Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat
Program naprawczy Forum - Wersja do druku

+- Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl/forum)
+-- Forum: Działalność Forum (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Propozycje, uwagi (/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Temat: Program naprawczy Forum (/showthread.php?tid=3014)

Program naprawczy Forum - Sokół - 07-08-2010 11:31 AM

W sumie - napiszę, co myślę, a Wy sami oceńcie, czy warto spróbować....

1. WYWALIĆ CODZIENNE mdło się czasem robi, bo pisanie ogranicza się do tekstów "nie chce pracować", "deszcz pada", "ptak mnie osrał" - cytat Smoka.

Rozmowy pozagórskie przenieść do Off Topicu - to ten drugi pokój, gdzie są życzenia, czego słuchamy itp itd... Tam rozmowy podzielić tematycznie - o muzyce, piłce, pogodzie, założyć temat "pogaduchy o wszystkim i niczym" - i tam pisać o tych rzeczach, które piszemy w codziennych. Będzie zachowana ciągłość tematu...
Ewentualnie pod Forum założyć shoutboxa.
Na Shoutboxie mozna ogranizować "spotkania" - na przyklad w każdą sobotę o godzinie 20.00 (coś na zasadzie czatu)

2. PODZIELIĆ MODERATORSTWO NA POKOJE czyli na przyklad Smok dostaje wspinanie - prowadzi jakby cały pokój, rozkręca temat. Mallaidh dostaje pokój z fotografią, konkursami.... itp itd....

3. SPRÓBOWAĆ PRZYWOŁAĆ STARE DUCHY czyli byli użytkownicy. Zrobić amnestię banów. Ja mogę podjąć się negocjacji o ich powrót na Forum. Nie mówię o kaczyksie, ale o Etkerze, Spoko.... W sumie - dlaczego nie?

4. RELACJE - najlepsze relacje powinny się znaleźć także na Stronie Głównej, jakiś Informatyk powinien sie tu zgłosić i pomóc Pedrowi, który jak określił - nie ma czasu. Skoro nie ma czasu, trzeba mu pomóc.

5. Otworzyć pokój "o nas" - taki zamknięty pokój, gdzie jedna osoba będzie robiła nasze wizytówki, które pomogą nowym userom w pisaniu i poznaniu starych. Może to być także jako temat zamkniety, przyklejony w OFF TOPICU

na przyklad napiszemy kilka zdań o Mirku. Czym się zajmuje, co lubi, po jakich górach chadza, jakie są jego marzenia górskie i plany - do tego album ze zdjęciami - wszystko w jednym poście, bez możliwości odpowiadania w nim.

6. Spróbować zogranizować jakiś rajd pod banderą GŚ - jakieś nocne łażenie po Beskidach albo coś w tym stylu - reklamować to wszędzie gdzie tylko możliwe.... Pomysł do przedyskutowania oczywiście.... albo jakiś zimowy biwak, coś w tym stylu...

ps. co do zmian Forum - gdyby Pedro nie miał czasu, a byłaby akceptacja do zmian, mogę nad tym posiedzieć. Przez trzy lata prowadziłem jako administrator jedno z forów górskich, więc powinienem sobie poradzić.

co do rozkręcania Forum - proszę, żeby zgłaszały się w tym temacie osoby, które są chętne do współpracy....

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - mirek - 07-08-2010 02:09 PM

Czarny,bardzo dobre propozycje,jestem za.ok:okok

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - Stasiu - 07-08-2010 03:29 PM

Cześć witam wszystkich. ok Ja się nie bronię nowatorskim próbom na Forum GŚ. Ale jestem skeptycznym w tej sprawie. Nikogo nie idzie zmusić do tego, żeby aktywnie występował. Piszą Ci, którzy chcą się podzielic swoimi przeżyciami i doświadczeniami. Spotkania organizują Ci, którzy chcą coś więcej niż elektroniczną komunikację a na te spotkania chodzą Ci, którzy chcą takie spotkania i mogą na nie chodzić.
Na Forum jest zarejestrowanych około 1300 ludzi, z tego około 100 albo 200 jest mniej więcej aktywnych. Nigdy nie poznamy co spowodowało tych ludzi, że się zalogowali. Ma obawy, że i specjalny blok naprz. "Z jakim celem zalogowałeś się na Forum GŚ i co od niego oczekujesz?" znów odpowie tych kilku aktywnych. Musimy przyjąć, że jesteśmy normalna specyficzna grupa ludzi (jakich jest wiele w innych dziedzinach wypoczynku, sportu i kultury), których łączą następujące aspekty:
1. Miłość do gór,
2. Chcieć podzielić się z tą miłością z innymi nieznanymi ludźmi poprzez pisanie relacji i
3. Chcieć poznać osobiście tych samych pozytywnie zakręconych ludzi.
Jeżeli mamy w sobie tylko aspekt nr. 1 to na Forum jesteśmy maksymalnie pasywnymi uczestnikami. Jeżeli mamy w sobie aspekty nr. 1 i 2 to jesteśmy już aktywnymi uczestnikami. Ten, komu nie wystarzy poklepywanie po plecach innych Forumowiczów poprzez stukanie palcami na klawiaturze komputera i chce podać rękę istotnej osobie, musi mieć w sobie aspekty nr. 1, 2 i 3.
Taki jest mój kąt spojrzenia. Bez Forum GŚ nie poznałbym tylu wspaniałych ludzi, w tym 44 mniej albo więcej osobiście. Wink
Na koniec mojego monologu chcę wystąpić w obronie "Codziennych". Może się wydaje, że to takie płytkie wypowiedzi typu: "...spać mi się chce, ...pogoda do kitu, ...nuda, ...do pracy", ale ja w tego typu informacjach widzę, że dany osobnik żyje i ma się relatywnie dobrze. Jest może chwilowo, jak pisał Lapi, w dolnej części sinusoidy. Gorzej jest, kiedy widzę, że dany uczestnik się loguje bez wypowiedzi albo się nie logujo już wogóle.
Tyle na razie. innocent Ja wierzę, że będzie dobrze ok

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - gosia3ek - 07-08-2010 04:48 PM

szał odpowiedzi...
ludzie, piszcie, odnieście się jakoś do propozycji Sokoła, na tak, na nie, jakkolwiek. niech tu będzie jakaś dyskusja kwasny
zmiany na forum będą dotyczyć przecież nas wszystkich, ale trudno podejmować jakieś decyzje na podstawie postów 2 - 3 osób...
(żeby nie być gołosłowną, sama się odniosę do tych propozycji jak je na spokojnie przekminię... pewnie pojutrze dopierokwasny )

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - lapikus - 07-08-2010 04:52 PM

Muszę przyznać, że aktywnie uczestnicząc we wczorajszej dyskusji nie przypuszczałem, że tak źle postrzegamy naszą działalność. Ja nie dostrzegam aż tak wielkiego spadku zainteresowania, czy aktywności. Może dlatego, że mój staż, w porównaniu do starych wilków, jest niewielki i trudno mi jest odnosić się do tego, jak to wyglądało na początku. Rzeczą prawidłową jest jednak, że na starcie wszyscy pełni są zapału i entuzjazmy, każdy temat jest nowy i wszystko jest w nim do powiedzenia. Z biegiem czasu jednak, wyczerpują się zasoby informacji, jakie w danym temacie mają prawo wystąpić. Tematyka sprzętu i odzieży jest praktycznie zagadnieniem martwym. Zakres pytań z tego tematu został doszczętnie wyczerpany. Tak więc, odpadł jeden z wielkich działów, w którym naprawdę wiele się działo i każdy miał dużo do powiedzenia. W podobnym, acz nie tak skrajnym, położeniu jest dział, w którym zamieszczane są relacje. Jest tego już tak dużo i tak podobnych do siebie, że dosłownie jedna na kilkadziesiąt jest w stanie naprawdę zafrapować na tyle, żeby skłonić do ożywionej dyskusji. Kumulacja tych wszystkich wypadkowych daje taki efekt, że następuje znużenie zawartymi w postach informacjami, niejednokrotnie nie chce nam się ich nawet czytać do końca, niektórzy z premedytacją pomijają nielubiane osoby i w efekcie zainteresowanie drastycznie spada. To z kolei jest przyczyną, że ludzie odchodzą, albo robią sobie dłuższą przerwę i suma summarum następuje zastój. Z tego wszystkiego, to "codzienne" są jeszcze najbardziej płodnym tematem i jeżeli zdecydujemy się go zlikwidować albo, jak proponuje Tomek, rozczłonkować, to obawiam się, że koniec nastąpi jeszcze rychlej, niż by się tego można było spodziewać. Jeżeli komuś nie odpowiada to, że rozprawiamy tam o pierdołach, to niech go po prostu omija szerokim łukiem. A jeszcze lepiej, żeby zaproponował na tyle ciekawe zagadnienie, które skupi na sobie uwagę wielu dyskutantów i przestanie być nudno, sztampowo i egzystencjonalnie. Jestem również sceptycznie nastawiony do ścisłego podziału na dziedziny poszczególnych moderatorów. Przecież ich zadanie nie polega na ściśle technicznym pilnowaniu sensu wypowiedzi, ale na utrzymaniu porządku na forum, najogólniej rzecz ujmując. Mają obowiązek reagowania na wszelkie przejawy naruszania regulaminu i przekraczania zasad dobrego obyczaju i wychowania. Ich ścisłe zaszufladkowanie w znacznym stopniu utrudni wywiązywanie się z tego obowiązku, nie przynosząc żadnych wymiernych korzyści. Pozostałe punkty postulatu Tomka, to tylko drobna kosmetyka lub zmiana samego nazewnictwa, która tym bardziej nie wniesie niczego nowego. Generalnie uważam, że żadne nowe postanowienia i przegrupowania niczego nie zmienią. Społeczność forumowa to zlepek różnych charakterów, mentalności, osobowości, indywiduum, poglądów, zachowań i nie da się tego zmienić przepisami ani paragrafami. Jeżeli nie znajdujemy żadnego konkretnego bodźca, który nas zmusi do działania (czyt. aktywności na forum) to żadna siła tego nie zmieni. Takimi konkretami mogą być tylko i wyłącznie same informacje, które przekazujemy w swoich postach innym użytkownikom. Jeżeli są ciekawe, fantazyjne, zawierają choćby tylko pierwiastek niedopowiedzenia, tajemnicy albo wywołują kontrowersje, czy swoistą burzę mózgów, wtedy zaczyna się dyskusja, wymiana poglądów i walka na argumentu. To jest to, do czego wszyscy powinniśmy dążyć i co może okazać się jedynym skutecznym antidotum na stagnację, której moim zdaniem jeszcze nie ma, ale która w niedługim czasie może nastąpić.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - maciek - 07-08-2010 06:08 PM

Smile Markusie Lapikusie! Przemawiasz jak rzymski senator. Smile ok

Odniosę się do jednego punktu z planu Sokoła

Sokół napisał(a):
3. SPRÓBOWAĆ PRZYWOŁAĆ STARE DUCHY czyli byli użytkownicy. Zrobić amnestię banów. Ja mogę podjąć się negocjacji o ich powrót na Forum. Nie mówię o kaczyksie, ale o Etkerze, Spoko.... W sumie - dlaczego nie?

Bardzo trudna sprawa. Wszyscy pamiętamy w jakich okolicznościach doszło do zbanowania obu Forumowiczów. Nie był to efekt złego humoru, czy jakiejś fanaberii Bartka, tylko bardzo trudne decyzje podjęte na skutek konkretnych wykroczeń, jakich obaj się dopuścili, decyzje, które chyba wszyscy Forumowicze zaakceptowali i uznali za słuszne (dodam, że ja osobiście w przypadku Doktora z wielkim żalem, ze względu na dość bliskie konakty z Nim). Zwracanie sie do Nich z prośbą, by wrócili na Forum (bo tak rozumiem Twoją propozycję negocjacji, Sokole) uważam za przejaw niekonsekwencji i podważanie samych reguł ustalonych przez Bartka, reguł, które my sami przecież zaakceptowaliśmy.

Zupełnie inaczej widzę natomiast możliwość Ich powrotu na Forum w sytuacji, gdyby to Oni sami zwrócili się z taką propozycją. Osobiście będę za amnestią, chociaż wiem, że decydujące zdanie w tej sprawie należy do Bartka.

Nie wiem, czy zostałem właściwie zrozumiany. Nie chciałbym, by posądzono mnie o jakąś zawziętość, czy chęć odwetu, czy coś w tym rodzaju...

A co do osrania przez ptaki, to przydarzyło mi się to raz w życiu i pamiętam do dziś w jakich to stało się okolicznościach.Big Grin Wink

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - mieciur - 07-08-2010 06:13 PM

To i ja się krótko wypowiem co do propozycji Sokoła.
Myślę, że codzienne powinny zostać, dlatego, że tak jak już wcześniej zostało powiedziane jak się komuś tematyka codziennych nie podoba niech je omija szerokim łukiem.
Odnośnie przywrócenia zbanowanych użytkowników to po prostu nie wiem. Jeśli rzeczywiście ktoś chciałby wrócić to można by się nad tym zastanowić.
Najlepsze relacje na stronę główną jak najbardziej tak. Stronę główną pasowało by odświeżyć. I z tego co wiem Pedro pracował nad tym, ale okazało się, że to jest ogrom pracy i sam nie da rady. Więc jakby się znalazł jakiś informatyk to jestem za.
Pokój "o nas: też jest moim zdaniem dobrym pomysłem. Tylko trzeba być ostrożnym, bo jak wiadomo różnych ludzi można spotkać w sieci.

Bardzo popieram pomysł promowania forum. Sam woże naszywki GŚ na aucie Smile ale to troche mało... trzeba powiedzieć, że ostatnie biby nam wogóle nie wychodzą. Organizacja jakiejś ciekawej imprezy to moim zdaniem dobry pomysł. Coś w stylu nocnego wyjścia, czy wyjścia na wschód słońca, jakiegoś wspólnego ogniska w górach czy wyjazdu pod namioty to bardzo dobrym pomysł.
to tyle odemnie Smile

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - gosia3ek - 07-08-2010 06:57 PM

mam chwilę jednak czasu na kompie to sobie pogwarzęWink

Sokół napisał(a):
1. WYWALIĆ CODZIENNE mdło się czasem robi, bo pisanie ogranicza się do tekstów "nie chce pracować", "deszcz pada", "ptak mnie osrał" - cytat Smoka.
Rozmowy pozagórskie przenieść do Off Topicu - to ten drugi pokój, gdzie są życzenia, czego słuchamy itp itd... Tam rozmowy podzielić tematycznie - o muzyce, piłce, pogodzie, założyć temat "pogaduchy o wszystkim i niczym" - i tam pisać o tych rzeczach, które piszemy w codziennych. Będzie zachowana ciągłość tematu...

fakt, że na codziennych ostatnio mało się dzieje i pisze się o pierdołach (przynajmniej większość osób - w tym jaBig Grin )/ ale tak jak to zauważył Lapikus, jeżeli wywalimy codzienne a w zamian rozczłonkujemy je na różne wątki tematyczne, to może się stać tak, że wogóle nie będzie odpowiedzi do poszczególnych postów.
bo załóżmy, na Forum jest 4 osoby, jeden chce pogadać o pogodzie, drugi o muzyce, trzeci o piłce nożnej a czwarty generalnie o pierdołach... każdy pisze w swoim wątku i w życiu się nie zgadają.
propozycja zmian by była taka (pomysł ukradziony MallaidhowiWink ) żeby osoba zakładająca codzienne rzucała hasłem, do którego w mniejszym lub większym stopniu reszta się stosuje... np. 8.08.2010 - dzisiaj gadamy o grzybach Big Grin

Sokół napisał(a):
Na Shoutboxie mozna ogranizować "spotkania" - na przyklad w każdą sobotę o godzinie 20.00 (coś na zasadzie czatu)

to jest fajny pomysł, aczkolwiek nie wiem na ile wykonalny techniczne. no i trzeba by było zdyscyplinowania wszystkich żeby pamiętali, że danego dnia tygodnia o danej godzinie włazimy na forum Smile (wiadomo, że zawsze coś wypadnie, ale kto może niech właziSmile )

Sokół napisał(a):
2. PODZIELIĆ MODERATORSTWO NA POKOJE czyli na przyklad Smok dostaje wspinanie - prowadzi jakby cały pokój, rozkręca temat. Mallaidh dostaje pokój z fotografią, konkursami.... itp itd....

może nie moderatorstwo, instytucja modów nadzorujących całe forum niech zostanie. ale np. wyznaczyć osoby odpowiedzialne za poszczególne działy, nadając im większe uprawnienia w swoich działach?? tak jest na innych forach. są "mody" zwykłe, moderatorzy działów i Wielki Czuwający Nad Wszystkim Administrator Wink Big Grin Wink

Sokół napisał(a):

tutaj nie mam jasnego zdania. decyzja należy do Bartka...
te osoby które wymieniłeś faktycznie wniosły bardzo dużo na Forum (Doktor ma postów najwięcej, a Spoko po 2 latach po zbanowaniu nadal jest w pierwszej dziesiątce). Ale... nie wiem. najbardziej skłaniam się do tego, co napisał Maciek, jeżeli sami będą chcieli wrócić...

Sokół napisał(a):
4. RELACJE - najlepsze relacje powinny się znaleźć także na Stronie Głównej, jakiś Informatyk powinien sie tu zgłosić i pomóc Pedrowi, który jak określił - nie ma czasu. Skoro nie ma czasu, trzeba mu pomóc.

Informatycy Forumowi zgłoście sięWink
Ja mam tutaj takiego pomysła. W miejscach na głównej gdzie są jest opracowane dane pasmo Beskidów czy Sudetów (nawiasem mówiąc wieeeele jesszcze brakuje) - linki do najciekawszych relacji z Forum.
Poza tym stworzenie na głównej działu "nasze wyprawy" i tam zamieszczanie relacji w całości.
Zdjęcia miesiąca aktualizować na bieżąco na głównej. Można też dorzucić wszystkie zdjęcia z tematycznego (z tematami), z adnotacją np. kiedy trwał konkurs, ile osób brało udział (albo linkiem do odpowiedniego miejsca na Forum)

Sokół napisał(a):
5. Otworzyć pokój "o nas" - taki zamknięty pokój, gdzie jedna osoba będzie robiła nasze wizytówki, które pomogą nowym userom w pisaniu i poznaniu starych. Może to być także jako temat zamkniety, przyklejony w OFF TOPICU
na przyklad napiszemy kilka zdań o Mirku. Czym się zajmuje, co lubi, po jakich górach chadza, jakie są jego marzenia górskie i plany - do tego album ze zdjęciami - wszystko w jednym poście, bez możliwości odpowiadania w nim.

to można zrobić nawet na podstawie informacji będących w tej chwili na Forum - zdjęcia z wątku "poczet forumowiczów", a opis z "przedstaw się"
albo inaczej - wyznaczyć jedną osobą odpowiedzialną za ten wątek. i kto sobie życzy - opracowuje swoją notkę sam, dla tych, którzy nie mają czasu/weny - notkę opracowuje osoba odpowiedzialna za dział.
oczywiście pokój musiałby być dostępny tylko dla zalogowanych forumowiczów.

Sokół napisał(a):
6. Spróbować zogranizować jakiś rajd pod banderą GŚ - jakieś nocne łażenie po Beskidach albo coś w tym stylu - reklamować to wszędzie gdzie tylko możliwe.... Pomysł do przedyskutowania oczywiście.... albo jakiś zimowy biwak, coś w tym stylu...

na ostatnich bibach są cały czas te same osoby... kto będzie chciał to przyjedzie.
reklama - to koszty. jak na razie wszelakie koszty związane z utrzymaniem serwera i wogóle całego GŚ-ia ponosi Bartek. więc obciążanie Go jeszcze kosztami reklamy odpada.

Sokół napisał(a):
co do rozkręcania Forum - proszę, żeby zgłaszały się w tym temacie osoby, które są chętne do współpracy....

ja!! Big Grin

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - PiotrekDz - 07-08-2010 07:23 PM

Ja to tu młody jestem (stażem znaczy się) ale w pełni popieram postulaty Sokoła.

Lekki przeciąg by się przydał.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - lapikus - 07-08-2010 08:18 PM

gosia3ek napisał(a):
żeby osoba zakładająca codzienne rzucała hasłem, do którego w mniejszym lub większym stopniu reszta się stosuje... np. 8.08.2010 - dzisiaj gadamy o grzybach Big Grin

Kiepsko to widzę! Jeżeli komuś przyjdzie do głowy rzucić tematem z dziedziny o bardzo wąskiej specjalności, może to być jedyny post tego dnia w tym dziale. Poza tym, co mają zrobić Ci z nas, którzy zwyczajowo nie maja okazji założyć nowego tematu, a zagadnienia proponowane przez innych im nie odpowiadają. To pachnie dyskryminacją. Pozostaje jeszcze kwestia informacji dnia, które otrzymujemy za pośrednictwem przeróżnych mediów, a które chciałoby się na bieżąco skomentować. Nie będą pasowały do tematu i można sobie tylko pogwizdać. Tak samo z wydarzeniami, które nas na co dzień otaczają, i które uznamy za warte podzielenia się z innymi. Co w tych wszystkich przypadkach? uhm
Dlaczego tak bardzo chcecie zmienić "codzienne"?
Co konkretnego mają nam dać te zmiany?
Na razie jest mnóstwo propozycji, ale jak do tej pory nikt nie podał sensownego ich uzasadnienia!

Co do strony głównej popieram wszelkie inicjatywy. Od jej wyglądu i charakteru zależy, czy będzie ona magnesem dla nowego narybku, czy wręcz przeciwnie - hamulcem! Nam zależy tylko i wyłącznie na tym pierwszym!

Również i ja stoję na stanowisku, że powrót w nasze szeregi osób zbanowanych może być możliwy tylko i wyłącznie na ich wyraźną prośbę. Jeżeli to my pierwsi wyjdziemy z inicjatywą, to będzie oznaczało przyznanie się do podjęcia błędnej decyzji, a możliwość powrotu potraktowana jako zadość uczynienie w ramach przeprosin. Nie wydaje mi się, żeby ktoś został zbanowany bezzasadnie, żeby koniecznym było zastosowanie takiego przywileju. Jeżeli ktoś z nas czuje się winny i dręczą go wyrzuty sumienia zawsze może skorzystać z drogi prywatnej.

Popieram natomiast inicjatywę odrębnych "szeryfów" trzymających w ryzach poszczególne działy, bo to faktycznie może okazać się korzystnym, odciążając i tak już szczupłe grono podstawowych moderatorów. Co jednak nie będzie miało bezpośredniego przełożenia na frekwencję w tych działach, a przecież to ma być głównym zadaniem naszej rozprawki.

I wreszcie sprawa ostatnia. Obawiam się, że wszystkie pomysły wzajemnej integracji proponowane przez Was w najprzeróżniejszych formach pozostaną, niestety, tylko pomysłami. Jeżeli za opiniotwórczą przyjmiemy ciągle zmniejszającą się frekwencję na ostatnich spotkaniach forumowych (bibach), to znak, że ta formuła zaczęła się już ludziom przejadać, albo po prostu nie odpowiadać. Poza tym, sami doskonale wiecie, jak trudno jest dogodzić wszystkim na raz. Począwszy od ustalenia terminu, a na płatnościach chociażby skończywszy.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - lapikus - 07-08-2010 08:20 PM

PiotrekDz napisał(a):
Ja to tu młody jestem (stażem znaczy się) ale w pełni popieram postulaty Sokoła.

Piotrek!
Prosiłbym o rozwinięcie definicji przeciągu. Co konkretnie przydałoby się zmienić? uhm

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - Sylwester - 07-08-2010 08:22 PM

A ja bym niczego nie zmieniał, bo ja od dłuższego czasu patrzę na to miejsce tak, jak napisano w założeniach innego portalu:
Forum ma charakter otwartego, nieformalnego i przyjaznego wspinaczom klubu. Jako wirtualna "siedziba" służy głównie jako miejsce do (wstępnego) zapoznania potencjalnych partnerów i towarzyszy wypraw, planowania wyjazdów jak i dyskusji na wszelakie tematy wspinaczkowe. Naprawdę działamy jednak w realu.
bo marazm nie wynika z nieprawidłowej konstrukcji forum, a raczej z braku potrzeby komunikowania ...
ps. i dlatego naprawdę nie obchodzi mnie kiedy, kogo i gdzie osrał ptak i nawet mogę być tym złym, bo mam to gdzieś, a jak kto nie wie dlaczego tu jest teraz tak jak jest to zapraszam do któregokolwiek starego tematu niech poczyta sobie na czym polega "dbanie" o to by rozmowa nie zamierała i prowadziła do czegoś bardziej konstruktywnego niż "ziew"
ps2. wskrzeszanie duchów przeszłości to nic dobrego

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - maciek - 07-08-2010 09:00 PM

Sylwester napisał(a):
...marazm nie wynika z nieprawidłowej konstrukcji forum, a raczej z braku potrzeby komunikowania ...

Myślę, że niestety sporo w tym racji.

Tylko nie wiem, czy jest to kolejna dolna część wykresu sinusoidy (jak to wczoraj obrazowo ujął Marek), czy też prosta pochyła, zmierzająca do zera.

I jeszcze jedno. Przekaz internetowy jest bardzo niedoskonały. Nie zawsze udaje się nam przekazać treść naszych myśli we właściwy sposób, a nie raz celowo sięgamy do ironii, złośliwości, lub czarnego humoru, nie zdając sobie sprawy, że mimo zastosowanych emotikonów, lub ich braku w wypowiedzi, odbiorca może to sobie wziąć bardzo do serca i poczuć się wykpiony, wyszydzony i.t.d. Wiem, że są (były) na Forum osoby, które z tego właśnie powodu zamilkły. Niektóre, zrażone takimi słowami (tylko domyślam się, może się mylę) wycofały się po krótkim swoim pobycie.

Osobiście należę do osób "gruboskórnych", które takimi rzeczami nie przejmują się zbytnio, jeśli właśnie staję się ich adresatem (co nie oznacza, że możecie sobie na mnie używać Wink Big Grin ) ale uważam, że w tej kwestii wszyscy powinniśmy się głęboko zastanowić, przede wszystkim każdy nad samym sobą.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - PiotrekDz - 07-08-2010 09:01 PM

lapikus napisał(a):

PiotrekDz napisał(a):

Piotrek!
Prosiłbym o rozwinięcie definicji przeciągu. Co konkretnie przydałoby się zmienić? uhm

Dokładnie to co Sokół napisał:
-najlepsze relacje na str. główną-nowości są tam z 2008rRolleyes
-amnestia banów.
i.t.d.
No, może "Codzienne" by zostawić, jest to jednak taki kontakt na bieżąco, mimo iż czasem nie ma o czym napisać.giggle

EDIT:
W zasadzie nie w tym rzecz by zmieniać forum, robić rewolucje i.t.d.-bo to forum ma pozytywną cechę jaką jest przyjemny spokój tu panujący-tylko uporządkować co nieco, n.p. te sprawy które wskazał Sokół.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - lapikus - 07-08-2010 09:22 PM

PiotrekDz napisał(a):
-amnestia banów.

Jeżeli to ma być nasza ostatnia deska ratunku, to już lepiej iść na dno wraz ze swoim statkiem. Przynajmniej będzie bardziej honorowo!

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - Sokół - 07-08-2010 09:31 PM

Koloman - wróć! Wtedy chociaż było ciekawie.... Devil

Co do moderatorów - chodziło mi chyba o takie właśnie napędzanie danego działu a nie o nożyczki i władzę....

Gadajcie dalej, zobaczymy, co z tego wyniknie....

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - PiotrekDz - 07-08-2010 09:35 PM

lapikus napisał(a):

PiotrekDz napisał(a):
-amnestia banów.

Jeżeli to ma być nasza ostatnia deska ratunku, to już lepiej iść na dno wraz ze swoim statkiem. Przynajmniej będzie bardziej honorowo!

A ja bym chętnie poczytał relacje Spoko (znam je z innego forum ale tam też gość gdzieś się zapodział). Ma człowiek bardzo ładny i wciągający styl opisywania swoich wycieczek.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - Sylwester - 07-08-2010 09:37 PM

owszem, ma też inklinacje do namawiania do zachowań, które przy braku szczęścia mogą skończyć się tragicznie - poczytaj "Kościelec, mój Kościelec" albo jakoś podobnie, ale radzę nie naśladować ...

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - lapikus - 07-08-2010 09:43 PM

PiotrekDz napisał(a):

lapikus napisał(a):

PiotrekDz napisał(a):
-amnestia banów.

A ja bym chętnie poczytał relacje Spoko (znam je z innego forum ale tam też gość gdzieś się zapodział). Ma człowiek bardzo ładny i wciągający styl opisywania swoich wycieczek.

Nic prostszego, wystarczy pogrzebać w archiwum!

[split] 07 Sierpień Tegoż Roku. - Sokół - 07-08-2010 09:45 PM

No dobra - zbanowani mogą siedzieć na banie, ale wielu jest takich, którzy nagle ucichli - moze ich spróbować namówić ...

shoutbox to technicznie żaden kłopot

Linki do relacji na stronie głównej to bardzo dobry pomysł, na pewno szybciej trwa wrzucenie linka niż całej relacji - a przy okazji przyprowadza delikwenta na Forum

Smoku, a co pijesz? Ja mam kwas chlebowy. 0.0 % Smile

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - maciek - 07-08-2010 09:49 PM

Sokół napisał(a):
No dobra - zbanowani mogą siedzieć na banie, ale wielu jest takich, którzy nagle ucichli - moze ich spróbować namówić ...

Z trzema osobami rozmawiałem już dawno i kilkakrotnie, ale chyba jestem kiepskim dyplomatą, bo nic nie wskórałem. Sad

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - PiotrekDz - 07-08-2010 09:50 PM

lapikus napisał(a):

PiotrekDz napisał(a):

lapikus napisał(a):

PiotrekDz napisał(a):
-amnestia banów.

uhm
Znaczy te których nie pisze bo ma bana też znajdę?
Smile Dobra już. Swoje powiedziałem, wystarczy.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - Pedro - 07-08-2010 09:58 PM

Na razie kilka krótkich uwag z mojej strony. Jak najbardziej jestem za:

1) opieką nad poszczególnymi działami forum przez wybrane osoby - najlepiej gdyby udało się to połączyć z możlwością dodawania przez te osoby informacji/artykułów itp. w adekwatnych kategoriach na stronie głównej. To drugie byłoby jednak możliwe dopiero po zmianie zasad funkcjonowania strony głównej (kwestie informatyczne - czyli temat z wczoraj).

2) namówieniem dawniej aktywnych Forumowiczów jeśli ktoś ma taką okazję.

3) jeśli są chętni to może być jakiś dział "o nas". Należy jednak pamiętać o tym, że to tylko internet, a więc miejsce w którym każdy może to coś o nas przeczytać. Ostrożności z podawaniem zbyt wielu informacji o sobie w miejscu publicznym nigdy za wiele.

4) organizacja czegoś nietypowego - czemu nie. Co prawda ostatnie biby nie wychodziły pod względem ilości osób. Jeśli jednak nie spróbujemy czegoś nowego to się nie dowiemy czy "to nowe" zadziała. W przypadku kiedy nie dopisze większa ilość osób, najwyżej przygodę przeżyje tylko kilku z nas. Cóż więc mamy do stracenia?

Jestem przeciw:

1) Odbanowaniu i ogólnej amnestii. Każda z osób zbanowanych musiała dużo się napracować żeby z tego forum wylecieć. To nie były nagłe decyzje - więc jeśli mamy opierać nasz rozwój na tych właśnie osobach to ja czegoś nie rozumiem.
W przypadku gdyby któraś z nich osobiście zwróciła się z prośbą o możliwość powrotu wtedy jest temat do zastanowienia się. Choć też myślę, że nie w każdym przypadku. Konkretnie wspomniany nasz forumowicz Spoko dość pamiętliwie na innych forach przedstawiał rozmijające się z prawdą informacje o mnie i o naszym forum - więc póki mam tu jakiś głos to Pan Spoko tutaj nie wróci Smile

2) Usunięciu codziennych

PS. Odnośnie codziennych - właśnie oprawiam znalezione dziś grzyby. No i trzeba iść spać. Jak dobrze pójdzie to za 12 godzin będę na około 2000 metrach Smile

PS2. Sylwek - mam Tatre w zasięgu ręki. Otwartą.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - Pedro - 07-08-2010 10:19 PM

Ano zdrowia Piwko

Zanim pójdę spać jeszcze taka konkluzja. Na pewno nie ma szału jeśli chodzi o gadatliwość ludzi obecnie na forum (w sumie to ze mną włącznie innocent). Uważam jednak, że to forum ma spory potencjał i obecny stan rzeczy nie jest jakimś wielkim dramatem. Choć fakt, że pasuje coś tutaj zmienić bo wiele rzeczy nie funkcjonuje tak jak należy.

No to teraz dobranoc.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - gabi82 - 07-08-2010 11:26 PM

Dobry Wieczór,
w odniesieniu do tematu i propozycji zmian za wiele na dziś dzień napisać nie mogę ponieważ:
1. jako nowy forumowicz nie zdążyłam zapoznać się nawet z 1/10 wątków na forum, nie wiem więc co byłoby dla Was ''smaczną'' nowością prowadzącą do dyskusji, wymiany zdań, etc.
2. moje doświadczenie górskie jest bardzo niewielkie, raczkuje, poznaje, uczę się, chłonę wiedzę i m.in. Wasze doświadczenie... Jestem tu bo wierzę, że czyjeś - Wasze doświadczenie dostarczy mi:
a. cennej wiedzy, która być może uchroni mnie przed potyczkami, niebezpieczeństwami etc.
b. będzie dla mnie drogowskazem
c. rozbudzać we mnie będzie chęć pogłębiania zainteresowania górami, motywując i inspirując do wyznaczania sobie nowych celów
jak zakończy się ta przygoda nie wiem

nie mam też za wiele czasu, właśnie pakuje manaty do wyjazdu...

ale kilka moich subiektywnych odczuć, spostrzeżeń...
1. w niektórych momentach można odnieść wrażenie, że stanowicie zamknięty krąg, nie dopuszczacie do siebie, szybko strofujecie...

ps. Pan Sylwester już chyba układa stos giggle

czasami na prawdę wystarczy trochę dystansu... no tak czepie się tego przykładu Pana Sylwestra , że ''ptak mnie obsrał'' Wink i zaznaczę , że nie był to Sokół Big Grin ... Jak napisał chyba maciek - internet nie przekazuje do końca emocji i intencji ... zwłaszcza jak nie zna się człowieka ... może to taka mała prowokacja między tym, że ktoś coś rozjechał, że pracować się nie chce, że nie mam nic do powiedzenia, cześć ziom i ziomalki ... może to pustosłowie, a może przekaz - bo mnie bawi nawet to, że mnie ten ptaszek obświntuszył choć mi to nie w smak było i ostatnia rzecz o jakiej marze rano idąc do pracy, na wpół zaspana, żeby mi się taka niespodzianka przytrafiła właśnie... i nawet w tym potrawie znaleźć radość...

atmosfera tu gęstnieje, a człowiek chciałby tu jakoś przyjemnie spędzić czas

2. pomysł aktualizacji strony główniej uważam za dobry, po wejściu odnosi się wrażenie, że portal jest zakurzony i nie ma kto posprzątać, dopiero po wejściu na forum dostrzega się że strona żyje, a moderatorzy/administratorzy funkcjonują...

3. zastanowię się co mogę wnieść ja jako nowicjusz i jako osoba nieposiadająca dużego doświadczenia górskiego ... jeśli dostanę ową możliwość

4. zapomniałam giggle
chyba czas uderzyć w kimono ...

więcej refleksji postaram się przekazać jak wrócę z urlopu.

ps.2 aktywność na forum nie powinna być poczuciem obowiązku ale sposobem spędzania wolnego czasu, dobrej i pożytecznej ''zabawy''

Dobrej nocy.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - Pedro - 08-08-2010 03:57 AM

Gabi - cieszę się, że się wypowiedziałaś. Takie spojrzenie osoby "nowej" na pewno nam się przyda! ok

A tymczasem uciekam do samochodu i w Tatery. Do zobaczenia wieczorem!

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - maciek - 08-08-2010 05:54 AM

gabi82 napisał(a):
1. w niektórych momentach można odnieść wrażenie, że stanowicie zamknięty krąg, nie dopuszczacie do siebie, szybko strofujecie...

Też tak czasami sobie myślę. Sad To jest to, o czym wczoraj pisałem.

Zaraz wyjeżdżam na uroczystość rodzinną: Chrzest mojego piątego chrześniaka (trzeci chłopiec) Smile Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie garnitur, który muszę założyć. Devil

Proponuję nie zakładać nowych "codziennych", tylko pozostać przy wczorajszym temacie i zachowując ciągłość rozmowy ułatwić innym rozmówcom włączenie się w dyskusję poprzez np. cytowanie innych wypowiedzi.

Pozdrawiam Was i życzę udanej niedzieli. Smile

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - lapikus - 08-08-2010 06:18 AM

maciek napisał(a):

gabi82 napisał(a):

Też tak czasami sobie myślę. Sad To jest to, o czym wczoraj pisałem.

Mnie też zastanowił dokładnie ten sam fragment wypowiedzi Gabi. Skoro wytyka nam to już któraś osoba z rzędu, to jednak coś w tym musi być. Może sami nie jesteśmy w stanie tego dostrzec, przyzwyczajeni już do swoich zachować i charakteru wypowiedzi.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - lapikus - 08-08-2010 06:24 AM

PiotrekDz napisał(a):

[/quote]

uhm
Znaczy te których nie pisze bo ma bana też znajdę?
[/quote]

Znajdziesz wszystkie te, które napisał do momentu zbanowania. Prościej się już chyba nie da tego wytłumaczyć. Wink

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - PiotrekDz - 08-08-2010 08:08 AM

Nie zrozumieliśmy sięWink

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - fabrykadrwin - 08-08-2010 09:08 AM

Cześć, dopiszę swoje tutaj, co by ciągłość tematu zachować. Nie będzie to wypowiedź taka jak Lapikusa, ale napiszę żebyście później nie krzyczeli, że trzy osoby się wypowiadają... Smile

Idąc za większością, myślę, że codzienne powinny pozostać w niezmienionej formie. Ani pomysł z tematem codziennych nie jest dobry, ani całkowite ich usuwanie.

Amnestia banów...?
Z tego co widzę, nie są to bany na tydzień czy dwa za kilka drobnych wykroczeń, ale bany które trwają już po dwa lata, więc chyba nie byłoby mądre teraz im cofać karę...
Ewentualnie, jeśli sami się zgłoszą i wyrażą chęć powrotu na forum i obiecają poprawę..
Ale czy dwóch użytkowników tak wiele zmieni?

Co do moderatorów. Kwestia chyba czysto techniczna, do dogadania bez problemu na spokojnie.

Relacje... Może by zrobić tak, jak ze zdjęciami miesiąca.
Co miesiąc zrobić konkurs na relację, która wygra, trafia na główną stronę serwisu...
(to chyba głupi pomysł, ponieważ zdjęcia już do konkursu wystawia kilka osób, a co dopiero tekst...)

Nic nowego i ciekawego nie napisałem, ale przynajmniej znacie zdanie kolejnego użytkownika...

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - Sokół - 08-08-2010 09:37 AM

A ja proponuję ten temat wydzielić i rozmawiać dalej....

Troszkę z innej beczki. Konkurs tematyczny. Fajna zabawa, ale ostatnio coraz mniej ludzi się w to bawi. Może jednak trzeba się zmobilizować i pokazać, ze tym razem będzie dwudziestu uczestników zabawy, którzy wrzucą zdjęcia a potem zagłosują?

To nieważne, że jedno z nas robi lepsze a drugie gorsze zdjęcia. Ważne, że więcej osób uczestniczy w temacie, bawi się...

http://www.gorskiswiat.pl/forum/showthread.php?tid=1605&pid=95173#pid95173

Tu jest, kurde bele, link. Temat jest taki, że każde z Was na pewno jakieś zdjęcia wyszpera. Zapraszam do działania.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - lapikus - 08-08-2010 11:08 AM

Fabrykanice!

Bardzo dobrze, że zabrałeś głos w naszej dyskusji, bo im więcej będzie propozycji i nowinek, tym większy wachlarz wyboru. Podoba mi się pomysł z zamieszczaniem na stronie głównej "relacji miesiąca", która byłaby wyłaniania w otwartym konkursie ze wszystkich relacji zamieszczonych w poszczególnych działach. Nie trzeba by było żadnych zgłoszeń, każda zamieszczona relacja z automatu bierze udział w konkursie. Jest szansa, że taka nobilitacja podziała mobilizująco na forumowiczów i relacje będą coraz to ciekawsze. ok

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - fabrykadrwin - 08-08-2010 11:16 AM

Dobre! Każda relacja bierze udział w konkursie z automatu, wtedy nie będzie problemu z uczestnikami. Obawiam się tylko, że zabraknie ludzi do głosowania...

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - Sokół - 08-08-2010 11:51 AM

Za chwilę idę do pracy. Sad

Ale wracając do tematu.

Z mojej strony ---> jeśli będzie taka wola, moge zająć się jakąś częścią Forum. Mogę też przygotować temat "O nas" - ale proszę, żeby zrobić to w ten sposób, że nie ma możliwości odpowiadania w tym temacie... Bo zrobi się straszny bałagan.
Fajnie, gdyby zgłosili się także inni chętni.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - mirek - 08-08-2010 12:02 PM

Sokół napisał(a):
Za chwilę idę do pracy. Sad

Ale wracając do tematu.

Z mojej strony ---> jeśli będzie taka wola, moge zająć się jakąś częścią Forum. Mogę też przygotować temat "O nas" - ale proszę, żeby zrobić to w ten sposób, że nie ma możliwości odpowiadania w tym temacie... Bo zrobi się straszny bałagan.
Fajnie, gdyby zgłosili się także inni chętni.

Pomogę,tylko jak?

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - Piotr A. - 08-08-2010 01:25 PM

Widzę że wielka dyskusja rozgorzała na GŚ.ok uhm Ale to dobrze.unsure

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - lapikus - 08-08-2010 02:36 PM

Tomek!

Chyba nie trzeba daleko szukać. Konkursami fotograficznymi zajmujesz się już od dłuższego czasu, więc myślę, że buława naczelnego wodza tego tematu powinna przypaść właśnie Tobie. Pedro na pewno postawi Ci nie jedno piwo, jak go od tego odciążysz. Z braku czasu, bardzo często ma opóźnienia w rozpoczynaniu i kończeniu poszczególnych konkursów, więc jeżeli szanowny ogół wyrazi poparcie dla mojej propozycji, to możesz zaczynać.
Nad tematem "o nas" trzeba by zreorganizować naradę wojenną w większym gronie, albo przynajmniej tych, którzy są taką promocją zainteresowani. To nie może być nic pochopnego, bo sprawa jest za poważna. Trzeba rozpatrzeć wszystkie możliwości prowadzenia tego tematu zanim go zaczniemy, żeby potem nie wybuchały personalne afery.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - Sylwester - 08-08-2010 02:41 PM

większość i demokracja nie ma tu nic do rzeczy, powstrzymaj więc Lapikusie obsadzanie stanowisk, bo forum jest własnością Pedra ...

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - lapikus - 08-08-2010 03:10 PM

Sylwester napisał(a):
większość i demokracja nie ma tu nic do rzeczy, powstrzymaj więc Lapikusie obsadzanie stanowisk, bo forum jest własnością Pedra ...

Też nic innego nie robię! Ogół to także Pedro!

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - magda.s.77 - 08-08-2010 05:13 PM

Sokół napisał(a):
W sumie - napiszę, co myślę, a Wy sami oceńcie, czy warto spróbować....

Ewentualnie pod Forum założyć shoutboxa.

Czyli wywalić codzienne na rzecz pogaduch "o wszystkim i o niczym"? A czy to nie to samo? Wyszło by na to, że zmieniła się tylko lokalizacja mdłych tekstów. Trochę bez sensu. Podział na tematy już przecież istnieje. Muzyka, książka, piłka, kuchnia... I jakoś wielkich dyskusji tam brak. I nie będzie ich tylko dlatego, że zlikwiduje się codzienne ploty, ponieważ wzmianka o pogodzie, ptasiej kupie, podobnie jak tradycyjny tekst: "nie cierpię poniedziałków"... Big Grin Devil , jest tylko wzmianką, a nie elementem mającym na celu wywołać zażartą dyskusję.

Sokół napisał(a):

Pomysł może i dobry, ale o ile w dziale z konkursami można jeszcze wiele zdziałać, tak ciężko byłoby rozruszać np. taki z relacjami (ponieważ nie zmusisz ludzi do pisania, jeśli nie mają na to ochoty), albo ze sprzętem (o ile nie pojawią się jakieś "nowości" na rynku, o których ledwie parę osób byłoby w stanie podyskutować).

Sokół napisał(a):

Jestem, jak większość, za konsekwencją

Sokół napisał(a):

Jakoś nie zaglądam na stronę główną, ale na potrzeby opinii...
Faktycznie, mocno zakurzona. Wybrane relacje z 2007, zdjęcia z 2008... Wierzę, że Pedro z biegiem czasu coś tam zaradzi. Z pomocą szybciej, bez pomocy zajmie to więcej czasu.

Sokół napisał(a):

Mam pewne zastrzeżenia. Po pierwsze: kto by miał pisać nasze wizytówki? Ponieważ Ty, drogi Sokole, z Twoją niewyparzoną gębą, to chyba słaby pomysł Big Grin A nawet gdybyśmy sami mieli wrzucić o sobie parę zdań... Hmm, to wszystko już jest. Poczet forumowiczów, zdjęcia, przedstaw się, górskie marzenia... Jeśli komuś będzie zależało na tym, by nas (lub wybrane osoby) poznać, wystarczy że zada sobie odrobinę trudu i poszpera w wybranych wątkach.

Sokół napisał(a):

Tu popieram. Nie chodzi o reklamę, ale same pomysły spędzania czasu poza siecią. Kwestia odpowiedniego, możliwie atrakcyjnego przedstawienia propozycji, aby zjazd, zlot, spotkanie było w stanie przyciągnąć większą rzeszę forumowiczów, nie tylko tych ze ścisłego grona, ale także tzw. "nowych", którzy może i chcieliby, ale z jakiś powodów mają opory dołączyć. Biba kojarzy się ze spotkaniem "ramoli" GŚ, znających się od x czasu i biesiadujących wyłącznie we własnym gronie. Nie dziwi mnie, że frekwencja ogranicza się do stałych i tych samych osób. Pomysły są. Reszta to sprawa chęci, mobilizacji i dobrego, a raczej zachęcającego przedstawienia.

Sokół napisał(a):
ps. co do zmian Forum - gdyby Pedro nie miał czasu, a byłaby akceptacja do zmian, mogę nad tym posiedzieć. Przez trzy lata prowadziłem jako administrator jedno z forów górskich, więc powinienem sobie poradzić.

ps: jak znajdziesz czas, albo raczej - jak mnie wyślesz na wakacje Toungue

Sokół napisał(a):

Zgłosiłabym się, gdyby była potrzeba. Ale na sprawach informatycznych się nie znam (czyli odświeżenie strony głównej), a co do reszty, po prostu nie widzę potrzeby większych zmian. Forum zawsze żyło swoim życiem. Ludzie przychodzili i odchodzili i na to wpływu nie masz. A mimo to, forum żyje i wg mnie ma się całkiem dobrze. Podobnie rzecz ma się z pisaniem. Nikogo do czynnego uczestnictwa nie przymusisz. Ogrom ludzi loguje się za potrzebą, a nie po to, by konwersować. Zwykle nowi użytkownicy mają po prostu jakiś problem. Część z nich szuka konkretnych informacji na konkretny temat. I to jest motyw ich logowania. Niektórzy są w stanie sami sobie pogrzebać i znaleźć to, co ich interesuje; inni wolą pójść na łatwiznę i nie zadając sobie trudu szukaniem, pytają. Stąd w ciągu paru tyg x nowych tematów typu "polećcie trasę na pierwszy wyjazd w góry".
Nie każdy chce się dzielić wrażeniami, doświadczeniami. Nie każdy ma potrzebę nawiązywania wirtualnych znajomości (a w jakimś sensie też do tego służy forum). Nie każdy chce się w sieci otwierać i pisać o sobie, albo swoich prywatnych sprawach.
Inna sprawa, że jeśli już ktoś się pokusi o to, by tu z nami "pobyć" nieco dłużej, powinien wykazać nieco więcej cierpliwości, nie mówiąc o jakimś wkładzie własnym. Łatwo jest zarzucić, że nowi są inaczej traktowani, albo nawet że się ich nie przyjmuje do swego grona. Równie dobrze można przeprowadzić się do innego, obcego miasta i na dzień dobry oczekiwać, że chodniki wyłożone będą czerwonymi dywanami, a tłum obcych ludzi bić będzie brawa za samo przybycie. Nie zauważyłam, aby ktokolwiek w wątku "przedstaw się" był źle potraktowany albo niemiło przyjęty. Reszta jest w jego rękach. Bez czynnego, choć czasem długotrwałego udziału, bez jakiegoś dystansu do świata wirtualnego, bez strzelania fochów, że jego posty zostają czasem bez jakiejkolwiek odp, każdy jest w stanie się tu zadomowić. Wszyscy byliśmy kiedyś nowi. A jakoś tych "starych ramoli" Wink trochę jest. Jak dobrze pamiętam, mnie od startu Staś postraszył, a nie kto inny, jak Sokół, zrugał. Mimo to, jestem.
Kto będzie chciał się tu przyłączyć, ten się przyłączy. I nie zmieni tego ani kosmetyka strony, ani nasze rzekomo poprawniejsze podejście.

Aha, kwestia obecnej stagnacji... Moim zdaniem to jednak kwestia pory roku. Jest lato, dni długie, masa ciekawszych rzeczy do zrobienia aniżeli siedzenie przy kompie. Przyjdzie jesienna słota, potem mroźne dni i wieczory, mniej czasu będziemy spędzać na zewnątrz, a więcej w domu. Codzienna paplanina, nawet w niezmienionej, jałowej formie, przybierze na sile.
Co do jakości rozmówek... One nigdy inne nie były. Rzadko w codziennych zdarzały się wartościowe dyskusje (pomijam, że są wątki , gdzie mimo wszystko można założyć temat, na który jest potrzeba dyskusji, co też wielokrotnie już miało miejsce). Ale chyba od tego właśnie ten temat jest, żebyśmy mogli sobie najzwyczajniej popaplać. Tu się witamy, narzekamy, dzielimy jakimiś emocjami, często przekomarzamy albo żartujemy, czy też dogryzamy sobie nawzajem. Mdłe to czasem, czasem zabawne. Nie jest obowiązkiem czytanie tego, ani tym bardziej branie w tym udziału. A zamiast marudzić, że nic ciekawego się w codziennych nie dzieje, proponuję marudzącym zapodać temat, na który więcej osób znajdzie chęć rozmawiać.

RE: 07 Sierpień Tegoż Roku. - lapikus - 08-08-2010 08:40 PM

Myślę, że mamy już na tyle dużo wypowiedzi na temat dalszego funkcjonowania naszego forum, że będzie można dokonać odpowiedniej selekcji i wydzielić z tego te zmiany, które odpowiadają większości. Poeksperymentować zawsze warto, a nuż wyjdzie z tego coś dobrego. Przecież niczym nie ryzykujemy.

[split] 09.08.2010 - Mallaidh - 09-08-2010 11:12 AM

Witajcie,

No to tak:
Ad1. Sokół! Jedź na grzyby! Ruszyło się coś w interesie Smile Tylko na kleszcze uważaj, bo jeden ugryzł mnie w mięsień piwny :/

Ad.2. Kiedyś znalazłem młodą srokę, oraz wronę, który uczyłem latać, niestety bez powodzenia. Obie poleciały jak..Ikar. Podobnie z resztą jak moja świnka morska co trenowała loty z trzeciego piętra...ale to już inna historia.

Ad.3. Nie miałem czasu się odnieść do dyskusji w sprawie planu naprawczego. Z kilkoma pomysłami się zgadzam, z kilkoma nie:
- rozbijanie codziennych na wątki tematyczne nie ma sensu - w offtopie jest mnóstwo tematów gdzie można dyskutować. W ogóle nie martwiłbym się tym, że w codziennych cisza. Raczej chodzi o małą ilość aktywnych osób i odejście kilkunastu starych.
- strona główna, oczywiście musi działać, żyć i przyciągać. Zgłaszam się do pomocy w redagowaniu serwisu, ale od strony informatycznej jestem noga.
- objecie działów przez modów - to może być pomysł na rozruszanie wątków, myślę, że każdy będzie dbał o "swoje" poletko. dodatkowo - rozwinąć aktualności / znalezione w necie w kierunku - Sudety, Tatry, Beskidy, Bieszczady i aktualne informacje o wydarzeniach z tych rejonów ciekawych dla górołaza - robią to odpowiedzialne mody plus chętni społecznicy.
- konkurs na relacje miesiąca - niekoniecznie, relacje powinny być spontaniczne i pisane z potrzeby dzielenia się wrażeniami. Konkursowość może wpłynąć nawet na powstawanie fikcji literackich. Ale nie będę stawał okoniem. Można ewentualnie stworzyć wątek w stylu: "The best of" albo lista przebojów, gdzie będziemy wrzucać linki do starych, ale bardzo ciekawych relacji, tak, by one wciąż były żywe.
- pomysł z tematem przewodnim codziennych - wiadomo, że nie stricte wykonalny - ale czasami w przeszłości to fajnie wychodziło.
- ożywić konkursy, zagadki, kalambury, np. zagadkę foto "co to za miejsce" tylko nie jakiś hardocore by poznać szczyt w Tatrach po układzie porostów na skale Smile tylko taki...dla ludzi.
- nowe osoby -wiadomo, że nie będziemy ludzi naganiać na zasadzie reklamy itd, to nie NK ani inny portal społecznościowy, ewentualnie można dla jaj stworzyć etat moda - kaowca, osobę odpowiedzialną za wyhodowanie narybkuSmile A serio - to wiadomo, że to jest forum i internet i wystarczy poczytać trochę psychologii, by wiedzieć jak wiele różnych problemów dotyka takie byty jak to.
- no i na koniec - cokolwiek nie wymyślimy się nie uda jeżeli ludzie nie będą ze sobą rozmawiać ciekawie i w sposób życzliwy. NK dołożyła 1500 bajerów i większość pierwszych uzykowników odeszła. Nie chodzi o cukierkowość i pochelbstwo od początku, ale nie atakowanie bez wyraźniej przyczyny i kłotnie o głupoty i nie odpisywanie nowym z pozycji półboga. Od tego jest Onet. Tylko klimat, przez duże K może to forum odróżnić od innych. Dla mnie tne klimat tworzą ludzie, tworzą go wypowiedzi merytoryczne, komentarze pod relacjami, także troszkę ironi, absurdu, żartów - ale nie agresja.

No to tyle w temacie.

RE: Program naprawczy Forum - lapikus - 09-08-2010 02:48 PM

Podsumowania tej dyskusji, w której padło szereg propozycji, na pewno dokona Bartek. Z poszczególnych wypowiedzi wynika, że z całą pewnością trzeba uaktualnić stronę główna i na bieżąco ją prowadzić. W miarę możliwości urozmaicać. Co do reszty, tak jak można się tego było spodziewać, zdania są podzielone, więc pewnie zostanie tak, jak było. Sprawą dobrego wychowania, obyczaju i kultury osobistej każdego z nas, będzie odnoszenie się do nowych członków naszej społeczności. Oni pewnie odwdzięczą się tym samym i wedle tego będą nas postrzegać. Czynna aktywność i uczestnictwo w życiu forum powinna być wpisana w członkostwo. Niestety, wszyscy wiemy, że tak nie jest. Więcej mamy przypadkowych gości, niźli świadomie dokonujących wyboru użytkowników i obawiam się, że nic tego nie zmieni.
Więc Ci, którzy zostali - starajmy się dalej. ok

RE: Program naprawczy Forum - Sokół - 09-08-2010 05:04 PM

odnośnie tego tematu "O nas" - myslę, żeby było to głownie na zasadzie tego, co już na forum jest w tematach przedstaw się i galeria forumowiczów. Chodzi o to, żeby pewne rzeczy uporządkować, (można wg. jakiegoś klucza - na przyklad nick, skąd, jakie góry obszedł, o jakich mysli, i jakieś dwa zdania określające dana osobę a właściwie jej zachowanie na Forum) niekoniecznie uzywając jakichś nowych danych, których jeszcze tutaj nie ma. I na przykład każdy daje trzy swoje zdjęcia do tego i wszystko - tylko że temat jest przyklejony i nie mozna w nim odpowiadac, zajmuje sie tym tylko jedna osoba - i gdybym mógł, wyznaczyłbym do tego Kogoś, kto jest tu od dlugiego czasu, rozwija się wraz z Forum, jest bezkonfliktowy i chyba lubiany.

Agnieszka.

RE: Program naprawczy Forum - Sylwester - 09-08-2010 05:13 PM

"chyba lubiany" to jesteś Ty, Agnieszka jest po prostu "lubiana", ale pozwól Jej się wyedukować, bo skończy tak jak Ty, albo co gorzej ja*

* czyt. pod ziemią /brrr/ albo na ulicy /fee/

RE: Program naprawczy Forum - Malwina - 09-08-2010 05:21 PM

Jestem tu już jakiś czas, lecz czynnie od niedawna. Coraz bardziej mi się tu podoba. W sumie włączanie forum weszło mi już w nawyk. Praktycznie nie ma dnia, coby mnie nie było.
Mam małą wiedzę na temat gór, małe doświadczenie, ale ciągle się uczę...
Wg mnie:
1. "codzienne" muszą zostać. Ja tam lubię codzienne. Fakt czasem nie ma o czym pisać, ale to nie powód, żeby ten wątek usunąć.
2. Zwiększenie liczby moderatorów. Może to jest jakiś pomysł. Ja nie mam zdania na ten temat.
3. Cofanie banów - niepotrzebne.
4. Relacje - bardzo dobry pomysł, żeby najlepsze relacje zostały umieszczone na Stronie Głównej GŚ. Ktoś pisał o relacjach miesiąca - też można je tam umieścić.
5. Pokój "o nas" - niepotrzebny - mamy przecież przedstaw się, czy poczet Forumowiczów.
6. Biby forumowe - rewelacyjne zjazdy, wiele o nich słyszałam. Tam się dopiero musi dziać Big Grin Nigdy nie byłam na takim zjeździe, bo zawsze coś wypadało, ale mam nadzieję, że wkońcu uda mi się wyrwać z codzienności na taki zjazd. Fakt ciężko jest zgrać ze sobą wielką grupę ludzi, w jednym terminie (Ludzi z całego kraju). Zresztą tego trzeba chcieć, nikogo się nie zmusi.
7. Tylko jedno mam ale w takim razie. Musimy ożywić Stronę Główną GŚ. Bartek nie ma na to czasu, więc z tego miejsca apeluję do osób, które znają się na tym, aby pomogli Bartkowi zrobić gruntowny remont Strony Głónej i będzie cacy... Ja niestety nie potrafię pomóc, bo orłem z informatyki nie jestem..

Podsumowując:
Moje gadanie na wiele się nie zda, bo nie wymyśliłam nic nowego niż to, co napisali inni Forumowicze. Mnie Forum podoba się takie, jakie jest Smile
W sumie to nie zauważyłam jakiegoś dramatu panującego na Forum. Myślę, że powodem niskiej aktywnści na Forum jest właśnie to, że mamy lato, jest tyle rzeczy do zrobienia. Niektórzy mają wakacjegiggle. Przyjdzie jesień, potem zima - koszmarna pogoda za oknem i ludzie znów będą tu częściej zaglądać.

RE: Program naprawczy Forum - lapikus - 09-08-2010 05:46 PM

Zdaje się, że nasz największy mankament, czyli strona główna, jeszcze długo pozostanie bez zmian. Chętnych do pomocy sporo, ale nikt nie ma odpowiednich kwalifikacji do jej udzielenia. Niestety, tego się nie przeskoczy. Trzeba będzie chyba liczyć na cud, że pojawi się wśród nas jakiś zdolny informatyk, chętny do poświęcenia swojego prywatnego czasu i wybawi nas z tej opresji. Spore kontrowersje wzbudza również założenie nowego tematu, w którym miałyby się znaleźć rozszerzone informacje o nas samych. Tak po prawdzie mówiąc, to obawiam się, że niewiele osób zdecyduje się na taki publiczny negliż. Jeżeli dodamy do tego fakt, że w skład tej notki osobowej ma również wejść opinia, jaką mamy na forum, to może się okazać, że wielu z nas nie zgodzi się z jej treścią, uważając, że mija się z prawdą. I dopiero stworzymy nową kość niezgody. Poza tym, kto by miał taką wizytówkę sporządzać? Wybór takiej osoby znów będzie się wiązał z powszechną dyskusją i niesnaskami.
Zatem: czy warto?

RE: Program naprawczy Forum - Sokół - 09-08-2010 06:01 PM

jejku, można w takim razie jedynie uporządkować temat PRZEDSTAW SIĘ i tam wrzucić po trzy zdjęcia ---> ale nic na siłę

co do negliżu -- to żaden wstyd, kiedyś moja goła d... żegnała pana Kolo. Lapi, Ciebie tu chyba jeszcze wtedy nie było....., co?

co do strony głównej.....

JAKI JEST PROBLEM WE WSTAWIENIU NA STRONĘ GŁOWNĄ LINKA DO JAKIEJŚ CIEKAWEJ RELACJI NA FORUM? Bo rozumiem, że wstawienie całej relacji plus zdjęcia to makabra.... Skoro nie ma informatyka, mozna ze strony głównej przekierować na Forum.

A my się postaramy, żeby na Forum było ciekawie, prawda?

PRAWDA?

RE: Program naprawczy Forum - PiotrekDz - 09-08-2010 07:25 PM

Przy okazji może by też od strony technicznej pewną rzecz poprawićuhm
Jest jakoś tak, że po przeczytaniu tematu, by on przestał "świecić" trzeba kolejno cofać się w górę: 09.08.2010->Codzienne rozmówki->Off topic->Str Głównablink.

A prościej było by żeby po wyjściu z tematu od razu na Str. Główną temat już był zaliczony jako przeczytany.

Tak na marginesie skoro rewolucja trwa.

RE: Program naprawczy Forum - Pedro - 09-08-2010 07:43 PM

Tak właściwie to w ostatnich dniach większość wypowiedzi sprowadziła się do jednej podstawowej kwestii. Ożywić stronę główną.

Ciąży na mnie już ten temat od dawna, ale muszę przyznać że Wasze uwagi działają naprawdę motywująco - pomimo, że czasu na działania "naprawcze" jest naprawdę niewiele z mojej strony. Z góry zaznaczam, że nie jest to rzecz którą można zmienić w parę dni. Niemniej w miarę moich informatycznych możliwości postaram zająć się tematem od poniedziałku (do niedzieli jestem na urlopie no i zarazem wyjeździe Smile)

Zmiana strony głównej pozwoli za to później na część z tych pozostałych zmian, które były proponowane przez Was w ostatnich dniach.

Trzeba zatem działać, żeby stworzyć żyjący intensywnym forumowym życiem Górski Swiat Smile

RE: Program naprawczy Forum - lapikus - 09-08-2010 08:08 PM

Nie wypada odzywać się jeszcze po "najwyższym", więc długo to nie będzie trwało. Kiedy tak spojrzeć na dzisiejszy dzień, to można odnieść wrażenie, że wystarczyła sama dyskusja, abyśmy wszyscy ruszyli nasze cztery litery i zabrali się do solidnej roboty - wspólnego redagowania naszego Forum. Sami popatrzcie, jaki dzisiaj ruch w "interesie". Wystarczy trochę mobilizacji i już jest lepiej. ok

RE: Program naprawczy Forum - Sylwester - 09-08-2010 08:16 PM

nazywaj to jak chcesz,
wczoraj zostało powiedziane/napisane, że dziś będzie przeciąg, więc słowo stało się ciałem

RE: Program naprawczy Forum - lapikus - 09-08-2010 09:04 PM

Sylwester napisał(a):
nazywaj to jak chcesz,
wczoraj zostało powiedziane/napisane, że dziś będzie przeciąg, więc słowo stało się ciałem

Ten "przeciąg" został sprowokowany toczącą się od dwóch dni dyskusją, a nie tym, co zostało napisane! (chodzi oczywiście o ten jeden komentarz, bo przecież cała dyskusja również była w formie pisemnej).

RE: Program naprawczy Forum - yoter - 09-08-2010 09:41 PM

Z tytułu mojego "zaangażowania" na Forum, nie czuję się specjalnie uprawniony do zabierania głosu. Nie jestem typem przesiadującym często w necie i komentującym każdą wypowiedź na Forum. Ale wbrew pozorom, nawet takiej osobie jak ja (i może mnie podobnym) zależy na NASZYM Forum. Pozwolę sobie zatem na kilka uwag.
1. Strona tytułowa - konieczna zmiana. Zauważcie, że mimo zakurzonej strony głównej, robiącej wrażenie wymarłej, cały czas logują się nowi członkowie ( co by było przy ożywionej ?!). Pojawienie się tutaj kogoś nowego, to wyraz jego "dużej desperacji" Wink, co już na wstępie świadczy korzystnie o takim delikwencie. I tu przydałoby się pewne zainteresowanie takimi osobami ze strony Forum. Zainteresowanie będące formą zaproszenia, wykazanie że są "elementem" mile widzianym.Big Grin
Pomysł konkursów, takich czy innych na stronie głównej, oceniam pozytywnie.
2. Też odnoszę wrażenie, że na Forum jest grupa dominująca, takie trochę "towarzystwo wzajemnej adoracji". Sądzę, że zjawisko to trochę przeszkadza. Z drugiej jednak strony sądzę, że jest to sytuacja nieodzowna takiej formy komunikacji, jakim jest forum internetowe i chyba nic z tym się nie da zrobić (po prostu grupa znająca się jak łyse konie wiedzie prym - to nie zarzut, jedynie stwierdzenie faktu).
3. Zmiany mające polegać na rozdziale działów, mogą się sprawdzić. Chyba warto spróbować.
4. Bany - nie znam szczegółów, więc się nie wypowiadam.
5. Biby, hmm... Tego aspektu nie podnosiłbym do poziomu wyznacznika jakości Forum. Niska frekwencja może wynikać z bardzo wielu przyczyn. Póki są chętni, należy je organizować i już.
6. Co do CODZIENNYCH - są chętni - zostawić. Po co zamykać dział, który może nie wnosi wiele nowatorskiego w życie Forum, ale za to żyje codziennie.
Nic nowego nie wniosłem do dyskusji, ale znacie zdanie kolejnego forumowicza.

RE: Program naprawczy Forum - Sokół - 11-08-2010 04:58 PM

No, każdy napisał co myśli, nic sie nie zmieniło, no może oprócz tego, że codzienne się chwilowo ożywiły i Łukasz wrzucił trzy relacje....

RE: Program naprawczy Forum - gosia3ek - 12-08-2010 06:46 AM

Tomek, myślę że jak Admin wróci z urlopu to coś podziałaSmile

RE: Program naprawczy Forum - Łukasz - 12-08-2010 07:35 AM

Powoli, powoli, Panie i Panowie. Co nagle to po diable, nie od razu pół litra wypito i na początku był chaos.

RE: Program naprawczy Forum - Zoe - 12-08-2010 09:34 AM

Ja lubię to forum takie jakie jest. Jest po prostu sympatyczne. Smile

Jak ktoś nie lubi pisać, nie ma ochoty pisać, nie ma czasu pisać, albo nie ma nic do powiedzenia, to żadne akcje naprawcze nie zadziałają.

Codziennych bym się nie pozbywała. Jak ktoś nie ma ochoty czytać tekstów o niczym, to po co tam wchodzi?

Moderatorstwo i podziały uprawnień to gestia moderatorów i administratora. Sami wiedzą jak im wygodniej zarządzać forum.

Co do starych duchów.. co się stało z Doktorem? blink

Pokój o "nas"? Takie mi się trochę to dziwne wydaje. Opisać wszystkich? Czy tylko tych najbardziej aktywnych? Kto by miał to zrobić? Kto by chciał to zrobić? I kto by miał czas to zrobić? Wydaje mi się, że to podkreśli podział między "nowymi" a "starymi" (stażem, nie wiekiem Toungue ) użytkownikami. Jak ktoś chce wejść w to forum, to zapozna się z innymi użytkownikami czytając, wymieniając poglądy i rozmawiając. Gotowce w postaci kwestionariusza osobowego są dla mnie dziwnym pomysłem.

Tyle ode mnie. Nie wiem czy moje zdanie się liczy jeszcze, bo nie było mnie tu ho ho i jeszcze dłużej.

RE: Program naprawczy Forum - PiotrekDz - 12-08-2010 02:13 PM

" O nas" to by mogło być pisane przez samych użytkowników, w.g. tak jak ktoś już mówił, pewnego schematu, żeby standard był określony.

Ale czy taki dział jest konieczny to inna sprawa.

RE: Program naprawczy Forum - Łukasz - 13-08-2010 12:47 PM

Towarzysze - czy Dr House znaczy się Etker może albo czy chce wrócić na Forum ? Takiej wiedzy nie można stracić.

RE: Program naprawczy Forum - Sokół - 13-08-2010 12:56 PM

A kto to ma wiedzieć?

RE: Program naprawczy Forum - Łukasz - 13-08-2010 12:59 PM

ma ktoś kontakt z osobnikiem ? Coś mi się wydaje ( nie znam osobiście ), że tu jego Zona występuje.

RE: Program naprawczy Forum - Sokół - 13-08-2010 01:23 PM

Jego Żona chyba coś wspominała o urlopie, podejrzewam, że są na nim razem.

RE: Program naprawczy Forum - bober37 - 14-08-2010 09:21 AM

RE: Program naprawczy Forum - Sokół - 14-08-2010 09:24 AM

Bober, no coś Ty? Doktór?

RE: Program naprawczy Forum - maciek - 14-08-2010 02:32 PM

W drugim akapicie regulaminu Forum czytamy:

Cytat:
Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem.

Jakakolwiek jest prawda o Doktorze lub o kimkolwiek na tym Forum (w sprawach osobistych, nie związanych z tym miejscem) to publiczne obrażanie kogoś w ten sposób uważam za karygodne.

Jeśli masz jakieś uwagi pod Jego adresem, powinieneś uczynić to na linii prywatnych kontaktów.

Chyba nie o taki kształt relacji międzyludzkich na Forum nam chodzi.

RE: Program naprawczy Forum - bober37 - 14-08-2010 07:52 PM

Macku drogi, a gdzie Ty widzisz choć jedno słowo którym bym obraził Doktora w swoim powyrzszym poście?
Ja też mam uwielbienie do gorzały,i dobrze mi z tym, a na codzień nie chodzę po ulicach pijany hahha
Jestem w dodatku zawodowym kierowcąSmile))

ps;na marginesie , mieliście tu gadać o naprawianiu forum a nie o Doktorze,wielu ma do niego num tel to dzwońcie i pytajcie czy chce tu być ,ale fajnie czasem wam w głowach po mącić hahahha

RE: Program naprawczy Forum - Tenshi - 16-08-2010 10:32 PM

W GÓRACH JEST WSZYSTKO CO KOCHAM!
Każdy nawet "najmniejszy kamyczek", ekspresja, przemyślenia, spostrzeżenia innych górołazów WAS (choćby w codziennych są ważne!).
Zawsze podążam swoją drogą, to ja wybieram szlak i tak pozostanie.

RE: Program naprawczy Forum - jarek121 - 31-12-2010 12:29 PM

Hej
Co powiecie by stworzyć nowy wątek schroniska - gdzie dla poszczególnych pasm górskich wymienione byłyby schroniska (może jakieś inne ośrodki/pensjonaty/domy) gdzie forumowicze wymienialiby sie swoimi opiniami na ich temat. Wiem że wystarczy zapytać o dany schron a pojawią sie odpowiedzi, ale ja ostatnio kombinowałem sobie nad karkonoszami w maju i jakoś trudno było mi znaleźc opinię na temat schroniska Na śnieżniku - o odrodzeniu juz co nieco znalazlem. A przeciez ludzie tu maja ogromną wiedzę, doświadczenie itd więc opinia ich byłaby bardzo cenna.

pzdr
Jarek