Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat
Górskie ciekawostki - Wersja do druku

+- Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl/forum)
+-- Forum: Górskie tematy (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Dyskusje na górskie tematy (/forumdisplay.php?fid=10)
+---- Forum: Ogólne (/forumdisplay.php?fid=42)
+---- Temat: Górskie ciekawostki (/showthread.php?tid=45)


Górskie ciekawostki - KaRoLiNa :) - 19-09-2006 05:37 PM

Jak wiemy-ceny żywności w górskich schroniskach są powalające-przynajmniej jak dla mnieWink A czy zastanawialiście się może kiedyś w jaki sposób dostarcza się zaopatrzenie do niektórych słowackich schronisk? Szperając w necie znalazłam ciekawy fragment. Oto on:
Tragarze - (słow.) nosiče. Turyści z Polski przybywający po raz pierwszy w Tatry Słowackie są zaskoczeni w jaki sposób dostarcza się zaopatrzenie do niektórych schronisk. Muskularni tragarze noszą na swoich plecach drewniany lub stalowy stelaż z umieszczonym ładunkiem 50 - 100 kg żywności, napojów, opału i środków czystości. W taki sposób zaopatrywane są schroniska, do których nie może dojechać samochód dostawczy, a więc: Chata Zamkovskiego, Teryego, Zbójnicka i Chata pod Rysami.
Tragarze na dół znoszą wszelkiego rodzaju odpadki i śmieci. Oni sami twierdzą, że ich zawód ma 150 letnią tradycję. Wszyscy zaczynają w młodym wieku, z biegiem lat większość wykrusza się, pozostają jednak najtwardsi. Do takich ludzi należy Laco Kulanga, obecny gospodarz Chaty Zamkovskiego. W 1997 r. świętował 30-lecie pracy tragarza, w tym okresie wniósł do schroniska ponad 880 t ładunków. Do niego też należą świetne wyniki jednorazowego wniesienia ilości ładunku do kilku schronisk: 151 kg do Terycho Chaty w roku 1976, 139 kg do Zbójnickiej Chaty w roku 1977, 207,5 kg do Chaty Zamkovskiego w roku 1993 i 176 kg do Skalnatej Chaty w roku 1998. Jednak człowiek ten przeszedł samego siebie w roku 1999 kiedy to na swoje 50-te urodziny wniósł na swoich plecach do Chaty Zamkovskiego 210 kg !!!!!!!! W ciągu 50 lat pracy suma ładunków wyniesiona do schronisk wyniosła ponad 1000 ton (1003600 kg) - kilka ładnych pociągów towarowych ;-)
Słowaccy tragarze pracują w różnych górach i co roku spotykają się na swoich zawodach Sherpa Rally. W 1996 r. impreza odbyła się w Tatrach na szlaku Popradzki Staw - Chata pod Rysami. Długość trasy wynosiła 5 km, przy różnicy wzniesień 750 m. Mężczyźni startowali z ładunkiem 60 kg, a zwycięzca przebył ten odcinek w ciągu 1 h 33 min. Kobiety wnosiły ciężar 20 kg, a rekordzistka przeszła trasę w czasie 1 h 10 min.
Przewodnikowy czas dotarcia do Chaty pod Rysami wynosi 2 h 15 min.


RE: Górskie ciekawostki - rob - 19-09-2006 07:49 PM

Witam
Idac od Popradzkiego Plesa do Chaty pod Rysami można nawet spróbować podnieść ów ciężar.Drewniany klocek słusznych rozmiarów stoi na drewnianych" nosidełkach"
Nawet nie próbowałem


RE: Górskie ciekawostki - Ustrik - 20-09-2006 05:59 AM

ja mam taką bieszczadzką ciekawostkę. właściwie to jest poważny i przykry problem. Otóż nasze piękne żubry i niedźwiedzie jak wiadomo granic państwowych nie znają. jak tylko wejdą na Ukrainę zaczyna się polowanie. Nie ważne jest to, że jest to park narodowy, nie ważne jest to że te gatunki wymagają konkretnej opieki, nic nie jest ważne prócz tego że ktoś se chce postrzelać. Szychy z okręgu lwowskiego przyjeżdżają w ukraińskie bieszczady z całym ekwipunkiem. dyrekcja parku przymyka oko a żubry jak poszły tak nie wracają. Raz na wyciągu w Ustrzykach gadałem z takim jednym ukraińcem co to się chwalił, że w pobliżu sanu misia ustrzelił. mówił o tym całkiem na luzie. bez skrupułów. myślałem, że mi oczy wylecą jak to usłyszałem. Doszły mnie nawet słuchy że i polscy biznesmeni jadą na ukrainę żeby se bez skrupułów postrzelać i ubić czy to wilka, czy żubrzycę bo im tam nikt nic nie zrobi. Problem trwa i przypomina sytuację na przejściu w Krościenku - katastrofa! można im gadac a oni wysłuchaja, ale i tak swoje będą robic.


RE: Górskie ciekawostki - KaRoLiNa :) - 20-09-2006 05:10 PM

Łoś qrcze Sad Smutna to prawda z tymi misiami i innymi zwierzątkami Sad I co tu zrobić...co tu czynić....??


RE: Górskie ciekawostki - Sylwester - 20-09-2006 06:04 PM

co uczynić? zrobić sobie procę, pójść nad San i strzelić w dupsko takiej swołoczy


RE: Górskie ciekawostki - Ustrik - 20-09-2006 07:11 PM

niestety system przepisów etycznych na Ukrainie jest taki jaki jest. Ci ludzie od wielu lat utrzymują stanowiska, a jak ktoś nowy się pojawi to pochodzi z tego samego kręgu. taka już ich mentalność, żeby przepuścić tych co stoją wyżej z forsą. Popatrzmy na Lwów na przykład. milicja nie zatrzyma kogoś kto szaleje mercedesem sprotowym nie respektując przepisów. nawet się nie będzie starać, a jak tylko Polak czy ,nie daj Boże, ktoś inny co przybył z zachodu zaparkuje to z góry może liczyć na mandat, a raczej łapówę nazwaną mandatem. mam głęboką nadzieję, że ta Ukraina się zmieni bo przecież to piękny kraj. Tylko ostatnie pół wieku wszystko psuje.
Wielu ludzi chciałoby żeby tak i w Polsce było. magnaci warszawscy co się myśliwymi chcą nazywać co chwila próbują wywrzeć presję na parku bieszczadzkim, czy to na ministerstwie żeby pozwolić im choć kilka wilków ustrzelić. Albo 1 niedźwiedzice bo się Pana Tadeusza naczytali i każdy chce być takim Tadeuszem co chrabiego uratował. Nie ma to jak mniećłeb wilka nad kominkiem, nieprawdaż? na szczęście są ludzie którzy potrafią zaprotestować. I na szczęście jako tako to sięich w naszej Polsce respektuje.


RE: Górskie ciekawostki - Pedro - 01-10-2006 05:27 PM

KaRoLiNa Smile napisał(a):
Turyści z Polski przybywający po raz pierwszy w Tatry Słowackie są zaskoczeni w jaki sposób dostarcza się zaopatrzenie do niektórych schronisk. Muskularni tragarze noszą na swoich plecach drewniany lub stalowy stelaż z umieszczonym ładunkiem 50 - 100 kg żywności, napojów, opału i środków czystości. W taki sposób zaopatrywane są schroniska, do których nie może dojechać samochód dostawczy, a więc: Chata Zamkovskiego, Teryego, Zbójnicka i Chata pod Rysami.


Jako że udało mi się ostatnio takiego jednego sfotografować, to zamieszczam załącznik. Ten akurat zmierza do Chaty pod Rysami.


RE: Górskie ciekawostki - madp - 09-10-2006 10:54 PM

Cos malo tu tych ciekawostek wiec podam nowy temat:
Zdarzylo sie komus zobaczyc widmo Brockenu/glorie w gorach? Jesli tak to moze podzielicie sie wrazeniami ? A moze ma ktos zdjecia ?

Pozdrawiam,
Milosz


RE: Górskie ciekawostki - madp - 24-10-2006 09:00 AM

madp napisał(a):
Zdarzylo sie komus zobaczyc widmo Brockenu/glorie w gorach? Jesli tak to moze podzielicie sie wrazeniami ? A moze ma ktos zdjecia ?

Pozdrawiam,
Milosz


To sobie odpowiem Wink - pojawil sie nowy watek na forum dotyczacy tego zjawiska - http://www.gorskiswiat.pl/forum/showthread.php?tid=81


RE: Górskie ciekawostki - BusterFM - 24-10-2006 11:43 AM

Mozna trochę ponosić plecaczek i nawet w schronisku dostać małą nagrodę Smile Ale większość po prostu niesie po kilkanaście metrów, tak, żeby się sprawdzić czy dają radę. A łatwa to sztuka nie jest Smile


RE: Górskie ciekawostki - Sylwester - 06-11-2006 08:14 PM

Nie chciałem zaśmiecać innych tematów i dlatego to zdjęcie wkleiłem w ten, popatrzcie jak piękny jest Mały Staw - to ten nad którym stoi Samotnia w Karkonoszach, zdjcie jeszcze jesienne - czasem znajdę coś takiego gdzieś w plikach i wierzyć się nie chce jak przyroda może być piękna


RE: Górskie ciekawostki - Ustrik - 07-11-2006 09:49 AM

dokładnie Smile
zawsze warto chdzic w góry. nawet w najgorszy dzień można zobaczyć jakiś cud, albo anioła jakiegoś nawet. kto to wie? Smile


RE: Górskie ciekawostki - Lorelei - 07-11-2006 06:35 PM

Sylwester napisał(a):
Nie chciałem zaśmiecać innych tematów i dlatego to zdjęcie wkleiłem w ten, popatrzcie jak piękny jest Mały Staw - to ten nad którym stoi Samotnia w Karkonoszach, zdjcie jeszcze jesienne - czasem znajdę coś takiego gdzieś w plikach i wierzyć się nie chce jak przyroda może być piękna


Sylwester ty sadysto... to jest tak piękne, że aż boli...

Ustrik napisał(a):
zawsze warto chdzic w góry. nawet w najgorszy dzień można zobaczyć jakiś cud, albo anioła jakiegoś nawet.

Ano warto... Na przykład po to, zeby coś takiego sie człowiekowi nagle w chmurze objawiło Toungue (tak mi się jakoś nasunęło po obejrzeniu zdjęcia Sylwestra) Jak mi to wyrosło nagle przed oczami, to mało ducha ze strachu nie wyzionęłam - nie sądziłam, ze juz tak daleko dotarłam Toungue


RE: Górskie ciekawostki - Sylwester - 07-11-2006 06:45 PM

sadysto-sadysto, terefere - wcale nie, a ta Twoja drabinka to gdzie, w Wąwozie Kraków ?


RE: Górskie ciekawostki - Lorelei - 07-11-2006 06:51 PM

troche bardziej na południe Smile ta drabinka to moje wielkie zwycięstwo nad drugą w kolejności fobią - lękiem wysokości Big Grin


RE: Górskie ciekawostki - Sylwester - 07-11-2006 06:55 PM

trochę małe zdjęcie, by bawić się w identyfikację, ale jeśli na południe to gdzie, na Koziej?


RE: Górskie ciekawostki - Lorelei - 07-11-2006 07:00 PM

nie, na Słowacji, tak dokładnie w Słowackim Raju Smile na Zavojowym Wodospadzie w Sokolej Dolinie - 65 m wysokości


RE: Górskie ciekawostki - Sylwester - 26-11-2006 06:21 PM

Takie coś - prawie jak Aleja Gwiazd, choć dla mnie to właśnie Aleja Gwiazd jest w Karpaczu


RE: Górskie ciekawostki - Sylwester - 26-11-2006 06:23 PM

cd.


RE: Górskie ciekawostki - spoko - 26-11-2006 09:03 PM

Znakomity to pomysł.Chyba dla nas wszystkich to są większe gwiazdy niż jakieś tam aktoreczki czy aktorki.Karpacz górą nad Holywoodem.


RE: Górskie ciekawostki - Sylwester - 26-11-2006 09:06 PM

wejdź na oficjalną stronę Karpacza i prześlij wyrazy uznania dla rajców


RE: Górskie ciekawostki - spoko - 26-11-2006 09:08 PM

Na pewno to zrobię


RE: Górskie ciekawostki - Piotr - 27-11-2006 02:11 AM

Cytat:
KaRoLiNa Napisał(a):

Turyści z Polski przybywający po raz pierwszy w Tatry Słowackie są zaskoczeni w jaki sposób dostarcza się zaopatrzenie do niektórych schronisk. Muskularni tragarze noszą na swoich plecach drewniany lub stalowy stelaż z umieszczonym ładunkiem 50 - 100 kg żywności, napojów, opału i środków czystości. W taki sposób zaopatrywane są schroniska, do których nie może dojechać samochód dostawczy, a więc: Chata Zamkovskiego, Teryego, Zbójnicka i Chata pod Rysami.


Także miałem przyjemność mijac kilku takich co maszerowali do zbójnickiej chaty. Podziwiałem i nadal nie mogę wyjść z podziwu


RE: Górskie ciekawostki - Fazik - 27-11-2006 06:47 PM

Kurcze, świetny pomysł z tą aleją gwiazd, nie wiedziałem że takie cuś jest, to na prawdę największe gwiazdy dla nas tak jak spoko napisał.


RE: Górskie ciekawostki - maciek - 25-10-2008 03:52 PM

Kilka dni temu, gdy przeglądałem Wielką Encyklopedię Tatrzańską Z. i W. Paryskich, zatrzymałem się na haśle "lawiny kamienne".

Przytoczę Wam fragment, mówiący o wielkiej lawinie w Dolinie Małej Zimnej Wody w Tatrach:

"Większe lawiny kamienne występowały m.in. w Jaworowej Dolinie z obrywów w Jaworowych Turniach, po których ślady są dotąd dobrze widoczne. Jedna z największych lawin kamiennych spadła z Żółtej Ściany; gruchnęła w nocy z jej pn.-wsch. urwiska skalnego i stoczyła się wzdłuż zbocza aż do dna Doliny Małej Zimnej Wody, zasypując duży odcinek ścieżki turystycznej z tejże doliny do Doliny Pięciu Stawów Spiskich i wdzierając się na dolną część przeciwległego zachodniego zbocza u stóp Łomnicy. Personel Schroniska Téryego, oglądający ten kataklizm, był przerażony; zwalanie się lawiny trwało ok. 20 minut, huk był taki, że trudno było rozmawiać, całe urwisko skalne iskrzyło się i świeciło, olbrzymie bryły w podskokach pędziły w dół, zgrzyty i rumor były przeraźliwe, a zapach siarki dochodził aż do schroniska. Teren spadku lawiny został wybitnie zmieniony i zawalony bryłami kamiennymi wielkości szaf, a nawet małych domków."


RE: Górskie ciekawostki - bios - 27-10-2008 08:17 PM

http://www.gropa.pl/forum/phpbb2/viewtopic.php?p=43783#43783
AndrzejZ: Wysłany: 22 Wrz 2008 11:22
"Pomimo zamkniętej drogi do Moka, na początku września nieznani sprawcy wystawili na polskim wierzchołku Szczytu JP2 (dawniej Rysy) krzyż metalowy, kilkumetrowej wysokości. Przy dobrej widoczności można go obserwować z Moka, jak i z drogi do Moka przez niewielką lornetkę.
Choć krzyż stoi już od ok. 2, to tygodni jego proweniencja nadal nie jest znana. Nikt też się nie pochwalił jego autorstwem. Brak informacji na ten temat w lokalnej prasie, nic o jego pochodzeniu nie wiedzą pracownicy schroniska, ani TPN.
Wg źródeł dobrze poinformowanych duże zainteresowanie nowym tatrzańskim obiektem przejawiał pewien znany ratownik często dyżurujący w Moku... "

Jest i fotka :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/3f8b1bf648aa0341.html


RE: Górskie ciekawostki - dr.Etker - 27-10-2008 08:32 PM

Można rzec , że dach Polski to już nie 2499 a 2500 z okładem innocent


RE: Górskie ciekawostki - maciek - 20-06-2009 09:21 AM

Góry Pieprzowe...

...to najstarsze góry w Polsce. Liczą około 500 mln. lat. Położone na wschodnim krańcu Wyżyny Sandomierskiej wznoszą się na wysokość około 60 metrów nad poziom Wisły (190-200 m.n.p.m.)

Nazwę swoją zawdzięczają charakterystycznemu zabarwieniu drobnego gruzu skalnego, przypominającego pieprz.

http://www.tbop.org.pl/programy/ochrona/gp/

http://www.foto.pwsk.pl/2007/05/12/gory-pieprzowe/


RE: Górskie ciekawostki - unknownman - 20-06-2009 06:13 PM

maciek napisał(a):
Góry Pieprzowe...

...to najstarsze góry w Polsce. Liczą około 500 mln. lat. Położone na wschodnim krańcu Wyżyny Sandomierskiej wznoszą się na wysokość około 60 metrów nad poziom Wisły (190-200 m.n.p.m.)


Ooo, jak byliśmy w podstawówce na wycieczce w Sandomierzu, to potem gdzieś między tymi pagórkami mieliśmy ognisko Smile


RE: Górskie ciekawostki - przemo - 20-06-2009 07:13 PM

to trzeba je do KGP włączyćToungue


RE: Górskie ciekawostki - bios - 06-07-2009 10:00 PM

Alleluja i do przodu !!!!
http://wyborcza.pl/1,75478,6784381,Giewont_jak_oswietlony_drogowskaz_wiary.html


RE: Górskie ciekawostki - Stasiu - 06-07-2009 10:25 PM

Myślę, że niektórzy politycy są już daleko od realiów tego Świata. Zapomnieli, że Bóg nie stworzył tylko człowieka ale "dzikie zwierzęta według rodzajów ich..."


RE: Górskie ciekawostki - przemo - 06-07-2009 10:47 PM

... no to bynajmniej już żaden turysta biedny nie zabłądziłby po zmrokugiggle
normalnie coraz "lepsze" pomysły co niektórzy mająuhmkwasny


RE: Górskie ciekawostki - unknownman - 07-07-2009 09:08 AM

No chyba tego pana, za przeproszeniem, pogięło Boxing

Całe szczęście, że szansa na realizację tego "pomysłu" jest praktycznie żadna.
I jestem przekonany, że nawet wspominany w piśmie tego pana Jan Paweł II byłby przeciwny temu pomysłowi Smile


RE: Górskie ciekawostki - bios - 07-07-2009 10:29 AM


Pan senator - pomysłodawca Smile


RE: Górskie ciekawostki - Sokół - 07-07-2009 02:00 PM

Już kiedyś w Tatrach był jeden ze szczytów oznaczony. Podczas okupacji niemieckiej na Mnichu wisiała wielka swastyka.

Ten pan senator chyba się nudzi. Albo inaczej. Zbliżają sie pewnie jakieś wybory i dzięki tej wspaniałej inwestycji zamierza zdobyć głosy wszelkich góralskich moherowych beretów.

Paranoja jakaś....


RE: Górskie ciekawostki - Dosia - 07-07-2009 05:40 PM

Powalony pomysł - mało kolejek i asfaltów trza oświetlić szczyty i koniecznie szlaki :\


RE: Górskie ciekawostki - przemo - 07-07-2009 06:16 PM

Dosia napisał(a):
trza oświetlić szczyty i koniecznie szlaki :\


tak!! - niech zrobią oświetloną alejkę do Moka na romantyczne spaceryTounguegiggle


RE: Górskie ciekawostki - Sokół - 07-07-2009 06:22 PM

Nie kracz Przemo, na razie wymieniają asfalt. Będzie dwupasmówka ceperska.


RE: Górskie ciekawostki - Pedro - 07-07-2009 06:25 PM

Będzie Sokole piękna dwupasmówka - z zaufanych źródeł we wrześniu skończą Big Grin


RE: Górskie ciekawostki - dr.Etker - 07-07-2009 06:27 PM

bios napisał(a):

Pan senator - pomysłodawca Smile


Patrząc po rysach-Markoman jaki... uhm w00t


RE: Górskie ciekawostki - Sokół - 07-07-2009 06:28 PM

Teraz to nawet kuń będzie mógl wyprzedzić drugiego kunia! Jeszcze asfalt pomalować we fluorescencyjne barwy, coby nas cały kosmos widział,,,, szkoda gadać. A na końcu tej wspaniałej trasy przywieszę tabliczkę "Przepraszamy - piwa brak" i obok "Usługi psychologa - wizyta 10 zł" - zarobię fortunę (to taki moj pomysł na lepsze życie...)

i taka mala fraszka na zakończenie....


hej panocku, niech skorupę
jakiś niedźwiedź kopnie w d...


RE: Górskie ciekawostki - przemo - 07-07-2009 07:01 PM

widzicie jak to jest??
wystarczy zapodać nawet najgłupszy pomysł i puścić go w świat, a już cię w mediach pokażęgiggle
tak się dziś robi karierę...
przed tym Panem pewnie wielka droga do "sławy":rolleyes:


RE: Górskie ciekawostki - Łukasz - 08-07-2009 07:33 AM

Patrząc na takich "chłopków - roztropków" widać, że Senat raczej powinni rozwiązać.

Ale ten pomysł przejdzie do historii. Jako "głupota świecąca"; "drogowskaz na miasto myślące inaczej"; itd.


RE: Górskie ciekawostki - maciek - 15-04-2010 08:20 AM

Taka sobie nieistotna informacja o niewielkiej górze.

http://www.polskieradio.pl/nauka/strumiendanych/artykul153256_trzy_wysokosci_mount_everest.html


RE: Górskie ciekawostki - Fazik - 18-04-2010 10:59 AM

maciek napisał(a):


Cóż, po "przematykowaniu" tych trzech pomiarów wyszło mi 8847,33333 mnpm Big Grin
A jak se ktoś na szczycie podskoczy to mu się doliczy, kto idzie pierwszy?? Smile


RE: Górskie ciekawostki - maciek - 17-02-2012 01:49 PM

Najbardziej oddalonym od centrum Ziemi szczytem jest leżący niemal na równiku Chimborazo.

http://turystyka.wp.pl/gid,11237452,title,chimborazo--najdalej-od-srodka-ziemi,galeria_zdjecie.html