Odpowiedz  Napisz temat 
Ukochany i umiłowany szlak w Tatrach Wysokich
Autor Wiadomość
Łukasz

*****


Postów: 6,446
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #1
Ukochany i umiłowany szlak w Tatrach Wysokich

Dobry wieczór.

Lato się kończy. Zima się zbliża. Pomiędzy nimi będzie jesień. Pogoda się zmienia. Zew Tatrzański wzywa.

Tym razem wezwał Młodego i Przyszłościowego Taternuka zwanego Ogrodowcem. Ostatnio jak był w Tatrach to mądrze wycofał się z Baraniej Przełęczy. Tym razem wyczuł , że w niedzielę 30 sierpnia pogoda miała być milsza dla ekumenicznych szlakowych turystów. Jako przykładowy turysta górski i ja chodzę po szlakach. Tak więc przyjąłem rzucone mi wyzwanie - Tatry w niedzielę !!!

W sobotę wieczorem zapytałem innego MiPT czy wrócił z górskiej krainy czyli Węgier. Wrócił o godzinie 19.20. O 20.50 odpisał, że jedzie z nami.

Z soboty na niedzielę do snu tulił nas deszcz. Mocny deszcz podparty błyskawicami. Dobrze to wróżyło - wypadało się w nocy. O 4.50 deszcz już wysychał na chodniku. Bez zwłoki ruszyliśmy na Słowację.

W Białej Wodzie ( 910 m ) meldujemy się przed godziną 7. 6 euro opłaty parkingowej ( można w pln ) i o 6.56 ruszamy na żółto i na niebiesko w głąb Doliny Kieżmarskiej.

Jako , że to Dolina Kieżmarska ( Kieżmarskiej Białej Wody ) to witają nas Kieżmarskie Szczyty. Z Łomnicą i Huncowskim.Po pewnym czasie niebieski szlak skręca w prawo ( przy moście ) i oddala się do Doliny Białych Stawów. My idziemy dalej żółtym szlakiem. Ale oczywiście nie idziemy cały czas. Po chwili zasiadamy na fundamentach Kovalicikovej Chaty ( około 1240 m ). Odpoczynek i śniadanie to rzecz święta. w trakcie naszego śniadania przez szlak przechodzi sporo ludzi. Nic dziwnego - cel piękny, pogoda piękna, rok szkolny się zbliża.

Pokrzepieni fizycznie i duchowo ruszamy dalej. Po drodze, po prawej stronie pojawiają się Tatry Bielskie.
Po około godzinie i 40 minutach od parkingu pojawia się widok na majestatyczne szczyty nad Zielonym Stawem Kieżmarskim.

Dumny ( 2623 m ) i Mały Dumny ( 2592 m ). Pomiędzy nimi Durna Igła. Wiadomo , że nazwa Durny i Pyszny również jest OK. Dumny / Durny / Pyszny Szczyt robi za czwarty szczyt Tatr.
Z przodu Jastrzębia Turnia ( 2139 m ). To chyba najbardziej charakterystyczny szczyt w tej okolicy. Słowacy maja nawet czekolady z nim na okładce Smile i powszechnie znaną legendę o spadającym kamieniu szlachetnym. To z tyłu to Skrajny Jastrzębi Kopiniak ( 2250 m ).
Po lewicy Dumne Durne i Pyszne Szczyty. Na środku wcięcie Baraniej Przełęczy ( 2393 m ). Dalej dwuwierzchołkowe Baranie Rogi ( 2526 m ). Ta piramida z prawej to Czarny Szczyt ( 2429 m ).
Tak swoją drogą to część do tej pory widzianych szczytów ( Kieżmarski Wielki, Łomnica, Dumny Szczyt i Baranie Rogi ) należy do Wielkiej Korony Tatr. Cudne towarzystwo.

Barania Przełęcz nad górną częścią Dzikiej Doliny. Tamtędy idzie droga do Doliny Pięciu Stawów Spiskich.
Majestatu ciąg dalszy. Północna ściana Małego Kieżmarskiego Szczytu ( 2514 m ) - ponoć 900 metrów.

Po prawej Kieżmarska Kopa ( 2233 m ), po lewej Złota Turnia ( 2265 m ).
Pojawia się cywilizacja. Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim. Leżakuje ono od 1897 roku na wysokości 1550 m. Wcześniejsze schroniska w okolicy wcześniej zakończyły żywot.
Widok z odnogi szlaku ( zdjęcie wykonał MiPT Gutek ).
Widok z bliska.
Do schroniska dotarliśmy w 114 minut. Czas na kolejną zasłużoną przerwę.

Przerwę widokową. Kolejne zdjęcia zrobiłem siedząc przy stole nad stawem.Sielanka sielanką ale szczyt sam się nie zdobędzie ani nie przyjdzie do nas. Swoją drogą to tak byłoby lepiej. Człek czeka w schronisku a szczyt przychodzi, pochyla szlak i zaprasza na minutowy spacer na wierzchołek.

Żółtym szlakiem ruszamy zdobyć próg Doliny Jagnięcy. Przed nami ponad 250 metrów podejścia. Ostatni z nas pokonuje je w 40 minut.

Rzut oka na drogę, którą przyszliśmy z Białej Wody. Po lewicy zdjęcia Tatry Bielskie.Pojawia się Łomnica ( 2632 m ). Jak wiadomo pobiera ona pensję za pracę na etacie drugiego szczytu Tatr. Ta mała piramidka po środku to Poślednia Turnia. "Poślednia" bo niby gorsza od olbrzymich sąsiadów - Łomnicy i Dumnego. A ma ona aż 2560 m. Wiele samodzielnych szczytów to maleństwa wobec niej.
Po środku Dzika Dolina.
Majestatyczny Mały Kieżmarski i "malutka" Łomnica kukająca za Wideł.
MiPT Ogrodowiec i Dobromił szturmujące pionową ścianę progu Jagnięcej Doliny.
Nad główkami Taternuków Czarny Szczyt.Po środku Jastrzębia Turnia.
Już je znacie Wink
Przed Państwem najwyżej położony budynek na Słowacji.
Ten śnieg leżący na dnie Miedzianej Kotliny to jeden z kilku w Tatrach snieżników / lodowczyków. Chyba z roku na rok coraz mniejszy.
A teraz rzut oka na prawą stronę - Kozia Grań. Jedna z jej części będzie dla mnie Numerem Jeden tej wycieczki.
Na lewo patrz !
Łomnica się podwyższa. Po jej lewej stronie część Wideł.
Brama czyli próg Doliny Jagnięcej. To dolinka wisząca, w której mieszkają dwa, w porywach trzy stawy. I żyje tam sporo kozic. Pochodzą one od tych co przeżyły czasy Księcia.
Na środku zdjęcia Grań Wideł. Łączy ona Kieżmarski z Łomnicą.
MiPT czekają na trzeciego MiPT.
Czerwony Staw Kieżmarski ( 1811 m ) pod Kozią Granią.
Rozpoczynamy trawers lewej części doliny. Pójdziemy podnóżami Kopiniaków.


Czerwony Staw. Nad nim widać zakosy szlaku na Rakuską Przełęcz ( ok 2000 m ). To cześć Magistrali Tatrzańskiej ( czerwony szlak ). Z Rakuskiej Przełęczy zejdziemy do Łomnickiego Stawu. Oczywiście można iść dalej.
Przed Państwem Modry Stawek ( 1865 m ) u stóp Jagnięcego Szczytu. O tym szczycie jeszcze coś napiszę.
Na środku zdjęcia widać zakos szlaku wprowadzający na Kołowy Przechód.
Te "pancerne" płytowe ściany to Kozia Turnia - Numer Jeden !!!

Jest po prostu piękna !!! I ma ładną wysokość - 2111 metrów.

Na wszystkie te cuda patrzy Łomnica.
Przy podziwianiu okolicy dwa MiPT trochę mnie wyprzedziły i sporo wcześniej zameldowały się na Kołowym Przechodzie. Do tego ja trafiłem na dwustronny korek na łańcuchach. Nic to. Wypoczywałem na stojąco Wink

W tym czasie MiPT Gutek zrobił zdjęcie Kołowego i okolicy. Zwróćcie uwagę na pogodne niebo ?Ja zrobiłem zdjęcia człeków na skale.A to człeki na Kołowym Przechodzie ( 2118 m ).
Korek zatrzymał mnie na ? kilkanaście minut. W tym czasie zaśpiewałem sobie w duchu Ohne Dich i Czerwone Maki. Jakoś tak od kilku lat te ( i inne ) pieśni kołaczą mi się w głowie w trakcie wycieczek górskich ? Zwłaszcza videoclip do Ohne ... pasuje do radosnej turystyki ?

https://www.youtube.com/watch?v=LIPc1cfS-oQ

Proszę o porównanie nieba na zdjęciach z Kołowego Przechodu ? A minęło tylko kilkanaście minut.
No cóż. Chmury za nami , szczyt przed nami. A po lewej Kołowy Staw. Zamieszkały w Kołowej Dolinie. To taka odnoga Doliny Zadnich Koperszadów - tej przez którą idzie "graniczny" szlak pomiędzy Bielskimi a Wysokimi. Dolina Kołowa leży na terenie chronionym i nie wolno jej odwiedzać. Zrozumieliście Szubrawcy !?!?!
Teraz Polska !!!

Od Rys do Zadniego Mnicha.MiPT Ogrodowiec na szlaku na szczyt. szlak ten podnosi się, obniża się, podnosi się, w końcu skręca w prawo, a tuż przed szczytem na parę metrów w lewo. Ale to dopiero za około 20 minut od Przechodu.W skrócie od lewej : Kieżmarskie, Grań Wideł, Łomnica, Poślednia, Durne . Chmury dalej za nami i z boku.
Po prawej semafor ludzki na szczycie.Na środku zielony masyw Szerokiej Jaworzyńskiej ( 2211 m ). Tam też nie wolno chodzić.
Ostatnie metry przed ostatnim zakrętem.
Ci mają trochę dalej do celu.
Cel wzięty. MiPT Gutek i Ogrodowiec na Jagnięcym Szczycie ( 2230 m ).
Weszliśmy na niego w 4 godziny i 46 minut od wejścia na szlak w Białej Wodzie. Z dwoma dłuższymi przerwami. To znaczy , że jesteśmy Młodzi i Przyszłościowi.

Na szczycie zrobiliśmy sobie trzecią przerwę. Ludzi dużo ale dało się usiąść i pogadać. Mądrze i poważnie.

Raz za czas rzucając oczyma na okolicę.

Okolica chmurna. Lodowy ( 2627 m ) wystaje po prawej Kołowego. Lodowy to kolejny dzisiaj widziany szczyt z Wielkiej Korony Tatr. Widać też Rysy ( 2502 m ? ) i Wysoką ( 2560 m ) - one też należą do tej Korony.
Okolica jasna.

Murań ( 1890 m ), Nowy Wierch ( 2009 m ), Hawrań ( 2152 m ) i Płaczliwa Skała ( 2142 m ) czyli cześć Grani Głównej Tatr Bielskich. Tam też nie wolno chodzić !!!
Młody i Przyszłościowy Piesio Taternuk.
Pies na szczycie - radość na szczycie !

Podsumowujemy nasze wyjście . MiPT Gutek i Ogrodowiec szli na Jagnięcy pierwszy raz. Jak widać wyszli. Ja szedłem szósty raz. Wszedłem drugi raz. Liczę, że w przyszłości MiPT Gutek i Ogrodowiec nie będą mieli zawsze tak dobrze. Sprawiedliwość musi być.

Natomiast jasna strona dnia jest nad Bielskimi.

W grani od lewej Szalony Wierch ( 2061 m ), grań Bielskich Jatek ( najwyższy punkt 2020 m ) i Bujaczy Wierch ( 1960 m ). U dołu trapezowata Bielska Kopa ( 1836 m ). Na lewo od niej widać zbieganie się szlaków na Przełęczy pod Kopą ( 1753 m ) - to umowna granica pomiędzy Bielskimi i Wysokimi. W sumie to Jagnięcy jest pierwszym od tej strony szczytem Tatr Wysokich.
Poza przełęczą ruch turystyczny jest zabroniony. Pamiętajcie !!!

Natomiast na widoczną na zdjęciu Szeroką Przełęczą Bielską ( 1827 m ) można wejść nogą turystyczną. Czerwony szlak na nią ze Zdziaru to był pierwszy szlak ( w 2007 r ) jaki przeszedłem w Tatrach Bielskich.
Dla kontrastu mrok nad Baranimi Rogami.
I mrok nad długą granią. Ciekawie stąd wygląda Jastrzębia Turnia. To ta na środku.Widać grań prowadzącą na Kołowy. To kozice wydeptały tę ścieżkę.
Pożegnanie ze Szczytem. Zauważcie przyczepność tego typa po prawej.
Rozpoczynamy zejście.

Po prawej widać mur Murania, a na środku część Doliny Jaworowej.Kołowy Staw nie jest kołowy z wyglądu.
My wracamy, chmury się rozjaśniają ?
Ta grań na wprost to Jagnięce Baszty.
Droga powrotna.


A tu co widzimy ? Po lewej Numer Jeden - Kozia Turnia. U dołu stawy w Dolinie Jagnięcej. W tyle część magistrali. U góry po prawej Kieżmarskie i Widły. Z prawej z dołu Jastrzębia Turnia.

Marzy mi się wejście na dwa z tych obiektów.
Część dalszy powrotu.Uwaga ! Uwaga ! Tu Waga Dobromił !

Tutaj należy zejść do Doliny Jagnięcej.
Tutaj też zaczyna się korek. Wykorzystałem go do zrobienia zdjęć Numeru Jeden.W końcu weszliśmy w Pionową Skałę z Łańcuchem.
Dla odmiany Kozia Grań.
Tam byliśmy !!!
Inni są dalej.
Miejsce moczenia umęczonego ryja.
Kieżmarski ( 2558 m ) - zasłużony członek Wielkiej Korony Tatr.
Kieżmarskie i Widły.
Wygląda demonicznie ?
Zeszliśmy nad staw. Chcieliśmy dokonać małych zakupów w schronisku. Chęci zakończyły się jak zobaczyliśmy kolejkę wychodzącą na 10 metrów ze schroniska. Tak przy okazji - przyjmują złotówki.

Bez zbędnej zwłoki ruszyliśmy w drogę powrotną do Białej Wody.

Góry nas żegnały.Zrobiliśmy sobie jedną przerwę na fundamentach i po 8 i pół godzinie wróciliśmy do auta.

Góry się lekko zachmurzyły ze smutku.

Było fajnie.

Dziękuje MiPT za poczucie zewu i towarzystwo. My te Tatry całe przejdziemy !!!"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
28-09-2020 07:00 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,214
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #2
RE: Ukochany i umiłowany szlak w Tatrach Wysokich

Klasyka dla klasyków. Ten typek z magnetycznymi butami, to Ty. Poznałem po charakterystycznym postoju. Cieszy mnie, że ktoś we swych relacjach twardo wszystkim przypomina, że w Taterkach się chodzi tylko po szlakach. okGóry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
28-09-2020 06:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,446
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #3
RE: Ukochany i umiłowany szlak w Tatrach Wysokich

Dobry wieczór.

W sumie to tak - ten typ to ja. Młodzież Big Grin prowadziłem.

Szlaki !!! Tylko szlaki !!! Szlaki !!! Tylko szlaki !!!"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
01-10-2020 06:32 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pablo
pablo
*****


Postów: 10,401
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Dec 2006
Status: Offline
Post: #4
RE: Ukochany i umiłowany szlak w Tatrach Wysokich

Czy na pewno dałeś wszystkie albo przynajmniej wystarczającą ilość zdjęć? uhm

Też lubię topografię Tatr ok

I tak jadę po kolei z relacją i czekam na te kozice jedzące z ręki a tu d*** blink
I dziwne też, że nikogo nie uchwyciłeś wspinającego się na Koziej Turni, to chyba ulubione miejsce nocleżników (Stasiu tak nazywa Wink ) z Kieżmarskiego schroniska.

Łukasz, Ty jesteś MMiPT Big Grin

ps. zdjęcie pieska to był pretekst tylko CoolZaprzyjaźnij się z człowiekiem, który chodzi po górach
01-10-2020 09:29 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,446
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #5
RE: Ukochany i umiłowany szlak w Tatrach Wysokich

Masz rację - nocleżniki stukały na ścianie Koziej Turni.

Kozice akurat tego dnia miały wolne.

MMiPT - nie zaprzeczam i nie potwierdzam."I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
01-10-2020 01:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Pablo
pablo
*****


Postów: 10,401
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Dec 2006
Status: Offline
Post: #6
RE: Ukochany i umiłowany szlak w Tatrach Wysokich

Młody Miły i Przystojny.. Tatrolog Big GrinZaprzyjaźnij się z człowiekiem, który chodzi po górach
01-10-2020 07:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,446
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #7
RE: Ukochany i umiłowany szlak w Tatrach Wysokich

Dyplomatycznie nie skomentuję ! Wink

Byłem w tę sobotę w Kieżmarskiej. Nie zapomnę przejścia ze Skalnatego Plesa do Zielonego Plesa ?"I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
06-10-2020 07:27 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,214
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #8
RE: Ukochany i umiłowany szlak w Tatrach Wysokich

Łukasz napisał(a):
... Nie zapomnę przejścia ze Skalnatego Plesa do Zielonego Plesa ?

A co takiego niezapominatelnego ma szlak ze Skalnatego do Zielonego? uhmGóry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.

Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-10-2020 11:42 AM przez Stasiu.

06-10-2020 11:40 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Łukasz

*****


Postów: 6,446
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2007
Status: Offline
Post: #9
RE: Ukochany i umiłowany szlak w Tatrach Wysokich

W sobotę miał pewną atrakcję - zefirek o prędkości około 126 km."I będziesz źle spał dopóki nie zapłacisz podatku"
06-10-2020 11:45 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Stasiu

*****


Postów: 17,214
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Mar 2008
Status: Offline
Post: #10
RE: Ukochany i umiłowany szlak w Tatrach Wysokich

No, faktyczne, atrakcja z fruwaniem. O takiej prędkości to i ja bym miał problemy. WinkGóry się nie zdobywa, góry nas wpuszczają.
06-10-2020 01:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
szewczyczek

*****


Postów: 4,154
Grupa: Zarejestrowani
Dołączył: Jun 2011
Status: Online
Post: #11
RE: Ukochany i umiłowany szlak w Tatrach Wysokich

Pablo napisał(a):
...
Też lubię topografię Tatr ok
...


Mi chodzi po głowie, żeby też jakąś relację skrobnąć z tych krzaczastych, jeszcze nie sprawozdanychSmileHej ho, zwariowana przygodo!
06-10-2020 02:00 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: