Odpowiedz  Napisz temat 
Pętla wspinaczkowa zamiast lonży na prostą via ferratę?
Autor Wiadomość
brygida.nowicka

*

Grupa: Zarejestrowani
Status: Offline
Pętla wspinaczkowa zamiast lonży na prostą via ferratę?

Dzień dobry albo dobry wieczór,
rozważam wejście na Triglav w wersji "prostej" (południowej) z podejściem do Triglavskiego domu pierwszego dnia i wejściem na Triglav kolejnego. Odcinek ze schroniska na szczyt zawiera krótką i stosunkowo prostą (na podstawie opisów wejść dostępnych w Internecie) via ferratę, na której podobno większość osób wchodzących nie stosuje żadnego rodzaju asekuracji w postaci uprzęży i lonży, a czasami nawet kasków. Chciałabym się dowiedzieć czy zabezpieczenie w postaci kasku, uprzęży i pętli wspinaczkowej (17mm x 60 cm) z karabinkiem HMS będzie wystarczającym zabezpieczeniem na tego typu wejście? Powiedzmy, że dla samego poczucia bezpieczeństwa, ew. zatrzymania się i zrobienia zdjęcia bez obaw. Czy pętla raczej nie powinna być stosowana jako zamiennik lonży mimo łatwego charakteru trasy? Z góry uprzejmie dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

03-09-2021 11:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pedro
Administrator

Grupa: Administratorzy
RE: Pętla wspinaczkowa zamiast lonży na prostą via ferratę?

Niedawno byłem na Triglavie przy czym wchodziłem od Planikov Domu. Przy sprawnym poruszaniu się pewnie zabezpieczenie nie jest w większym stopniu przydatne dla takiej osoby, jednak wyraźna większość osób z moich obserwacji (pewnie ok 3/4) jednak je miała i przynajmniej do części lin stalowych się wpinała.

Jak nie odpadniesz to różnicy pętla vs. lonża nie ma. Jeśli odpadniesz wg mnie może być wyraźna, choć nigdy z autopsji nie robiłem porównania Wink

PS. "Łatwy" charakter trasy jest bardzo subiektywny. Dla jednych łatwy czy nawet bardzo łatwy dla innych trudny. Pamiętać też trzeba, że góra dla niektórych łatwa może przy innych warunkach np. przy silnym wietrze, mokrej skale, oblodzeniu, zaśnieżeniu być już trudna.

Górskie Forum Internetowe - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl)
04-09-2021 10:09 AM
brygida.nowicka

*

Bardzo przydatne informacje. Dziękuję uprzejmie za odpowiedź!

04-09-2021 10:41 AM
Stasiu

Brygido, chyba Ci chodziło o tą ferratę:
Oto TOPO

.pdf File  Topo.pdf (Rozmiar: 1021.2 KB / Pobrań: 7)
Inaczej więcej czerpałem:
https://www.bergsteigen.com/touren/klett...t-triglav/
Inaczej powiem tak, Brygido, nie oczekuj, że ktoś Ci potwierdzi jakieś wypaczenie z norm chodzenia po ferratach. Podstawa to uprząż, lonża s absorberem i kask. Jeżeli chcesz coś olać z tego rynsztunku, to musisz zadecydować Ty sama. Patrzyłem na zdjęcia. Aczkolwiek jest to tylko poręczówka (A), w Tatrach może być trudniej, grzbiet na Triglavie opada stromo na obie strony i pełno luda. Jeden błędny krok i mamy tragedię. Milion nieasekurowanych ludzi tam przejdzie bez problemów, ale...
Jeżeli chcesz iść na wolno lub z karabinkiem i kawałkiem sznurka lub pełny zestaw ferratowy, to Twoja decyzja.

Góry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
04-09-2021 06:31 PM
brygida.nowicka

*

Dziękuję za odpowiedź; oczywiście się zgadzam - bezpieczeństwo i pokora przede wszystkim. Najpewniej zaopatrzę się w lonżę.

06-09-2021 08:44 AM
Odpowiedz  Napisz temat 

Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: