Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat

Pełna wersja: A może tak troszkę zagadnień z tatrzańskiej topografii?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jest takie określenie, jak "muton"...znacie jakieś? Smile
Znamy te mutony (barańce) Smile a jakże...

Sokół napisał(a):
Barańce. To niszczenie guza skalnego przez pełzący lodowiec. Powstaje taka wypolerowana gula. Prawdopodobnie Gulaty Kopiec w Dolinie Wielickiej jest taim barańcem. na pewno w Dol. Pięciu Stawów Polskich są takie barańce. Są one doskonale wygładzone, łagodnie pochylone w strone, z której nasuwała się masa lodu. Największe barańce to Wyżnia i Niżnia Kopa. (nieopodal schroniska)

jacko napisał(a):

Sokół napisał(a):
Barańce. To niszczenie guza skalnego przez pełzący lodowiec. Powstaje taka wypolerowana gula. Prawdopodobnie Gulaty Kopiec w Dolinie Wielickiej jest taim barańcem. na pewno w Dol. Pięciu Stawów Polskich są takie barańce. Są one doskonale wygładzone, łagodnie pochylone w strone, z której nasuwała się masa lodu. Największe barańce to Wyżnia i Niżnia Kopa. (nieopodal schroniska)

Dobre przykłady
Fajnie na nich widać charakterystyczną asymetryczność zboczy - Gulaty wygładzony jest od strony Polskiego Grzebienia natomiast bardziej stromy od strony wylotu doliny, podobnie jest z Wyżnią Kopą od strony Stawów

aaa, czyli już było...przeoczyłem Wink
No to może, gdzie doszło do transfluencji (przelania lodowca z jednej doliny do drugiej)? Ślad geomorfologiczny został po tym wyraźny Cool

Nawiązując też do dyskusji prowadzonej parę lat temu o granicy Tatr...czy Szczyrbskie Jezioro, leży na terenie Tatr, czy też nie?
Z Suchej Wody do Olczyskiej, Ze Świstowej do Litworowej oraz gdzieś z Bobrowieckiej przez grań Tatr Zachodnich. Dwóch ostatnich nie widziałem Sad

jacko napisał(a):
Z Suchej Wody do Olczyskiej, Ze Świstowej do Litworowej oraz gdzieś z Bobrowieckiej przez grań Tatr Zachodnich. Dwóch ostatnich nie widziałem Sad

Ta ostatnia, to dokładniej z Dol.Jałowieckiej (fakt, dawniej górne piętro było nazywane Bobrowiecka) przez Palenice Jałowiecka do Dol. Siwej. Efekt geomorfologiczny, szczególnie ładnie widać z Zuberca

Można by jeszcze: z Dol. Białki do Dol. Złotej, m.in. przez część Rusinowej Polany.

Sokół

To może takie z innej beczki... Ile ławek mamy w Tatrach? I gdzie są?
pod schroniskami?? Wink

Sokół

Oj Gadzina..... Ręce opadają... hahaha

Sokół napisał(a):
To może takie z innej beczki... Ile ławek mamy w Tatrach? I gdzie są?

Też kiedyś zadałem sobie to pytanie. Big Grin I zacząłem nawet liczyć, ale to żmudna robota. Wink Czarna, Czerwona, Biała...te pamiętam, ale jest ich dużo więcej. Cool

Inne ławki:
- miedziana (górna i dolna w pn-zach ścianie Kieżmarskiego Sz. i Grani Wideł),
- modra (pomiędzy Modrą i Czerwoną Turnią) ,
- zbójnicka (pomiędzy Małym Lodowym Sz. i Wielką Zbójnicką Turnią),
- zwodna (pomiedzy Staroleśnym Sz. a Zwalistą turnią),
- żółta (pomiędzy Żółtym Szczytem a Drobną Turnią),
W grani Kotelnicy jest jeszcze 5 Ławek.

Pewnie jest tego dużo dużo więcej..
Brawo Marcin! Smile ok

Akurat niedawno podziwiałem Ławkę Dubkego na Pośredniej Grani, która w przeciwieństwie do już wymienionych nie jest przełęczą, tylko piarżystym zachodem.

O, pardon! Miedziane chyba też nie są przełęczami. Wink
Nie mam pojęcia jaki jest najniższy szczyt Tatr, ale kłóciłabym się co do tego, że drugim co do wysokości jest Kozi Wierch. Ja bym powiedziała, że na drugim miejscu jest Mięguszowiecki Szczyt Wielki. Miałam to nawet ostatnio na geografii turystycznej. Ale nie wiem, może się mylę.
A więc widocznie mam podane błędne informacje. Po prostu na następnej lekcji podejdę i jeszcze raz zapytam o to.

Parys napisał(a):
jaki jest najnizszy????? czy ktos wie???

W pobliżu "Harnasia" w Kirach jest Przednia Kopka chyba 1113 metrów n.p.m. ale nie wiem czy to najniższy szczyt w obrębie TPN.

Cisowa Turnia ma 1112 koło Doliny Lejowej.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Przekierowanie