Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat

Pełna wersja: Tatry na kwiecien/maj?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam Was!

Chcialbym pojechac w Tatry pod koniec kwietnia. Mysle o wejsciu na Swinice. Czy ktos z Was nie wybiera sie czasem? Samemu nie bardzo...

seba
Stasiek-wez raki,czekan i uważaj-śnieg może być miejscami zlodziały i zdradliwy.Niedawno w rejonie Zawratowej Turni przy zejściu ze Świnicy na Zawrat-miał miejsce tragiczny wypadek.Również z drugiej strony-od Kasprowego idąc mogą być niebezpieczne miejsca(np.Żleb Blatona.)Oczywiście piszę tak profilaktycznie-zapewne masz zarówno wiedzę jak i sprzęt..
pozdrawiam
HejWink
Sprzet mam, buty musze tylko zmienic. Ale moze ktos sie bedzie wybieral, w grupie albo w parze zawsze razniejSmile Nie chodzilem nigdy z kijkami, co o nich sadzicie? Czy w takich warunkach na TAKIEJ trasie przydadza mi sie? Bez czekana ani rusz, ale kijki?
czekan i kije to niezbędne elementy górskiego-śnieżnego osprzętu - zabierz i poćwicz na dojściach, bo przydadzą Ci sie tam gdzie będzie za łagodnie na użycie czekana, a na tyle ciężko, że będą potrzebne do asekuracji...
Świnica może nie puścić, jak chcesz próbować postaraj się o asekurację.

Stasiek napisał(a):
Witam Was!

Chcialbym pojechac w Tatry pod koniec kwietnia. Mysle o wejsciu na Swinice. Czy ktos z Was nie wybiera sie czasem? Samemu nie bardzo...

seba

A byłeś już zimą w Tatrach?

Póki co na Świnice mozna iść. Byłam tydzień temu. Ale bez raków nie próbuj. I uważaj na trawersie przed szczytem. Śnieg na tyle zlodzony ze trzonek czekana nie za bardzo chciał wchodzić. Jak tak teraz myślę to tam warto by sie było przyasekurować.
Mógłbym mi ktoś z Was podpowiedzieć czego można się spodziewać w II połowie kwietnia na Błyszczu?
Ja myślę Rambo, że końcem kwietnia na szczytach Tatr jest jeszcze koniec zimy i gdyż w niżej położonych dolinach jest już wiosna. Głównym problemem będzie pokrywa śnieżna i jest wskazane mieć pełny ekwipunek zimowy. Trzeba mieć na pamięci, że wtedy są Tatry Zachodnie po Słowackiej stronie zamknięte i z tamtąd by prowadził najłatwiejszy szlak - Doliną Kamienistą.
Z Polskiej strony dojścia są dalej i jako z północnej strony więcej wyśnieżone. Przy dobrej pogodzie można to zrobić. Jednak trzeba się liczyć, że miejscami można się zapadać aż po 4 litery. Jest to bardzo niebezpieczne przy powrotnej drodze, kiedy w drodze tam nie były problemy. Takie zapadanie wyczerpuje i przedłuża czas i 6x. W tym roku szedłem końcem kwietnia na Rakoń, na grzebieniu była pełna pokrywa, musiałem mieć raki. Parę dni przed tym padał śnieg, który pod wpływem ciepła staczał się w postaci małych lawin. Na niżej podanym zdjęciu usunięcie śniegu z pod Łopaty. To wszystko trzeba mieć na pamięci, kiedy będziesz szedł chyba Starobociańską Doliną.

Rambo napisał(a):
Mógłbym mi ktoś z Was podpowiedzieć czego można się spodziewać w II połowie kwietnia na Błyszczu?

Warunki Śnieżne-jeszcze zimowe.Możliwe nawisy śnieżne na graniach, ewentualność ryzyka lawinowego. Konieczny sprzęt zimowy typu raki, czekan.
Tyle -że już trochę cieplej a i dzień dłuższy od zimowego.

Kwiecień byłby dobry na Cubrynę fiuuuu takie jakby alpejskie wejście po firnie... co Wy na to innocent
Mhm, ciekawa koncepcjaCool
Tyle że do kwietnia daleko jeszcze.
Przekierowanie