Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat

Pełna wersja: @sokół, prosisz - masz.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Droga Tetmajera.

Jesień co prawda tuż, tuż, ale to raczej propozycja na następną. Wymaga głębszego przemyślenia i przygotowań. Przede wszystkim jednak wnikliwej autoselekcji (zwłaszcza w przypadku użytkowników tego forum).

Skąd pomysł na ten temat? Podsunął mi go jeden z pytających na Brytanie. Chciał się dowiedzieć czy na Staroleśną Klimkowym Żlebem może zabrać niewspinających się partnerów. Sadząc po reakcji byłem jedynym, który wiedział o co pyta, lub jedynym, który uznał za stosowne odpowiedzieć.

Wejście sticte żlebem nie wchodzi w rachubę jako, że przypomina on do złudzenia Kirkora, posiadając trudne progi w środkowych partiach (III). Wykorzystuje się wyłącznie jego górny odcinek, wyprowadzający na Klimkowe Wrotka, oddzielające dwie z czterech - tworzących wierzchołek Staroleśnej ? turni: Pawłowej i Klimkowej.

Droga Tetmajera ? nazwa od pierwszych jej zdobywców: Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tadeusz Żeleński (Boy) i in. Biegnie granią z Małej Wysokiej na Storoleśną, przechodząc po drodze przez: Obłazową Przełecz, Baniasta Turnię, Zwalistą Przełęcz, Zwalistą Turnię i Zwodną Ławkę.
Z Małej Wysokiej do Zwalistej Przeł. skala maksymalnie (0+), możliwe dwustronne obejścia. Ze Zwalistej Przeł. po Zwodną Ławkę skala (I). Na odcinku do Zwalistej Turni obejścia po stronie Dol. Wielickiej, dalej po Staroleśnej. Ostatni odcinek w skali (0+) mocno eksponowany. Oto jego opis: droga prowadzi tzw. dolnym trawersem do Klimkowego Żlebu , (trawers górny ? trudniejszy). Na pn-zach grani napotykamy na uskok. Bezpośrednio przed nim dwa metry w dół na stronę Dol. Staroleśnej. Natrafiamy na zachód, którym do końca. Dalej poziomy trawers (ekspozycja) aż do czegoś w rodzaju turniczki przytulonej do ściany.. Obchodzimy ją dołem. Stąd płytami na dno żlebu, którym jeszcze dłuższy czas na Klimkowe Wrótka a z nich na dowolną z turni szczytowych. Najwyższa ? Klimkowa.

Drogę Tetmajera można również robić w wersji skróconej. Na Obłazową Przeł. można wejść z obydwu dolin w skali (0+), na Zwalistą Przeł. również, z tym, że od strony Staroleśnej (I). Na Zwodną Ławkę, zarówno z Wyżniego Wielickiego Ogrodu jak i Kwietnikowego Kotła (0+).

Nie muszę dodawać iż mówiąc o możliwości wejścia, właściwie na myśli mam możliwość wycofu.

Tura wspaniała. Żałuję, że zaledwie dwukrotnie ją przeszedłem.



Uploaded with ImageShack.us
Sadząc po reakcji byłem jedynym, który wiedział o co pyta, lub jedynym, który uznał za stosowne odpowiedzieć. Oho? guru wszchewiedzacy sie odzywa.giggle
Sokół, teraz przyznaj, że jkch ujawnił schemat ulic w Bytomiu i KK w kółeczku to Twój dom giggle
K.K to knajpa uhm a czerwone linie to alternatywy powrotu do domu po kilku napojach Piwko
Przekierowanie