Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat
warto przeczytać - Wersja do druku

+- Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl/forum)
+-- Forum: Górskie tematy (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Dyskusje na górskie tematy (/forumdisplay.php?fid=10)
+---- Forum: Ogólne (/forumdisplay.php?fid=42)
+---- Temat: warto przeczytać (/showthread.php?tid=613)

warto przeczytać - Rycho - 17-07-2007 07:26 AM

zachęcam wszystkich miłośników gór do zapoznania się z nowym numerem kwartalnika "W górach" . A co polecam? Polecam artykuły "Panoramy tatrzańskie","Zamarła Turnia", "Anapurna" opowieść Krzysztofa Wielickiego,opowiadanie "lawina" i wiele wiele innych ciekawych artykulików między innymi naszego starego znajomka Bogusia Nowaka, a i o faunie i florze też się coś znajdzie.Reszta to niespodzianka. Polecam

psToungueomyślałem że warto by polecić fajne czasopisma lub super artykuły dlatego ten wątek, jeżeli zdublowałem lub umieściłem tam gdzie nie należy to
kolegów moderatorów proszę o korektę pozdrawiam

RE: warto przeczytać - dr.Etker - 17-07-2007 08:37 AM

Rycho napisał(a):
psToungueomyślałem że warto by polecić fajne czasopisma lub super artykuły dlatego ten wątek, jeżeli zdublowałem lub umieściłem tam gdzie nie należy to
kolegów moderatorów proszę o korektę pozdrawiam  

Rycho-sam pomysł wydaje się ciekawy-umieszczenie tematu w dziale "Rozmowy o górach"-jak najbardziej zasadne.Istniejący wątek "Literatura górska"-,przez forumowiczów jest traktowany jako miejsce gdzie się opiniuje i poleca bardziej zwarte formy wypowiedzi (np.proza,poezja górska i turystyczna,)-w postaci książkowej,albumowej etc.
Natomiast -teraz(zwłaszcza w ostatnich czasach)-podstawą wypowiedzi w postaci publikacji-jest raczej czasopiśmiennictwo turystyczne i taternickie(np.tytuły"W górach","npm","Magazyn
Górski","Góry",kwartalnik "Tatry",a i pewnie parę innych pomniejszych -by się znalazło)
Jeśli forumowicze zechcą polecić,zrecenzować,przedyskutować -dane czasopismo czy konkretny artykuł,stworzony przez Ciebie Rycho-wątek, będzie właściwym miejscem
pozdrawiam

RE: warto przeczytać - dr.Etker - 19-07-2007 07:38 PM

Mam przed oczyma i przeglądam nr 8 magazynu "npm":Z gór Polski i pogranicza polsko-słowackiego w miesięczniku-napotykamy relację z Beskidu Śląskiego-"Do źródeł Królowej Polskich Rzek",w innym artykule zapodany jest opis traktu wzdłuż przełomu Dunajca-Szczawnica-Czerwony Klasztor.Dla miłośników imprez wodnych wprowadzenie i opis alpejskich tras kanioningowych.Ponadto coś -o zbójowaniu w kontekście historycznym,w dziale krajoznawczym -rzecz o krzyżach (np.takich jak na Giewoncie).Relacje z Grenlandii,Albanii i Armenii uzupełniają wydanie.
Dla zainteresowanych-miłego czytania

RE: warto przeczytać - dr.Etker - 02-08-2007 01:06 PM

Czy czytaliście już najnowsze wydanie kwartalnika "Tatry"(nr3/21) ? Jeśli nie -to zachęcamSmile-jak dla mnie jest jeden z bardziej interesujących tytułów górskiej prasy na rynku.Pod względem edytorskim-perfekcyjnie przygotowany,merytoryczny,zawierający dużo ciekawych zdjęć i artykułów.W najnowszym numerze-tradycyjnie aktualności z Tatr Polskich i Słowackich,kronika zdarzeń i interwencji TOPR-u i HZS,bogaty dział przyrodniczy(m.inn"Tatry świerkiem kwitnące","Wiosenny remanent"i inne),cykl artykułów o ludziach zauroczonych Tatrami(minn."Tatry-sposób na życie",'Tatry pod powiekami",obszerna wspomnieniowa wypowiedź Jana Muskata) i wiele,wiele innych-ok 120 stron pięknie zapisanych TatramiSmile

RE: warto przeczytać - dr.Etker - 18-12-2007 10:02 PM

CzytamySmile ...? Jak najbardziejSmile

o ile poprzedni numer magazynu "npm" trochę mnie rozczarował-o tyle najświeższy- ten datowany jako 1/2008 jest zupełnie niezły.A w środku m.inn coś o układzie z Schengen w praktyce turystycznej, relacje z wyjazdów w Alpy i Kaukaz(Grossvenediger i Elbrus)coś o skitourach.Z krajowego podwórka -artykuły o Kościelcu,Babiej Górze i Śnieżniku zimowym.Czuje się pewną świeżość i lekkość pióra charakterystyczną dla relacji nadesłanych przez czytelnikówCoolDla tych -co są zainteresowani w przyszłości prowadzeniem schroniska turystycznego czy bazy namiotowej w górach również coś się znajdzie(m.inn o prowadzeniu bazy namiotowej w Gorcach)
Ps.
Przy okazji wizyty w księgarni dokonałem zakupu najnowszego dzieła p.Ani Czerwińskiej pt "GórFanka".Rzecz bardzo wspomnieniowa z początków taternickich i nie tylko z przed lat.
Zawsze tych trochę słówek napisanych -będzie pewną odskocznią od świątecznego stołu i TV-i.Smile

RE: warto przeczytać - Pablo - 18-12-2007 11:00 PM

Będąc przez całe święta w gościach, to u rodziców, to u teściów, nie wiem czy uda mi się oderwać na chwilę... no nie, będę uciekał z psem na spacery, i niech tylko śnieg spadnie .... ale wracając do tematu, w drodze pomiędzy, będę miał co czytać bo zaopatrzyłem się w przewodnik wysokogórski Leszka Jaćkiewicza Smile
A powiem Doktorze, że zachęciłeś mnie do kupna Tatr, szczególnie ulubionymi relacjami ( cenne doświadczenia innych) a nuż może się przydadzą Wink no i nasze zimowe podwórko, apetycznie Smile
pozdr

RE:  warto przeczytać - dr.Etker - 18-12-2007 11:17 PM

Pablo napisał(a):
.... ale wracając do tematu, w drodze pomiędzy, będę miał co czytać bo zaopatrzyłem się w przewodnik wysokogórski Leszka Jaćkiewicza Smile

Bardzo inspirująca lektura -Pablo.Zapewne nie jest to uwzględnione w niniejszym przewodniku, ale w najnowszych "Górach"(11/2007) w "kąciku tatrzańskiego turysty" znajdziesz opis zwiedzenia Żabiego Konia.Rolleyes
Pozdrawiam

RE: warto przeczytać - Pablo - 18-12-2007 11:32 PM

dr.Etker napisał(a):
Bardzo inspirująca lektura -Pablo.Zapewne nie jest to uwzględnione w niniejszym przewodniku, ale w najnowszych "Górach"(11/2007) w "kąciku tatrzańskiego turysty" znajdziesz opis zwiedzenia Żabiego Konia.Rolleyes
Pozdrawiam

No tak, ten szczyt znajdzie się pewnie w drugiej części przewodnika, z drogami o większej skali trudności, raczej nie dla takiego laika jak w moim przypadku Big Grin

RE: warto przeczytać - dr.Etker - 22-01-2008 09:28 PM

Może krótkie omówienie najnowszego 2/2008 numeru "npm"-a w środku:relacje egzotyczne-Aconcagua,Atlas marokański i Meteory(Grecja), coś dla turystycznych ekstremalistów-żleb Karczmarza w wydaniu zimowym,a dla tych -co lubią rozstawiać namiot na śniegu-relacja z zimowych Gorców.Sudety reprezentowane są przygodami na Śnieżce i w Górach Stołowych.
Czytam to pismo,od dawna-choćby dlatego,że jest adresowane pod względem zawartości do tych co po szlakach...
Po zmianach w redakcji w ub.roku-zamieszcza jakby więcej opisów i relacji nadsyłanych przez czytelników, mniej jest natomiast tematów związanych ze sprzętem turystycznym( testy,reklamy etc) i opisów rejonów górskich na zasadzie kompendium wiedzy o danym terenie.

RE: warto przeczytać - dr.Etker - 31-10-2008 08:17 PM

Ukazał sie najnowszy jesienny numer kwartalnika "Tatry-TPN".
W środku stałe działy m.inn aktualności z TPN i TANAP, kronika TOPRU I HZS, artykuły o faunie i florze Tatr.Poza tem rys historyczny z Tatr Jaworzyńskich lat !938/39, historia eksploracji jaskini Małej w Mułoooowej, cuś o Dolomitach i wiele innych ciekawych.
Kupiłem, przeczytałem-zachęcam .

RE: warto przeczytać - maciek - 19-01-2009 07:36 AM

Zachęcam Was do przeczytania tego artykułu, który ukazał się w ostatnim numerze "Przewodnika Katolickiego" : http://www.przk.pl/nr/kultura/duch_dawnego_zakopanego.html

RE: warto przeczytać - maciek - 23-07-2009 06:22 AM

Kilka dni temu, moja Elka kupiła na "drogę powrotną" Wink najnowszy numer magazynu "Sukces". I co tam znalazła? Artykuł o Witkacym - "Wielka mistyfikacja".

Autorka pisze w nim: "W jego przypadku nic nie jest pewne. Nawet to, kiedy umarł. Czy Witkacy popełnił samobójstwo we wrześniu 1939 roku, czy do końca lat 60 ukrywał się u kochanki, Czesławy Oknińskiej?"

Polecam ten artykuł wszystkim wielbicielom telentu "demona z Zakopanego" (hej, Atanazy, chyba coś dla Ciebie! Smile ) i nie tylko. Ciekawe, ile jest w tym prawdy, a ile dziennikarskiej sensacji.

http://www.sukcesmagazyn.pl/

RE: warto przeczytać - atanazybazakbal - 23-07-2009 08:15 AM

maciek napisał(a):
Polecam ten artykuł wszystkim wielbicielom telentu "demona z Zakopanego" (hej, Atanazy, chyba coś dla Ciebie! Smile ) i nie tylko. Ciekawe, ile jest w tym prawdy, a ile dziennikarskiej sensacji.

Dzięki za info Big Grin.
Pędzę do kiosku!
Pozdrawiam.

RE: warto przeczytać - Pablo - 23-07-2009 08:23 AM

Oooooo sąsiadka na okładce... chyba sobie poczytam Toungue
a tak na prawdę to trzeba mi już odwiedzić wystawę prac Witkacego w Słupsku, dawno nie byłem...

RE: warto przeczytać - maciek - 01-08-2009 07:15 AM

Artykuł o narodzinach polskiego taternictwa i o Mnichu. Coś dla Ciebie Smoku. Smile

http://www.przk.pl/nr/mlodziez/narodziny_polskiego_taternictwa.html

A tu wywiad z Anną Czerwińską:

http://www.przk.pl/nr/spoleczenstwo/gory_ucza_pokory.html

RE: warto przeczytać - maciek - 15-01-2010 09:46 PM

W styczniowym numerze magazynu "Poznaj Świat" znalazłem artykuł Romana Warszewskiego "Wyprawa Tupac Amaru 2009" - o polskiej ekspedycji, która dotarła do najwyżej położonych w Andach tajemniczych inakaskich ruin - Puncuyoc, odkrytych w 1953 roku.

W tym samym czasopiśmie Jacek Grzędzielski pisze o skiturowym wejściu na Mt. Blanc (chyba coś dla Kasi i Pawła Smile ).

http://www.poznajswiat.com.pl/

Polecam. Smile

RE: warto przeczytać - paaulo - 16-01-2010 03:10 PM

Czytałem ten artykuł. Bardzo fajny.

RE: warto przeczytać - Łukasz - 18-01-2010 09:27 AM

W styczniowym numerze Mówią Wieki są trzy artykuły o Tatrach i Zakopanem. Jeden poetycko - literacki, jeden o cwaniactwie górali i jeden o skurvysyństwie górali. Polecam.

RE: warto przeczytać - KasiaA - 18-01-2010 09:32 AM

maciek napisał(a):
...

W tym samym czasopiśmie Jacek Grzędzielski pisze o skiturowym wejściu na Mt. Blanc (chyba coś dla Kasi i Pawła Smile ).

http://www.poznajswiat.com.pl/

Polecam. Smile

Co wiecej, na wyprawie była nawet puchówka Pawła Wink Aga się w niej grzała Wink

RE: warto przeczytać - Pablo - 19-01-2010 11:21 AM

W n.p.m.-ie fajnie napisane o Lodowym zimą, także kilka faktów o rocznicy zimowego zdobycia Everestu, treking w Andach oraz "jaki puch" wybrać by nam ciepło było- polecam Smile

RE: warto przeczytać - Łukasz - 19-01-2010 11:24 AM

I straszą pluskwami w Chacie Terrego Wink

RE: warto przeczytać - Pablo - 19-01-2010 11:43 AM

Łukasz napisał(a):
I straszą pluskwami w Chacie Terrego Wink

Taaaa Big Grin ... ale udało im się przeżyć, i załapać na darmowy napój Wink

RE: warto przeczytać - maciek - 27-01-2010 06:23 PM

Łukasz napisał(a):
W styczniowym numerze Mówią Wieki są trzy artykuły o Tatrach i Zakopanem. Jeden poetycko - literacki, jeden o cwaniactwie górali i jeden o skurvysyństwie górali. Polecam.

Przeczytałem.Smile

Artykuł poetycko-literacki bardzo ciekawy.

Artykuł o cwaniactwie, to w rzeczywistości artykuł o góralach, którzy w czasach komunizmu potrafili tak żyć i funkcjonować, że naigrywając się z chorego sysytemu, narzuconego całemu krajowi, stworzyli tzw. "zakopiański kapitalizm", wobec którego oficjalna władza była bezsilna. Cwaniactwo to raczej pejoratywne określenie. Powiedziałbym, że jest to artykuł o sprycie i zaradności górali, o sposobach przetrwania w trudnych czasach.

Trzeci artykuł mówi o kolaboracji z okupantem niemieckim podczas drugiej wojny światowej na Podhalu (a gdzie w Polsce nie kolaborowano z Niemcami?). Padają nazwiska zdrajców, przytaczane zostają fakty i określona zostaje skala tego zjawiska -niestety największa na ziemiach polskich, ale nie masowa. Autor pisze też o czynnym ruchu oporu wśród górali, o konspiracji, o zwykłej niechęci zwykłych obywateli. "...Podhale stało się jednym z istotniejszych ośrodków zbrojnego oporu, kontynuując go zresztą po wojnie, tym razem przeciwko władzy komunistycznej." (cytat z artykułu o cwaniactwie).

RE: warto przeczytać - Krzysiek - 02-02-2010 09:03 AM

Ciekawa pozycja o Beskidzie Śląskim:
http://beskidzka5.pl/assets/docs/Zielona_ksiega_Beskidzkiej_5_calosc.pdf

RE: warto przeczytać - paaulo - 02-02-2010 06:02 PM

http://uploads.ungrounded.net/525000/525347_scale_of_universe_ng.swf

RE: warto przeczytać - Stasiu - 01-05-2010 02:26 PM

Nad Tatrami Słowackimi zaczynają się zciągać czarne chmury
http://hn.ihned.cz/c1-43034810-vedci-chteji-ochranit-tatry-pred-uredniky
Kto potrafi, ten przeczyta. Słowacy chcą zrobić drugie Alpy. Tak tylko dla snobów. Normalni turyści znowu odejdą z kwitkiem. Zamiast otworzyć nowe chodniki, to te otwarte pozamykają. Głównie, że wybudują gigantyczne ósrodki narciarskie. Mają nowo wytworzyć strefy TANAP-u. Sad

RE: warto przeczytać - paaulo - 02-05-2010 06:40 PM

Nie potrafię, nie przeczytam. Wink
To co piszesz nie brzmi optymistycznie. Tatry to nie Alpy, za małe są na takie inwestycje. Przykre, że Słowacy mają inne podejście do Tatr.

RE: warto przeczytać - Łukasz - 04-05-2010 07:57 AM

Kupiłem Leksykon Alpinizmu. 2000 haseł, 800 zdjęć. Książka z 2007 roku. Obniżka ze 119 zł na 22, 42 zł.

RE: warto przeczytać - ela.t - 25-06-2010 03:33 PM

Wrócę do książek. Ktoś polecał i przeczytałam 'Okrutny Szczyt' J. Jordan.
R E W E L A C Y J N A książka, czyta się prawie jednym tchem. Chociaż, może trochę nie obiektywna momentami. Czytając, ma się ochotę dać paru mężczyznom tam występującym po mordzie Smile

RE: warto przeczytać - maciek - 18-12-2010 09:54 AM

W grudniowym numerze historycznego czasopisma "Mówią wieki" zamieszczono artykuł Damiana Markowskiego "Obronić miasto przed UPA - walki o Birczę 1945-1946"

Bardzo obszerna publikacja o walkach polsko-ukraińskich w rejonie Pogórza Wschodniokarpackiego. Dramatyczna historia kończąca się "zagładą wielonarodowych Kresów Południowo - Wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej".

Temat niezwykle trudny, bolesny i jak pokazuje najnowsza historia, ciągle budzący gorące dyskusje.

Naprawdę warto przeczytać.

RE: warto przeczytać - Stasiu - 19-03-2015 09:15 PM

Dzisiaj przeczytałem w jednym czeskim tygodniku ciekawy artykuł. Takie połączenie turystyki z innymi zapoznaniami kulturalnymi. Smile
[attachment=68219]
Do zrozumiałego języka przetłumaczyłem akurat ten "turystyczny" odcinek (zaznaczony na czerwono):

"Na starcie Absyntowej ścieżki
Tradycja głosi, że absynt rozpoczął produkować w roku 1798 dwudziestodwuroczny Henri-Louis Pernod, przedsiębiorczy obyvatel szwajcarskiego miasteczka Couvet. Wspólnie z teściem Danielem Henrim Dubiedem i szwagrem Marcelinem tutaj otworzyli pierwszą fabrykę na zielonkawy napój o nazwie Dubied Pere et Fils, jednak wkrótce się osamodzielnił i z powodu wysokiego podatku wywozowego założył nową markę też po drugiej stronie pogórza Jura. Jego gorzelnia, otwarta w roku 1805 w francuzskim Pontalier, na długi czas stała się królewskim ośrodkiem absyntowego świata.
Dzisiaj stąd przy okazji rozpoczyna się, z przed sześciu laty nareszcie dokończona turystyczna rozrywka, Absyntowa ścieżka, która prowadzi aż do szwajcarskiego Noiraigue w dolinie Val-de-Travers. Na trasie pokonywanej z obowiązkowymi przystankami na ?liguére? rowerem, na koniu, piechotą i nawet pociągiem, jest pielgrzym obeznajmiony ? oczami i kubkami smakowymi ? z dwudziestką miejsc, które są jakimś sposobem z absyntem połączone: z prastarymi gorzelniami, z wonnymi poletkami ziół, z bajkowymi restauracjami, gdzie jedzenie idzie w parze z absyntem, z muzeami, i ze stodołami do suszenia ziół. W drugim tygodniu miesiąca czerwca jest możliwość w szwajcarskiej wiosce Boveresse, prawie na końcu pielgrzymki, świętować Święto Absyntu i okosztować tradycyjnie podawany absynt z dziesiątek gorzelni. I co się to w nich wypala
?"

W razie potrzeby przetłumaczę i następne odziały, jak "Dar bogini Artemidy" - jakie lecznicze zioła zawiera absynt lub "Zielona godzinka" - dalsza historia tworzenia absyntu.
Tomtur, kiedy tam jedziemy?

RE: warto przeczytać - Pablo - 19-03-2015 09:29 PM

Zielona wróżka dobrze poniewiera umysł i ciało Rolleyes

RE: warto przeczytać - tomtur - 20-03-2015 06:09 AM

Jedziemy tylko trzeba nam jakiego abstynenta na kierowcęuhmgdzie takiego znajdzieszgiggleW pamięci mam bibę karkonoską gdzie próbowaliśmy w celach leczniczych oczywiście ten zielonkawy trunekinnocent

RE: warto przeczytać - Stasiu - 26-01-2017 07:35 PM

Przeczytałem w gazecie, że Słowacy rozpoczęli budowę jednego z najbardziej potrzebnych odcinków autostrady D3. Niespełna 6-km odcinek Czadca-Świerczynowiec będzie nawiązywał do budowanego odcinka Świerczynowiec-Zwardoń. Gotowy ma być za cztery lata. Ze względu na ukształtowanie terenu i gęstą zabudowę trzeba będzie zastosować specjalne rozwiązania techniczne. Część drogi poprowadzi po estakadzie nad terenem zabudowanym, na trasie będzie aż 16 mostów. Mam nadzieję, że doczekam się tej drogi. Tomtur zawsze klnie na tym odcinku, kiedy tam przejeżdżamy.

RE: warto przeczytać - TomaszRT - 26-01-2017 07:40 PM

W półprofilu (jak Świerczynowiec-Zwardoń) czy w pełnym od razu będą budować?

RE: warto przeczytać - Stasiu - 26-01-2017 07:58 PM

Tak o tym nie mam informacji. Sad

RE: warto przeczytać - Pedro - 26-01-2017 08:21 PM

Wygląda na to że od razu w pełnym:
https://nasekysuce.sme.sk/c/20441516/odstartovali-vystavbu-kysuckej-dialnice.html

RE: warto przeczytać - tomtur - 27-01-2017 05:51 AM

I zbudują fajne będzieBig Grin