Odpowiedz  Napisz temat 
Zejścia ze szlaków -Łamanie przepisów czy może usuwanie białych plam?
Autor Wiadomość
spoko
rock spires hunter


Postów: 2,699
Grupa: Zbanowani
Dołączył: Oct 2006
Status: Niedostępny
Post: #1
Zejścia ze szlaków -Łamanie przepisów czy może usuwanie białych plam?

Chciałbym z nowym rokiem rozruszać trochę Forum tym nieco kontrowersyjnym pytaniem

Zapewne każdemu Forumowiczowi zdarzyło się kiedyś znaleźć poza wytyczonym turystycznym szlakiem .(Czyli po prostu zejść ze szlaku) . I rodzi się czasem w nas takie pytanie czy to aby w porządku.Często z takich miejsc umieszczamy relacje .I znowu rodzi się pytanie czy to nie zachęta dla kogoś do łamania przepisów.

Bardzo rzadko ale można się spotkać właśnie z taką wypowiedzią czytającego relację -"Co chciałeś przez to pokazać ,że złamałeś przepisy i tym się chwalisz". Mnie tak przytrafiło się na Forum Beskidzkim.
Cóż mogę na takie dictum odpowiedzieć .Czytelnik chyba nie rozumie czym są góry i dostrzega je li tylko przez pryzmat przepisów.W moim odczuciu przytłaczająca większość spośród tych którzy zeszli poza szlak i przekazują z tego miejsca relację to czynią to po to aby podzielić się tym pięknem (które zobaczyli i doświadczyli ) z kimś bliskim .To bardzo szlachetne dzielić się pięknem i dobrem z bliską osobą (Forumowiczem).
Ale czasem zakradnie się taka myśl .A jeśli ja to przekażę w relacji to zachęcę innych do odwiedzin tego miejsca i to miejsce przestanie dla mnie być takie intymne.Czy to dobrze? Hmm .... Ja to widzę w ten sposób (pomijając aspekt taki przyziemny uwzględniający tylko siebie).
Sam i nie tylko ja nie będę nigdy w stanie być w każdym żlebie w Tatrach na każdej turni czy w każdej dolince.I na takie wyrażane obawy jak przedstawiłem powyżej powiem wprost.Relacja wcale nie musi mnie zachęcić do odwiedzenia tego miejsca ale wręcz przeciwnie ,skoro już to miejsce poznałem dzięki relacji i zdjęciom to już wiem jak ono wygląda ,więc ja zaczynam szukać nowych białych plam na mapie.

Ano właśnie białe plamy na mapie Tatr.
Każde miejsce na mapie Tatr ,które nie ma zdjęcia jest dla mnie białą plamą .Czy w dobie aparatów cyfrowych dokładny wizerunek Tatr ma się sprowadzać tylko do opisu w przewodnikach WHP czy w innym.To za mało .To jest metoda techniki stosowanej za Krzysztofa Kolumba czy jeszcze wcześniej.Rozwój techniki medialnej cyfrowej poszedł tak dalece do przodu ,że tę technikę należy zastosować w nowej dokumentacji każdego obszaru świata.Cieszy fakt ,że coraz więcej można w internecie znaleźć(dzięki właśnie takim współczesnym odkrywcom) zdjęć różnych zakątków Tatr -tych pozaszlakowych ale to wciąż mało .Konia z rzędem temu kto znajdzie w internecie np jakieś ładne zdjęcia Żlebu Kirkora (coś tam nieco zimowego i to wszystko).

Nie muszę dodawać że ja sam czuję taką wielką potrzebę odkrywania i usuwania tych białych plam.(Chyba dlatego wybrałem geografię na studiach).Chociaż ostatnio mam z tym problemy a to za przyczyną braku aparatu cyfrowego.A zdjęcia analogowym zbyt drogo mnie kosztują .
Niemniej jednak do tego zmierzam w tym wątku .Nie zaszkodzimy przyrodzie a pomożemy nauce jeśli będąc gdzieś poza szlakiem rzetelnie opiszemy i udokumentujemy to miejsce.Takie jest moje zdanie .

A co o tym Wy sądzicie?



Aby wędrować po górach nie wystarczy mieć tylko dobre nogi ale także dobre oczy aby ich piękno podziwiać oraz dobre serce aby je pokochać.... .
02-01-2008 08:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 

Wiadomości w tym temacie
Zejścia ze szlaków -Łamanie przepisów czy może usuwanie białych plam? - spoko - 02-01-2008 08:54 PM
RE: Miedziane - lucyna - 18-02-2011, 06:43 AM
RE: Miedziane - chief - 18-02-2011, 08:42 AM
RE: Miedziane - lucyna - 18-02-2011, 09:06 AM
RE: Miedziane - Dariusz - 18-02-2011, 09:58 AM
RE: Miedziane - lucyna - 18-02-2011, 10:08 AM
RE: Miedziane - chief - 18-02-2011, 10:09 AM
RE: Miedziane - lucyna - 18-02-2011, 10:33 AM
RE: Miedziane - chief - 18-02-2011, 11:42 AM
RE: Miedziane - Sokół - 18-02-2011, 01:54 PM
RE: Miedziane - chief - 18-02-2011, 02:23 PM
RE: Miedziane - lucyna - 18-02-2011, 02:32 PM
RE: Miedziane - chief - 18-02-2011, 04:25 PM
RE: Miedziane - Dariusz - 18-02-2011, 06:25 PM
RE: Miedziane - Dariusz - 18-02-2011, 06:40 PM
RE: Miedziane - lucyna - 18-02-2011, 06:45 PM
RE: Miedziane - Dariusz - 18-02-2011, 06:56 PM



Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

Skocz do: