Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat
Leskowiec - last minute!!! - Wersja do druku

+- Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl/forum)
+-- Forum: Górskie tematy (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Dyskusje na górskie tematy (/forumdisplay.php?fid=10)
+---- Forum: Beskidzkie (/forumdisplay.php?fid=44)
+---- Temat: Leskowiec - last minute!!! (/showthread.php?tid=2498)

Leskowiec - last minute!!! - grzegorz:-) - 08-12-2009 04:13 PM

Uwaga Ci wszyscy którzy wybierają się na Leskowiec lub Ci którzy już tam byli!Jeżeli chcecie się jeszcze nacieszyć pięknem tego niewielkiego ale jakże urokliwego szczytu Beskidu Małego,miejsca spokojnego z pięknymi widokami na caaały Beskid Wyspowy, Tatry , Babią Górę aż po Pilsko to się spieszcie, gdyż to juz ostatnie chwile gdzie będzie można podziwiać te widoki i cieszyć się nimi w ciszy i spokoju bo już nie długo ma tam powstać wyciąg i stacja narciarska,wielka krzesełkowa(cztorosobowa!).Spora połać lasu już została wycięta pod tą inwestycję.Byłem tam pierwszy raz w życiu w ten weekend,pod namiotem i naprawdę mi się tam spodobało.Co prawda w sobotę było bardzo nieprzyjemnie,mgliście i deszczowo ale za to jaki wschód słońca w niedzielę Rolleyes aż dech zapiera Smile LESKOWIEC....POLECAM ok Wink

RE: Leskowiec - last minute!!! - Mallaidh - 09-12-2009 01:21 PM

Dobry temat!Smile Nie byłem tam, a jak wybudują wyciągi to już nie będę Sad Szkoda góry.
Z drugiej strony chyba lepiej budować szubienice tam niż w bardziej cennych miejscach...

RE: Leskowiec - last minute!!! - mieciur - 09-12-2009 01:31 PM

I kolejna góra padła ofiara wszechobecnej komercji. Szkoda Sad

RE: Leskowiec - last minute!!! - jarzabek - 09-12-2009 11:25 PM

Od której strony jest wycięta ta połać lasu?

RE: Leskowiec - last minute!!! - Stasiu - 10-12-2009 05:37 AM

No tak panowie. Nie dla Was kopczyki zbudowano. Z takich turystów jak Wy nie ma żadnej kasy. Kochliwi turysci na piękno przyrody są skazani na wymarcie Sad

RE: Leskowiec - last minute!!! - lapikus - 10-12-2009 09:15 AM

Stasiu napisał(a):
No tak panowie. Nie dla Was kopczyki zbudowano. Z takich turystów jak Wy nie ma żadnej kasy. Kochliwi turysci na piękno przyrody są skazani na wymarcie Sad

Nie tak prędko, Stasiu, nie tak prędko, ja się tam nie dam tak łatwo wyrżnąć, a umierać też jeszcze nie mam zamiaru.
Jest jeszcze wiele miejsc, gdzie spokojnie mogę egzystować. A kasę niech sobie zbijają na tych, którym się nie chce tyłka ruszyć i nogami przebierać.

RE: Leskowiec - last minute!!! - mieciur - 10-12-2009 09:34 AM

lapikus napisał(a):
Jest jeszcze wiele miejsc, gdzie spokojnie mogę egzystować.

Zapraszam do mnie do Beskidu Niskiego Smile Lapikusie będziesz mógł się tam dowolnie wyszaleć i ani pół człowieka nie spotkasz Smile

RE: Leskowiec - last minute!!! - gosia3ek - 10-12-2009 10:31 AM

chyba że Mieciura giggle

RE: Leskowiec - last minute!!! - mieciur - 10-12-2009 10:37 AM

I do tego Leśnego Smile

RE: Leskowiec - last minute!!! - lapikus - 10-12-2009 11:38 AM

Słuchajcie, ja wcale nie muszę tak daleko szukać. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi o Beskidzie Śląskim, jest tutaj wiele miejsc, gdzie można się zaszyć na długie godziny i nawet w szczycie sezonu letniego, nie natrafić na jakiekolwiek oznaki cywilizacji. Również gorąco polecam! Ale z Twojej propozycji, Krzysiek, bardzo chętnie skorzystam.

RE: Leskowiec - last minute!!! - Mallaidh - 10-12-2009 11:45 AM

A od kiedy mieciurze mieszkasz w Niskim, że do "siebie" zapraszasz? ;p
Oczywiście w wielu beskidach można jeszcze znaleźć pierwotne miejsca, choć pewnie coraz trudniej.
Temat ten był już chyba poruszany milion razy, niestety najprostszy sposób odpczywania - czyli wywieźć tyłek, nażreć się i zjechać - jest u nas najbardziej popularny. No i najpewniejszy na nim zarobek. Żal.

RE: Leskowiec - last minute!!! - mieciur - 10-12-2009 11:57 AM

ehhh Maciek, jakbyś troche "poczytał" to byś wiedział, że mieciur to gatunek wędrowny Smile i dlatego się przemieszczam raz jestem w B.Sądeckim, raz w Niskim, innym razem w Bieszczadach a czasem i w Tatry mieciur sie zapuszcza !
Niestety masz racje, że sposób wypoczynku opisany przez Ciebie jest najpopularniejszy. Choć i tak jest postęp bo jeszcze kilkanaścielat temu najpopularnijszą formą wypoczynku był telewizor i kapcie. Niestety coraz więcej przypadkowych ludzi na szlakach i do tego komercja = kłopoty dla nas - górołazów...

RE: Leskowiec - last minute!!! - Tenshi - 10-12-2009 12:23 PM

Jestem w ogromny szoku! Paskudna komercja i prywata!

Byłam na Leskowcu i potwierdzam, że panorama roztaczająca się z tego miejsca na pobliskie masywy górskie jest wspaniała!

Ponadto niesamowity klimat tego miejsca stanowi Sanktuarium Górskie na Groniu Jana Pawła II, którego pomysłodawcą i inicjatorem był minn. Pan Stefan Jakubowski, którego miałam przyjemność poznać. Dodatkową wartość stanowią jego opowieści o tym miejscu i Beskidzie Małym.

RE: Leskowiec - last minute!!! - paaulo - 11-12-2009 03:11 PM

Stasiu napisał(a):
Z takich turystów jak Wy nie ma żadnej kasy.

Niestety, brutalna prawda. Choćby dla tego skuterów śnieżnych z Beskidów czy Gorców nie wygonią.

RE: Leskowiec - last minute!!! - Sokół - 11-12-2009 03:36 PM

Stasiu napisał(a):
Z takich turystów jak Wy nie ma żadnej kasy. Kochliwi turysci na piękno przyrody są skazani na wymarcie Sad

jak ma być kasa, skoro piwo pije się z biedronki, przyniesione w plecaku, w schronisku wyjada się konserwy wniesione z dołu, a schronisko straszy znizkami pttk... Devil

RE: Leskowiec - last minute!!! - jack66 - 12-12-2009 10:37 AM

Witam.
Bardzo zaciekawiło mnie to co ponoć dzieje się na Leskowcu-ostanio byliśmy tam w październiku,dlatego jutro postanowiłem to sprawdzić, i razem z synem idziemy na mały rekonesans, jak coś się dowiem dam znać.uhm
Bywam na Groniu JP II bardzo często, i widzę, że schron powinien się mieć bardzo dobrze, bo takiej ilości ludzi w niedzielę, gdy są odprawiane Msze nigdzie nie widziałem, a prawie każdy coś w schronie kupuje.Niestety to nie przekłada się na jakość otoczenia schroniska.kwasny
Pozdrawiam-jacek

RE: Leskowiec - last minute!!! - jack66 - 13-12-2009 05:58 PM

Witam.
Byliśmy dzisiaj z synem na Leskowcu, i faktycznie są tam duże połacie wyciętego lasu, być może są to wiatrołomy lub świadoma wycinka. Pytałem mieszkańców Targoszowa, z tej miejscowości szliśmy na szczyt, i podobno na Leskowcu ma być stok narciarski.kwasny Jeśli tak do wielka szkoda.Sad
Pozdrawiam;Jacek

RE: Leskowiec - last minute!!! - tomtur - 13-12-2009 06:51 PM

Musimy jednak pamiętać ze w Beskidach trwa wycinka świerka puki jest jeszcze coś wart ,widok przygnębiający ,ale wierze że jest to konieczność .W zamian sadzą jodły i buki wiem że zanim las urośnie nas już nie będzie Shyuhm

RE: Leskowiec - last minute!!! - jarzabek - 13-12-2009 09:17 PM

Jeden ewentualny stok nie będzie jakąś tragedia, a jeśli to likwidacja monokultury świerkowej to też bardzo dobrze.

RE: Leskowiec - last minute!!! - dr.Etker - 13-12-2009 09:36 PM

jarzabek napisał(a):
a jeśli to likwidacja monokultury świerkowej to też bardzo dobrze.

Zatem działania podjęte w imię ochrony przyrody i przywracania właściwego składu do prastarej buczyny karpackiej ?
Zupełnie jak w D.Chochołowskiej Big Grin .Byle by nie stosowali tak do końca techniki zrębu pełnego-bo przy najbliższych ulewach -zbocze wyjedzie komu na domy. Rolleyes

RE: Leskowiec - last minute!!! - PiotrekDz - 26-02-2010 05:02 PM

Nie tylko Leskowiec atakują. Gmina Ujsoły nadal mocno napiera na budowę wyciągów i.t.d..

Tu artykuł z żywieckiego dodatku do DZ

" Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wydała opinię w sprawie budowy infrastruktury narciarskiej w gminie Ujsoły na Żywiecczyźnie.
Dopuszcza możliwość powstania tras i wyciągów narciarskich na stokach Okrągłego i Szczyt-kówki, ale sprzeciwia się inwestycjom na Lipowskiej. Samorząd liczy, że w przypadku Lipowskiej jeszcze nic straconego, choć przeciwko wpuszczaniu tam narciarzy ekolodzy ostro protestują.

- Opinia dyrekcji to krok w stronę budowy ośrodków narciarskich. Byłyby konkurencją dla Szczyrku, Korbielowa czy Wisły - mówi Katarzyna Wydra, sekretarz Urzędu Gminy w Ujsołach.
Samorządowcy przy poparciu mieszkańców od lat starają się, by w gminie powstały ośrodki narciarskie. Liczą, że dzięki nim do niewielkich Ujsół zaczęliby zjeżdżać narciarze, miejscowość zaczęłaby tętnić życiem.
- Chcielibyśmy, żeby kolumny samochodów zatrzymywały się u nas, a nie jechały na Słowację - dodaje Wydra.
Wtóruje jej Helena Łajczak, prowadząca w Ujsołach gospodarstwo agroturystyczne.
- To są potrzebne inwestycje. Mam gości z Warszawy. Wczoraj pojechali na narty na Słowację, ale narzekali, że tam jest drogo. Dzisiaj pojechali na Rachowiec, to 14 kilometrów stąd. Gdyby u nas były warunki do uprawiania narciarstwa, byłoby świetnie - mówi Łajczak.

Elżbieta Gałuszka, oferująca noclegi, dodaje, tereny są piękne, ale turyści nie mają się czym zająć.
- Tu nic się nie dzieje. Nie ma wyciągów, kawiarni , restauracji. Po co mają tu przyjeżdżać? Jak widzę sznur samochodów jadących na Słowację, to serce boli. Budowę wyciągów tylko obiecują i obiecują. Może wreszcie je zrobią - podkreśla Gałuszka.

Po kilkumiesięcznych konsultacjach z ekologami samorząd przygotował nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenów. Zgodnie z nim, gmina chce budować wyciąg na Szczytkówce, Okrągłym i Lipowskiej. W przypadku dwóch pierwszych gór opinia RDOŚ jest pozytywna, jeśli chodzi o Lipowską, to - według Wydry - zakaz nie jest jednak bezwzględny.

- Inwestor, który chciałby tam budować wyciągi, musiałby przygotować m.in. prognozę oddziaływania na środowisko, choć nie jest to takie proste - dodaje Wydra.
Dr Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury Wilk w Twardorzeczce, mówi, że na Lipowską ekolodzy nigdy się nie zgodzą.

- To najważniejsza w Beskidzie Żywieckim ostoja niedźwiedzi, wilków i rysi. Wpuszczenie tam na masową skalę narciarzy, sprawi, że te drapieżniki wyginą - mówi dr Pierużek-Nowak.
- Ekolodzy mają inne źródła dochodu, więc niech dadzą ludziom żyć - piekli się Łajczak.

Do końca roku gmina chce przygotować nowy, punktowy plan przestrzennego zagospodarowania gminy, który będzie uwzględniał inwestycje narciarskie na Okrągłym i Szczytkówce."

A dziś w tej gazecie piszą że RDOŚ wydała zgodę na budowę infrastruktury narciarskiej na Okrągłym i Szczytkówce (nie zgodziła się na Lipowska) a gmina ma już inwestora. .
Ale gmina będzie kombinować jak inaczej zagospodarować Lipowską turystycznie.

RE: Leskowiec - last minute!!! - Mallaidh - 26-02-2010 09:35 PM

Rzygać mi się chce jak czytam kolejne takie pomysły. Za chwilę będzie przypadał jeden wyciąg na jednego narciarza :/

RE: Leskowiec - last minute!!! - PiotrekDz - 28-02-2010 09:26 PM

No, teraz to najlepiej żeby wszędzie były Żary i Gubałówki.
Tylko przez taki pryzmat widzi się teraz dobrobyt.