Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat

Pełna wersja: Obróbka zdjęć
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Sokół napisał(a):
To może być naprawdę ciekawe, nawiasem mówiąc ktoś mógłby podjąć się otwarcia tematu "Obróbka zdjęć" i tam moglibyśmy coś tam pogadać, jak to się je i czym.
Nie dość, że sami uzupełnimy swoją wiedzę i z pewnością nauczymy się czegoś nowego, to jeszcze może ktoś zupełnie się nie znający na tym łapnie bakcyla i spróbuje się bawić zdjęciami.

To mogłoby być cos w rodzaju kursu dla początkujących - na przykład ja mam program x - ogólnodostępny w internecie za darmo - i tam troszkę podstawowych ruchów opisuję, co i jak zrobić.
Jakiś kolega ma program taki i taki, pisze więc o tym programie.

To tylko jakieś pomysły, sugestie....


Więc może zacznijmy od samego formatu w którym robimy zdjęcie...
Zachęcam do robienia zdjęć w formacie RAW.
Większość aparatów oferuje tę funkcję lub równoczesny zapis RAW+jpeg więc nie trzeba każdego zdjęcia przetwarzać lecz jedynie wybrane przez nas a jedyny minus to objętość surowych plików na karcie aparatu czy na dysku w komputerze.
Nie trzeba używać płatnego oprogramowania do tego celu.
Dobrym darmowym narzędziem do obróbki tego formatu jest Raw Therapee http://www.rawtherapee.com nie będę opisywał mnogości funkcji tej aplikacji - wystarczy samodzielnie się pobawić a historia dokonanych operacji pozwala użytkownikowi cofnąć się do każdej dokonanej zmiany jeśli coś nie wygląda tak jak chcemy. Jeśli nasz obrazek już nam odpowiada wyglądem to możemy go zapisać lub dokonać dalszej edycji w używanym przez nas programie do obróbki zdjęć - dobry darmowy to GIMP http://www.gimp.org
Główna zaleta formatu RAW to mniejsza ilość "popsutych" zdjęć i większa możliwość korekty niedociągnięć niż oferują formaty .tif czy .jpg
Wiele można by pisać, ja polecam zabawę Raw Therapee
Przykładowa fotka:
zdjęcie oryginalnie (zarejestrowane przez matrycę aparatu)
[attachment=35735]
zdjęcie zmienione w Raw Therapee (balans bieli, kontrast lokalny, wyostrzenie krawędzi)
[attachment=35736]
zdjęcie poprzednie po dalszej obróbce w GIMPie (filtry exposure blend i high pass, zmniejszenie nasycenia niebieskim):
[attachment=35737]
Zdjęcie nie jest dopracowane bo chodziło mi jedynie o pokazanie różnicy pomiędzy pierwszym a ostatnim i o to że nie da się z pierwszego uzyskać ostatniego posiadając jedynie obraz .jpg
Płatne oprogramowanie pozwalające na taką obróbkę to Adobe Photoshop z wtyczką Camera Raw

Ponoć w RAW zdjęcia są bardzo "ciężkie". Prawda to?
Ile mają kb?
Dobra robota!
(i super to zdjęcie!)
Można dodać, że np. przy zakupie lustrzanek zwykle dostajemy płytkę w oprogramowaniem do obróbki zdjęć. Nikon dodaje program Nikon Capture NX, który też ma wile ciekawych funkcji.

Najważniejszą, wg mnie, ingerencją jaką możemy dokonać w RAW, jest korekta ekspozycji, czyli np. w niedoświetlonym, lub prześwietlonym zdjęciu możemy całkowicie zmienić to, co zrobiliśmy na matrycy.

Ja akurat nie potrafię dobrze tłumaczyć technicznych szczegółów, sam jestem raczej lewy w te klocki, Photoshop jest dla mnie za trudny, więc używam tych kilku najprostszych opcji.

Zdjęcia w RAW mają około 10 MB. Zależy jakie rozmiary zdjęcia robimy. A JPG z niego uzyskany możemy zapisać w wielkości większej lub mniejszej.

Mallaidh napisał(a):
Dobra robota!
(i super to zdjęcie!)
Można dodać, że np. przy zakupie lustrzanek zwykle dostajemy płytkę w oprogramowaniem do obróbki zdjęć. Nikon dodaje program Nikon Capture NX, który też ma wile ciekawych funkcji.

Najważniejszą, wg mnie, ingerencją jaką możemy dokonać w RAW, jest korekta ekspozycji, czyli np. w niedoświetlonym, lub prześwietlonym zdjęciu możemy całkowicie zmienić to, co zrobiliśmy na matrycy.

Zgadza się. W moim Olympusie też mam program do obróbki RAW. Oprócz ważnej korekcji ekspozycji, mogę dokładnie, ręcznie lub automatycznie zbalansować biel i zmienić temperaturę barwową zdjęcia, co jest niezwykle przydatne w przypadku zdjęć wykonywanych przy sztucznym oświetleniu lub na dużych wysokościach.

Robię tylko zdjęcia w formacie RAW. Jedyny minus to ten, że obróbka takiego zdjęcia wydłuża sie w czasie, ale dla dobrego końcowego efektu warto jest bawić się w ten sposób zdjęciami. Wiele z nich, wykonanych w trudnych warunkach oświetleniowych, jak mówi Krzysiek, można później naprawić.

Ups, mój nie robi w RAW. Trochę szkoda, chciałem spróbować co i jak wyjdzie.

A co do programów i obróbki zdjęć to nie mam zbytniego doświadczenia, właściwie nie mam żadnego. Używam Infran Viev i Photo Filtre do obracania i zmniejszania zdjęć. Moja ingerencja w zdjęcie to jedynie, po zmniejszeniu, wyostrzenie. Czasem używam jakiejś funkcji (nazwy nie pamiętam) która przyciemnia zdjęcie jak wyjdzie za blade.
W Photo Filtre są jednak narzędzia do tworzenia prostych bajerów typu mozaika, stylicaja, spłaszczenie i.t.d. Ale to są prymitywne rzeczy.

PiotrekDz napisał(a):
Ponoć w RAW zdjęcia są bardzo "ciężkie". Prawda to?
Ile mają kb?


Mallaidh napisał(a):
(...)
Najważniejszą, wg mnie, ingerencją jaką możemy dokonać w RAW, jest korekta ekspozycji, czyli np. w niedoświetlonym, lub prześwietlonym zdjęciu możemy całkowicie zmienić to, co zrobiliśmy na matrycy.
(...)


Piotrze wszystko zależy głównie od tego jak dużą aparat posiada matrycę mniejsze znaczenie ma to co jest na zdjęciu. Przykładowo z mojego doświadczenia ma się to tak:
Olympus c5060wz 5.1mpx - około 7.5mb
Olympus e510 10mpx - około 9.5mb
Canon EOS 50D 15.1mpx - około 22mb
Warto przechowywać RAWy bo możliwości programów do ich obróbki stale się zwiększają.
Mallaidh racja można poprawić lub z jednego zdjęcia mieć kilka ekspozycji jak w przypadku zastosowania bracketingu w aparacie do zabawy w hdr.
Maćku moim zdaniem warto zagłębić się w obsługę jakiegoś oprogramowania nie związanego z konkretnym sprzętem bo zazwyczaj oferuje ono więcej opcji a w przypadku zmiany sprzętu nie trzeba uczyć się wszystkiego od nowa. Moim zdaniem najlepsza jest Camera Raw a Raw Therapee nie ustępuje możliwościami a różni się jedynie obsługą. Nie stać mnie na Adobe więc używam tych wymienionych w pierwszym poście.

Ściągnąłem sobie ten program. Zobaczę, co to za narzędzie? Smile

Czy możecie mi polecić jakiś prosty w obsłudze program do pokazu fotografii z muzyką?


Już znalazłam bardzo fajny programik Wondershare DVD Smile

Tenshi napisał(a):

Czy możecie mi polecić jakiś prosty w obsłudze program do pokazu fotografii z muzyką?


Już znalazłam bardzo fajny programik Wondershare DVD Smile

Zdaje się, że nawet Picassa to potrafi.Smile
------------------
Co do tematu, to lustrzanki Canona posiadają dołączony pakiet oprogramowania, między innymi Digital Photo Professional do obróbki RAW'ów. Programem możemy w prosty sposób skorygować wszystkie podstawowe parametry od balansu bieli, po wyprostowanie, czy stemplowanie zbędnych "przeszkadzajek".

Z innych uznanych programów do obróbki i prezentacji zdjęć, mamy jeszcze bardzo popularnego Lightroom 3 IE MLP, występujący też w wersji "Student Edition", czyli do użytkowników domowych. Koszt to ok. 300 zł. więc nie jest porażający. Pełna komercyjna wersja to już ok. 800 zł.
Ponadto nie wiem, czy wiecie, że od kilku miesięcy można kupić wersję Adobe Photoshop Extended CS5 v.12 Win PL Student Edition w cenie ok. 880 zł.

pozdrawiam

Ja niestety używam Photoshopa CS2, który obsługi RAWów nie posiada. Dopiero wersja wyżej, CS3. Ale być może istnieje możliwość doinstalowania jakiegoś dodatku Smile Chyba spróbuję pobawić się też RAW, z czego się orientuję, mam w swoim aparacie funkcję zapisania zdjęcia w formacie RAW i .jpg jednocześnie. Zajmie mnóstwo miejsca, ale być może w końcu zmusi mnie to do zrobienia czystek na karcie pamięci Wink

Odnośnie obróbki, jeśli ktoś używa PS, polecam wtyczkę/dodatek ( nie wiem jak to fachowo nazwać ) topaz. Dobrze nadaje się do poprawiania ekspozycji ( "odpsułam" nim już parę zdjęć Wink) ), a poza tym można uzyskać dzięki niemu dość ciekawe efekty. Pokażę na dwóch zdjęciach :

"Surowe" zdjęcia :

[attachment=36323]


[attachment=36324]


I po ingerencji topaza :

[attachment=36325]

[attachment=36326]

hemlighet napisał(a):
Ja niestety używam Photoshopa CS2, który obsługi RAWów nie posiada. Dopiero wersja wyżej, CS3. Ale być może istnieje możliwość doinstalowania jakiegoś dodatku Smile


Każdy CS posiada obsługę RAW, tylko wymaga to zainstalowania modułu Adobe Camera RAW, tzw. ACR w odpowiedniej wersji dla posiadanego pakietu. Tutaj masz przykład komunikatu o aktualizacji dla wersji 3.4.

Poniżej w tabeli masz wykaz oprogramowania CS, gdzie znajdziesz odpowiednią wersję ACR dla swego pakietu:
http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=39&platform=Windows

Ostatni numer wersji dla CS2 to bodaj ACR v 3.7
Powodzenia.

Wtyczka, którą zaprezentowałaś w istocie zwiększa kontrast zdjęcia, przyciemnia szczegóły w światłach i dodaje sporą winietę, czyli ściemnia brzegi i rogi, stąd taki efekt.Smile

Dziękuję, pokombinuję z tym Smile

A winietę zrobiłam sobie sama Toungue Dość często ją wciskam, po prostu lubię Smile
OK.
Proponuję też wypróbować Canon DPP z płyty, którą otrzymałaś wraz z aparatem (350D) i potem uaktualnić jego wersję do najnowszej: Digital Photo Professional Updater for Windows
Smile
Dzięki za rady Smile Jak tylko nacykam jakieś w miarę ciekawe RAWy, to się tym z chęcią zajmę Smile
W najnowszym marcowym "Digital Foto Video" przedstawiono darmowy program do obróbki zdjęć w HDR.

Podobno program łatwy w obsłudze, skuteczny, ale powolny.

http://www.hdrpad.com/
Stron: 1 2
Przekierowanie