Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat
Jaki przewodnik po Tatrach? - Wersja do druku

+- Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl/forum)
+-- Forum: Górskie tematy (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Dyskusje na górskie tematy (/forumdisplay.php?fid=10)
+---- Forum: Tatrzańskie (/forumdisplay.php?fid=43)
+---- Temat: Jaki przewodnik po Tatrach? (/showthread.php?tid=1313)

Jaki przewodnik po Tatrach? - jacko - 28-07-2008 03:43 PM

Co prawda lato w pełni ale powoli zaczynam myśleć o długich listopadowych wieczorach. Zamarzyła mi się pewna lektura na tę okazję... uhm
Chcę kupić sobie dobry przewodnik po Tarach, z dokładnym opisem szlaków, stopnia trudności itp. Dobrze by zawierał również Tatry słowackie, jeśli jest takowy.
Liczę na rzeczowe podpowiedzi Smile

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - dr.Etker - 28-07-2008 04:05 PM

Przewodnik-rozumiem -przewodnik turystyczny ?
Józef Nyka- w dwóch częściach- "Tatry Polskie", "Tatry Słowackie"- wg. mnie najlepszy na rynku ok

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - jacko - 28-07-2008 06:02 PM

dr.Etker napisał(a):
Przewodnik-rozumiem -przewodnik turystyczny ?
Józef Nyka- w dwóch częściach- "Tatry Polskie", "Tatry Słowackie"- wg. mnie najlepszy na rynku ok

Jak najbardziej turystyczny.

Właśnie o nim myślałem ale może ktoś ma inne propozycje?

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Stasiu - 28-07-2008 06:47 PM

jacko napisał(a):
Właśnie o nim myślałem ale może ktoś ma inne propozycje?

Te Jacko, nie wymyślaj. Jak Doktor prawi, że najlepszy przewodnik od Józefa Nyki, tak to jest mur. Przez to pociąg już nie jedziepokey

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - jacko - 28-07-2008 06:57 PM

Doktorów raczej staram się słuchać...Wink

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - przemo - 28-07-2008 07:27 PM

A tego "Nyke" można nadal kupić? Na przykład w empiku? Czy to już tak stare może że niedostępne?

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - dr.Etker - 28-07-2008 07:30 PM

przemo napisał(a):
A tego "Nyke" można nadal kupić? Na przykład w empiku? Czy to już tak stare może że niedostępne?

Można,dostępnie i aktualnie:
http://www.nyka.home.pl/trawers/index.htm

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Łukasz - 28-07-2008 07:34 PM

Nyka co pewien czas jest aktualizowany. A w ramach lektur jesiennych polecam też "Wołanie w górach". W sam raz na ponure wieczory.

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - jacko - 28-07-2008 07:38 PM

Łukasz napisał(a):
A w ramach lektur jesiennych polecam też "Wołanie w górach". W sam raz na ponure wieczory.

No i powoli zbiera mi się biblioteczka...Smile

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - GoAway - 28-07-2008 08:44 PM

Ja w ramach lektur polecam "Dotknięcie Pustki" Joe'go Simpson'a

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - marekm - 28-07-2008 08:48 PM

Łukasz napisał(a):
Nyka co pewien czas jest aktualizowany. A w ramach lektur jesiennych polecam też "Wołanie w górach". W sam raz na ponure wieczory.

jako przewodnik ku czemu? Big Grin

a oba tomy Nyki można zamówić choćby na merlin.pl (zamówiłem w czwartek, dzisiaj przyszło Smile )

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Łukasz - 29-07-2008 06:05 AM

marekm napisał(a):
A w ramach lektur jesiennych polecam też "Wołanie w górach". W sam raz na ponure wieczory.

jako przewodnik ku czemu? Big Grin

[/quote]

Ku przyszłości WinkSmile

Dobra, koniec czarnego humoru Wink

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - KasiaA - 29-07-2008 08:53 AM

Opisy dróg stopnia trudności i szkoła topografii to oczywiście WHP lub/i WC

Lektura doskonała jeśli planuje się wycieczkę, prawda że głównie poza szlak. Ale niewątpliwie to kultowy przewodnik. Smile

A tak na marginesie, to podobno w którymś z tomów WHP jest opis zejścia, cos w stylu: stromym żlebem prosto w dół (częściowo spadając) Big Grin
Ciekawa jestem czy Mistrz osobiście tym żlebem schodził Wink

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Łukasz - 29-07-2008 08:56 AM

KasiaA napisał(a):
lub/i WC

Lektura doskonała jeśli planuje się wycieczkę, prawda że głównie poza szlak. Ale niewątpliwie to kultowy przewodnik. Smile

Oczywiście nie kwestionuje tu wiedzy i doświadczenia MISTRZA WC ale ostatnio koledzy zweryfikowali w terenie pewien opis. No i dość poważnie odbiegał on od Bielskiej Wink rzeczywistości. Może to wpływ czasu , może to ... WinkSmile

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - KasiaA - 29-07-2008 09:23 AM

Zweryfikowali WC a nie Mistrza Paryskiego, prawda? Cool

Hm, wiesz, często to jest tak, ze sie coś popląta, idzie sie innym żlebem, inną półką i jest zupełnie inaczej. Wcale nie łatwo jest odkryć co autor miał na myśli.
Z tego co mi wiadomo, to w Bielskich opisy są bardzo dokładne i w miarę aktualne, w przeciwieństwie do WHP.

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Łukasz - 29-07-2008 09:26 AM

Tak, WC. Kasiu - tam były jednak poważne nieścisłości. Ale mimo to pewnoą górę na H będą mile wspominać.

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - KasiaA - 29-07-2008 09:35 AM

A są pewni ze niczego nie poplątali? Wiesz jak jest, idziesz, klniesz, ze ludzi chcą pozabijać, jakie I, jakie II, co najmniej III!!! Wkurzasz się, nic tak nie wygląda jak powinno. A okazuje się za chwile ze obok, za tą małą grzędą jest ta depresja którą sie powinno iść... Ja niestety mam tak bardzo często: jeśli cos jest nie tak, to ja poplątałam Rolleyes Cóż, prawo Blondynki Toungue

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Łukasz - 29-07-2008 09:40 AM

Koleżanko Blondynko - Ci dwaj są prawie łysi WinkSmile

To jeszcze było na drodze dojściowej. Jak Ich spotkam to dokładnie wypytam.

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - KasiaA - 29-07-2008 09:49 AM

Łukasz, każda droga jest droga dojścia do celu Toungue

Łysi mówisz? To maja tak samo jak Blondynki innocent na pewno poplątali Wink Toungue

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Łukasz - 29-07-2008 09:57 AM

Ale tam jeszcze grząd skalnych nie było Wink

Oj, to źle będzie za niedługo ze mną. Łysieję galopująco Sad

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - KasiaA - 29-07-2008 10:00 AM

W kosówę wleźli? No to mieli przechlapane.
Strome trawki tez kiepsko.

Łukasz, fajnie jest być jak Blondynka, nic sie nie martw Toungue Jakoś będziesz z tym żył. Cool

Góra na H? Taka jak zabudowania warowne? Czy też jedna z trzech?

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Łukasz - 29-07-2008 10:03 AM

Najwyższa w tamtej okolicy Cool

Postaram się przeżyć ten dramat osobisty Sad

P.s. Kupiłem sobie kiedyś "Ceperski przewodnik po Tatrach". Rzecz pisana z pasją. Polecam na początek. WC i Paryskich raczej na później Wink Zwolińskiego też nie czytajcie na początek Smile

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - KasiaA - 29-07-2008 10:24 AM

Łukasz napisał(a):
Najwyższa w tamtej okolicy Cool

Nie wiem czy przez przypadek czy wiedziałeś ale góra ta jest rodzaju żeńskiego pomimo ze jej nazwa po Polsku ma końcówkę rodzaju męskiego Smile Tak czy inaczej brawo za poprawność językowa Toungue

Łukasz napisał(a):
Postaram się przeżyć ten dramat osobisty Sad

Co ja będę uczyć Mistrza jak sie problemy zalewa Wink Toungue

Łukasz napisał(a):
P.s. Kupiłem sobie kiedyś "Ceperski przewodnik po Tatrach". Rzecz pisana z pasją. Polecam na początek. WC i Paryskich raczej na później Wink Zwolińskiego też nie czytajcie na początek Smile

Fakt, WHP i CW na początek nie są najlepsze czyt, jasne i zrozumiałe. Ale informacje nawet ogólne i szczytach czy przełęczach są bardzo dokładne. Schematy topograficzne właściwie i bardzo dokładnie opisane.
Niestety są trudne do dostania, praktycznie tylko allegro. I drogie.

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Łukasz - 29-07-2008 10:28 AM

KasiaA napisał(a):
Nie wiem czy przez przypadek czy wiedziałeś ale góra ta jest rodzaju żeńskiego pomimo ze jej nazwa po Polsku ma końcówkę rodzaju męskiego Smile Tak czy inaczej brawo za poprawność językowa Toungue

A różnie o tym mówią. Np WC twardo pisze wersję męską Wink

Co ja będę uczyć Mistrza jak sie problemy zalewa Wink Toungue

Oj, trafiłaś w mój tegoroczny czuły i przykry punkt Sad

Fakt, WHP i CW na początek nie są najlepsze czyt, jasne i zrozumiałe. Ale informacje nawet ogólne i szczytach czy przełęczach są bardzo dokładne. Schematy topograficzne właściwie i bardzo dokładnie opisane.
Niestety są trudne do dostania, praktycznie tylko allegro. I drogie.

Nie zawsze. Kupiłem Zwolińskiego w antykwariacie w Bieslku Białej za 8 zł.

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - KasiaA - 29-07-2008 10:41 AM

Ja tam feministycznie wolę rodzaj żeński Smile Poza tym Murań pozostanie jedynym rodzaju męskiego z tamtej trójki Wink

W Górach bodajże pojawiają się opisy wejść na rożne szczyty. Albo w Magazynie Górskim. uhm

On line też są dostępne, tylko nie pamiętam kogo uhm Jaśkiewicza?

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Łukasz - 29-07-2008 10:45 AM

Na Płaczliwą jest dokładniutki opis w Nyce. I Słowakom zapomniało się znaków zamalować. Jak też na Zadnie Jatki

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - maciek - 19-08-2008 08:39 PM

Polecam Wam doskonały, moim zdaniem, przewodnik po Słowackich Tatrach Zachodnich autorstwa M.Kunickiego i T. Szczerby. Mam wydanie z 1992 roku. Oprócz opisu wszystkich znakowanych przejść, można tu znaleźć również liczne trasy nieznakowane. Poza tym przewodnik zawiera dużo panoram, opisy tatrzańskiego świata roślinnego i zwierzęcego, mnóstwo informacji z turystycznych i historycznych. Warto zdobyć coś takiego, by uzupełnić swą wiedzę o Zachodnich Tatrach.
[attachment=13981]

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - maciek - 21-08-2008 08:45 PM

Kolejny przewodnik godny polecenia to "Najpiękniejsze szczyty tatrzańskie". Autorami są Janusz Kurczab i Marek Wołoszyński - wydanie z 1991 roku. Książka zawiera opis sześćdziesięciu szczytów od Rohacza Płaczliwego po Hawrań. Przedstawione są drogi taternickie, ale też i wejścia turystyczne, te nie znakowane. Dużo zdjęć, map, schematów. Opisane jest także przejście głównej grani Tatr w kierunku od Przełęczy Zdziarskiej aż do Huciańskiej Przełęczy.

Oprócz powyższych informacji, dużo możemy dowiedzieć się o historii eksploracji Tatr.

Miłego czytania.[attachment=14021]

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - maciek - 03-10-2008 10:15 PM

"Słowackie Tatry Wysokie" - przewodnik dla turystów wysokogórskich. Autor : Tadeusz Szczerba, Wydawnictwo RMR, Gliwice 1995.

Świetna, moim zdaniem pozycja, zawierająca opisy wejść (przede wszystkim tych nie znakowanych - coś dla naszego Stasia Wink ) na większość słowackich szczytów. Dużo schematów, map, panoram, zwięzłe objaśnienia. Autor zastosował przy określaniu stopnia trudności pięciostopniową skalę.

Wygodny format. Warto mieć coś takiego w swoim plecaku.
[attachment=15413]

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Stasiu - 04-10-2008 09:56 AM

No Maćku, chyba mnie całkowicie nie znasz. Z radością bym przeczytał tego przewodnika. Wg tytułu jest jasne, że jest przeznaczony dla wysokogórskich turystów a nie dla normalnych szlakowych. Ja mimo szlaki chodzę tam, gdzie to jest zezwolone albo tolerowane. W Taterkach staram się o zezwolenie od należnych władz. Nie chcę napełniać negatywne statystki o niezdyscyplinowanych turystach. Shy

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - przemo - 04-10-2008 04:45 PM

A gdzie takie zezwolenie dają? Ile kosztuje, i czy zawsze daja, czy np. mogą odmówić? I co już można wtedy latać gdzie się chce?

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - mar.an - 21-11-2008 01:53 PM

Do przewodników wymienionych już w powyższych postach - Zwolińskiego, Nyki, Szczerby, Paryskiego i Cywińskiego - mogę dorzucić jeszcze jedno ciekawe "czytadło":):
*Przewodnik po Tatrach Chmielowskiego

Jest to przewodnik z 1907r. po bezdrożach i perciachRolleyes. Czytając go trzeba wziąć poprawke na fakt, iż w tamtym czasie po górach można było chadzać nieco inaczej (nie było TPN-u itp.).

Dla zainteresowanych - mam cztery tomy wyżej wspomnianego Przewodnika w wersji pdf ( za czekoladę z orzechamiToungueWink)

Dla początkujących mogę polecić przyjemne i ładnie wydane "czytadło" (duża ilość kolorowych panoramek z opisem tego co na nich, trudności szlaków, zdjęć itp.), czyli
*Przewodnik turystyczny. Tatry. Ryszard Jakubowski

Przewodnik dotyczy polskiej części Tatr.

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Mordimer - 21-11-2008 06:23 PM

mar.an napisał(a):

Dla zainteresowanych - mam cztery tomy wyżej wspomnianego Przewodnika w wersji pdf ( za czekoladę z orzechamiToungueWink)

a mógłbym się załapać na takie ustrojstwo po bezdrożach?
Przy nadarzającej się okazji odwdzięczę się tą czekoladą Wink

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - mar.an - 21-11-2008 07:23 PM

Mordimer napisał(a):
a mógłbym się załapać na takie ustrojstwo po bezdrożach?

Mówisz i maszSmile

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Galleahad - 22-11-2008 12:48 AM

Z ciekawych przewodników polecam też Ilustrowany Przewodnik do Tatr, Pienin i Szczawnic Walerego Eliasza (koniec XiX w.), poza tym pierwszy chyba w ogóle "Przewodnik w wycieczkach na Babią Górę, do Tatr i Pienin" księdza Eugeniusza Janoty, ale tam jest tylko kilka wycieczek, a pozycję niezmiernie trudno dostać (rok wyd. 1860). Poza tym Mariusz Zaruski w swojej książce, bodajże "Na bezdrożach tatrzańskich" opisał ok 10 wejść turystycznych na Giewont. Próżno szukać ich gdzie indziej (np. wejścia przez żleb Kirkora, wejście od Przełęczy na Patykach, czy od Sarniej Skały). Ale to w sumie tylko jako ciekawostka. Dziś chodzić z tym przy wszechobecnym tłumie, oznakowaniu i filancach nie sposób.

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - maciek - 02-12-2008 09:32 AM

"Tatry Polski - Przewodnik geologiczny dla turystów" - to ciekawa książka zawierająca wiele cennych informacji o powstaniu Tatr, o ich zróżnicowanej budowie. Przedstawiono w niej 14 propozycji wycieczek z uwzględnieniem ciekawostek ze świata geologii.
[attachment=17594]
Autorkami są Maria Bac-Moszaszwili i Małgorzata Gąsienica-Szostak.

Wydawnictwo Geologiczne - Warszawa 1990

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - KasiaA - 02-12-2008 12:58 PM

przemo napisał(a):
A gdzie takie zezwolenie dają? Ile kosztuje, i czy zawsze daja, czy np. mogą odmówić? I co już można wtedy latać gdzie się chce?

Z tego co mi wiadomo, to nie ma takich zezwoleń. Możesz się poruszać poza szlakiem jedynie idąc się wspinać. Ogólne warunki są zmamieszczone na stronach TPN:
http://www.nowy.tpn.pl/bip/pokaz.php?groups_id=11

Dodatkowe zezwolenia możesz dostać na badania na terenie TPN jeśli jesteś naukowcem Wink
W terenie poza szlakiem możesz się też legalnie poruszać będąc pod opieką przewodnika I klasy.

Innych możliwości nie ma...

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Pablo - 02-12-2008 01:06 PM

KasiaA napisał(a):
W terenie poza szlakiem możesz się też legalnie poruszać będąc pod opieką przewodnika I klasy...

... lub też opieką przewodnika z naszej klasy Cool

"A pan dokąd??
-służbowo, na statek Wink "

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - maciek - 25-01-2009 04:31 PM

Dariusz Dyląg jest autorem przewodnika wysokogórskiego na temat Orlej Perci. Książka zawiera wspomnienie o początkach tego szlaku. Jest tu także rozdział tyczący zalecanego przygotowania i zabezpieczenia w warunkach letnich i zimowych.

W obszernym fragmencie książki, zawierającym opis przejścia znajdziemy bardzo dokładne informacje o znakowanej części szlaku (schematy i fotografie), a także o odcinku zamkniętym - od Krzyżnego, granią Wołoszyna do Polany pod Wołoszynem. Autor przedstawił również opis kilku zejść awaryjnych (nie znakowanych) na przestrzeni od Skrajnego Granatu do Krzyżnego.

"Orla Perć Przewodnik wysokogórski" - Dariusz Dyląg. Oficyna Wydawnicza "Rewasz" - Pruszków 2006.

http://www.rewasz.com.pl/php/strony/dane_szczegolowe.php?do_kosza=orla

Przewodnik ten znalazłem w minione święta pod choinką - prezent od mojego syna.Smile

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - lidka - 11-02-2009 01:15 PM

Ja obstaję przy klasyce czyli Nyka ok
No i kopalnie wiedzy czyli Encyklopedia Tatrzańska.

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Pablo - 11-02-2009 01:27 PM

lidka napisał(a):
...
No i kopalnie wiedzy czyli Encyklopedia Tatrzańska.

Mamy tu takiego Forumowicza co ma tak na drugie imie Wink

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - maciek - 10-05-2009 10:23 AM

"Nieznane Tatry" Leszka Jaćkiewicza, to kolejny przewodnik wysokogórski. Tom I i II już się ukazały. Ma wyjść jeszcze tom III.

Oprócz dokładnych opisów wejść, jest tu dużo kolorowych zdjęć z opisami panoram oraz schematyczne mapki. Wśród 55 szczytów do zdobycia znajdziecie tu nawet Żabiego Konia. w00t (to chyba ulubiony emotikon Doktora) Wink

Wygodny format.[attachment=21870]

Tom I - "Wydawnictwo Góry" - Kraków 2007
Tom II - "Wydawnictwo Góry" - Kraków 2008

Tom III - myślę, że już wkrótce.Smile

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Pablo - 10-05-2009 11:43 AM

Mam to Maćku, to powielone opisy innych znanych... trochę zmienione, czasami słowo w słowo przepisane. Uwaga na błędy w opisie (szczególnie te, gdzie jest np. w prawo a miało być w lewo) w II tomie jest errata do pierwszego. Ostatnio korzystaliśmy z tego przew. podczas wejścia na Niżni Żabi.

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - maciek - 10-05-2009 02:50 PM

Masz rację, Paweł. Smile ok

Sam autor przyznaje we wstępie, że przy opracowaniu swojego przewodnika bazował na "Paryskim" i "Cywińskim".

O błędach warto pamiętać (zwłaszcza te typu "prawo-lewo") i o erracie. Najlepiej korzystać z kilku źródeł przy planowaniu trasy. Zaletą tej pozycji jest to, że opis całej, lub większej części trasy znajduje się w jednym miejscu i nie trzeba wertować całego przewodnika, bądź kilku jego tomów (jak w przypadku najlepszego moim zdaniem "Paryskiego").

Jeśli dorzucimy jeszcze kilka innych przewodników, wspomnianych wcześniej w temacie i wszystkie skofrontujemy ze sobą, to na pewno na nieznakowanych szlakach tatrzańskich nie zabłądzimy Wink, czego przykładem może być wspomniana przez Ciebie wycieczka na Niżni Żabi. ok Smile Hej!Smile

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - maciek - 30-09-2009 08:43 PM

Właśnie trzymam w ręku trzeci tom przewodnika wysokogórskiego "Nieznane Tatry" Leszka Jaćkiewicza. Smile
[attachment=26557]

Dużo fajnych fotografii z ciekawych miejsc m.in Dolina Żabia Białczańska z Żabiego Szczytu Wyżniego i.t.p.

W sumie, we wszystkich trzech tomach autor opisał wejścia nieznakowane na osiemdziesiąt szczytów tatrzańskich.

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Łukasz - 01-10-2009 06:09 AM

Gdzie kupiłeś ?

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - maciek - 02-10-2009 05:43 AM

W księgarni internetowej.

http://www.aplusb.pl/go/_info/?id=415

Smile

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Łukasz - 06-10-2009 01:57 PM

Kupiłem w Sklepie Podróżnika w Bielsku - Białej. Z tego tomu byłem tylko na dwóch Sad Shy Sad

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - maciek - 06-10-2009 03:48 PM

Nie martw się.Consola
Ja też byłem na dwóch i o mały włos na trzecim, gdyby nie mglista pogoda, która sprowadziła mnie z pół drogi. Wink Wszystko przed nami. Smile

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - Łukasz - 06-10-2009 03:51 PM

Młodzi jesteśmy.

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - jacko - 06-10-2009 07:55 PM

Też jestem młody Big Grin I na żadnym nie byłem...

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - maciek - 07-07-2012 09:50 AM

A może taki elektroniczny przewodnik po Tatrach i Podhalu komuś się przyda?

http://www.ejanosik.pl/

RE: Jaki przewodnik po Tatrach? - spokojny - 07-07-2012 03:52 PM

maciek napisał(a):
"Słowackie Tatry Wysokie" ...
Świetna, moim zdaniem pozycja, ...

Dzięki, nie znałem tej publikacji i widzę, że jest do kupienia.