Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat
5-tka na start nowego roku. - Wersja do druku

+- Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat (http://www.gorskiswiat.pl/forum)
+-- Forum: Wyprawy, relacje, opisy (/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Forum: Tatry (/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Temat: 5-tka na start nowego roku. (/showthread.php?tid=10007)


5-tka na start nowego roku. - Fazik - 04-01-2020 05:44 PM

Jakoś tak mnie wzięło wreszcie na odwagę i wybrałem się w Tatry do Piąteczki, miało być jednodniowe wejście i powrót bo pisząc maile z zapytaniem o rezerwację dostawałem zwrotną że "Brak" więc z nadzieją że może w jadalni się uda wsiadłem do autobusu i o 6:40 byłem w Zakopanem.
Nic w sumie mnie nie goniło i zamiast jak "rasowyj turist" podjechać do Palenicy wysiadam jako jedyny z busa na Wierch Porońca i wychodzę wciągać górskie powietrze ciesząc oko pejzażami Smile
[attachment=86401]
Czasu mam sporo, nikt mnie nie goni, autobusy powrotne kupione w kilku opcjach ale około 12 piszę do syna żeby wszystkie rezerwacje na dziś odwołał, nie mam ochoty gnać na złamanie karku bo autobus mi zwieje, i oto mam czystą głowę i sporo przestrzeni Smile
[attachment=86402][attachment=86403]
Rusinowa Polana wita mnie zadeptaną bielą i widokami w dal, robię sobie przerwę na śniadanko w pięknych okolicznościach przyrody Smile
[attachment=86404]

Koniec posiłku i drepczę sobie dalej. U wejścia do lasu spotykam trójkę sportowo_niedzielnie odzianej młodzieży którzy mnie pytają: "Czy tu (Pokazują palcem na polanę) jest jakieś schronisko lub bar?" blink odpowiadam że niestety nie ale proponuję schronisko w Roztoce, jest wszak najbliżej, niestety na wieść ile do niego młodzieńcy mają drogi widzę że prędzej wezwą TOPR niż pójdą z powrotem Big Grin

Ja idę dalej do wodogrzmotów i w prawo.
[attachment=86405][attachment=86406][attachment=86407][attachment=86408][attachment=86409][attachment=86410][attachment=86411][attachment=86412][attachment=86413]

Dojście do doliny w sezonie zimowym nie prowadzi jak w lato, trzeba się wdrapać "na wprost" omijając Świstową kopę z lewej strony na wprost dochodząc do niebieskiego szlaku z M'Oka który w okresie zimowym jest zamknięty i z tamtąd dochodzimy bezpiecznie do schroniska.
Byłem tu kiedyś raz, przechodem na Szpiglasową i niewiele pamiętam z tych widoków a są przednie ok
[attachment=86414]
Wpadam do schroniska i okazuje się że... MAM SPANIE W POKOJU!!! Odwołanie rezerwacji autobusów przyniosło pozytywny skutek Smile
Zajmuję miejsce w pokoju, szamam żurek i wybieram się na spacer w stronę Koziego, warunki i pora dnia są na tyle dobre że... myślę czy nie wejść na szczyt ale... nie zabieram czołówki i nie decyduję się na szczytowanie, wracam powoli do schroniska focąc wokół zachód słońca i lustrując podejście na Szpiglasową na jutro. Miejsce jest magiczne...
[attachment=86415][attachment=86416][attachment=86417][attachment=86418][attachment=86419][attachment=86420][attachment=86421]


Spanie ze mną w jednym pokoju nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, tym bardziej dla kogoś kto nie chce używać stoperów bo się naczytał o złym z ich użytkowaniem skutkach, no cóż Smile
Dostaję kuksańca raz, tyle wiem Smile

Rano pobudka bez ciśnienia, szybkie własne śniadanie i wyjście po konsultacjach z ratownikiem o Szpiglasowej że lepiej i bezpieczniej jednak na Kozi będzie, no to w drogę.
Wyjście ze schroniska zwiastuje że na graniach ostro "kurzy" zabieram co trzeba z tego co mam (czekan... wisi w Chorzowie w piwnicy) i daję w stronę Koziego. Początkowe dwa km są spoko, żadnych utrudnień, ścieżka JESZCZE widoczna ale im wyżej tym bardziej wieje, ślad błyskawicznie zawiewa i to ostro ale nie jestem tu dziś pierwszy.

No cóż, do góry nie polecę więc się gramolę, wiatr i drobinki lodu są dość upierdliwe i z wysokości około 1900 mnpm decyduję się na wycof, nie jestem w tej decyzji sam, kilka osób zawróciła wcześniej a i potem widziałem że kilka osób zawróciło, no cóż, Kozi będzie tam jeszcze długo Smile zdążę.
Wracam do schronu, pakuję plecak, daję sobie prażony ser, kawę i szarlotkę i zaczynam powrót. Mam w planie schronisko w Rostoce i z niego przejście drogą techniczną do parkingu na Palenicy, jednak z tego pomysłu (droga techniczna) rezygnuję nie chcąc ryzykować mandatu.
Wracam po kawie i szarlotce na główną drogę i pędzę do parkingu, o 16 wyjeżdża bus z Palenicy a o 16:50 jest na dworcu w Zako, o 17 mam autobus do domu... Na styk... Mega korki.
Koniec szalonego pomysłu na Tatry i powrót do cywilizacji.
[attachment=86422][attachment=86423][attachment=86424][attachment=86425][attachment=86426][attachment=86427][attachment=86428][attachment=86429][attachment=86430][attachment=86431][attachment=86432]


RE: 5 na start nowego roku. - Fazik - 04-01-2020 07:52 PM

Przepraszam tych którzy zaczęli czytać pierwsze wersy, nie zrobiłem "Zapisz projekt" żeby go edytować i dopisując kolejne przemyślenia połączyłem "do kupy" trzy posty, trzeba przeczytać jeszcze raz całość Smile innocent


RE: 5 na start nowego roku. - Stasiu - 04-01-2020 07:54 PM

Fazik, dobrze zrobiłeś. Szkoda, że nie miałeś kumpana do ppodchodzenia. Może mi się uda w lutym dzień wcześniej przed Chochołowską i wtedy sobie piąteczkę odwiedzę.


RE: 5 na start nowego roku. - Fazik - 04-01-2020 07:59 PM

Zarys trasy:
Dzień pierwszy
[attachment=86433][attachment=86434]
Dzień drugi
[attachment=86435][attachment=86436]


RE: 5-tka na start nowego roku. - tomtur - 04-01-2020 11:21 PM

Trafiła ci się mega pogoda i super wycieczka, z tym chrapanie jest tak że człowiek się boi zasnąć Smile Smile Smile


RE: 5-tka na start nowego roku. - Fazik - 05-01-2020 08:50 AM

tomtur napisał(a):
Trafiła ci się mega pogoda i super wycieczka, z tym chrapanie jest tak że człowiek się boi zasnąć.


Żebyś wiedział, obudzili mnie po 4 a do czasu jak wstali już w sumie nie spałem.


RE: 5-tka na start nowego roku. - Stasiu - 05-01-2020 10:12 AM

Fazik, jesteś skazany na wieczne czasy dreptać po kopczykach sam i sam spać lub dreptać z nami i spać tylko z nami. Tylko my mamy dla Ciebie wyrozumienie. Smile


RE: 5-tka na start nowego roku. - hemlighet - 05-01-2020 01:17 PM

Piknie! Pogoda marzenie, prawdziwa zimka i jeszcze ten zachód słońca... Super Ci się wycieczka udała Smile I ze zdjęć wnioskuję, ze tłumów nie było.

A ten z tym kuksańcem to odważny jakiś się trafił, bo jakbyś się odwinął... Toungue


RE: 5-tka na start nowego roku. - TomaszRT - 05-01-2020 01:29 PM

Może tamten miał czekan i dzięki temu przewagę.. bo Fazik, jak wiemy, czekan ma w piwnicy..
Big Grin


RE: 5-tka na start nowego roku. - Fazik - 05-01-2020 01:44 PM

Kobieta to była, w sumie to mnie wybudziła schodząc z górnego łóżka, wtedy mnie lekko szturchnęła z uwagą żebym się na bok odwrócił bo lawinę wywołam Smile w pokoju były 4 osoby, parka i pan, w sumie w pokoju 5 czekanów, parka miała po 2 Smile


RE: 5-tka na start nowego roku. - Reinhold - 05-01-2020 07:58 PM

Fazik napisał(a):

tomtur napisał(a):
Trafiła ci się mega pogoda i super wycieczka, z tym chrapanie jest tak że człowiek się boi zasnąć.


Żebyś wiedział, obudzili mnie po 4 a do czasu jak wstali już w sumie nie spałem.

Pewnie i tak spałeś z nich wszystkich najdłużej Big Grin Dla mnie zadziwiające jest to, że chrapiący nie budzi sam siebie. Może ten dźwięk działa na takie osoby jak usypiająca mantra?


RE: 5-tka na start nowego roku. - mirek - 05-01-2020 08:09 PM

Chrapiący siebie nie słyszy, na 100 %.


RE: 5-tka na start nowego roku. - Fazik - 05-01-2020 08:16 PM

Ja tam nic nie słyszę innocent a całe to moje chrapanie to jakieś pomówienia są Wink fiuuuu


RE: 5-tka na start nowego roku. - Reinhold - 05-01-2020 08:32 PM

Mógłbyś się kazać nagrać Smile Potem można dodać dźwięk buddyjskich instrumentów rytualnych i wydać w takiej formie >https://www.youtube.com/watch?v=pnkFJ0NQrkM . Ponad 2,5 miliona odsłon na youtube gwarantowane Wink


RE: 5-tka na start nowego roku. - Fazik - 05-01-2020 08:39 PM

Reinhold napisał(a):
Mógłbyś się kazać nagrać Smile Potem można dodać dźwięk buddyjskich instrumentów rytualnych i wydać w takiej formie >https://www.youtube.com/watch?v=pnkFJ0NQrkM Ponad 2,5 miliona odsłon na youtube gwarantowane Wink


Zarobić chrapaniem w schronisku na nocleg w schronisku Big Grin Myśl roku Wink

Na przyszły rok mam zarezerwowaną dwójkę tylko dla mnie, jak ktoś z obecnych w schronisku będzie chciał to... cenę podam na miejscu Big Grin


RE: 5-tka na start nowego roku. - Michał_DG - 05-01-2020 08:45 PM

Już na przyszły rok nieźle.
A w jakim to terminie?

Fotki super.


RE: 5-tka na start nowego roku. - Fazik - 05-01-2020 09:21 PM

Michał_DG napisał(a):
Już na przyszły rok nieźle.
A w jakim to terminie?

Fotki super.


3-4-5 stycznia, potem do M,Oka 5-6-7.
Wtedy napewno jestem w domu po świątecznym zjeździe.


RE: 5-tka na start nowego roku. - tomtur - 05-01-2020 09:28 PM

Co cenę jadymy za rok chłopie, przypomnę Ci o czekanieBig Grin


RE: 5-tka na start nowego roku. - Michał_DG - 05-01-2020 09:32 PM

Super sprawa.
Ja muszę trochę poczekać aż młodego
odchowam i będzie bardziej samodzielny.

Wybrałeś fajny okres nie powinno być tak dużo
osób.