Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat
raki - Wersja do druku

+- Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl/forum)
+-- Forum: Górskie tematy (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Sprzęt/odzież górska (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Temat: raki (/showthread.php?tid=2952)


Raki? - amos - 13-03-2008 05:59 PM

Prosze o pomoc w sprawie wyboru raków.
Pod koniec marca wybieram sie w tatry zachodnie, wiec mysle ze beda panowały jeszcze warunki zimowe.Nie mam jeszcze raków, oglądałem różne modele na allegro i nie wiem jakie wybrać. Są tzw. turystyczne zakładane w środek buta i sa to tylko dwa szpice, nic wiecej.
Inne sa zakladane tylko na piete.
Wiekszość jednak to raki pełne, na powierzchni calej podeszwy.
I tak sie własne zastanawiam czy beda mi potrzebne raki pełne, nie planuje wypraw na lodowiecSmile
Czy takie pelne raki nie beda sprawialy problmow przy malej pokrywie snieznej wisosna?
Tak sobie myslalem ze wystarcza mi takie na piety..a moze nie? Sa tu ludzie z doswiadczeniem, wiec mam nadzieje ze mi pomozecieSmile


RE: Raki? - paulina - 13-03-2008 06:13 PM

Amos, faktycznie wybór jest duży. Ale mogę Ci powiedzieć tyle- kupuj raki pełne i nawet się nad innymi nie zastanawiaj! To nieszkodzi, że nie wybierasz się na lodowiec, ale jesteś młody chłopak i w przyszłości napewno wybierzesz się w wyższe rejony Tatr, wtedy porządne raki będą Ci potrzebne! Takie pół-raki, według mnie, to pieniądze wyrzucone w błoto! Pomyśl nad tym, decyzja należy do Ciebie, bo wiadomo, że to wydatek. Czasami lepiej kupić coś droższego, ale porządniejszego. Smile To chyba tyle Smile


RE: Raki? - paulina - 13-03-2008 06:18 PM

Dodam jeszcze, że w pełnych rakach spokojnie nauczysz się chodzić nawet po małej pokrywie śnieżnej. Szukaj na tym Allegro czegoś odpowiedniego i jakby co- pytaj!


RE: Raki? - bios - 13-03-2008 06:34 PM

http://www.salewa.com/pl/7/293/837-CRAMPONS_12_P__ALUNAL_WALK.html
mam takie, są lekkie, polecam


RE: Raki? - amos - 13-03-2008 06:53 PM

wiem ze dobrze jest kupic sprzet raz a porzadny...ale..no wlasnie,nie mam juz w tym miesiacy ok300-400 zlotych na raki:/ jak jz gdzies pisalem zamowilem teraz dwa obiektywy do mojego kochanego aparatu wiec ledwie mi wystarczy na wyjazdSmile a co myslicie o rakach w zakersie 100-200zl....to juz taki półśrodek-ale moze wystarczy?


RE: Raki? - paulina - 13-03-2008 09:26 PM

Amos, to Twoja decyzja. W Zachodnie wystarczy, ale ja bym się na to nie pisała, możesz tego żałować. Szczytem marzeń jest mieć raki paskowe- pełne, a także skorupy i raki automatyczne. Jeżeli chcesz uprawiać turystykę zimową w Tatrach, teraz lub w przyszłośći, takie niepełne raki wyrzucisz przez okno Smile. Może ktoś na ten jeden wyjazd pożyczy Ci raki i nie warto kupować czegoś hip hop, a potem z tego nie korzystać. Poczekaj, odłóż pieniądze, za niedługo będą wyprzedaże posezonowe i wtedy kupisz super raczki . Smile Życzliwa Tatromaniaczka Big Grin


RE: Raki? - amos - 13-03-2008 09:42 PM

heh, z pozyczania to nic nie bedzie:/ nie ma od kogo,chyba ze z jakiejs wypozyczalni.
Co do kupna sprzetu to troche jeszcze tego zostalo do uzupełnienia-spodnie z gore,raki,czekan..


RE: Raki? - paulina - 13-03-2008 10:03 PM

Wiem, wiem... pomalutku wszystkiego się dorobisz Smile. A, że zdaję sobie sprawę jak to wszystko ciężko przychodzi- dobrze radzę- posłuchaj starszej koleżanki Big Grin


RE: Raki? - Snieshka - 13-03-2008 10:16 PM

tez ogldalam raki dla siebie i nawet mam juz upatrzone i wole wydac raz a porzadnie,fakt,ze kupie je dopiero za jakis czas,bo musze uskladac ale wazne ze jedne a na dlugo i napewno w komforcie mi sie to zwroci.
Amos,juz Ci mowiłam ze co do rakow to napewno bedzie mozliwosc wypozyczenia takiego sprzetu,wiec czasem warto poczekac i doskładac na konkretne ząbki-co ja Ci tu bede mowic,sam wiesz jak jest,wkoncu tez tak robisz.
całkowicie popieram opinie Pauliny.
eh,co do reszty wyposażenia,to marza mi sie takie spodnie gore na mnie,tylko kto mi takie uszyje...


RE: Raki? - Pedro - 13-03-2008 10:16 PM

Jeśli pytasz o zdanie to ja Amos podobnie jak Paulina zdecydowanie odradzam kupno raczków dwuzębnych. Kup od razu raki pełne, i też nie patrz na jak najniższą cenę. Wiem że prosto mówić, a gorzej płacić jak się nie ma w portfelu ale raki to ten rodzaj sprzętu od którego zależy nasze zdrowie i życie. Wg mnie przy takim sprzęcie nie można oszczędzać. Pozdrawiam.


RE: Raki? - amos - 13-03-2008 10:22 PM

Pedro napisał(a):
Wiem że prosto mówić, a gorzej płacić jak się nie ma w portfelu

heheh,zaplace karta Wink
a tak serio to wiem ze macie racje.
na takie snieshkowe nogi to ciezko o spodnieSmile


RE: Raki? - Snieshka - 13-03-2008 10:31 PM

[/quote]
na takie snieshkowe nogi to ciezko o spodnieSmile
[/quote]

dla tych co nie wiedza o co chodzi, mam problem z kupieniem spodni,bo wszystkie sa za krotkie,a jak dlugosc jest dobra,to w pasie 4 numery za duze Toungue i po spodniach Smile trzeba kombinowac.


Pablo,swieta racja,nie ma co zycia ryzykowac,bo za 200 zl sie go nie zwroci.


RE: Raki? - Pedro - 13-03-2008 10:32 PM

Snieshka napisał(a):
Pablo,swieta racja,nie ma co zycia ryzykowac,bo za 200 zl sie go nie zwroci.

Pablo jest w Karkonoszach Wink


RE: Raki? - Snieshka - 13-03-2008 10:34 PM

Amos napisał(a):
na takie snieshkowe nogi to ciezko o spodnieSmile


dla tych co nie wiedza o co chodzi, mam problem z kupieniem spodni,bo wszystkie sa za krotkie,a jak dlugosc jest dobra,to w pasie 4 numery za duze Toungue i po spodniach Smile trzeba kombinowac.


RE: Raki? - Snieshka - 13-03-2008 10:35 PM

Pedro, przepraszam Toungue zapędziłam sie
o wybaczenie uniżenie prosze Smile


RE: Raki? - Pedro - 13-03-2008 10:43 PM

Snieshka napisał(a):
Pedro, przepraszam Toungue zapędziłam sie
o wybaczenie uniżenie prosze Smile

Ależ nic się nie dzieje Śnieżka Smile
Hm, to chyba dowód że pasowałoby się spotkać niedługo i lepiej poznać Smile


RE: Raki? - Snieshka - 14-03-2008 12:02 AM

tak,tak, jestem za Smile wtedy juz napewno nie bedzie mi sie mylic Bartku Smile
pozdrawiam Smile


RE: Raki? - soluk - 14-03-2008 01:58 AM

A wiecie może gdzie w zakopcu można raki wypożyczyc i jaki to mniej więcej koszt?


RE: Raki? - Snieshka - 14-03-2008 10:11 AM

ja tak szczerze mowiac nie mam pojecia,ale wiem ze w Kościelisku za ze 3 wypożyczalnie sprzetu zimowego i popytam tam.mysle ze bede wiedziec juz cos przed wyjazdem,zapytam koleżanki z Zakopanego,wiec jak tylko sie dowiem to dam znac gdzie najlepiej i jak cenowo.


RE: Raki? - Pedro - 14-03-2008 11:26 AM

soluk napisał(a):
A wiecie może gdzie w zakopcu można raki wypożyczyc i jaki to mniej więcej koszt?

Hej Soluk, zerknij sobie na ten link:
http://www.himountain.pl/wypozycz.php


RE: Raki? - soluk - 15-03-2008 12:05 AM

No to problem z głowy Wink Dzięki Pedro, myśle że nie tylko mój problem rozwiązałeś. Ceny też nie za wygórowane.


RE: Raki? - amos - 15-03-2008 07:20 AM

Tak, myslę że to dobry pomysłSmile pewnie skorzystamySmile


RE: Raki? - paulina - 15-03-2008 10:36 AM

Amos pochwalam decyzję, bardzo rozsądnie! A jak już uzbierasz na wymarzone raczki, to pochwal się, co tam kupiłeś. Smile


RE: Raki? - Stasiu - 15-03-2008 11:17 PM

Zawsze raki pełne. Są też zwykłe dla turystyki górskiej a to jest obojętne czy to są Tatry czy Alpy. Ja sobie kupiłem raki z rzemykami u nas w Czechach za 2000 Kč. Byłem z nimi na Grossglocnerze. Dobrze mi siedziały na butach i dobrze trzymały na skała-lód. Dla turystyki górskiej nie potrzebujesz drogich raków ze specjalnej stali. Te są dobre na lodowe góry.


RE: Raki? - amos - 16-03-2008 11:59 AM

Dzieki StasiuSmile Ja sie na lodowiec nie bede zapuszczal wiec nie bede szalal, kupie raki na miare moich wyprawSmile ale to w przyszlym roku, e tym kieruje sie do wypozyczalniSmile
To jeszcze i czekan pewnie by trzeba....choc na Grzesia to moze nie:/


RE: Raki? - Pedro - 16-03-2008 12:10 PM

Na Grzesia możesz sobie odpuścić czekan, choć kijki jeśli masz to weź - mogą się przydać.


RE: Raki? - amos - 16-03-2008 12:14 PM

Ale ja nie mam zadnej wprawy z kijkami..
Poza tym beda mi rece zajmowaly...a ja potrzebuje ich zeby aparat trzymac Smile
Najwyzej zalicze kilka spektakularnych awiacji sniezno powietrznych w moim stylu, przynjmniej towarzystwo bedzie mialo radoche Smile


RE: Raki? - Pedro - 16-03-2008 12:30 PM

Aparat Amos to Ty sobie najwyżej na szyi zawieś albo jeszcze lepiej w jakieś inne poręczne i bezpieczniejsze miejsce, bo jak te awiacje powietrzną niespodziewanie zrobisz to aparat pewnie pójdzie w Twoje ślady przy czym niekoniecznie szybko wyhamuje Smile

Przy okazji upadki w rakach sporo się różnią od upadków bez - uważaj na spodnie i ogólnie na zęby raków - zapominając o nich można się całkiem nieźle zranić.

No ale przy Grzesiu to powinna wystarczyć uwaga gdzie się staje i powinno być bez nieprzewidzianych zdarzeń... choć różnie to bywa.

Co do kijków to raczej chodzenie z nimi jest tak intuicyjne że już po paru minutach czujesz różnicę na plus. Z czasem można nabyć co najwyżej pewnej wprawy, ale już od samego początku powinny pomagać.

PS. Ja chodzę z kijkami i zdjęcia robię Smile


RE: Raki? - amos - 16-03-2008 12:33 PM

hmmm, no to pomyslimySmile rzeczywiscie zapomnialem o rakach, w chodzeniu w tym tez ne mam doswiadczeniaSmile
w sumie kijki powinnymiec jakies paski zeby mozna bylo na nadgarstkach powiesic. Tu chodzi o to ze a to trzeba statyw rozlozyc a tu obiektyw wymienic i lapki sie przydajaSmile
wszystko wyjdzie w praktyce, sprobowacn ie zaszkodziSmile


RE: Raki? - Pedro - 16-03-2008 12:39 PM

amos napisał(a):
w sumie kijki powinnymiec jakies paski zeby mozna bylo na nadgarstkach powiesic. Tu chodzi o to ze a to trzeba statyw rozlozyc a tu obiektyw wymienic i lapki sie przydajaSmile
wszystko wyjdzie w praktyce, sprobowacn ie zaszkodziSmile

Kijki takie paski mają, natomiast nikt nie mówi że jak kijki złapiesz z rana wyruszając na szlak to nie możesz ich puścić aż do samego jej końca Big Grin
Na czas rozkładania statywu raczej bym radził odłożyć kijki na bok, albo wbić je gdzieś w śnieg, bo tak to trochę niewygodnie trzymając je w dłoniach... Wink

A praktyka jasne - czyni mistrza Smile


RE: Raki? - amos - 16-03-2008 12:43 PM

Jak wroce to sie pochwale czy korzystalem i jak moje wrazenia, na razie to nie mam co gadac Smile
Poki co zabieram sie za zdjecia z Krakowa zeby zamiescic na GŚSmile


RE: Raki? - Stasiu - 16-03-2008 01:28 PM

Jak kupujesz raki, to sobie kup i czekan. Kijki na stoku śnieżnym więcej przeszkadzają. Ewentualny upadek lepiej się wykrywa czekanem o to więcej, kiedy się idzie sam. Pamiętaj. Lepiej się idzie po górach, kiedy dla bezpieczeństwa zrobiło się max.


RE: Raki? - Luka3350 - 20-03-2008 10:59 AM

Zdecydowanie oplaca się kupić raki w wersji" pelnej"
Te tylko na pięty lub śródstopie też nie są tanie ,a nie daja żadnego zabezpieczenia.
Ja praktycznie co tydzień jestem w Tatrach zimą i uzywam raków Climbing Tech. model Shark . Moim zdaniem są bardzo ok. Latwe zakladanie ( elastyczne koszyczki ) .
Nie wymagają dociagania podczas uzytkowania. Material uzyty na raki jest twardy i mozna spokojnie uzywać w terenie mikstowym .
Oczywiście nie nadają sie do wspinu w lodzie na przednich zębach ,ale chyba nie o takie raki w tym temacie chodzi.
Tak ,że jeśli turystyka to zdecydowanie polecam paskowe CT Shark. Wydasz okolo 200 pln i masz sprzęt bardzo przydatny na kilka sezonów .

----------------------------------------------------------------------
http://www.keg.go.pl
http://www.keg.yoyo.pl
----------------------------------------------------------------------


RE: Raki? - Pablo - 20-03-2008 11:14 AM

Luka3350 napisał(a):
... uzywam raków Climbing Tech. model Shark . Moim zdaniem są bardzo ok. Latwe zakladanie ( elastyczne koszyczki ) .
Nie wymagają dociagania podczas uzytkowania. Material uzyty na raki jest twardy i mozna spokojnie uzywać w terenie mikstowym .
Oczywiście nie nadają sie do wspinu w lodzie na przednich zębach ,....


Od biedy się nadadzą do tego lodu Big Grin

Jest jedna ich wada, ta śruba na pięcie, trzeba jakiś patent wymyślić, narzeka na to parę osób, ale poza tym są oki


RE: Raki? - Luka3350 - 20-03-2008 12:11 PM

Patent na śrubę już jest .
Nalezy kupić taśmę izolacyjną ( może być żólta to wygląda szpanersko jak automaty ) i dokladnie zakleić tą taśmą śrubę .
Wielokrotnie . Śrubę przed tym zaklejeniem należy dokręcić ,bo niestety fabrycznie nie jest dokręcona mocno i potem może być tak jak mialem w tym roku na Slawkowskim ,że raczek leci sobie do góry.
Po dokręceniu zaklejamy taśmą i gotowe. Po kazdym wyjściu kontrolujemy taśmę ( bo może ulec uszkodzeniu ) i ewentualnie doklejamy.

PS.
Pablo -czy my nie byliśmy razem na Zadnim Granacie tej zimy ????


RE: Raki? - Pablo - 20-03-2008 12:48 PM

Ale piszesz o lutym ??
A z kim tam byłeś?? jesli mogę zapytać Wink


RE: Raki? - Luka3350 - 20-03-2008 12:56 PM

Spotkalismy kolege Pawla z tego Forum nad Czarnym Stawem i poszlismy razem na Zadni Granat. Byl Witek ,Maciek i Lukasz ( i lukasz to ja )


RE: Raki? - Pedro - 20-03-2008 12:58 PM

Więc Luka spotkaliście niejakiego Paaula - pewnie pojawi się później i się przywita z Wami. Wspominał coś tam o Was, stąd pamiętam. Pozdrawiam.


RE: Raki? - Luka3350 - 20-03-2008 01:03 PM

A no to super. bardzo milo wspominam tą wyprawę ,choć pogoda byla fatalna.
Potem jakośnie udalo się już spotkac bo dzialaliśmy co prawda co tydzień ,ale Slowacja.
Byl Koprowy,Slawkowski,Maly Lodowy przez Czerwoną Lawkę
Zapraszam do przeczytania relacji na naszej stronie -poniżej ( w relacjach wyprawy KEGu )


RE: Raki? - Pablo - 20-03-2008 01:11 PM

No tak sie zastanawiałem czy sie coś nie pomyliło bo byliśmy na Zadnim ale Kościelcu Wink
Witaj na forum Smile zapraszam tu, może kilka słów o sobie http://www.gorskiswiat.pl/forum/showthread.php?tid=13


RE: Raki? - paaulo - 20-03-2008 01:16 PM

Luka3350 napisał(a):
Spotkalismy kolege Pawla z tego Forum nad Czarnym Stawem i poszlismy razem na Zadni Granat. Byl Witek ,Maciek i Lukasz ( i lukasz to ja )

No witam Łukaszu na forum. Smile
Deszcz na Zadnim Granacie miał przyjemność przemoczyć cię w moim towarzystwie. Toungue
Pozdrawiam.


RE: Raki? - Sokół - 27-04-2009 01:38 PM

Pablo napisał(a):
Jest jedna ich wada, ta śruba na pięcie, trzeba jakiś patent wymyślić, narzeka na to parę osób, ale poza tym są oki



Właśnie...
Ja swoją śrubkę zgubiłem na Starym Bocianie. Teraz mam związane sznurówką. I póki co niech tak zostanie. Smile


RE: Raki? - dr.Etker - 27-04-2009 01:42 PM

Sokół napisał(a):
Właśnie...
Ja swoją śrubkę zgubiłem na Starym Bocianie. Teraz mam związane sznurówką. I póki co niech tak zostanie. Smile


Żadne sznurówki !w00t
Przykręcić śrubkę albo i dwie -miejsce łączenia owinąć dobrą taśmą izolacyjną.


RE: Raki? - Sokół - 27-04-2009 01:51 PM

Tak jest! Devil


RE: Raki? - dr.Etker - 27-04-2009 02:04 PM

Sokół napisał(a):
Tak jest! Devil


Tak trzym ok Będziemy się dłużej cieszyć Twoim towarzystwem Cool


RE: Raki? - Arrow - 07-05-2009 06:50 PM

Mam pytanie a'propos raków
Czy to prawda z tym łącznikiem?:
http://www.trekking.com.pl/index.php?czytaj=00090
Piszą że do butów z miękką podeszwą musi być łącznik elastyczny (sztywny może się wyłamać??).
Mój kolega (z którym się wybieramy na Wielką Górę) ma górskie buty z miękką podeszwą, no i właśnie co kupić? nie ma takich za wiele i drogie :-(.
Np:
Black Diamond Serac + flex centerbar
Petzl - Charlet Irvis Spirlock
Grivel + flex bar np Mont Blanc G10
i jeszcze Stubai trekking (ale mało znana firma)

arrow


RE: Raki? - mar.an - 07-05-2009 08:04 PM

Arrow napisał(a):
(...)i jeszcze Stubai trekking (ale mało znana firma)

Eeee, Stubai to porządna marka. Pięterko niżej niż Grivel, ale mimo wszystko znanaSmile


RE: Raki? - magda.s.77 - 07-05-2009 08:09 PM

Grivel MB G10 posiadam, zadowolona jestem, choć eksploatacja jeszcze niezbyt duża. Do butów o niezbyt sztywnej podeszwie jak najbardziej polecam. Tyle, że niewiele wiem o pozostałych, aby mieć porównanie. Z tym, że są to raki typowo turystyczne, do niezbyt wymagających tras. Mixty i lodowce odpadają Wink


RE: Raki? - Arrow - 08-05-2009 05:15 PM

Magda, chyba przesadzasz :-) - po niezbyt stromym lodowcu chyba można pochodzić?
Te 10 zębów to chyba nie taka wielka różnica.
Widzę że trzaba Stubai'a albo zmienić buty.

arrow


RE: Raki? - magda.s.77 - 08-05-2009 06:00 PM

Nie nadają sie napewno do wspinu w pionie Smile Brak dwóch zębów nie jest odczuwalny jeśli trasa nie jest ekstremalna. Na niewielkie i średnie nachylenia jak najbardziej sie nadają. Pisząc o typowej turystyce, na myśli miałam np Tatry i tamtejsze podejścia (bez większych udziwnien). Grivel 10 Classic ma nieco krótsze zęby niż inne. Mówiąc oględnie, są świetne do zimowego dreptania po górach. Ale na lodowiec ich nie weźmiesz.


RE: Raki? - Pedro - 08-05-2009 06:55 PM

Może i ja coś powiem, choć z góry zaznaczam że moja wiedza na temat raków nie jest zbyt wielka. Proszę więc nie traktować mojej wypowiedzi jako wypowiedzi znawcy Smile

Osobiście posiadam raki Black Diamond Serac (tylko że wersja automaty) i co do tych raków spokojnie mogę powiedzieć, że na niezbyt trudne trasy w Alpach te raki się nadają. Z tego co przepatrzyłem na szybkości odnośnie trzech pozostałych modeli to... Petzle raczej też powinny się nadać, natomiast Grivele G10 o których pisałeś oraz Stubai wyglądają na takie o zastosowaniach typowo turystycznych, więc jak co to radziłbym Black Diamond albo Petzl. Ale to moja opinia czyli osoby, która w rakach po Alpach nie chodziła Smile


RE: Raki? - Sylwester - 08-05-2009 07:23 PM

Treking po szadzi, zmarzniętym śniegu, czy zlodowaciałym spadzie jest taki sam zarówno w Tatrach, jak i w Alpach, chodzenie po lodowcu też generalnie nie różni się od chodzenia po niektórych bardziej zalodzonych tatrzańskich zboczach, czy tez graniach i o ile rozważamy sprawę w aspekcie trekingu to zastosowanie w Alpach raków dających radę w Tatrach jest jak najbardziej prawdziwe i słuszne, a co do użycia raków w bardziej pionowym celu to o ile nie jest to klasycznie wiekościanowy wspin, a jedynie lodospadziki i czasem 2-3 stopnie w prawie pionie, to różnicy w mojej ocenie też nie ma.
Generalnie po ubiegłorocznych przygodach na alpejskim lodowcu stwierdzam, że nie dostrzegłem różnicy w użyciu i zachowaniu się raków, bo zarówno w Tatrach, jak i Alpach lód tak samo chrzęści, jest tak samo zimny i śliski i czasem rozmiękły.
Jeżeli ktoś miał nadzieję, że Alpejski śnieg, czy lód to coś innego niż nasz rodzimy tatrzański, to "sorry winetou", ale to ten sam stały stan skupienia wody.


RE: Raki? - Pedro - 08-05-2009 07:34 PM

Arrow jeszcze jedna moja uwaga odnośnie tej miękkiej podeszwy i raków - wydaje mi się, że to jest istotniejsze w temacie wspinaczki lodowej, natomiast jeśli rozmawiamy o nazwijmy to "zimowym trekkingu" to nie przejmowałbym się tą kwestią.


RE: Raki? - magda.s.77 - 08-05-2009 08:58 PM

Ja tylko dodam to, co powiedział mi ktoś, rzekomo znający się na rzeczy, że brak łącznika flex bar, a tym bardziej jeśli anti- bootty nie są w standardzie, to przy miękkiej podeszwie, ta po prostu się niszczy. Nie chodziło o zniszczenie samych raków, łącznika itd, ale właśnie butów. Żywotność raków i tak zależy od ich używania, a w załączonej "rozkładówce" sama firma nadmienia, że jest to okres kilkuletni, uwarunkowany właśnie eksploatacją.
Firmy, które wymieniłeś są to już dobre firmy i raczej nie ma tu znaczenia, jaki model wybierzesz. Sugerowałabym się chyba ceną...


RE: Raki? - Arrow - 09-05-2009 06:31 PM

Dzięki wszystkim za opinie, przekażę koledze - niech się decyduje.
Chyba lepiej byłoby zmienić buty - sztywne się zawsze przydadzą.

arrow


RE: Raki? - Pablo - 29-05-2009 12:21 PM

Poszukuję G14 lub coś podobnego - TANIO ! Big Grin jakby kto widział, kto słyszał Rolleyes


RE: Raki? - dr.Etker - 06-12-2009 02:28 PM

Zaczynamy sezon zimowy-może zatem kilka słów o rakach.
Na codzień z racji posiadanych butów Meindl model "Lhotse" (bez występów pod automaty)-używam raków paskowych w wersji tzw"koszykowej"-firmy Climbing Technology-model "Raptor" czy "Shark"(jakoś tak-dokładnie nie pamiętam).
Niby tanio, niby szybko się je zakłada, niby uniwersalnie....
Ale...
Zdarzyła się po raz drugi awaria w tym bądź co bądź dość nieskomplikowanym konstrukcyjnie sprzęcie.
Pierwsza -ze dwa lata temu -polegała na samoistnym odkręceniu się śruby trzymającej oba elementy tylnego koszyka w raku.
Kolega był wyposażony w drut i kombinerki, sprawa miała miejsce w łatwym i niestromym terenie(w zasadzie mogłem się obejść wówczas bez raków).
Po powrocie z wycieczki zmodernizowałem raki-mocowanie środkowe teraz składa się z dwóch śrub(z podkładkami sprężynującymi),zabezpieczone dodatkowo owinięciem taśmą izolacyjną.
Ostatnio -po powrocie z gór i rozpakowaniu do konserwacji -tychże raków-stwierdziłem ni mniej , ni więcej -że puścił nit mocujący taśmę wiążącą ! blink
Wszystkie te przypadki nasuwają skojarzenia i analogie do niegdysiejszego krajowego(w czasach PRL-u) producenta "sprzętu" alpinistycznego - znanego powrzechnie pod ksywą "Kaziu-morderca" w00t
Jeśli tego typu awarie zdarzą się w stromym, zalodzonym terenie-to może być nie klawo.
Zalecam używanie raków-choćby takich jak z drugiej foty-automatów (w konkretnym przypadku firmy "Grivel")-najlepiej z antibotami(ważne przy lepiącym się do butów-śniegu).
Z tym-że automaty wymagają odpowiednich butów-z występami i w miarę sztywnych.
Ale na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać.
Fota nr1.(Climbing Technology)
A-środkowe mocowanie tynego koszyka w wersji poprawionej.
B-miejsce awarii nita na taśmie wiążącej.
C-To samo miejsce-w drugim raku.
Fota nr 2. (Grivel-automat)
D.-To samo miejsce -widać zamiast nita -podwójne solidne szycie.
E-antiboty.


RE: Raki? - Dariusz - 06-12-2009 09:20 PM

Posiadam raki Grivel paskowe, trochę w nich już bujałem, są dość stargane po górach, ale nigdy od strony technicznej nie miałem problemów, mam 100% zaufania.


RE: Raki? - paaulo - 07-12-2009 09:06 AM

Problemy z nitami do miłych nie należą. Kiedyś zdarzyło mi się wypożyczyć raki w Zakopanem. Pierwszego dnia strzelił nit mocujący koszyk w jednym raku, dwa dni później w drugim. Mało komfortowa sytuacja. Repik i trok od plecaka rozwiązały problem.


RE: Raki? - zbig9 - 15-01-2010 10:26 PM

Po pierwszych, niezbyt udanych przygodach z rakami paskowymi zdecydowałem się na automaty. W planach mam Tatry i lodowce alpejskie, w tym roku jeszcze nie te najwyższe. Trekkingowo, raczej nie myślę o poważnej wspinaczce. Buty do automatów juz mam. Sprzedawca w sklepie polecał mi chyba coś takiego:
http://www.e-pamir.pl/0,1856,raki-sarken-llf-petzl-charlet-model-2008.html
Ale to chyba zbyt wspinaczkowe? Nadaje się na proste trasy w Tatrach? Na lodowce? Czy dobrze się chodzi na 10 zębach?


RE: Raki? - Sylwester - 15-01-2010 11:14 PM

ten model ma 12 zębów, przy czym faktycznie przednie kolce /kły/ są mocniej wysunięte ku przodowi, od typowych trekingowych,
raki kupujesz / w zależności od ich eksploatacji/ na 3-5 lat, najlepiej zabierz do sklepu kogoś kto ma doświadczenie w zimowym górołażeniu i będzie po sprawie, a sprzedawca - jak to sprzedawca, każdy towar zachwala, a ile w tym zachwalaniu prawdy, to z tym akurat różnie może być ...


RE: Raki? - paaulo - 15-01-2010 11:19 PM

To model wspinaczkowy (pionowe przednie zęby).
Kup coś turystycznego, 12 zębów, koniecznie z podkładkami przeciwśnieżnymi.


RE: Raki? - dr.Etker - 15-01-2010 11:26 PM

zbig9 napisał(a):
http://www.e-pamir.pl/0,1856,raki-sarken-llf-petzl-charlet-model-2008.html
Ale to chyba zbyt wspinaczkowe? Nadaje się na proste trasy w Tatrach? Na lodowce? Czy dobrze się chodzi na 10 zębach?

Wyglądają przyzwoicie(tylko ta cena Rolleyes ).Normalne raki 12 zębne (to standart w dzisiejszych czasach).Na 10 jak najbardziej po średnio nachylonym stoku śnieżnym-w lodospadach używasz zdecydowanie mniejszej ilości( cztery przednie).


raki - jezzzo - 10-07-2010 05:40 PM

Witajcie,

doradźcie coś proszę. W sierpniu, po raz kolejny wybieram się w Tatry na bardziej wymagające trasy. Czy warto kupić raki?? Nie wiem czy sprawdzają się dobrze gdy nie ma śniegu. Potrzebuję większej przyczepności do podłoża Smile. Najlepiej jakby sprzęt był w miarę przystępny cenowo.


Z góry dzięki za rady


RE: raki - Sokół - 10-07-2010 07:02 PM

A po co Ci raki jak nie ma śniegu? blink


RE: raki - Sokół - 10-07-2010 07:04 PM

Jeśli potrzebujesz lepszej przyczepności, polecam nowy rodzaj kijków trekkingowych.... [attachment=32296] giggle giggle giggle giggle ok uhm


Tak na poważnie - w sierpniu raki nie będą Ci w Tatrach absolutnie potrzebne. Wystarczy dobre obuwie. No i przydadzą Ci sie kijki.


RE: raki - jezzzo - 10-07-2010 07:05 PM

hmmm....


RE: raki - Stasiu - 10-07-2010 08:33 PM

Sokół napisał(a):
A po co Ci raki jak nie ma śniegu? blink


Sokole, a może jezzzo wie więcej niż my uhm W lipcu 30 stopniowe upały a w sierpniu może sypnie śniegiem. Wink Ja zawsze mówię: "Ubieraj się według ciepłomierza a nie według kalendarza." Toungue


RE: raki - fabrykadrwin - 10-07-2010 10:32 PM

Jeśli chcesz na sierpień kupować raki w tatry, to może nie idź na te "bardziej wymagające trasy" w ogóle...
Facepalm!


RE: raki - PiotrekDz - 10-07-2010 10:48 PM

Sokół napisał(a):
Jeśli potrzebujesz lepszej przyczepności, polecam nowy rodzaj kijków trekkingowych.... giggle giggle giggle giggle ok uhm

Nie głupi patentuhm

Big Grin


RE: raki - fabrykadrwin - 10-07-2010 10:53 PM

Tylko On mógł coś takiego wymyślić Big Grin


RE: raki - Fazik - 11-07-2010 07:33 AM

Sokół napisał(a):
Jeśli potrzebujesz lepszej przyczepności, polecam nowy rodzaj kijków trekkingowych.... giggle giggle giggle giggle ok uhm

Jakieś krótkie...

Sokół napisał(a):
Tak na poważnie - w sierpniu raki nie będą Ci w Tatrach absolutnie potrzebne. Wystarczy dobre obuwie. No i przydadzą Ci sie kijki.


Raczej racja, raki bez śniegu=pożar Smile Wink


[split] Jakie buty? - KasiaA - 18-12-2010 04:58 PM

Krzysiek napisał(a):
... Swoją drogą to może mi ktoś podpowie czy takie lekkie raki turowe pasują do zwykłych butów przystosowanych do automatów?


Jak te turowe masz też automaty to podejdą. Ale lekkie na tury najczęściej są z aluminium (bo o wagę chodzi i w nich się po śniegu drepta) więc w teren mikstowy średnio polecam, po prostu je powyginasz na kamieniach. Wspinaczka też odpada.


RE: Jakie buty? - paaulo - 18-12-2010 06:10 PM

Krzysiek, to w odwrotną stronę czasem jest problem np. do Twoich Scarpa F1 nie każdy rak siądzie - wajcha z tyłu koliduje z zapięciem niektórych modeli raków.

Roman.d, pisałeś o Tatrach zimą. Ma to być but zimowy, czy całoroczny?
Jeżeli całoroczny, to te Asolo są ok. Z butami Wolverine nie miałem do czynienia.


RE: Jakie buty? - Krzysiek - 18-12-2010 06:24 PM

paaulo napisał(a):
Krzysiek, to w odwrotną stronę czasem jest problem np. do Twoich Scarpa F1 nie każdy rak siądzie - wajcha z tyłu koliduje z zapięciem niektórych modeli raków.

Roman.d, pisałeś o Tatrach zimą. Ma to być but zimowy, czy całoroczny?
Jeżeli całoroczny, to te Asolo są ok. Z butami Wolverine nie miałem do czynienia.


Właśnie się zastanawiam nad czymś takim jak pisze Kasia a nie próbowałem z przymierzaniem bo zawsze pożyczam automaty od znajomego a chciałbym własne lekkie.


RE: Jakie buty? - paaulo - 18-12-2010 08:18 PM

Pasować będą. Lekkość raków to zaleta ograniczona niestety trwałością. Tak jak Kasia napisała. Jeżeli mają służyć na podejściu żlebem w twardym śniegu, to będą ok. Do cięższych zadań niestety.
Najlżejsze jakie znam - http://www.camp.it/EN/template01.aspx?codicemenu=52
"Unsuitable for ice climbing, mixed terrain and technical applications."

Teraz nam się OT zrobił.


RE: Jakie buty? - Pedro - 18-12-2010 08:29 PM

paaulo napisał(a):
Teraz nam się OT zrobił.

Już nie Smile


RE: raki - Krzysiek - 18-12-2010 09:00 PM

Pedro napisał(a):

paaulo napisał(a):
Teraz nam się OT zrobił.

Już nie Smile


http://www.skitour.pl/index.php?products=product&prod_id=42
Myślałem o tych i ich wykorzystaniu do zwykłych butów na mało wymagające przejścia ale widzę że trzeba będzie dobrze sprawdzić. Przypaliłem się na usztywnienie buta jednym ruchem i gdybym wybierał ponownie to wolałbym bardziej giętki przegub f3 z wycięciem kilku kawałków plastiku z tyłu i odrobiną zabawy wiertarką o zbliżonej wadze...


RE: Jakie buty? - Dariusz - 18-12-2010 09:56 PM

paaulo napisał(a):
Lekkość raków to zaleta ograniczona niestety trwałością. Tak jak Kasia napisała. Jeżeli mają służyć na podejściu żlebem w twardym śniegu, to będą ok. Do cięższych zadań niestety.


Na podstawie własnych doświadczeń z lekkimi rakami jest tak samo jak z lekkim czekanem, wszystko ok jak stawiamy stopy, a czekan służy do popierania czy asekuracji.
Problem się robi na stromy zmrożonych podejściach, czy na lodospadach, wtedy masa raków czy czekana ma duże znaczenie, czym cięższy rak/czekan tym mniejsza siła potrzebna do jego wbicia.


RE: raki - paaulo - 19-12-2010 03:54 PM

Pedro napisał(a):
Już nie Smile

Porządki świąteczne Admina. Wink

Krzysiek napisał(a):
gdybym wybierał ponownie to wolałbym bardziej giętki przegub f3 z wycięciem kilku kawałków plastiku z tyłu i odrobiną zabawy wiertarką

Wyczuwam wpływy zawodnicze. Wink


Raki Połautomatyczne - wojtasmazi - 16-07-2013 03:59 PM

Witam wszystkich Smile
Pisze do was z pytaniem....
Posiadam te buty salewy:

http://www.salewa.pl/product/wysokogorskie/condor+evo+gore-tex-1

Chciałbym do nich dokupić raki. Będzie to pierwsza wyprawa zimą w nasze piękne tatry. W końcu trzeba je zobaczyć zimą a nie jak co roku tylko latem Smile W jednym ze sklepów w poznaniu doradzono mi następujące raki:

http://www.tuttu.pl/raki,raki-polautomaty-nuptse-31825av-216-k-2314-1943-p
http://www.tuttu.pl/raki,raki-contact-clip-216-k-5079-9887-p
http://www.tuttu.pl/raki,raki-serac-clip-216-k-4122-6619-p

Które z tych raków jesteście mi wstanie polecić ??
A może jakieś inne ??

Dobrze by było gdyby nadały sie za jakiś czas na warunki alpejskie.....
Chętnie przeczytam wszystkie rady i wskazówki bardziej doświadczonych osób w zimowych wyprawach Smile


RE: Raki Połautomatyczne - mirek - 16-07-2013 04:53 PM

Radziłbym w pierwszym poście powiedzieć dzień dobry,mam na imię xxxxxxxx a nie reklamować firm.giggle


RE: Raki Połautomatyczne - Pedro - 16-07-2013 08:55 PM

Cóż, nie wiem czy to nie reklama...

Jeśli jednak miałbym coś od siebie powiedzieć, użytkowałem nuptse (koszyki) ale bardzo porównywalny model i black diamonda serac (automaty) też bardzo podobny model choć już parę lat mają.

Nie miałem styczności z tym środkowym.

Osobiście bardziej cenię sobie nuptse. Koszyki, dobre/lepsze wg mnie wykonanie, zęby choć trochę już przeszły są jeszcze w całkiem akceptowalnym stanie. Wydaje mi się, że BD szybciej się stępiły. No i cena też korzystniejsza.

Dla ścisłości dodam jednak, że raki używałem do celów turystyki zimowej, a nie wspinaczki.


RE: raki - wojtasmazi - 17-07-2013 01:07 PM

To nie reklama. Dość często robię zakupy w tym sklepie i sta linki do tego akurat sklepu ponieważ tam mi je polecono.......

Mam jeszcze jedno pytanko.... Czy odczuwalna jest różnica w użytkowaniu miedzy rakami z 10 zębami a 12 ??

Coś co jeszcze zauważyłem to to jak by zęby w rakach Blacka byly masywniejszy (co może powodować to e są trwalsze) Mogę oczywiście sie mylic Smile


RE: raki - przemo - 24-01-2017 04:12 PM

Głupie pytanie laika, ale nie śmiejcie się Smile Kupiłem nowe raki koszykowe Camp Stalker. I teraz, jako że ponoć zęby raków się ostrzy, to zapytuję: czy te raki przed pierwszym użyciem trzeba naostrzyć??


RE: raki - Krzysiek - 24-01-2017 04:39 PM

Nie trzeba - długo nie trzeba.


RE: raki - Stasiu - 24-01-2017 05:44 PM

przemo napisał(a):
Głupie pytanie laika, ale nie śmiejcie się Smile Kupiłem nowe raki koszykowe Camp Stalker. I teraz, jako że ponoć zęby raków się ostrzy, to zapytuję: czy te raki przed pierwszym użyciem trzeba naostrzyć??

Spróbuj palcem i zobaczysz. Smile Jak pisze Krzychu, my jesteśmy sortą turystów, gdzie raki się prędzej rozlecą, niż ich będzie trzeba było ostrzyć. Jedynie, że masz w planie łazić sporo w miksie skała/lód


RE: raki - Michał_DG - 09-02-2017 04:35 PM

Co by nie tworzyć nowego tematu napiszę tutaj.

Dziś zanabyłem sobie raczki Camp Ice Master. Czytałem trochę
pochlebnych opinii na ich temat i stąd moja decyzja.

Raczki wyglądają tak http://images.sklepy24.pl/85212725/5049/medium/raczki-ice-master-rozmiar-m.jpg

Zakupiłem je ponieważ w sobotę wybieram się na mały wypad w góry
i chciałem się doposażyć i stwierdziłem że na Beskidy zupełnie wystarcza.

Po powrocie napiszę jak mi się sprawdziły i czy było warto zainwestować.

Mam też "raczki" nakładki antypoślizgowe na buty o coś takiego
http://skibicki.pl/08/images/stories/newsy_2008/2009/858229428.jpg

Na sankach z synem się sprawdzały ale w góry wolałem coś konkretniejszego
o ile można ten sprzęt tak określić.


RE: raki - Fazik - 09-02-2017 04:47 PM

Ciekaw jestem tych pierwszych. Te drugie mam ale nie zakładałem na buty. Podobno te kolce potrafią wyskakują z tej gumy.


RE: raki - Michał_DG - 09-02-2017 04:53 PM

Mi te kolce z gumy nie wyskoczył ale jak pisałem użytkowane
z synem na sankach z 10 razy.
Szukałem czegoś lepszego a konkretnych raków nie potrzebuje.
Uważam że to może być dobra opcja pod warunkiem, że się sprawdzi.

Po powrocie napiszę moje subiektywne wrażenia.


RE: raki - Fazik - 09-02-2017 10:29 PM

Wyglądają na szybkie w zakładaniu, to na podejścia turystyczne byłoby lepsze (chyba) jak koszyki, czekamy na recenzję.


RE: raki - Michał_DG - 12-02-2017 06:22 PM

Powiem tak ja jestem zadowolony dla mnie zdały rezultat.
Szlak na dole mocno oblodzony na całej szerokości na dość
długim odcinku i tak w kilku miejscach. Po lodzie mogłem
iść jak po asfalcie. Strome podejście też nie sprawiało problemu.
Widać że trochę zdrapała się farba innych
uszkodzeń nie zauważyłem.

Ze spraw technicznych należy zwrócić uwagę na rozmiar.
Moje raczki są moim zdaniem rozmiar za duże (XL).
Kupiłem takie bo był ostatnie i miałem wrażenie że są ok.

Wiec podsumowując jestem zadowolony i polecam ( na szlaku
widziałem inne osoby z tym samym sprzętem i były zadowolone)
Trzeba dobrze dobrać rozmiar. Zakładanie nie sprawa problemów.
Fajne etui na raczki ja swoje przytroczyłem do plecaka.
Mogę polecić.


RE: raki - Fazik - 13-02-2017 02:25 PM

Masz XL a jakie nosisz buty (rozmiar) i może podaj zewnętrzną długość buta w cm. Dzięki. Ja noszę 48.5 Smile z zewnątrz nie Mierzyłem, zrobię to w domu. Teraz jestem w trasie.


RE: raki - Michał_DG - 14-02-2017 12:37 PM

Rozmiar zależy od buta salomony mam 44 posiadam ich 3 pary dwie wysokie i jedną
parę niskich a innych 42-43. Nakładki XL są podane od 45-47.
Przymierzając je w sklepie do buta wydawały mi się ok, kolejna sprawa to to,
że była to ostatnia para a następna dostawa miała być za miesiąc.
Jednak nie zauważyłem niczego złego podczas użytkowania. Jedyne co zauważyłem,
że na pięcie lewego buta nakładka była jakby trochę luźna na prawym ok.

Na razie tylko raz ich użyłem, okaże się przy kolejnych wypadach.


[split] raki z biedronki - grabarz - 18-03-2017 11:01 AM

Podłącze się pod ten temat.
W Taterniku właśnie są w promocji raki i bardzo poważnie zastanawiam się nad ich kupnem dla mnie i dla żony, co o nich myślicie ?
http://taternik-sklep.pl/raki-koszykowe-climbing-technology-nevis-antisnow.html


RE: raki z biedronki - Pedro - 18-03-2017 11:15 AM

Generalnie te raki są wg mnie w porządku - z jednym małym pytajnikiem na który ja nie potrafię odpowiedzieć. To są 10-zębne raki. Ja zawsze używałem 12-zębnych. Nie wiem jak w terenie przekłada się ta różnica. Pewnie do zastosowań niezbyt wymagających powinny się nadać. Choć czy ja wiem czy nie lepiej jednak dorzucić te około 30-50 zł do 12-sto zębnych? Może ma ktoś jakieś własne doświadczenia w tym temacie?

Ja bym raczej dorzucił - ale jak mówię nie chodziłem w 10-zębnych.


RE: raki z biedronki - grabarz - 18-03-2017 11:20 AM

Opinie w większości dobre, że cena do jakości ok, ale czekam na dalsze podpowiedzi Smile


RE: raki z biedronki - Pedro - 18-03-2017 11:23 AM

To jest dość dobra cena. Ja tylko się zastanawiam czy nie warto dorzucić do nazwijmy to "pełnej wersji". O różnicy musiałby jednak powiedzieć ktoś kto używał i takich i takich. A no i co ważne używał jednych i drugich w terenie stromym na np. zlodowaciałym śniegu.


RE: raki z biedronki - grabarz - 18-03-2017 11:29 AM

Szczerze mówiąc dopiero Ty mnie uświadomiłeś że one mają mniej zębów, nigdy na to nie zwracałem uwagi, jak oglądałem raki Shy
Głównie przemówiła do mnie cena Smile


RE: raki z biedronki - Michał_DG - 18-03-2017 11:32 AM

Tu masz 12 zębne

http://taternik-sklep.pl/raki-koszykowe-climbing-technology-nuptse-evo.html


RE: raki z biedronki - grabarz - 18-03-2017 11:38 AM

To samo tylko z 12 zębami Smile
Cena też dobra, trzeba to przegadać z żoną...
A te które wrzucił Michał, są bez zastrzeżeń ?


RE: raki z biedronki - Pedro - 18-03-2017 11:47 AM

Dla mnie ten model jest w porządku.


RE: raki z biedronki - Michał_DG - 18-03-2017 12:18 PM

Grabarz jak dla mnie to praktycznie ten sam model różnica tylko w ilości zębów jest.
Zauważyłem je w linku co dałeś na samym dole były może nie zwrociles uwagi.

Ja mam raczki camp Ice master i na moje potrzeby na razie starcza.
Zobacz sobie może bedzie jakaś alternatywa i cena sporo niższa.

Choć na poważne zimowe drapanie się nie nadaje.


RE: raki z biedronki - Fazik - 18-03-2017 12:19 PM

TomaszRT napisał(a):

Pedro napisał(a):
Dopóki poruszamy się w terenie gdzie ewentualne odpadnięcie/urwanie się takich nakładek nie spowoduje większego zagrożenia dla zdrowia czy życia to można według mnie czegoś takiego próbować. Dodatkowo musi być to trasa z której w razie czego można wrócić bezpiecznie bez żadnych nakładek.


Po testach w BŻ stwierdzam, że zachowując powyższy warunek jest to doskonałe rozwiązanie.. Te raczki, które mieliśmy są proste jak konstrukcja cepa: stalowa odkuwka + pasek z klamrą.. Pewność poruszania się po zalodzonym szlaku nieporównywalna do samych butów.. Cena 50~70PLN.. Na zimowe góry typu beskidzkiego staną się elementem podstawowego wyposażenia..


Tomek o którym modelu mówisz, czy o takich:
allegro.pl/raczki-turystyczne-rapeks-pro-mini-raki-na-buty-i5751001718.html?bi_s=ads&bi_m=p4&bi_c=204545

Zastanawiam się czy takie dały by radę:
http://allegro.pl/raki-na-buty-kolce-lancuchy-antyposlizgowe-i6693752211.html?reco_id=6c7cf88a-0bcd-11e7-8cf2-6c3be5b47f48


RE: raki z biedronki - Fazik - 18-03-2017 12:23 PM

Co do ilości zębów to myślę że jeśli nie wybieramy się na lodowce w celach wspinaczkowych to 10 zębów wystarczy w turystyce, ja nawet nie wiem jakie mam Smile


RE: raki z biedronki - Michał_DG - 18-03-2017 12:39 PM

Ten drugi link co dałeś Fazik to ja mam i jak narazie ok.
Sporo lodu bylo pod górkę czy z górki szlo się bardzo pewnie.

Nazwa moich camp Ice master i rozmiar taki uniwersalny nie jest
A każdy kolor to inny rozmiar.


RE: raki z biedronki - Pedro - 18-03-2017 12:40 PM

W Tatrach też możemy mieć bardzo wymagające warunki na raki. Nie zawsze wiąże się to z celami kojarzonymi wspinaczkowo. Decydującymi są czynniki temperaturowo-opadowe które kształtują nam charakter pokrywy śnieżnej, śnieżnej-lodowej czy czasem tylko lodowej.

Wbrew pozorom z kolei lodowiec też nie zawsze musi oznaczać warunków wymagających. Wszystko zależy. Zresztą jeśli ktoś ma zamysły typowo wspinaczkowe to na rynku istnieją inne raki o zacięciu typowo wspinaczkowym i tego typu koszyki będą za nimi zostawać daleko w tyle. Choć dawniej to i Everest zdobywało się pewnie w rakach gorszych niż te które my obecnie zakładamy na Wołowiec Smile

Jeśli ktoś ma w planie raki bo idzie na Babią (nie przez Perć) to faktycznie nie spodziewam się żeby 10-zębów były w czymkolwiek gorsze od "12". Jeśli bierzemy pod uwagę wyższe Tatry to jednak może być już różnie - wydaje mi się, że w wielu sytuacjach "12" mogą zwiększyć margines bezpieczeństwa.


RE: raki - Pedro - 18-03-2017 12:52 PM

Wydzielone posty z tematu o raczkach zostały przeniesione powyżej.


RE: raki z biedronki - TomaszRT - 18-03-2017 08:17 PM

Fazik napisał(a):
Tomek o którym modelu mówisz, czy o takich:
allegro.pl/raczki-turystyczne-rapeks-pro-mini-raki-na-buty-i5751001718.html?bi_s=ads&bi_m=p4&bi_c=204545


Tak, dokładnie takich używałem..

Pedro napisał(a):
Choć dawniej to i Everest zdobywało się pewnie w rakach gorszych niż te które my obecnie zakładamy na Wołowiec


W takich butach być może zdobyto Everest a na pewno osiągnięto Drugi Uskok na drodze przez Przełęcz Północną.. Raków chyba wtedy jeszcze nie znano..

https://cdn.shopify.com/s/files/1/0211/7310/articles/Mallory-Boot1_2048x2048.jpg?v=1473286394


RE: raki - Pedro - 18-03-2017 09:13 PM

Parę ciekawych fotek porównawczych:
http://www.nationalgeographic.com/adventure/everest/gear-edmund-hillary-hilaree-oneill/


RE: raki - TomaszRT - 18-03-2017 09:20 PM

Między obecnym sprzętem a tym z czasów Hillary'ego jest przepaść.. aczkolwiek Hillary'ego i Mallory'ego też dzieliło 30 lat i postęp, który się pomiędzy ich wyprawami dokonał też był ogromny..


RE: raki - Pedro - 18-03-2017 09:31 PM

No to Adrian. Znalazłem coś takiego - sporo taniej Cię wyjdzie Big Grin
https://www.varusteleka.com/en/product/swiss-crampons-used/16323


RE: raki z biedronki - grabarz - 18-03-2017 09:37 PM

Fazik napisał(a):

TomaszRT napisał(a):

Pedro napisał(a):
Dopóki poruszamy się w terenie gdzie ewentualne odpadnięcie/urwanie się takich nakładek nie spowoduje większego zagrożenia dla zdrowia czy życia to można według mnie czegoś takiego próbować. Dodatkowo musi być to trasa z której w razie czego można wrócić bezpiecznie bez żadnych nakładek.


Po testach w BŻ stwierdzam, że zachowując powyższy warunek jest to doskonałe rozwiązanie.. Te raczki, które mieliśmy są proste jak konstrukcja cepa: stalowa odkuwka + pasek z klamrą.. Pewność poruszania się po zalodzonym szlaku nieporównywalna do samych butów.. Cena 50~70PLN.. Na zimowe góry typu beskidzkiego staną się elementem podstawowego wyposażenia..


Tomek o którym modelu mówisz, czy o takich:
allegro.pl/raczki-turystyczne-rapeks-pro-mini-raki-na-buty-i5751001718.html?bi_s=ads&bi_m=p4&bi_c=204545

Zastanawiam się czy takie dały by radę:
http://allegro.pl/raki-na-buty-kolce-lancuchy-antyposlizgowe-i6693752211.html?reco_id=6c7cf88a-0bcd-11e7-8cf2-6c3be5b47f48


Wszedłem na twój link do raczków z allegro, gość który je sprzedaje mieszka w Cieszynie laugh

P.s
Bartek, lubimy Styl klasyczny ale te są starsze od Kukuczki Wink


RE: [split] raki z biedronki - PJack - 18-03-2017 09:44 PM

grabarz napisał(a):
Podłącze się pod ten temat.
W Taterniku właśnie są w promocji raki i bardzo poważnie zastanawiam się nad ich kupnem dla mnie i dla żony, co o nich myślicie ?
http://taternik-sklep.pl/raki-koszykowe-climbing-technology-nevis-antisnow.html

Jeśli chodzi o CT to nie mam zastrzeżeń, tyle, że używam modelu z 12 zębami:
http://8a.pl/raki-climbing-technology-super-ice-koszykowe.html
wersja z koszykami 262pln - cena niezła - tutaj od razu dostajesz solidny pokrowiec - jak dobrze poskładasz to niczego nie potną w plecaku. Szkoda, że się nie zgadaliśmy - nosiłem je przez 4 dni po BŻ ostatnim razem Smile można było zobaczyć i przymierzyć.


RE: [split] raki z biedronki - grabarz - 18-03-2017 09:56 PM

PJack napisał(a):

grabarz napisał(a):
Podłącze się pod ten temat.
W Taterniku właśnie są w promocji raki i bardzo poważnie zastanawiam się nad ich kupnem dla mnie i dla żony, co o nich myślicie ?
http://taternik-sklep.pl/raki-koszykowe-climbing-technology-nevis-antisnow.html

Jeśli chodzi o CT to nie mam zastrzeżeń, tyle, że używam modelu z 12 zębami:
http://8a.pl/raki-climbing-technology-super-ice-koszykowe.html
wersja z koszykami 262pln - cena niezła - tutaj od razu dostajesz solidny pokrowiec - jak dobrze poskładasz to niczego nie potną w plecaku. Szkoda, że się nie zgadaliśmy - nosiłem je przez 4 dni po BŻ ostatnim razem Smile można było zobaczyć i przymierzyć.


Szkoda, bo nie ma ich nigdzie w okolicy żeby przymierzyć Sad
ale masz je przetestowane, więc wiadomo że są warte zainteresowania.
A raczej już biorę pod uwagę te z 12 zębami, tak jak pisał Bartek lepiej dołożyć i wiedzieć co się ma Smile


RE: raki - Pedro - 18-03-2017 10:03 PM

Nie powinno być żadnych problemów z dopasowaniem. Ten system zakładania raków jest bardzo uniwersalny.


RE: raki - grabarz - 18-03-2017 10:10 PM

Pedro napisał(a):
Nie powinno być żadnych problemów z dopasowaniem. Ten system zakładania raków jest bardzo uniwersalny.


coraz bardziej jestem przekonany, a dodatkowo znalazłem je w innym sklepie za 250 zł szt.


RE: raki - No Name - 18-03-2017 11:54 PM

Zdecydowanie 12-zębne. Druga sprawa to waga. Polecam dorzucić kilka złotych i jednak zbić wagę. Naprawdę się opłaca. Ważne jeszcze są podkładki przeciwśniegowe i oczywiście pokrowiec. Tu masz wszystko w komplecie, a waga raków 660 g.

http://8a.pl/raki-climbing-technology-pro-light-koszykowe.html

Polecam


RE: raki - Pedro - 19-03-2017 07:39 AM

Faktycznie wagi pomiędzy najlżejszymi modelami a najcięższymi modelami znacznie się różnią.


RE: raki - conti - 21-03-2017 11:34 AM

Oboje z żoną mamy raki CT. Zwykłe koszyki. Na buty minimum 42 są moim zdaniem rewelacyjne. Biorąc pod uwagę cenę i jakość. Napisałem, że do buta 42 bo takie buty noszę ja. Żona ma małą stopę i starszy model raków CT musiałem lekko tuningować. Pokrowiec który dodawany jest w komplecie świetnie daje radę. Póki co nie mamy nic pociętego przez raki. Także ja polecam szczerze te raki.
Takie ma moja żona:
[attachment=77325]

Takie mam ja:
[attachment=77326]


RE: raki - grabarz - 21-03-2017 01:02 PM

conti napisał(a):
Oboje z żoną mamy raki CT. Zwykłe koszyki. Na buty minimum 42 są moim zdaniem rewelacyjne. Biorąc pod uwagę cenę i jakość. Napisałem, że do buta 42 bo takie buty noszę ja. Żona ma małą stopę i starszy model raków CT musiałem lekko tuningować. Pokrowiec który dodawany jest w komplecie świetnie daje radę. Póki co nie mamy nic pociętego przez raki. Także ja polecam szczerze te raki.
Takie ma moja żona:


Takie mam ja:


No i gra Smile
Cieszę się że ktoś z forum ma konkretnie ten model o który pytam i w dodatku jest z nich zadowolony Smile
Moja żona ma rozmiar 39, myślisz że będzie je trzeba przerabiać? Wolałbym tego uniknąć.


RE: raki - conti - 21-03-2017 02:42 PM

Mam nadzieję, że nie będziesz musiał kombinować. Dla pewności kup nowszy model, czyli te które napisałem, żę mam ja.
Uważam, że CT odrobinkę bardziej postarali się projektując ten model.
Łącznie z tym, że po zdjęciu raków i spakowaniu są po prostu mniejsze, co za tym idzie zajmują mniej miejsca w plecaku.

Skuteczność zarówno moich jak i tych które ma moja żona oceniam bardzo dobrze. Bardzo dobrze też się noszą. Ale mimo wszystko te pierwsze są moim zdaniem lepsze.


RE: raki - grabarz - 21-03-2017 04:02 PM

Czy te raki, to ten sam model co twoje ?
https://www.skalnik.pl/turystyka-zimowa-raki-raczki,raki-nuptse-evo,179-k-229-342-p


RE: raki - conti - 21-03-2017 05:47 PM

Dokładnie tak. Te są naprawdę przyzwoite. Nawet przy mniejszej stopie Smile


RE: raki - grabarz - 22-03-2017 07:53 PM

Raki zamówione, pozostało już tylko czekać na dostawę...
Dzięki za pomoc w wyborze Smile


RE: raki - conti - 22-03-2017 08:32 PM

Mam nadzieję, że będziesz równie zadowolony jak ja.
Będąc niedawno w Taterkach rozmawiałem z dziewczyną która miała jakieś raki, kleił się do nich śnieg mimo posiadania przeciwśniegowych wkładek. Na łączeniach były strasznie delikatne, na tyle, że bała się w nich iść. W rakach CT te wkładki przeciwśniegowe działają rewelacyjnie, a chodzi się w tych rakach pewnie.


RE: raki - grabarz - 22-03-2017 09:12 PM

Mamy nadzieję przetestować raki jeszcze w tym sezonie w Tatrach Smile


RE: raki - conti - 22-03-2017 10:13 PM

Oby nosiły się tak dobrze jak moje ok


RE: raki - grabarz - 28-03-2017 04:48 AM

Raki przetestowane, ogólnie mówiąc spisały się dobrze, ale!
Zawsze jest jakieś ale.... Wczoraj czyściłem buty i na pięcie jest solidny ślad po koszyku, na przodzie butów też mam dwa małe punkty po zewnętrznej stronie, może za mocno zawiązałem, bo u żony jest ślad tylko na pięcie. Mamy buty z nubuku, zrobił się tak zwany "glanc".
Małe punkty jakoś się dały zatrzeć gąbką, ale pięty zostały Sad

Raki ok, ale nie koniecznie do wszystkich butów.kwasny


RE: raki - conti - 28-03-2017 07:13 AM

Myślę, że jedynie automaty mogłyby nie zostawić żadnych śladów na butach. Ale do automatów musisz mieć odpowiednie buty, więc kółko się zamyka.


RE: raki - PJack - 28-03-2017 08:57 AM

grabarz napisał(a):
Mamy buty z nubuku, zrobił się tak zwany "glanc".
Małe punkty jakoś się dały zatrzeć gąbką, ale pięty zostały Sad

No i fajnie. Takie glance dyskretnie sugerują, że prawdziwy górołaz oto przed nami Big Grin
A tak poważnie to każde koszyki zostawią ślady. Ja wiem jakich butów nie kupować następnym razem ze względu na np przetarte szwy od koszyków. Tak że glance to chyba najlżejsze szkody od raków.


RE: raki - Pedro - 28-03-2017 10:53 AM

Otok gumowy w butach nieźle się sprawdza i jestem zwolennikiem takiego.


RE: raki - Stasiu - 28-03-2017 12:32 PM

grabarz napisał(a):
Raki przetestowane, ogólnie mówiąc spisały się dobrze, ale!
Zawsze jest jakieś ale.... Wczoraj czyściłem buty i na pięcie jest solidny ślad po koszyku, na przodzie butów też mam dwa małe punkty po zewnętrznej stronie, może za mocno zawiązałem, bo u żony jest ślad tylko na pięcie. Mamy buty z nubuku, zrobił się tak zwany "glanc".
Małe punkty jakoś się dały zatrzeć gąbką, ale pięty zostały Sad

Raki ok, ale nie koniecznie do wszystkich butów.kwasny


Grabarzu, to jest efekt uboczny chodzenia w ramach. Buty się prędzej niszczą.Toungue Nie ma idealnych raków. W stycznych miejscach but zawsze dostaje od raka.


RE: raki - grabarz - 28-03-2017 12:56 PM

Nie ma to jak przekonać się na własnym bucie Wink


RE: raki - Pablo - 28-03-2017 01:28 PM

Na sztywnej podeszwie aż tak bardzo nie pracuje na koszykach Wink


RE: raki - Michał_DG - 28-03-2017 06:19 PM

Grabarz a jak by dać między buta a koszyk jakaś wkładkę? Np z filcu?
Może pomyśleć o jakimś materiale na osłonę.
Nie wiem czy takie coś jest realne ale może warto spróbować.


RE: raki - grabarz - 28-03-2017 06:26 PM

Michał_DG napisał(a):
Grabarz a jak by dać między buta a koszyk jakaś wkładkę? Np z filcu?
Może pomyśleć o jakimś materiale na osłonę.
Nie wiem czy takie coś jest realne ale może warto spróbować.


Będziemy mieli powód żeby kupić nowe buty fiuuuu Wink
A Jacek mówił, że nawet polansować się można w takich butach giggle


RE: raki - Stasiu - 28-03-2017 06:46 PM

Michał_DG napisał(a):
Grabarz a jak by dać między buta a koszyk jakaś wkładkę? Np z filcu?
Może pomyśleć o jakimś materiale na osłonę.
Nie wiem czy takie coś jest realne ale może warto spróbować.

Wiesz Michale, dobrze się to mówi z domu. W terenie człowiek jest rad, że same raki włoży na buty. Smile


RE: raki - Pablo - 04-01-2019 09:37 AM

Przyszedł czas na nowe kraby Smile
I mam pytanie, czy ktoś z Was używa lub zna kogoś kto używa takich automatów
https://8a.pl/raki-black-diamond-serac-pro-automatyczne.html
chodzi mi o to, że brak zabezpieczenia na czubku tak jak mają to np. bardziej klasyczne grivele jak te https://8a.pl/raki-automatyczne-grivel-air-tech-cramp-o-matic.html jakies doswiadczenia, czy to się nie odpina szybciej?
Bartek masz BD, półautomaty czy automaty (chodziłem w nich a nie pamiętam już innocent)
I tak własnie też się zastanawiam, czy może półautomaty jednak, bo buty mam nie za nowe a potem jak trzeba będzie wymienić to znów pod automaty będzie mniejszy wybór Rolleyes
Polecacie coś? Grivel, BD, Petzl?


RE: raki - Pedro - 04-01-2019 12:28 PM

BD mam automaty ale to już dość leciwy model. Na szybko nie znajdę. Wg mnie półautomaty to dobry wybór.


RE: raki - Pablo - 04-01-2019 12:34 PM

Juz znalazłem - masz serac, ale wtedy już też miałeś bez tej "asekuracj" na przednim mocowaniu?


RE: raki - TomaszRT - 04-01-2019 12:35 PM

Użytkuję półautomaty BD już 8. sezon i żadnych zastrzeżeń nie mam do nich..


RE: raki - Pedro - 04-01-2019 01:09 PM

Te moje automaty mają tę asekurację choć nieco innej konstrukcji niż w tym modelu co dałeś link.


RE: raki - Pablo - 04-01-2019 02:54 PM

No właśnie tu nie ma tego w ogóle w nowym modelu,
nie ma tego jak np. tu:



RE: raki - Stasiu - 04-01-2019 05:36 PM

Pawle, jeżeli masz do tego odpowiednie buty, to ja bym się tych raków (bez asekuracji) nie bał kupić. Są do tego dostosowane. Smile No i ktoś musi pierwszy to wypróbować. innocent


RE: raki - Fazik - 04-01-2019 05:37 PM

A czy to coś na nosie nie będzie cięło buta? Wygląda dość topornie. Ja mam koszyki, mało używane, nie mam butów pod połówki czy auto (chyba) uhm


RE: raki - Pablo - 04-01-2019 07:29 PM

Stasiu napisał(a):
Pawle, jeżeli masz do tego odpowiednie buty, to ja bym się tych raków (bez asekuracji) nie bał kupić. Są do tego dostosowane. Smile No i ktoś musi pierwszy to wypróbować. innocent

O i to mi sie podoba ale... na Twoją odpowiedzialność Toungue
Buty mam, dość stare i ciężkie.. plan na buty jest też... ale trochę później (Trango Tower Extreme Wink ..tylko ciiiiii...

Fazik napisał(a):
A czy to coś na nosie nie będzie cięło buta? Wygląda dość topornie. Ja mam koszyki, mało używane, nie mam butów pod połówki czy auto (chyba) uhm

Nie tnie, używałem już, ale to stary patent.
Koszyki ver. automaty wg moich odczuć przegrywają. Automaty to jakbyś miał buty z "kolcami", sztywno, jak jedno. Koszyki to "gniecie" z każdej strony, czuć że masz taka przybudówkę, chwiejącą się prowizorkę. Oczywiście chodzi mi głównie o strome stoki z twardym podłożem szczególnie.


RE: raki - Stasiu - 04-01-2019 08:00 PM

Doradzam te raki kupić wraz z tymi butami. Paweł, co ty z tymi butami planujesz, he? Te są tak akurat dobre na lodowcowe łażenie lub mieszane. Jakieś tajne plany, o których my nie wiemy. uhm


RE: raki - Pablo - 04-01-2019 08:08 PM

Mówisz, że lepiej takie "zwykłe" trango tower bez extreme Toungue chyba podobne posiadasz.
Po prostu są dobre, ciepłe, pancerne i lekkie... na razie tyle Wink


RE: raki - Stasiu - 04-01-2019 08:30 PM

Pablo napisał(a):
...
Po prostu są dobre, ciepłe, pancerne i lekkie... na razie tyle Wink

... i bardzo sztywne. W ogóle ale nie odradzam. innocent Ja mam faktycznie te "bez extreme" samo GTX z powodu tego, że są doradzane na ferraty i to dla mnie postawa. I tym muszę mieć raki połowiczne automaty koszykowe.


RE: raki - Pablo - 04-01-2019 08:52 PM

NA ferraty wle jednak niskie buty, ale dobra... offtop sie zrobił Wink


RE: raki - OTTO - 05-01-2020 10:34 AM

Potrzebuję Waszej opinii.
Chcę kupić raki, do okazjonalnych wypraw max 1x2 w roku typu Babia Góra czy Tatry zachodnie.
Więc nie musi to być produkt typowo wspinaczkowy- profesjonalny, więc czy tego typu tańsza opcja będzie wystarczająca ?

https://www.olx.pl/oferta/raki-kolce-na-buty-pol-automatyczne-14-zebow-stal-manganowa-CID767-IDCEe9V.html

https://www.decathlon.pl/raczki-bobcat-id_8133601.html


RE: raki - TomaszRT - 05-01-2020 10:55 AM

Ja bym dołożył te parę złotych i kupił w sklepie produkt z gwarancją, znanego producenta, a nie kombinował z jakimiś wynalazkami.. O np. takie..

https://8a.pl/raki-koszykowe-climbing-technology-nuptse-evo?gclid=EAIaIQobChMI95OiqpXs5gIVjA8YCh2H6gQuEAQYAiABEgLA-PD_BwE


RE: raki - szewczyczek - 05-01-2020 12:57 PM

Przychylam się do słów Tomasza, bo różnica w cenie jest niewielka, te z linku Tomka są chyba najpopularniejsze i sprawdzą się właśnie na takich wycieczkach. Są jeszcze raki Nevada Climbing Technology, jakieś 30 zł tańsze, jedna para zębów mniej.


RE: raki - OTTO - 05-01-2020 02:22 PM

A może ktoś tu ma używki do sprzedabia ?


RE: raki - Michał_DG - 05-01-2020 02:46 PM

Na tak małe potrzeby można
pomyśleć o wynajęciu raków.


RE: raki - OTTO - 05-01-2020 02:49 PM

Rok temu byłem na Babiej i wypożyczyłem w Zawoi, nie dość że ostatnią sztukę to musiałem dzień wcześniej ją zaklepać, b potem rozleciał się jeden rak po 100 m, dobrze mi kaucji nie zakosili.
Strasznie dużo zachodu z wypożyczaniem i niepewności czy będą i w jakim stanie, wyprawa zagrożona .


RE: raki - OTTO - 05-01-2020 03:06 PM

A czy takie pasują do każdego buta ? Jak rozpoznać takie do których musi być rant na pięcie buta ?

https://allegro.pl/oferta/raki-automatyczne-grivel-2f-8828327140


RE: raki - Michał_DG - 05-01-2020 03:18 PM

Jak się nie mylę ranty z przodu i tyłu buta
trzeba do automatów.
Tylko z tyłu do półautomatow.
Do butów bez rantów to zwykłe taki koszykowe.

Tak mi się przynajmniej wydaje że idzie to w tą stronę.


RE: raki - OTTO - 05-01-2020 03:24 PM

Czyli ja muszę celować w koszykowe aby w przyszłości nie mień problemów Wink


RE: raki - Fazik - 05-01-2020 04:08 PM

OTTO, jak mam takie raczki:
https://www.skalnik.pl/raczki-alp-684636
Sprawdziły się na drodze przez Rusinową, wodogrzmoty aż do podejścia do piątki gdzie jest dość stromo, tam po przejściu kilku metrów delikatnie się osuwając zamieniłem na klasyczne, one na stromy teren nie bardzo się sprawdzają bo nie działasz zębami przednimi, musisz raczej stawiać stopę bokiem do stoku, wtedy się trzymają.
Klasyczne mam takie:
https://www.austrialpin.at/produkte/steigeisen-und-groedel/detail/sb01a-trekking-10-zack-steigeisen/
Choć nie jestem pewny 10 czy 12 zębów.


RE: raki - TomaszRT - 05-01-2020 06:22 PM

OTTO napisał(a):
Czyli ja muszę celować w koszykowe aby w przyszłości nie mień problemów Wink


Tak, szukaj koszykowych.


RE: raki - OTTO - 06-01-2020 11:35 AM

Chyba jednak się skuszę na takie:
https://pl.aliexpress.com/item/32938776148.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.547b1379nkruCc&algo_pvid=0047e133-206b-433c-b5df-891adea84189&algo_expid=0047e133-206b-433c-b5df-891adea84189-5&btsid=bcc72ba0-e767-45bd-902b-92d62d719fee&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_10,searchweb201603_53

Lub takie:
https://pl.aliexpress.com/item/4000424541610.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.547b1379nkruCc&s=p&algo_pvid=0047e133-206b-433c-b5df-891adea84189&algo_expid=0047e133-206b-433c-b5df-891adea84189-25&btsid=bcc72ba0-e767-45bd-902b-92d62d719fee&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_10,searchweb201603_53

Jak kupię i użyję to dam znać czy było warto Wink


RE: raki - Michał_DG - 06-01-2020 11:41 AM

Jakiś czas temu kupiłem młodemu tak plecak.
Nie dotarł i od miesiąca sprawa w toku bo twierdzą
Ze został dostarczony. No bywa. Trzeba uważać.

Jednak myślę czy dasz radę użyć je w tym kwartalne.
Przesyłki potrafią iść dość długo.

Jakość też jest ważna. Jednak chodzi o bezpieczeństwo.


RE: raki - tratina - 06-01-2020 11:43 AM

Fazik napisał(a):
Sprawdziły się na drodze przez Rusinową, wodogrzmoty aż do podejścia do piątki gdzie jest dość stromo, tam po przejściu kilku metrów delikatnie się osuwając zamieniłem na klasyczne, one na stromy teren nie bardzo się sprawdzają bo nie działasz zębami przednimi, musisz raczej stawiać stopę bokiem do stoku, wtedy się trzymają.
Choć nie jestem pewny 10 czy 12 zębów.


No tak nie pamiętasz 10 czy 12. Fazi, to jak Ty do tej 5 doszedłeś?
Ostatnio z tego co pamiętam dwa przednie spiłowałeś Wink - chyba, że jakieś nowe zakupiłeś


RE: raki - OTTO - 06-01-2020 11:51 AM

Michał_DG napisał(a):
Jakiś czas temu kupiłem młodemu tak plecak.
Nie dotarł i od miesiąca sprawa w toku bo twierdzą
Ze został dostarczony. No bywa. Trzeba uważać.

Jednak myślę czy dasz radę użyć je w tym kwartalne.
Przesyłki potrafią iść dość długo.

Jakość też jest ważna. Jednak chodzi o bezpieczeństwo.

Ja je może kupię dopiero w kwietniu jak będą jeszcze tańsze, więc mogą iść-płynąć długo, nigdzie się nie wybieram już tej zimy, no może na Babią za 2 tyg od Krowiarek, rok temu miałem tam wypożyczone raki i nie były potrzebne.
Kupiłem już na ali dużo rzeczy, w tym telefon i kamerę i wszystko ok, a z allegro nie doszło coś i allegro stwierdziło że jest tylko pośrednikiem i sam mam to zgłosić na policję itd, to samo było a OLX , więc wydaje się, że to co miało być bezpieczniejsze wyszło odwrotnie do zakupu z Chin, gdzie tak naprawdę nie wiem od kogo kupuję i komu płacę Wink


RE: raki - szewczyczek - 06-01-2020 12:08 PM

Otto, ja bym się nie zastanawiał tylko kupił najpopularniejsze raki CT, a Ty kupisz co zechceszSmile

Choć biorąc pod uwagę, jaki ze mnie zimowy turysta to najlepiej jak bym w ogóle nie kupował...


RE: raki - Pablo - 06-01-2020 01:04 PM

tratina napisał(a):
No tak nie pamiętasz 10 czy 12. Fazi, to jak Ty do tej 5 doszedłeś?
Ostatnio z tego co pamiętam dwa przednie spiłowałeś Wink - chyba, że jakieś nowe zakupiłeś


Hahahhhhhh giggleBig Grin to było dobre... .


Z tych wszystkich Waszych porad historycznie Otto i tak zawsze robi po swojemu, czyli żeby jak najmniej wydać kasy, bezpieczeństwo idzie na dalszy plan.
Aczkolwiek wiekszość pewnie w ogóle nie założyła by raków w tych miejscach gdzie było wspominane więc czy się popsuja czy nie to tylko kwestia wygody, to mogą być te najtańsze z ali.


btw
te raki z ali wygladają jak CT tylko bez napisów, może nawet z tej samej fabryki. NIe sa najwyzszej jakosci tak jak CT, ale jak kupisz Ct to przynajmniej na gwarancji sa.


RE: raki - OTTO - 06-01-2020 01:22 PM

Szewczyszek i tak to się kończy co roku, planuję zakup szkoda mi kasy na prefesjonalny sprzęt do amatorskich wypraw i odpuszczam, ale teraz jak tylko stówkę mam wydać to chyba kupię, bo we wrześniu na Wrotach Chałubińskiego na 20-30 osób tylka ja z żoną weszliśmy i 2 innych w rakach i dobrze że byli bo nam pomogli zejść, ręce miałem pocharatane z lolu, co chwile jechałem na dupie, nigdy nie miałem w górach takiego strachu.

Więc kupie te tanie które jest wysokie prawdopodobieństwo nie odstępują tym europejskim markowym na 90% robionym i tak w Chinach Smile

Pablo , widzę już opinie sobie wyrobiłem Smile
Faktycznie nie lubię marnować kasy na coś czego nie używam albo używam umiarkowanie.
Ale i tak dziękuję za Wasze porady bo przynajmnie nie kupię automatów których bym potem w ogóle nie użyłbym.


RE: raki - szewczyczek - 06-01-2020 01:46 PM

Wszystkie raki o których rozmawiamy, to sprzęt amatorski i pewnie wytwarzany w Chinach.

Nie obraź się Otto, ale rośnie chyba poziom turystycznej świadomości, skoro tylko 2 z 20-30 osób poszło na przełęczSmile

Żeby nie było, też się kiedyś wgramoliłem na prosty wierzchołek, z którego schodzenie bez sprzętu zamiast 10 minut wedle mapy trwało ponad 40 min. Również jak u Ciebie był to największy strach jaki znalazłem w górach. Mój błąd był nawet większy, bo złaziłem sam. Więcej tak już nie polazłem i nie zamierzamSmile


RE: raki - OTTO - 06-01-2020 02:22 PM

Nie obrażę.
Po zejściu wszyskim znajomym powiedziałem że to było najbardziej niedpowiedzialne z wszystkich moich decyzji, 9 letniego syna zostawiliśmy ze znajomymi przy stawie Staszica, wielu ludzi zawracało i odradzało, ja sam prosiłem żonę aby zawróci-, ale moja luba stwierdziła że więcej tu nie przyjdzie i idzie dalej, a ja za nią modląc się by nam nic się nie stało.
Za nami wchodził chińczyk w adidasach, na górze pokazał zdjęcia jak szedł najtrudniejsztm szlakiem w Chinach, ja spanikowany a on gwizdał sobie i śmiał się z nas, po zejściu ruszył na przełaj na Szpiglasa Smile


RE: raki - szewczyczek - 06-01-2020 04:01 PM

W każdej dziedzinie znajdą się ludzie, dla który to co dla nas stanowi sufit, dla nich jest podłogą. Nie ma znaczenia czy adidasy czy buty trekingowe za kostkę, byle właściciel butów dobrze sobie w nich radził w terenie, w który poszedł. W letnich warunkach w Tatrach przerzuciłem na adidasy, bo są dużo wygodniejsze, szkoda tylko, że się szybko rozwalają. Tak jak Ci Ukraińcy, którzy szli na Rysy z czekanem z drutu. Jak umieli z niego dobrze korzystać, to może było to lepsze narzędzie niż dla mnie certyfikowany czekan wiodącego producenta, którym nawet nie pamiętam, czy próbowałem w ogóle hamować.


RE: raki - OTTO - 01-03-2020 08:48 PM

Ku przestrodze zamieszczam linka gdzie na innym forum ostrzegają przed rakami z Chin, które sam chciałem kupić, na szczęście do każdego zakupu dochodzę długo i wnikliwie , więc i tym razem doszukałem się negatywów, możecie zobaczyć zdjęcie jak wyglądają te raki po jednym użyciu:

https://lawiny.com/uwaga-na-podrobki-rakow/


RE: raki - szewczyczek - 01-03-2020 09:26 PM

Kiedyś czytałem trochę o sprzęcie wspinaczkowym. Było o rzeczach sprowadzanych z Rosji. Ceny były około 3-4 razy niższe niż podstawowy asortyment produktów Petzla i CT. Amatorów było mało, raczej przed tym przestrzegali.

W sprzęcie zimowym pewnie jest podobnie. Najpopularniejsze rzeczy nie są specjalnie drogie.


RE: raki - OTTO - 01-03-2020 09:30 PM

Upatrzyłem za śmieszną kwotę takie raki:
Firma chyba dobra ?
https://www.olx.pl/oferta/raki-climbing-technology-CID767-IDDTtld.html


RE: raki - TomaszRT - 01-03-2020 10:22 PM

Na ścianę w garażu jako wystrój wnętrza ok


RE: raki - tomtur - 01-03-2020 10:56 PM

Oj tam zaraz na ściane ja chyba takie mam i mi służąBig Grin


RE: raki - Reinhold - 01-03-2020 10:57 PM

Nie mają podkładek przeciwśnieżnych. Bez nich pod podeszwą tworzą się wielgachne 'buły śniegowe', więc jeżeli nie chcesz co kilka kroków obijać butów czekanem, to lepiej poszukać czegoś innego Wink


RE: raki - OTTO - 02-03-2020 04:52 AM

Ok dzięki


RE: raki - Stasiu - 02-03-2020 06:30 AM

Otto, w pierwopoczątkach miałem coś takigo. Całe rzemykowe. Nie polecam. W domu się na but założą lekko, ale w warunkach zimowych, gdzieś pod stokiem, kiedy marznie, gołymi rękami bardzo niewygodnie się nasadzają. Jestem z nich wyleczony i dlatego kupiłem pół automaty. I jeszcze jedno, oprócz nabalenia się śnigu, mają tendencję zsuwać się z buta i trzeba je wciąż poprawiać.


RE: raki - Fazik - 02-03-2020 06:30 AM

To są starego systemu raki, protoplasta koszykowych.


RE: raki - OTTO - 02-03-2020 06:37 AM

A pó łautomaty to zwykłych butów się nadają czy muszą być koszykowe ?


RE: raki - tomtur - 02-03-2020 06:55 AM

Do zwykłych butów koszykowe


RE: raki - OTTO - 02-03-2020 07:16 AM

Te są ok
https://www.olx.pl/oferta/raki-climbing-technology-nuptse-koszykowe-paskowe-CID767-IDDOCTk.html