Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat
dojazd do Zakopanego - Wersja do druku

+- Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl/forum)
+-- Forum: Górskie tematy (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Dyskusje na górskie tematy (/forumdisplay.php?fid=10)
+---- Forum: Tatrzańskie (/forumdisplay.php?fid=43)
+---- Temat: dojazd do Zakopanego (/showthread.php?tid=6301)


dojazd do Zakopanego - Krystian - 11-12-2014 07:26 PM

Witam Wink
chciałbym się zapytać jak wyglądają drogi do Zakopanego w o okresie poświątecznym ? warto zabrać ze sobą łańcuchy ? jadę pierwszy raz w okresie zimowym więc jestem łysy w temacie ..


RE: dojazd do Zakopanego - mirek - 11-12-2014 08:01 PM

Łańcuchy w tym okresie zawsze warto na górskich drogach mieć ,a tym bardziej Zakopiańskich , tak profilaktycznie.


RE: dojazd do Zakopanego - conti - 11-12-2014 08:55 PM

Tym bardziej jeśli planowałbyś nie tylko dojechać ale jeździć samochodem w górskich okolicach. W niektórych miejscach jest nakaż używania łańcuchów. Także zabierz je ze sobą.


RE: dojazd do Zakopanego - szewczyczek - 11-12-2014 09:01 PM

Nie mam zbyt dużego doświadczenia, jeździłem zimą kilka razy do Zakopanego i na tzw. "Zakopiance" nigdy łańcuchy nie były potrzebne, wystarczyły zwykłe opony zimowe.


RE: dojazd do Zakopanego - mirek - 11-12-2014 09:03 PM

I tym bardziej że ponoć u braci Słowaków jest nakaz posiadania w okresie zimowym na wyposażeniu łańcuchów.Bo gdyby w Taterki od tamtej strony toooooo, a tamtejsza drogówka to nie ma zmiłuj .


RE: dojazd do Zakopanego - Stasiu - 11-12-2014 10:54 PM

Krystian napisał(a):
Witam Wink
chciałbym się zapytać jak wyglądają drogi do Zakopanego w o okresie poświątecznym ? warto zabrać ze sobą łańcuchy ? jadę pierwszy raz w okresie zimowym więc jestem łysy w temacie ..

Ja w tym odgaduję, że znów sobie ktoś z nas jaja robi. Jeżeli facet nie ma podstawowych umiejętności w prowadzeniu samochodu, to niech raczej jedzie w Tatry autobusem lub pociągiem i nie zawraca nam głowy takimi pytaniami. Takie rzeczy uczą nawet w szkole podczas nauki jeżdżenia na rowerze.


RE: dojazd do Zakopanego - mirek - 12-12-2014 08:26 AM

Stasiu możliwe że masz rację,ale kolo spytał się i uzyskał odpowiedzi.A po dyskutować w dowolnym temacie zawsze można.giggle Po co ktoś ma pisać że my sztywniaki i zadzieramy nosa,już ktoś nas określił jako chłopcy z piaskownicygiggle


RE: dojazd do Zakopanego - Stasiu - 12-12-2014 10:29 PM

Może kiedyś będziemy odpowiadać na pytanie typu: Nigdy nie byłem w górach, ale słyszałem, że w Tatrach są jeziora. Czy można tam jakoś dojechać z żaglówką?
To by mnie chyba szlag trafił. unsure


RE: dojazd do Zakopanego - conti - 12-12-2014 10:33 PM

Stasiu luzik. Spokojnie. Nie ma co się irytować. Ale swoją drogą to myślę, że takich pytań jednak tutaj nie spotkamy. Chyba zrobilibyśmy wtedy ściepę na książkę do geografii dla tego, kto zadałby takie pytanie Smile


RE: dojazd do Zakopanego - szewczyczek - 13-12-2014 09:15 AM

conti napisał(a):
... ściepę na książkę do geografii dla tego, kto zadałby takie pytanie Smile


Wtedy dopiero mielibyśmy lawinę prostych pytań - tuż przed rokiem szkolnymSmile


RE: dojazd do Zakopanego - conti - 13-12-2014 11:35 AM

O tym nie pomyślałem... Hahaha...

Stasiu tak sobie myślę, że z żaglówką w Tatry!? Hmmm... W sumie to nie takie głupie. Po drugiej stronie Tatr, w kraju zwanym Słowacją, u pod nurza Tatr, poniżej Liptovskiego Mikulasha jest miejsce gdzie chyba można byłoby zwodować jakieś żagle. Myślę tutaj o zbiorniku Liptovska Mara. Ale wiem, że Stasiowi chodziło o naszą rodzimą część Tatr. To chyba jedynie w Dolinie Pięciu Stawów albo na morskim oku, bo na Czarny Staw pod Rysami trudno byłoby dojechać z przyczepką. giggle


RE: dojazd do Zakopanego - Pedro - 19-12-2014 09:33 PM

Skoro powstał taki temat tutaj to wykorzystam - choć w trochę innym celu.

Dziś ogłoszono przetargi na budowę, więc za kilka lat jazda do Rabki/Chabówki - a właściwie to do początku Rdzawki od strony Krakowa powinno być wreszcie dwupasmowe Rolleyes

http://24tp.pl/?mod=news&strona=1&id=25606


RE: dojazd do Zakopanego - Ewa M. - 19-12-2014 10:56 PM

Hejka - chciałam trochę ostudzić zapał w kwestii przetargu na budowę Zakopianki nowym śladem na trasie Lubień - Rabka - niestety. Całkiem ładna droga ma powstać - z dyskusyjnym tunelem.
Wizualizację można obejrzeć pod adresem:
http://www.gorce24.pl/informacje/4094/Tak_bedzie_wygladac_kiedys_Zakopianka_z_Lubnia_do_RabkiZdroju_filmik

Planowana data realizacji to rok 2021...... i zobaczymy, czy termin zostanie dotrzymany. Tym bardziej, że brak jeszcze pozwolenia na budowę i rozmów z ludźmi, którzy mają zostać wysiedleni w związku z ww. inwestycją.

Ale koniec z defetyzmem! Minister powiedział, że droga będzie to będzie Wink Bardzo na nią czekamy.


RE: dojazd do Zakopanego - conti - 20-12-2014 08:55 AM

Dobrze widziałem!? Mówimy o odcinku drogi o długości niespełna 16 km?


RE: dojazd do Zakopanego - Pedro - 20-12-2014 09:03 AM

Do euforii daleko - ogłoszony przetarg to nie to samo co rozstrzygnięty przetarg.

Z tego co pamiętam to jednak w ostatnich latach były tylko dwa przypadki (może było ich więcej) w których anulowano ogłoszony przetarg. Pierwszy to Wschodnia Obwodnica Krakowa, gdzie chodziło o finansowanie - obecnie już trwa budowa tego odcinka. Drugi przypadek to obwodnica Augustowa przebiegająca przez Dolinę Rospudy - obecnie już odcinek w użytkowaniu.

Pozwolenia na budowę konkretnie na dzień dzisiejszy nie ma, wydaje się jednak że bez absolutnej pewności, że w najbliższych dniach taka zgoda zostanie wydana - nie ogłoszono by przetargu. To byłby swego rodzaju blamaż władz i lepiej byłoby po prostu w dalszym ciągu przetargu nie ogłaszać.

Co do przebiegu... ten jest znany od kilku lat. A w kwestii wysiedleń są odpowiednie ustawy, które nie wymagają zgody każdego z wysiedlanych. Chyba, że są popełnione jakieś błędy projektowe czy inne administracyjne na podstawie których można cofnąć zezwolenie.

Budowa z pewnością potrwa kilka lat - czas realizacji odcinka z tunelem to 54-60 miesięcy (w zależności od oferty wybranego wykonawcy). Rozstrzygnięcie przetargu teoretycznie w lutym, ale znając inne historie nie zdziwię się jak się to przeciągnie o parę miesięcy.

Tak czy inaczej uważam, że skoro ogłosili przetarg to posuwamy się o duży krok do przodu w kontekście realnych szans na wybudowanie tego odcinka.


RE: dojazd do Zakopanego - Pedro - 20-12-2014 09:09 AM

conti napisał(a):
Dobrze widziałem!? Mówimy o odcinku drogi o długości niespełna 16 km?

Rozumiem Conti, że jesteś rozczarowany? Smile

Edycja:
Konkretnie chodzi o odcinek 16,7 km z czego ponad 8 km biegnie tunelem bądź estakadami.
O odcinek który przy większym natężeniu ruchu po prostu "nie wyrabia" i tworzą się gigantyczne korki. Odcinek który w zimie często jest blokowany przez nie dające rady przy podjeździe samochody ciężarowe. Wreszcie o odcinek na którym bardzo często dochodzi do wypadków w tym wielu śmiertelnych.


RE: dojazd do Zakopanego - watażka - 20-12-2014 02:06 PM

Pedro napisał(a):
Konkretnie chodzi o odcinek 16,7 km z czego ponad 8 km biegnie tunelem bądź estakadami.

u nas taka droga to niesamowite przedsięwzięcie, a widzieliście budowę autostrady na Słowacji, tam dopiero sa tunele i estakadyok


RE: dojazd do Zakopanego - hemlighet - 20-12-2014 02:38 PM

watażka napisał(a):
u nas taka droga to niesamowite przedsięwzięcie, a widzieliście budowę autostrady na Słowacji, tam dopiero sa tunele i estakadyok


Albo w Norwegii... Tam bez całej masy tunelów nie dałoby się wybudować sensownych dróg. Najdłuższy tunel ma tam bodajże 24 km. Ale to tak btw innocent


RE: dojazd do Zakopanego - conti - 20-12-2014 03:05 PM

No jestem rozczarowany tym, że tak krótki ten odcinek. Miałem nadzieję, że zrobią tą drogę do samego Dęblina, albo chociaż do Radomia.

A tak na serio to faktycznie wyobrażałem sobie, że to będzie dłuższy odcinek. No ale nie ma co narzekać ważne, że remontują nam drogi i zaczynają budować obwodnice miast. Kiedyś, kiedy było kilka razy mniej samochodów na drogach, trasy mogły sobie przebiegać przez miasta. Było to nawet ekonomiczne. Teraz kiedy samochodów jest tak dużo i są tak szybki, niesamowicie potrzebne są obwodnice miast i w miarę możliwości szerokie drogi i bezkolizyjne skrzyżowania. Ci co trochę jeżdżą za kierownicą, wiedzą jak jest to ważne.

Faktycznie odcinek drogi który ma być remontowany przed Zakopanem, jest niebezpieczna i już od dawna mówi się o konieczności poprawy bezpieczeństwa na tej trasie.


RE: dojazd do Zakopanego - Pedro - 20-12-2014 03:28 PM

Z tym Dęblinem nie jest tak źle Smile

Cały odcinek pomiędzy Radomiem (razem z obwodnicą zachodnią) aż do granic województw świętokrzyskiego i małopolskiego jest już po rozstrzygniętych przetargach, w budowie lub fragmentarycznie gotowy. Największy znak zapytania to odcinek pomiędzy Krakowem a w/w granicą województw ale też gdzieś tam świeci światełko w tunelu.

Z kolei też wszystko na to wskazuje, że na cały odcinek Lublin - Rzeszów będzie przetarg rozpisany w 2015 roku. Lublin-Warszawa częściowo gotowy, a na resztę już są rozpisane są przetargi. Także za parę lat może będziesz mógł wybierać którymi drogami szybkiego ruchu/autostradami dojedziesz do Rabki.

A na Słowacji ok, to co się buduje robi pewne wrażenie w porównaniu z polskimi odcinkami biegnącymi głównie w terenach nizinnych, ale jednak to u nas się buduje dużo dużo więcej. Trzeba też jeszcze pamiętać o innej kwestii porównując Polskę i Słowację. U nas zabudowa jest bardzo porozrzucana i jest to istotny problem przy ustalaniu przebiegu budowy nowych dróg. Na Słowacji zabudowa jest wyłącznie (niemal wyłącznie?) skupiskowa ograniczająca się do konkretnych miejscowości.

Nie neguję jednak, że 2-km tunel wypada bardzo blado na tle wielu górzystych krajów europejskich. Tam by stanowił jeden spośród dziesiątek czy setek a u nas jest to rozdmuchane na cały kraj. Z planowanych górzystych odcinków dwujezdniowych dróg ekspresowych u nas zostają jeszcze: ten na południe od Rzeszowa w stronę Barwinka oraz w Dolnośląskim Bolków - Lubawka. No i chyba tylko tam możemy się spodziewać jeszcze tuneli.


RE: dojazd do Zakopanego - watażka - 20-12-2014 05:30 PM

Pedro napisał(a):
Trzeba też jeszcze pamiętać o innej kwestii porównując Polskę i Słowację. U nas zabudowa jest bardzo porozrzucana i jest to istotny problem przy ustalaniu przebiegu budowy nowych dróg. Na Słowacji zabudowa jest wyłącznie (niemal wyłącznie?) skupiskowa ograniczająca się do konkretnych miejscowości.

jak to się stało, że u naszych sąsiadów właśnie tak to wygląda,a taka różnica w zagospodarowaniu przestrzennym, zarówno wiosek jak i miast???


RE: dojazd do Zakopanego - Pedro - 20-12-2014 06:11 PM

Nie jest to informacja 100% - choć zasłyszana od znajomego Słowaka. Według tej informacji na Słowacji po prostu prawnie nie można tak sobie ot kupić działki w niemal każdym miejscu z przeznaczeniem na budowę - szczegółów prawnych nie znam.

Z jednej strony krajobraz Słowacji jest bez porównania ładniejszy od naszego bo bardziej naturalny. Z drugiej jak się przypatrzysz to na Słowacji w większości miejscowości dom jeden na drugim postawiony. Zero prywatności, a przez okno na piętrze to w karty z sąsiadem można grać.


RE: dojazd do Zakopanego - TomaszRT - 20-12-2014 06:19 PM

Pedro napisał(a):
Z planowanych górzystych odcinków dwujezdniowych dróg ekspresowych u nas zostają jeszcze: ten na południe od Rzeszowa w stronę Barwinka oraz w Dolnośląskim Bolków - Lubawka. No i chyba tylko tam możemy się spodziewać jeszcze tuneli.


Na S19 do Babicy jest faktycznie wielkie parcie władz województwa i małymi kroczkami temat przybliża się do realizacji.

S3 na w/w odcinku ma co prawda już DŚU, ale z tego co mi wiadomo to ma małe szanse realizacji.

Jest jeszcze brakujący, jednojezdniowy kawałek S69 z Żywca do Milówki gdzie też bez tunelu się nie objedzie.

Pożyjemy, zobaczymy...


RE: dojazd do Zakopanego - Pedro - 20-12-2014 06:28 PM

TomaszRT napisał(a):
S3 na w/w odcinku ma co prawda już DŚU, ale z tego co mi wiadomo to ma małe szanse realizacji.

Też jestem takiego zdania. W tej perspektywie unijnej ciężko będzie. Może w kolejnej... Zależy też pewnie sporo od tego czy Czesi będą coś działać w kwestii przedłużenia tego u siebie.

Cytat:
Jest jeszcze brakujący, jednojezdniowy kawałek S69 z Żywca do Milówki gdzie też bez tunelu się nie objedzie.

A tu chyba trochę większa szansa w tej perspektywie. Coś się ruszyło ostatnio, choć na razie nic wiążącego. Liczę też na S1 Mysłowice - Bielsko, która w połączeniu z "eską" na Żywiec - i dalej na Węgierską Górkę i Zwardoń - no i budowaną przez Słowaków autostradę Skalite - Zylina - byłaby fajną trasą jadąc od Krakowa w Alpy Smile


RE: dojazd do Zakopanego - tomtur - 20-12-2014 08:48 PM

W Czadcy robota idzie całą parą wiadukty rosną w oczach,Słowacy idą z drogami jak się patrzy okCzesi też rozpoczeli budowę nowej 11 z Cieszyna do CZadcyok2017 mają skończyćok


RE: dojazd do Zakopanego - Pedro - 22-12-2014 04:34 PM

No i pozwolenie na budowę (Lubień - Rabka/Chabówka) już zostało wydane Smile


RE: dojazd do Zakopanego - Pablo - 22-12-2014 06:22 PM

Pedro napisał(a):
No i pozwolenie na budowę (Lubień - Rabka/Chabówka) już zostało wydane Smile


Panie, to jest temat górski, tatrzański... pierwsze upomnienie, potem ban!


RE: dojazd do Zakopanego - tomtur - 22-12-2014 06:57 PM

ok prowda Pawełku


RE: dojazd do Zakopanego - Pedro - 22-12-2014 09:21 PM

No żeby było o górach to trzeba najpierw w nie dojechać Big Grin