Górskie Forum Dyskusyjne - Górski Świat

Pełna wersja: Góry w Piśmie Świętym, tradycji chrześcijańskiej i innych religiach
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Już od dawna chciałam założyć taki temat ale jakoś się wahałam.
Bóg -człowiek- góry to bardzo interesujący i inspirujący wątek.

Chciała bym aby w tym temacie zamieszczać fragmenty z Biblii które są w jakiś sposób związane z górami.
Własne spostrzeżenia.
Zachęcam do przeglądania tej pięknej księgi.

Góry jakoś bardzo kojarzą mi się z Bogiem , idąc górskim szlakiem często nachodzą mnie różne refleksje, wewnętrzne rozmowy, rozmyślania.
Piękno i ogrom Gór jakby dają mi poznać oblicze Stwórcy.

Ps.95
"Bo Pan jest Bogiem wielkim,
wielkim Królem nad wszystkimi bogami,
W Jego ręku głębiny ziemi,
szczyty gór do Niego należą.
Jego własnością jest morze, które sam stworzył,
i ziemia, którą ulepiły Jego ręce."

Dn 3,75
"Góry i pagórki, błogosławcie Pana,
chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!"
Gandziu1 dobry pomysł z tym wątkiem .
Kiedyś Maciek w rozmówkach codziennych przedstawił podobne rozmyślania w temacie "Czy góry są święte"

Jeśli mogę wyrazić zdanie w tym temacie to powiem ,że u mnie jest tak samo.

Dalej jednak muszę stwierdzić,że chyba nie jest zbyt wielu takich szczęśliwców ,którym jest dane odczuć mistycyzm górski ,poczuć tchnienie Boga ukryte w skałach ,w szumie potoków ,w powiewie wiatru ....

Mam przykład bliski chociażby z własnego podwórka .Ani żona ,ani córki nie są podatne na tego typu doświadczenia

Wydaje mi się ,że w grę wchodzą różne czynniki jak choćby osobowość człowieka

Jako ciekawostkę podam że na Summitposcie (międzynarodowej stronie o górach w języku angielskim) jeden z amerykańskich forumowiczów podał relację z gór ,która mniej więcej brzmiała w wolnym tłumaczeniu "Spotkałem Boga w górach"

Relacja wywołała bardzo wielkie zainteresowanie .i nieco kontrowersji jako ,że biorą na tym forum ludzie różnych wyznań i narodowości.Ogólnie jednak została bardzo dobrze przyjęta i multum forumowiczów potwierdza tam własne doświadczenia mistyczne i spotkania z Bogiem.

Na marginesie chciałbym zauważyć ,że szczególnie lud górski mieszkający w Himalajach w Tybecie odczuwa tę więź

Jeżeli Ktoś jest zainteresowany tą angielską relacją to podam namiary.
Pozdrawiam .spoko

spoko napisał(a):
Jeżeli Ktoś jest zainteresowany tą angielską relacją to podam namiary.
Pozdrawiam .spoko

Ja chcę , może przetłumaczę sobie.Wyślij mi na priwa.

A ja też znalazłam fajną stronkę : http://www.dictum.netlook.pl/rumianek/zz...tatry.html

-a oto fragment z w/w.
" Jedna z gawęd tatrzańskich powiada, że wprawdzie Bóg wszystko stworzył z niczego to jednak góry stworzył z okruchów gwiazd. Stworzył je po to, by - jak sam mówił Bóg - "beło na cym posiedzieć i wypocąć, i zeby to beło po Nim pamiątkom do końca świata". "Mocie mi służyć do końca świata - postanowił Stworzyciel - kościołem moim beecie". "
Smile

Wysłane Smile
Chłopaki akurat wrócili z Austrii. Tam na wielu miejscach w górach jest odkaz na Psalm 111,2 i 3 (stał się dla mnie ikoną):
"Wielkie są dzieła Pana, Godne badania przez wszystkich, którzy je kochają. Dzieło jego jest okazałe i wspaniałe, A sprawiedliwość jego trwa na wieki."
Ten Psalm stał się moim ulubionym i zawsze przy okazji go wypowiadam. Jego słowa prowadzą mnie w górach (zwłaszcza, kiedy chodzę samotnie Shy) i są dowodem, że Bozia stworzył góry dla człowieka i chce, żebyśmy je poznawali. Smile
Dziękuję ChłopakiSmile
Tak dla "równowagi" :

"Ale gdzie jest Bóg,
którego dziećmi ponoć jesteśmy !
Dlaczego milczał, gdy tych dwoje, dzieci przecież,
skierowało się ku śmierci?
Gdzie był !"

"Dlaczego na to pozwoliłeś?
- jeśli w ogóle jesteś.
A jeśli jesteś, ale po ludzku czasem
bezradny - czy zapłakałeś? "

I zagadka. Kto jest autorem ?

Stasiu napisał(a):
Chłopaki akurat wrócili z Austrii. Tam na wielu miejscach w górach jest odkaz na Psalm 111,2 i 3 (stał się dla mnie ikoną):
"Wielkie są dzieła Pana, Godne badania przez wszystkich, którzy je kochają. Dzieło jego jest okazałe i wspaniałe, A sprawiedliwość jego trwa na wieki."
Ten Psalm stał się moim ulubionym i zawsze przy okazji go wypowiadam. Jego słowa prowadzą mnie w górach (zwłaszcza, kiedy chodzę samotnie Shy) i są dowodem, że Bozia stworzył góry dla człowieka i chce, żebyśmy je poznawali. Smile

Mnie często w wędrówkach górskich towarzyszą w myślach słowa pieśni

Gdy szukasz Boga popatrz na kwiaty ,popatrz na góry i ciemny las
Z każdej wędrówki wrócisz bogaty i nową myślą zapełnisz swój czas

Bo cały świat jest pełen znaków Boga i każda rzecz zawiera Jego myśl
Wspaniały szczyt ,błotnista wiejska droga,to Jego znak,który zostawił Ci

Gdy szukasz Boga popatrz na pracę ,spójrz jak taternik zdobywa szczyt
Zobacz jak matka w domu się trudzi ,spójrz w oczy dziecka ,a powiedzą Ci

Ze cały świat....... .

Łukasz napisał(a):

Jagiełło.

"Milczysz. To twoja stała metoda.
Co masz na swoje usprawiedliwienie?
Noc,mgłę, trzeci stopień zagrożenia lawinowego
- powiadasz.
Mówisz - ledwo zrozumiale - o wolnej woli,
przypominasz - mało taktownie - o ratowniczym
przyrzeczeniu.
Lepiej już milcz."

A najbardziej w "Wołaniu w górach" przeraża grubość kolejnych wydań.

Łukasz napisał(a):
Tak dla "równowagi" :

"Ale gdzie jest Bóg,
którego dziećmi ponoć jesteśmy !
Dlaczego milczał, gdy tych dwoje, dzieci przecież,
skierowało się ku śmierci?
Gdzie był !"

"Dlaczego na to pozwoliłeś?
- jeśli w ogóle jesteś.
A jeśli jesteś, ale po ludzku czasem
bezradny - czy zapłakałeś? "

Michał Jagiełło fragment wiersza "Pożegnanie"

Czy będąc ojcem jesteś w stanie uchronić własne dziecko przed złem, które może go spotkać, nie zamykając go, nie ograniczając jego swobody decyzji ?
Gdzieś usłyszałem taka wypowiedź:
" ... dzieciom powinniśmy dać tą pewność, że będziemy je wspierać niezależnie od tego czy upadają czy wznoszą się na szczyt, że zawsze będą mogli na nas liczyć. Nie znaczy to , ze uchronimy je od każdego upadku czy błędnej decyzji, ale będziemy z nimi i pomożemy im się podnieść cokolwiek to by oznaczało"
Ja wierzę, że w takim sensie Bóg jest ze mną.

mzak napisał(a):

Szczerze pisząc to wolałbym żeby ze mną było zwykłe ludzkie szczęście.

Łukasz napisał(a):

mzak napisał(a):

Szczerze pisząc to wolałbym żeby ze mną było zwykłe ludzkie szczęście.

może to to samo ...
kiedyś obaj się przekonamy ...

mzak napisał(a):
może to to samo ...
kiedyś obaj się przekonamy ...

Może ...

Jak zwać to zwać - ważne żeby w całości wrócić.

A wiersze Jagiełły dają wiele do myślenia.

Bedac realistka i majac swoje "indywidualne podejscie do spraw Kościoła" zgadzam sie z postami Łukasza a w szczegolnosci z tym 12stym.
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie