przekonaniu, że właśnie Dżebel Musa jest opisaną w Biblii górą Synaj."



http://www.ave.net.pl/synaj/synaj/szczyt_042.jpg


Źródło:

Fragment książki "Ilustrowany przewodnik po Biblii"- praca zbiorowa, Wydawnictwo Reader's Digest - Warszawa 2003


23-11-2008 11:51 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Gandzia1
@@@@@@@@@@@@@@
*****


Postów: 1,762
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #27
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

" Wspinanie się
jest dotykiem granic nieba
unoszącym całą naszą istotę.

Wspinanie się
jest łączeniem trudu i radości
a zdobywaniu wyżyn.

Wspinanie się
jest odpowiedzią serca
aby unieść w górę
ciało i ducha"
Cytat ten podaję z Brewiarza turysty górskiego - Luigi Bianchi
przekład - krzysztof Stopka Wydawnictwo WAW Kraków 2004
bardzo polecam - mały format -kieszonkowy
zakupiłam go swego czasu w Zakopanem
towarzyszył mi na wielu wyprawach i na codzień
nazbierałam też w nim stempelki schronisk
bardzo polecam


A nie wiem czy wiecie ale jest :


"Tatrzańskie "Totus Tuus"

Kapliczka Matki Bożej od Szczęśliwych Powrotów



To miejsce tych wszystkich, którym dobrze modli się w górach i tych, którzy lubią wędrować po duchowych szlakach Jana Pawla II a zwłaszcza wytyczonym przez Niego szlaku Maryjnym.

To miejsce osobistej modlitwy, wymiany myśli i słowa, muzyki i tatrzańskich wędrówek.

To górami chodzący Dominikanie, krakowscy muzycy, taternicy i piszący o górach, studenci i rodziny z małymi dziećmi.

Miejsce, w którym we Mszach św., osobistej modlitwie, we wzajemnym obcowaniu i wspólnym muzykowaniu prosimy Matkę Bożą o duchowe i życiowe szczęśliwe powroty." Cyt.

zobacz stronkę : http://www.matkaodpowrotow.pl/home/


06-12-2008 05:01 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
maciek
Moderator
******


Postów: 3,494
Grupa: Moderatorzy Forum
Dołączył: Jan 2008
Status: Offline
Post: #28
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

WZGÓRZE TEPEYAC...

... wznosi się ono na obrzeżach dzisiejszego Mexico City. Na nim w grudniu 1531 roku miało miejsce niezwykłe zdarzenie. Nie znajdziecie więc jego opisu w Biblii, ale jest ono ściśle związane z naszą chrześcijańską rzeczywistością.

To tu miało miejsce jedno z wielu maryjnych objawień. Bohaterem tamtego czasu jest Indianin o imieniu Cuauhtlatoatzin z plemienia Chichimeków, którego współczesność zna pod imieniem Juan Diego i którego beatyfikował, a później kanonizował papież Jan Paweł II.

O całej historii tego niezwykłego wydarzenia, o jego znaczeniu dla ewangelizacji Ameryki, a także o tajemniczym obrazie Matki Bożej z Guadalupe możecie dowiedzieć się z książki - reportażu: "Guadalupe - objawienie które zmieniło dzieje świata". Autorem jest niemiecki dziennikarz Paul Badde. Książka napisana jest w świetnym i łatwym w czytaniu stylu.
   


Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-01-2009 10:56 PM przez maciek.

09-01-2009 10:56 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,631
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #29
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

Chciałbym dopełnić mój 5 post. Znalazłem dalszy odkaz na Biblię, kiedy wędrowałem po górach Austrii. Jest to Psalm 66,5:"Pójdźcie i oglądajcie dzieła Boże: Przedziwnymi okazują się pośród synów ludzkich!
Miłego zamyślenia życzę uhm



Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
15-02-2009 07:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Gandzia1
@@@@@@@@@@@@@@
*****


Postów: 1,762
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Nov 2006
Status: Offline
Post: #30
RE: GÓRY w PIŚMIE ŚWIĘTYM

http://litrgy.com/pl/days/view/2011-10-09

co znalazłam w necie na POPIELEC:
W pewnej porze roku chrześcijanie dostają wariacji i dopiero jakiś proch sypany im w kościele na głowę leczy takową....
-tak podobno pisał turecki poseł sułtana Sulejmana, przebywający na polskim dworze w XVI wieku

motto na dziś
"Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"


Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-10-2011 07:28 AM przez Gandzia1.

25-02-2009 06:20 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: